Що таке цивільний шлюб, співжиття? Чим відрізняється цивільний шлюб від співжиття? Сучасне співжиття проти цивільного шлюбу: за і проти

Інститут шлюбу існує досить давно, але чим же він відрізняється від співжиття? Про це і піде мова в статті.

В даний час інститут шлюбу в нашій країні стає чимось не надто популярним. Все частіше молоді люди вважають за краще просто жити разом, не реєструючи свої стосунки офіційно. Багато хто називає таке явище «цивільним шлюбом», але чому ж цей не існує де-юре союз відрізняється від звичайного «співжиття», що полягає у спільне проживання чоловіка і жінки без попереднього походу в ЗАГС?

Що таке громадянський шлюб?

Щоб чітко зрозуміти, звідки взялося таке поняття, як «цивільний шлюб», і що воно насправді означає, потрібно повернутися на одне століття тому. Тоді, у дореволюційній Росії (та й в усьому іншому світі), будь-яка подія в житті людини, від народження і до самої смерті, координувалося церквою. І створення нової сім'ї починалося саме з церковного вінчання.

Після радикального відокремлення держави від церкви (в Росії – після Жовтневої революції 1917 року) поступово у всіх країнах світу стали створювати установи для реєстрації цивільного стану – Загси, в яких наречені скріплювали свій союз підписом.

Тобто саме такий шлюб – офіційний, зареєстрований у Рагсі, і є насправді «цивільним», тобто зафіксованих у державному закладі і регламентирующийся Сімейним кодексом РФ.

Цивільний

До речі, люди, стовідсотково впевнені в своїх почуттях, і сьогодні вінчаються в церкві. Цей обряд не є обов'язковою складовою для укладення офіційного шлюбу і можливий лише після пред'явлення свідоцтва про шлюб із Загсу.

Що таке співжиття?

Як ми вже з'ясували в попередній частині, чоловік і жінка, які живуть разом без реєстрації в Рагсі, є співмешканцями. То є парою, яка веде спільне господарство. В цьому і є різниця між сусідством і цивільним шлюбом. На жаль, саме такий вид відносин завойовує серед сучасної молоді величезну популярність, що пояснюється відсутністю будь-якої відповідальності за свого партнера, і навіть за спільних дітей.

Справа в тому, що будь-які майнові або інші види відносин між сожительствующими партнерами не регламентуються чинним законодавством. Тому скільки б сил, коштів, часу і душевного тепла ви не вкладали в процес створення спільного гніздечка, якщо ваш партнер вирішить позбутися вас, то ви не зможете отримати за нього ні копійки. Хіба що він виявиться глибоко порядною людиною і сам компенсує вам всі витрати.

Співжиття

Те ж саме стосується і виховання спільних дітей. Якщо чоловік після появи на світ спадкоємця погодиться піти до РАГСУ і написати заяву про те, що він є його батьком і попросить дати дитині його прізвище, то це ще півбіди. А якщо горе-батько не захоче визнавати малюка, то без того самого штампу в паспорті жінці буде дуже складно довести його батьківство і отримувати згодом аліменти.

Чим відрізняється цивільний шлюб від співжиття?

Отже, давайте виділимо різницю між сусідством і цивільним шлюбом:

  1. Відповідальність за дітей. У співмешканців вона автоматично переноситься на матір, у випадку з цивільним шлюбом при розладі з чоловіком, у подальшому вона може розраховувати на допомогу і певні пільги.
  2. Майнове питання. При співжитті жінка не може розраховувати на отримання будь-якого майна, набутого під час співжиття. Але ось при офіційному шлюбі поділ майна цілком законно.

Сучасне співжиття проти цивільного шлюбу: за і проти

Насправді, спільне проживання чоловіка і жінки є маса приємних бонусів, які приваблюють молодь.

  • По-перше, як говорять багато хлопців: «Я навіть коли купую сир, пробую його. Чим же шлюб гірше?». Дійсно, співжиття дає шанс хлопцю і дівчині придивитися один до одного ближче, розібратися, чи підходять вони один одному настільки, щоб провести поруч все життя.
  • По-друге, відсутність необхідності влаштовувати пишну церемонію дозволяє значно заощадити гроші і нерви. Адже весілля в наш час – це дуже витратний захід, на її організацію багато хто навіть змушені брати кредити в банку.
  • По-третє, співжиття створює ілюзію певної свободи і особистого простору для кожного з партнерів. Це в теорії, а на практиці виходить, що один з співмешканців віддано любить свою другу половинку, не звертаючи уваги на відсутність штампа в паспорті, а другий в цей же час на питання представника протилежної статі про те, чи вільний він, сміливо відповідає: «Так!».
Привертає співжиття

Завдяки стрімкому розвитку суспільства інститут шлюбу постійно зазнає змін. Наприклад, з'явився такий вид відносин, як «гостьовий шлюб» — коли люди офіційно одружені, але при цьому живуть окремо і спільно не ведуть ніякого господарства. При такому виді відносин чоловік та дружина просто «ходять один до одного в гості».

Самий новий варіант шлюбу називається «віртуальним». Звичайно ж, він полягає в інтернеті і не має жодних юридичних підстав, але при цьому стає все більш популярним серед завсідників «світової павутини».

Збираючись пов'язати своє життя з іншою людиною – у Рагсі, церкви або взагалі без будь-якого оформлення відносин вам потрібно гарненько подумати. Адже крім позитивних сторін співжиття має і ряд недоліків. Мало того, що партнери без реєстрації в Загсі ніяк не захищаються законом (у всякому разі, на території Російської Федерації). Такі пари, згідно зі статистичними даними, набагато частіше розпадаються, ніж ті, які все ж офіційно сходили «під вінець».

Відео: Співжиття до шлюбу: дурість чи правильне рішення?