Гриби опеньки осінні, успенські, зимові: коли починають збирати в середній смузі Росії, Сибіру, Білорусі? Коли з'являються перші осінні опеньки, коли починають рости в лісі, в якому місяці? Гриби опеньки ростуть на яких деревах і пнях, при якій температу

Які опеньки і коли збирати в різних регіонах/

Зміст

Кожної осені завзяті грибники висуваються в пошуки смачних і ароматних грибів. В даному матеріалі можна знайти корисну інформацію про опеньках. Сподіваємось, вона вам знадобиться.

Опеньки: опис грибного сорту

Гриби опеньки отримали власну назву завдяки тому, що, як правило, вони ростуть на пнях. Є ще й опеньки, які ростуть на луках. Якщо перевести в латинського, опеньок – це «браслет», що має безліч бусинок.

 • Опеньки – це їстівні гриби. Плюс вони досить смачні і містять у власному складі дуже багато корисних речовин, наприклад, білок, клітковину.
 • Ці гриби мають властивість зростати великими родинами. Не часто можна зустріти грибочки, що ростуть поодинці.
 • Опеньок – невеликий гриб. Він має висоту не більше 15 див. Якщо б ці гриби не росли великими сім'ями, їх важко було б відрізнити від звичайних отруйних грибів.
Опеньки
 • Капелюшок з самого початку має форму півкулі. З часом краї капелюшки загинаються, нагадуючи мініатюрний парасолька. Діаметр верхньої частини може бути від 2 см до 10 див. Колір капелюшка теж буває різний: від бежевого до червонуватого. Але найчастіше зустрічаються жовто-червоні опята.
 • М'якоть всіх представників цього гриба гладенька, ніжна, має блідо-жовтуватий колір. Крім цього, вона найчастіше волога, так як збирає вологу для найкращої життєздатності. На смак м'якоть гриба смачна, віддає сирою деревиною.
 • Що стосується ніжки, то її довжина може досягати до 15 см і мати забарвлення від світло-мідного до коричневого. Дуже часто на ніжці опеньків є «спідничка», яка з'єднує верх і низ грибів, плюс служить додатковим кріпленням.

Коли з'являються перші осінні опеньки, коли починають рости в лісі, в якому місяці?

Можна зустріти в будь-який період року. Тут все залежить, насамперед, від різновиди грибів і від погодних умов. Наприклад, опеньки осінні починають рости приблизно в кінці літа, а останній грибок можна побачити на початку грудня. Зимові опеньки, відповідно, дають відмінний урожай у прохолодний період року, а весняні і ті, які ростуть влітку, починають рости, коли приходить перше тепло.

ВАЖЛИВО: Краще опеньки ростуть восени, коли йдуть дощі – саме в цей час їм вистачає вологи, отже, сезон опеньків – це пізня осінь і рання весна.

До речі, ви напевно помічали, що, коли пройдуть дощі, збільшується число опеньків. Це відбувається з-за того, що ці грибочки просто обожнюють вологу і вони потребують сильно сирому ґрунті, щоб добре розвиватися. Температурний режим не сильно важливий під час росту опеньків, так як з настанням прохолодної погоди росте один вид грибів, а з приходом теплих днів – інший.

Осінні опеньки

Опеньки осінні володіють деякими відмінними характеристиками:

 • Для того, щоб проростати, грибів підходять багато різновидів дерев. Приблизна їх кількість становить 200. У деяких випадках опеньки можуть проростати навіть в картоплі. У нічний час доби осінні опеньки красиво виділяються: вони підсвічуються.
 • Ідеальні умови, які потрібні для росту опеньків в сирому лісі – пні, наприклад, березовий, осиковий, а також мертва деревина деяких дерев.
 • Діаметр капелюшка осіннього опенька становить приблизно 16 см, а довжина ніжки до 10 див.

Ростуть осінні опеньки в серпні, вересні, жовтні, листопаді?

Осінні опеньки люблять рости «зграйками». Вони ростуть, як правило, на пнях, але ще їх можна зустріти на мертвих або хворих на деревах, на здорових кущах, біля доріг, на вирубці. Період, коли опеньки рясно ростуть, нетривалий. Як правило, це відбувається протягом 14 днів до початку осені або в кінці осені.

Осінні опеньки діляться на 3 категорії:

 • Справжні осінні
 • Бульбоподібні або луковковидные
 • Пізньої форми
Осінні опеньки

Осінні опеньки дуже корисні:

 • У складі осінніх опеньків дуже багато міді і цинку. Саме тому вони допомагають боротися з такими проблемами, як випадання волосся
 • Гриби позитивно впливають на ШКТ
 • Білки, які є у складі осінніх опеньків, пригальмовують розвиток онкології
 • Порошок, який приготовлений з сирих осінніх опеньків, знищує негативну мікрофлору і відмінно допомагає при розладі кишечнику
 • Відвар і настоянка, приготована з ніжок грибів, рекомендовані при захворюваннях печінки
 • Речовини, які входять до складу грибів, збільшують опірність людського організму і нормалізують функціональність імунітету

Гриби опеньки осінні, успенські, зимові: коли починають збирати в середній смузі Росії, Сибіру, Білорусі?

Опеньками ми звикли називати їстівні, пластинчасті гриби. Опеньки вважаються найбільш врожайними і збираються грибами на території Російської Федерації, сербії та Білорусі. Як правило, ці гриби мають властивість завершувати сезон грибів.

У центральних частинах Росії опеньки часто називають незвичайним назвою «успенські». І все тому, що масовий збір випадає на велике церковне свято, а саме на Успіння Пресвятої Богородиці. Саме 28 серпня професійні грибники ідуть в ліс за грибочками, які дають добрі плоди протягом 3 тижнів.

Опеньки в різний період

У багатьох регіонах буває і друга хвиля, коли плодоносять опеньки. Знову ж таки, все залежить від кліматичних і погодних умов того чи іншого регіону. У тих місцях осінні опеньки люди збирають до кінця жовтня.

Що стосується зимових опеньків, то вони вважаються самими пізніми. Грибів не страшні морози. Вони можуть навіть замерзнути, перетворитися в «кришталики». Але коли вони відтають, не стають надмірно м'яким, не втрачають свою форму. Плоди зимових опеньків можна зібрати пізньої восени або на початку грудня, в той час, коли вже кругом лежи сніг і можна відшукати інші гриби.

Гриби опеньки: де ростуть, в яких лісах?

Найчастіше ці гриби можна зустріти в яру, на пні, біля болота або в сирому непролазні лісі. Вони ростуть в північній півкулі нашої планети, практично скрізь. Є правда виняток – опеньки можна зустріти в тих районах, де є вічна мерзлота.

 • Врожайність залежить від важливого фактора – ліси, в якому гриби мешкають. Приміром, у хвойному лісі зустрічаються літні опеньки. Але лише за умови, якщо є недалеко гірська місцевість. По-іншому опеньки ніколи не поселяться, так як їм буде мало води.
 • Що стосується листяного лісу, то тут можна без проблем зібрати повні кошики грибів. Оскільки тільки з одного пенька можна назбирати дуже багато грибів, яких вистачить на приготування супу, другої, закусок. В такому лісі зустрічаються всі види даної категорії грибів: зимові, літні, осінні та весняні.
Опеньки в лісі
 • У змішаному лісі теж можна помітити опеньки, але їх тут набагато менше. Все залежить від того, яку місцевість для проживання вибере гриб – більше вологи, більше за розміром сімейство.
 • Щоб опенькам було комфортно рости, їм потрібна велика кількість води, плюс теплий клімат. Саме тому опеньки не часто зустрічаються на луках. Гриби не переносять прямих променів сонця, їм більше подобається тінь.

Але бувають випадки, коли опеньки все-таки поселяються на пнях, які знаходяться в степах. Однак таке явище зустрічається вкрай рідко.

Гриби опеньки ростуть під якими і на яких деревах і пнях яких дерев?

Урожай опеньків в першу чергу залежить від того дерева, під якими вони ростуть. Гриби обожнюють листяні дерева, зокрема березу і липу. Але слід пам'ятати, що дана група грибів любить рости виключно на мертвих деревах і пнях. Також вони можуть зустрічатися під дубом, льоном, акацією та інших деревах.

Тепер розглянемо всі типи опеньків і ті дерева, на яких вони ростуть переважно:

 • Весняний і осінній опеньок любить найбільше рости на листяних деревах. Особливою перевагою у них користуються стовбури, які вже пошкоджені і мають на поверхні гниль. В горах літні сорти можна зустріти на ялинах або на пнях ялин.
 • Підпеньки, що ростуть на хвойних породах дерев, мають гіркуватим присмаком і темним кольором. У листяному лісі літні опеньки збираються з середини весни і до кінця літа. Якщо клімат сприятливий, тоді гриби ростуть без перерви, даруючи нам свої поживні плоди.
Опеньки на дереві
 • Осінні опеньки вважаються найпопулярнішими. Опенку найбільше подобається жити на березі, березовому пеньку, осики, клені, дубе. Як правило, осінні представники вибирають ті дерева, які починають гнити і хворіти. Хоча в деяких випадках гриби вибирають абсолютно здорове дерево. Особливо подобаються осіннім опенькам старі березняки, у яких повалені стовбури, і заболочені березняки, мають велике число трухлявою і пнів.
 • Зимові опеньки теж люблять пні листяних дерев. Досить рясно гриби плодоносять на дуже високих і потовщених колодах таких дерев, як осика, тополя, верба. Зимові представники навіть можуть поселятися в садах, де ростуть плодові дерева, поступово знищуючи їх стовбури. Перевагу віддають: в'яза, тополі, вербі, буку.

Скільки часу ростуть опеньки в лісі, з якою швидкістю?

Осінні представники ростуть швидше, ніж інші гриби. Вони можуть набрати повний зріст приблизно через 7 днів. Але швидкість проростання опеньків ще може залежати від деяких факторів. Приміром, для того, щоб гриби росли рясно, їм потрібна ідеальна погода і помірні опади. Крім цього, впливає на зростання і стан пня або дерева. Якщо пень сильно трухлявий, опеньки ростуть швидше. Все тому, що розкривається пори, через які добре проходить повітря і волога.

Зростання опеньків

Багато професійні грибники стверджують, що осінні опеньки можна збирати через 3 дні. Тобто, сьогодні зібрати групу грибів, а потім повернутися за новою партією через 3 доби. Мікологи ж кажуть, що опеньки виростають за 1 день на 5 см у висоту, маючи при цьому ширину капелюшки близько 2 див. Ще через 3 дні дані показники значно змінюються, приблизно на 1.5 см.

Якщо брати вологу осінню погоду, то опеньки при таких умовах виростають через 3 доби після того, як пройшов дощ. Вчені встановили, що найактивніше гриби ростуть в 1 день після опадів. Також на активність росту опеньків впливає туман, який до того ж насичує грунт вологою.

При якій температурі ростуть опеньки?

Осінні опеньки знають собі ціну, отже, вони ростуть при температурі від 8 градусів тепла і до 13 градусів. Якщо подібна температура припадає на кінець літа або початок осені, тоді головне плодоношення гриба пересунеться саме на цей період року. Якщо ж температура підніметься до 15 градусів тепла, тоді опеньки можуть поховалися.

Ростуть зимові опеньки після заморозків?

Осінні опеньки можуть не пережити заморозків, а от зимові їх брати не бояться холодів. Вони можуть покритися скоринкою льоду, а вже після настання теплої погоди знову ожити і продовжити своє зростання. Що дивно після такого холоду вони залишаються завжди красивими і пружними.

Які опеньки можна збирати?

Опеньки бувають їстівними і помилковими. Ми з вами розглянемо ті, які ви зможете збирати у будь-який час року і готувати їх для своїх рідних людей.

 • Осінні (справжні). Пік розмноження грибів випадає на вересень місяць.
 • Толстоногие. Як правило, вважаються сапрофіти. Ростуть на гнилих пнях або прілого листя. Обожнюють бук і ялина. Сезон зростання припадає на кінець літа і кінець осені.
 • Літні. Ростуть ці гриби густими сімействами на гнилих листяних деревах північних широт нашої країни.
 • Зимові. Гриби ростуть на слабких деревах або на мертвих пнях. Самий ідеальний кліматичний район – північна частина країни.
Різновиди опеньків
 • Весняні. Ростуть, як правило, бульбами. Можна зустріти з початку літа до кінця осені маленькими групами в місцях, де є гнила деревина або опале листя.
 • Рядовки жовто-червоні. Ці гриби вважаються умовно-їстівними. Їх можна збирати тільки молоденькими. А от дорослі представники мають гіркуватий присмак.
 • Слизові. Гриби вважаються їстівними, але вони майже не мають смакових якостей та запаху.
 • Лучні. Гриби їстівні, відносяться до 4 категорії. В їжу використовують лише капелюшки, оскільки ніжки досить жорсткі.
 • Часникові. Мають сильний часниковий запах. Люди застосовують їх висушеними, замість приправи. Також їх можна відварювати і смажити. Після того, як проходять термічну обробку, втрачає специфічний запах часнику.
 • Великі часникові. Ростуть великими родинами на опалому листі, біля пня або гнилих гілля бука.

Більше інформації про різновиди опеньків ви можете прочитати тут. Сподіваємося, що інформація буде корисною для вас.

Відео: Опеньки: де, як і коли збирати?