Що таке панічні атаки: причини, симптоми, механізм розвитку, як протистояти панічної атаки і подолати страх? Лікування та профілактика панічних атак: психотерапія, медикаменти, поради, рекомендації

 • Пошук «вторинних вигод». Іноді людина під прикриттям панічних атак намагається впливати на оточуючих. Це важко зрозуміти, але так буває. Наприклад, вимагаючи турботи від чоловіка/дружини/дітей. Або, наприклад, при небажанні працювати. Навіть сама людина не може визнати факт того, що панічні атаки допомагають йому досягти бажаного, на прийняття цього йде багато часу. І тільки грамотний, досвідчений психотерапевт шляхом розмов, кропіткої роботи з свідомістю, з глибинними спогадами людини може виявити «вторинні вигоди».
 • В лікуванні панічних атак практикується лікувальна фізкультура. Іноді людині просто рекомендують зайняти себе яким-небудь видом спорту, записатися на йогу, в басейн. Ці заняття допомагають зайняти себе, знайти захоплення, підняти свою самооцінку.
 • Психологи рекомендують людям, які страждають панічними атаками, постійно підвищувати свою самооцінку, працювати над позитивним мисленням, намагатися відганяти від себе негативні думки. Наприклад, дозволити собі якийсь каприз, побалувати себе. Це значно піднімає настрій, робить людину щасливою.
 • Важливо: Не забувайте про те, що якщо ви самі не хочете допомогти собі, ні один лікар, психотерапевт не допоможе вам. Лікування панічних атак на кшталт лікування алкоголізму, обов'язково щире бажання людини допомогти самому собі.

  Якщо вам не пощастило, і ви зіткнулися з панічними атаками, не слід ігнорувати це явище. Запущені панічні атаки можуть значно погіршувати якість життя людини, заважати соціалізації, псувати відносини на навчанні, роботі, вдома. В даний час багато інформації про панічних атаках і боротьбі з ними, тому боротися з цим явищем зараз значно простіше, ніж 20 років тому.

  Лікування, симптоми, причини, механізм панічної атаки: рекомендації, поради по профілактиці, медикаментозна терапія і психотерапія.

  Панічні атаки: що це таке?

  Деякі люди стикаються з нападами серйозного страху, жаху, паніки без причини. Ці напади обов'язково супроводжуються такими неприємними відчуттями, як тремтіння в тілі, часте серцебиття, жар, припливи поту, утруднення дихання. Через деякий час тривожний напад проходить.

  Багато люди неодноразово стикалися з цим станом і не могли пояснити собі, що це з ними сталося. В офіційній медицині теж довгий час не було однозначної відповіді на це питання. Порівняно нещодавно медики дали відповідь на численні питання, що це за стан. Подібні стани одержали назву панічні атаки.

  Важливо: Панічні атаки — сильний напад страху, жаху, паніки, що виникла без приводу або спровокованої якоюсь ситуацією. Інтенсивний страх йде поряд з тілесними неприємними відчуттями — поколювання й оніміння кінцівок, біль у грудях, недостача повітря, сильне серцебиття.

  Згідно зі статистичними даними, кожен 8 житель США піддається панічним атакам. У Великобританії це стан відзначається у 15% населення. Жителі Росії також страждають від цього тривожного розладу. У різних джерелах можна зустріти цифру від 5 до 10%. З року в рік число людей з тривожними розладами зростає.

  Панічна атака — інтенсивний страх

  За статистикою панічні атаки зустрічаються частіше у жінок, ніж у чоловіків. Вперше панічні атаки відбуваються у молодих людей, що досягли 20-30 років.

  • Якщо людина випробував панічну атаку, в подальшому велика ймовірність того, що це знову станеться. Але спрогнозувати, коли напад станеться, ніхто не може. У деяких людей панічні атаки трапляються щотижня, в інших — щодня, у третіх — вкрай рідко.
  • Панічна атака часто пов'язана з депресією, страхом виступу перед публікою, боязню громадських місць. У більшість випадків панічна атака трапляється з-за глибоких внутрішніх переживань людини. Але слід також знати, що такий стан може виникнути раптово, без особливих на те причин.
  • Напад панічної атаки схожий з серцевим нападом. Іноді, зіткнулися з подібним, звертаються до кардіолога. Однак результати кардіограми в більшості випадків показували нормальний результат.
  • Шлях від панічного нападу до лікаря-психотерапевта в наш час значно скоротився. Хоча і досі дуже багато людей не знають, в чому причина цього неприємного явища, що відбувається з ними. Феномен панічної атаки активно вивчається, не до кінця відомі причини і механізми запуску такої реакції організму.
  • Панічна атака по суті не впливає на фізичне здоров'я людини, за винятком розвитку фобій і психологічних травм. Наприклад, якщо панічна атака сталася в метро, то людині буде важко змусити себе знову спуститися в підземку. Перша панічна атака запам'ятовується людині дуже сильно, так як вона трапляється несподівано, спонтанно. Для людини це означає, що він буде намагатися уникати того місця, де вперше трапилася панічна атака. Людина буде відчувати себе не дуже комфортно в цьому місці. Однак уникнення певних місць не змінить ситуацію, лише дасть тимчасове полегшення.
  Панічна атака — що це?

  Панічні атаки: причини і механізм розвитку

  Причини панічних атак вивчені не до кінця. Вчені стверджують, що не тільки психологічні фактори впливають на розвиток тривожних станів, але ще необхідна сукупність генетичних і біологічних факторів.

  З панічними атаками пов'язують такі причини:

  1. Депресія. Особливо тривалий стресовий стан, якому супроводжує прийом алкоголю, недосипання, втома.
  2. Безсилля, втрата контролю над ситуацією.
  3. Важкі життєві ситуації, наприклад, втрата близької людини або розрив відносин.
  4. Прийом речовин, що стимулюють нервову систему. Наприклад, надмірне вживання кави, куріння чи вживання наркотичних речовин.
  5. Психічні або соматичні розлади.
  6. Агорафобія. Це — боязнь місць скупчення людей, будь-яких місць поза домом. Люди з агорафобією бояться, що не зможуть контролювати своє тіло і розум в разі небезпеки і в підсумку вони помруть, впадуть в непритомність або зійдуть з розуму.

  Вищевказані причини не є прямими причинами, що сприяють розвитку панічних атак. Вони тільки можуть спровокувати даний стан. Супроводжувати цих чинників мають глибокі внутрішні переживання людини.

  Коли людина стикається зі страшною ситуацією, відбувається різкий і великий викид адреналіну. Якщо людина на страшну або неприємну ситуацію реагує нормально, це означає, що адреналін швидко повертається в норму. Коли відбувається панічна атака, рівень адреналіну не відповідає рівню загрози, він збільшується різко і сильно. Надалі рівень адреналіну не приходить швидко в норму. Це призводить до того, що людині необхідно близько 1 години у середньому, щоб прийти в норму після панічної атаки.

  Простими словами, з точки зору фізіології запуск панічної атаки полягає в різкому і дуже сильному відповіді нервової системи на зовнішній подразник, який по суті своїй не становить реальної загрози. Нервова система дає установку «бий або біжи».

  Важливо: Адреналін — це гормон, який бере участь у відповідь реакції організму. Якщо стається раптовий викид адреналіну, це супроводжується частим серцебиттям, прискореним диханням.

  Причини розвитку панічних атак

  Як розпізнати панічну атаку: симптоми

  Знаючи симптоми панічного атаки, можна навчитися брати процес під контроль.

  Симптоми панічного атаки:

  • Відчуття сильного страху, паніки;
  • Тремтіння по всьому тілу або в кінцівках;
  • Приплив поту;
  • Задишка, прискорене дихання, нестача повітря;
  • Біль, дискомфорт у грудях;
  • Слабкість в тілі;
  • Прискорене серцебиття;
  • Оніміння кінцівок;
  • Озноб або жар в тілі;
  • Страх смерті;
  • Страх зійти з розуму.

  Щоб встановити діагноз панічна атака, необхідно як мінімум 4 симптому. Часто деякі з вищевказаних симптомів спостерігаються при захворюваннях серця, гіперактивність щитовидної залози, бронхіальній астмі. Тому важливо перевірити стан власного здоров'я. Якщо відхилень в роботі організму немає, тоді можна вести мову про панічних нападах.

  У характеристиці панічної атаки використовуються такі терміни:

  1. Дереалізація
  2. Деперсоналізація

  У разі дереалізації людині здається, що навколишній світ став нереальним. У другому випадку людина відчуває себе поза свого тіла, ніби спостерігає за подіями з боку.

  Рідше, але зустрічаються такі симптоми:

  • Нудота, блювання;
  • Прискорене сечовипускання;
  • Розлад стільця;
  • Переднепритомний стан.

  Важливо: Людині може злякатися того, що він впаде в непритомність. Але при панічних атаках люди не падають в непритомність, це слід запам'ятати.

  Коли людину оточують вищевказані симптоми, і це виникає спонтанно, людина починає панічно боятися неволодіння своїм тілом, думками і почуттями. Йому здається, ніби він помирає, від цього страх тільки посилюється. Утворюється замкнуте коло, вийти з якого можна. Для цього потрібно знати, як діяти при панічних атаках.

  Симптоми панічних атак

  Що робити, якщо сталася панічна атака?

  Важливо: У всій цій історії, пов'язаної з панічними атаками, є позитивний факт. Це те, що подібний стан можна навчитися контролювати.

  Що робити при панічної атаки:

  1. В першу чергу необхідно відчути контроль над своїм тілом. Для цього необхідно спертися об стіну, присісти на лавку. Якщо такої можливості немає, необхідно упертися ногами в підлогу, а потім зчепити руки в замок.
  2. Наступний крок — контролювати дихання. В цей момент відчувається брак повітря. Щоб це прибрати, потрібно перевести поверхневе дихання глибоке. Почніть вдихати і видихати повітря на рахунок. Вдихніть на рахунок 4, потім на рахунок 4 видихніть, затримайте дихання на 2 секунди.
  3. Стабілізувати дихання допоможе пакет або склянку. Просто подихайте в ємність, незабаром дихання нормалізується.
  4. Бажано випити води.
  5. Коли вийшло взяти контроль над ситуацією, можна перевести увагу на навколишні предмети. Наприклад, порахувати будинки, машини, людей.
  6. Не поспішайте скоріше угамувати напад, в результаті може статися зворотний ефект. Постарайтеся вгамувати страх повільно, але впевнено.
  7. Деяким людям допомагає розмова з ким-то. Спілкування з оточуючими допомагає відчути себе захищеним і заспокоїтися.

  Важливо: Саме головне, що необхідно пам'ятати під час нападу, що це тимчасово. Будь-яка панічна атака має свій початок і кінець, вона не призводить до смерті або до втрати свідомості.

  Як діяти при панічної атаки: поради

  Панічні атаки лякають оточуючих. Якщо ви стали свідком подібної події, постарайтеся допомогти людині. Можна взяти його за руки, впевненим голосом заспокоїти. Запевнити в тому, що все добре, і скоро все пройде.

  Особливо уважними слід бути родичам, близькі люди яких схильні до панічних атак. Навчіться підтримувати своїх близьких, заспокоювати їх, не нервуйте, якщо вам здається, що цей напад необґрунтований. Це для них причин для занепокоєння немає, а людям з панічними атаками страшно. Потім, коли напад минув, ці люди можуть відчувати себе незручно перед близькими за те, що деяким соромно і неприємно згадувати це. Такі люди особливо потребують підтримки і розуміння, адже не по їх волі це сталося, і вони не винні.

  На тлі панічних атак у деяких людей може розвинутися іпохондрія.

  Важливо: Іпохондрія — стан, при якому людина постійно стурбований станом свого здоров'я без видимих на те причин. Чоловік впевнений в тому, що у нього невиліковне або серйозне, що приводить до смерті, захворювання.

  Іпохондрія може призвести до того, що з веселого і радіє життю людини можна перетворитися в сумного, стурбованого, вічно страждає людини.

  Відео: Як лікувати панічні атаки в домашніх умовах?

  Лікування панічних атак: медикаментозна терапія і психотерапія

  Панічні атаки піддаються лікуванню. Якщо ви відчуваєте, що не справляєтеся, не соромтеся звернутися за допомогою до фахівця. Багато соромляться цього, вони впевнені, що проблеми немає, і вони самі можуть добре впоратися зі своїми переживаннями. Тим самим люди відтягують процес свого одужання.

  З панічними атаками слід звертатися до таких лікарів:

  • Невролог
  • Психолог
  • Психотерапевт

  Панічні атаки можна лікувати, приймаючи лікарські препарати. Це можуть бути антидепресанти, седативні препарати, транквілізатори. Медикаментозну терапію повинен призначати хороший лікар. Насамперед, він повинен оцінити стан пацієнта, визначити, наскільки сильні панічні атаки і як руйнівні для організму. Правильно призначена медикаментозна терапія допоможе подолати тривожний розлад, впоратися з тривалою депресією.

  Але основну роль у лікуванні панічних атак відводять психотерапії. Сюди входить робота з різними напрямками:

  1. Пошук першопричини панічних атак. Найчастіше причини криються у спогадах людини.
  2. Зміна ставлення до панічної атаки. Якщо повністю позбутися від панічних атак неможливо, слід навчити людину жити з ними. Приймати їх, як належне, вміти справлятися з тимчасовими труднощами. Для цього психотерапевти застосовують різні методики. Наприклад, дають завдання людині спуститися в метро і пройти це випробування. Потім знову і знову зробити це. Таким чином людина звикає і вчитися переступати через психологічний бар'єр. Також допомагають розмови з людиною.
  3. Пошук «вторинних вигод». Іноді людина під прикриттям панічних атак намагається впливати на оточуючих. Це важко зрозуміти, але так буває. Наприклад, вимагаючи турботи від чоловіка/дружини/дітей. Або, наприклад, при небажанні працювати. Навіть сама людина не може визнати факт того, що панічні атаки допомагають йому досягти бажаного, на прийняття цього йде багато часу. І тільки грамотний, досвідчений психотерапевт шляхом розмов, кропіткої роботи з свідомістю, з глибинними спогадами людини може виявити «вторинні вигоди».
  4. В лікуванні панічних атак практикується лікувальна фізкультура. Іноді людині просто рекомендують зайняти себе яким-небудь видом спорту, записатися на йогу, в басейн. Ці заняття допомагають зайняти себе, знайти захоплення, підняти свою самооцінку.
  5. Психологи рекомендують людям, які страждають панічними атаками, постійно підвищувати свою самооцінку, працювати над позитивним мисленням, намагатися відганяти від себе негативні думки. Наприклад, дозволити собі якийсь каприз, побалувати себе. Це значно піднімає настрій, робить людину щасливою.

  Важливо: Не забувайте про те, що якщо ви самі не хочете допомогти собі, ні один лікар, психотерапевт не допоможе вам. Лікування панічних атак на кшталт лікування алкоголізму, обов'язково щире бажання людини допомогти самому собі.

  Якщо вам не пощастило, і ви зіткнулися з панічними атаками, не слід ігнорувати це явище. Запущені панічні атаки можуть значно погіршувати якість життя людини, заважати соціалізації, псувати відносини на навчанні, роботі, вдома. В даний час багато інформації про панічних атаках і боротьбі з ними, тому боротися з цим явищем зараз значно простіше, ніж 20 років тому.

  Психотерапія при панічних атаках

  Профілактика панічних атак: поради та рекомендації

  Спрогнозувати появу панічних атак неможливо. Проте існують рекомендації для профілактики панічних атак і поліпшення якості життя.

  Поради щодо профілактики панічних атак:

  • Не зловживайте психоактивними речовинами. До них відносяться алкоголь, кава, наркотичні речовини, сигарети і т. п. Все, що впливає на нервову систему може згубно позначитися, особливо, якщо вас мучать часті напади панічних атак.
  • Не ведіть сидячий спосіб життя. Якщо робота передбачає сидіння на одному і тому ж місці, обов'язково вибирайтеся кудись після роботи. Влаштовуйте собі піші прогулянки, велопрогулянки, займіться спортом, танцями. Одним словом, не сидите на місці весь час — більше рухайтеся.
  • Постарайтеся захистити своє життя від факторів стресу. Якщо ви постійно переживаєте з-за чого, постарайтеся вирішити цю проблему, захистити себе від переживань. Облаштуйте своє життя таким чином, щоб переживати довелося якомога менше. Багатьом людям це вдається зробити, головне, навчитися приймати себе, розпізнавати свої бажання і вміти цінувати свій психологічний комфорт.

  Панічні атаки — явище неприємне і часте, але з ними можна навчитися жити, і навіть побороти свої страхи остаточно. Вилікувався вважається не той, в кого більше немає панічних атак, а той, хто більше їх не боїться. Культура психотерапії знаходиться на рівні активного розвитку нашої і сусідніх країнах, багато людей перестали соромитися психотерапії і активно борються зі своїми страхами. Допоможіть собі або своїм близьким, якщо з вами трапилася ця неприємність.

  Відео: Як подолати страх при панічної атаки?