Як правильно говорити і написати: НЕМАЄ або НЕМАЄ? Чи є таке слово НЕМАЄ в російській мові?

Давайте розберемося, як застосовується форма заперечення в українській мові? І як потрібно правильно говорити: Немає або Немає?

У російській граматиці для відсутності якоїсь дії або заперечення чужої думки часто вживають короткий вислів — ні. Однак іноді можна зустріти у творах і в розмові слово — Нету. Необхідно знати, коли Нету можна вимовляти, а коли воно абсолютно недоречно. Давайте вивчимо матеріал на цю тему в подробицях.

Чи є таке слово НЕМАЄ в російській мові?

Звичайно ж, дана форма зустрічається дуже часто і в творах, і в піснях, і в звичайних розмовах між людьми. Це заперечення є антонімом слова — Є.

Приклади:

 • У вас немає часу на всілякі дурниці?
 • У цьому бутику немає рукавичок.
 • Немає в тебе совісті.
 • Немає в Васильовича сил.

Слово часто застосовується в промові, і воно не є помилкою. Особливо «модною» дана форма була кілька десятиліть тому. Зараз частіше використовують все ж слово — Немає. Більшість опонентів стежать за якістю своєї мови, рідше вживає слова-паразити та інші просторечивые вираження.

У поезії Немає застосовують для рими. Без закінчення «у» іноді важко придумати вірш. Таке слово зустрічається практично у всіх модних авторів минулих років, зокрема у Ахматової, Пушкіна, Твардовського, Висоцького і т. д.

Слово в поезії нема

Як правильно говорити і написати: НЕМАЄ або НЕМАЄ?

Заперечення — Немає вживають в листі та усного мовлення будь-яких стилів. Слово не має ніяких емоційних відтінків, не має експресією, повністю можна порівняти загальноприйнятим нормативам слововживання.

Стиль мови Приклади застосування заперечення — немає
Художній, Публіцистичний Ні, не люблю я тебе. Сьогодні дощу немає і не буде. Немає і не буде можливості отлынуть від виконання своїх обов'язків. Скажіть — Ні людської ліні.
Стиль мови — ділової У зв'язку з великою завантаженістю виробничих ліній, доводимо до Вашого відома, що у нас немає можливості виконати ваше замовлення.
Стиль мовлення — науковий У вашій гіпотезі немає нічого спільного з теорією і практикою.
Стиль мови — розмовний — Чому відмовляєтеся від кави? — Ні, дякую, щось зовсім не хочеться.

За літературними нормами сучасної російської граматики, застосування негативної форми — Немає обмежується лише розмовною, простонародним стилем. У художніх творах дозволяється вживати це заперечення в тому випадку, якщо це доречно за текстом.

Приклади:

 • Все чекала і чекала його, а він так і не приїхав і листів від нього немає
 • Ну що тут можна порадіти, зовсім нема чим
 • Немає там нікого, нічого тобі там робити.
Приклади вживання слова — НЕМАЄ

Ні в якому разі не варто писати і говорити заперечення — Немає в офіційно-діловому стилі. Таке вживання частки недоречно. Варто вживати тільки частку НЕМАЄ.

Приклад:

 • На порядку зборів немає питань з цього приводу.

Не можна застосовувати негативну частку в публіцистичному і наукових стилях. Це вважається верхом безграмотності.

Приклади:

 • Що означає — немає коштів на бюджетні видатки?
 • Немає яскравих забарвлень у даного сорту квітів.
 • Чому немає хороших доріг у місті?

Якщо ви бажаєте виглядати грамотним оратором, то виключіть заперечення — Немає своєї мови. Не вживайте його в листі. Слово — Немає на даний момент є офіційним запереченням в російській граматиці. Частка — Нету рідко застосовується, як вже згадувалося вище, лише у розмовному мовленні та художніх творах.

Тепер підіб'ємо підсумок — заперечення Нету має місце в російській літературі, але його немає в офіційній мові.

Відео: Як правильно говорити нема, нема?