Звідки з'явилася фраза «А чи був хлопчик»? Що означає вираз «А чи був хлопчик»?

В цій статті детально описано, звідки з'явився вираз: «А чи був хлопчик»? Ви дізнаєтесь, коли його застосовують у звичайній лексиці.

Не всі сучасні люди розуміють зміст фразеологізмів, які часто вживають у мовленні начитані люди. Ці вирази можуть видатись зовсім безглуздими. А адже таких крилатих фраз безліч і вони, як не можна краще підкреслюють ситуацію. Наприклад словосполучення — А чи був хлопчик? Деякі чоловіки його застосовують при пошуку будь-якого інструменту в гаражі. І багато хто не знає, звідки з'явився цей вислів. Давайте вивчимо це питання в подробицях.

Звідки з'явилася фраза «А чи був хлопчик»?

Шкода, що шкільна програма змінюється рік від року. Багато фактів з історії країни упускаються. Не дивно, що вся історія нашої держави не може поміститися в шкільну програму, адже вона нараховує десятки років, а сотні. Тому забувається, коли Росія процвітала завдяки хорошим правителям, а коли зазнавала лиха, голод і т. п.

Багато говорилося про правління самодержця Івана Грозного. Хтось вважає його жорстоким правителем, хтось з істориків до нього ставиться з симпатією. Хоча саме ім'я говорить про нього красномовно.

Але, як і будь-яка людина, Грозний мав своє особисте життя. Цар хотів собі спадкоємця, а його молода дружина не могла ніяк завагітніти. Він з-за свого крутого норову відмовився з цим миритися і відправив жінку в монастир за багато верст від столиці.

Через деякий час прийшла звістка, що його дружина була вагітна, і стала мамою. Самодержець наказав Борису Годунову дізнатися, чи дійсно дружина народила йому дитину. Вірний слуга відправив своїх підлеглих, щоб прояснити ситуацію. Ті повернулися з поганими новинами. З-за необережності няньок дитина впав на ножі і загинув. Годунов зустрів таку звістку з недовірою. Коли повідомляв своєму цареві про неї, вимовив крилату фразу: А чи був хлопчик?

Можливо, дитину і не було, молода жінка просто хотіла помститися самодержцю за таке жорстке ставлення до неї, і придумала все це. До кінця прояснити ситуацію так і не вдалося.

А чи був хлопчик?

ВАЖЛИВО: Дані твердження неможливо перевірити в будь-якому випадку. І часто — це не історичні факти, а лише художні твори авторів. Може письменник таким чином хотів привернути увагу до своїх розповідей. Але те, що відбувається, все ж таки має право на існування.

Така фраза зустрічається у творі Максима Горького: «Життя Клима Самгіна». Автор видав книгу в часи правління в Росії Радянської Влади. Історія виникнення цього виразу дуже сумна.

У зимовий час Клим з дітьми вирішили погуляти на річці. Раніше батьки дітей не ходили по п'ятах, вони зазвичай були надані самі собі. На відміну від теперішніх мамусь, які стежать за кожним кроком свого малюка.

Ось Клим Самгін, спостерігаючи за красою природи, і не звернув уваги на те, що діти грали на тонкому льоді. Крихкий лід провалився під ногами малюків і ті опинилися в холодній воді. На крики дітей прибігли дорослі, що знаходилися недалеко від річки. На жаль, було пізно. Дівчинку знайшли, а хлопчика віднесло течією. І один чоловік з натовпу рятують, сказав: А чи був хлопчик?

Не знайшли хлопчика і через час. Багато думала, що Самгін через переживань просто придумав, що там ще і малюк був. З часом Клим почав забувати цю історію, і сам був не зовсім впевнений, що було дві дитини.

Портрет хлопчика

Так звідки взялася ця фраза? На це питання можна відповідати двома варіантами:

  • Вперше її озвучив вірний слуга Івана Грозного — Борис Годунов, щоб пояснити фатальний випадок з падінням дитини на гострі ножі.
  • Ще автором крилатого вислову був Максим Горький. Фраза звучить з вуст одного з перехожих у творі: «Життя Клима Самгіна».

ВАЖЛИВО: Суть не в тому, яке твердження призведе співрозмовник в якості пояснення, звідки йому відомо воно. Головне, правильне розуміння крилатої фрази. Деякі люди вимовляють такі слова зовсім ні до місця.

Не дивно, що російська мова — складний і дуже багатогранний. Деяким іноземцям так і не вдається зрозуміти наші вирази до кінця. Ну і багато земляки теж не знають деяких речей. Немає нічого страшного в незнанні. Адже завжди можна заповнити ці прогалини новим. Тим більше похвально, коли людина прагне до таких знань.

«А чи був хлопчик»: значення фразеологізму

Фразу: А чи був хлопчик? — застосовують у наступних випадках:

  • Якщо людина висловлює невпевненість, сумнів в почуте.
  • Якщо в суперечці одна сторона не сприймає позицію іншої сторони.
  • Коли оповідач оповідає про щось неймовірне. Навколишні слухачі не сприймають його думку.
  • Якщо кілька індивідуумів обговорюють чужих людей з деяким скептицизмом.
  • Якщо людина не може знайти річ, то має на увазі, що хлопчик — це і є той предмет.

Як бачите, фраза: А чи був хлопчик — застосовується тільки в переносному сенсі. Часто вираз вживається в саркастичній або жартівливій формі. У своєму сенсі більше носить чорний гумор. Саме з-за цього вислів не розуміють деякі люди. Тим більше, що походження цього фразеологізму має сумну історію.

Відео: Вживання фразеологізмів в житті