Що таке девальвація рубля, національної валюти простою мовою? Чим загрожує девальвація рубля населенню, бюджету країни? Що робити при девальвації рубля, як зберегти гроші? Що об'єднують слова девальвація, деномінація, ревальвація, нуллификация, еміс

На девальвації можна непогано заробити. Читайте детальніше в статті.

Зміст

Ми часто чуємо в новинах по телевізору, в банках і в розмові між людьми, різні економічні терміни.

 • Якщо немає спеціальної освіти, то деколи навіть після докладного пояснення, складно зрозуміти, що означає те чи інше економічне визначення.
 • Але значення деяких слів потрібно знати, щоб бути в курсі фінансових справ в країні, і щоб знати наслідки тих чи інших економічних процесів для країни в цілому і для кожної людини.
 • Розглянемо всі економічні терміни детальніше в цій статті.

Що таке девальвація національної валюти: визначення

Девальвація

Раніше простим людям було добре відомо тільки слова «інфляція» і «дефолт». Відразу було зрозуміло, що якщо в новинах говорять про дефолт, потрібно знімати гроші з рахунків і переводити в валюту. Зараз з'явилося багато нових визначень, наприклад, девальвація національної валюти. Що це означає? Ось визначення:

Визначення девальвації

Що таке девальвація російського, білоруського рубля, тенге гривні простою мовою?

Девальвація простою мовою

Якщо говорити іншими словами або простою мовою, то девальвація — це процес, який призводить до зниження курсу національної валюти щодо валюти іноземних держав.

 • Наприклад, якщо 1 долар в нашій країні дорівнює 41 рубля (значення умовні), то при девальвації національної валюти буде означати здешевлення рубля, тобто 1 долар буде дорівнює 43,5 рубля або іншим значенням, але вище 41 рубля.
 • У підсумку можна сказати, що при діючій девальвації в країні, можна купити за ту ж кількість рублів меншу кількість іноземних грошей.

Також девальвація діє і на валюту в інших країнах, а саме відбуватиметься здешевлення, наприклад, білоруського рубля, тенге або гривні.

Що таке помірна і вибухова девальвація національної валюти?

Девальвація

Помірна девальвація — це процес, коли відбувається здешевлення національної валюти, але повільно, протягом певного періоду часу на кілька пунктів. Наприклад, на початку року за один долар давали 33 рубля (значення умовні). Протягом року відбувалися невеликі зміни в економіці країни, і курс став трохи іншим: 1 долар = 36,5 грн. Сталася помірна девальвація рубля протягом 12 місяців.

Вибухова девальвація — це справжній валютний і фінансовий криза в країні. Часто це відбувається при сжимающемся бюджет і впевнено падаючої економіці, особливо, якщо при цьому відбувається штучне зміцнення національної валюти. Здається, що це неможливо — економіка падає, бюджет з кожним роком все менше і менше, а рубль зміцнюється. Але, якщо рубль підтримували штучно, то все це призведе до вибухової девальвації.

Чим загрожує девальвація рубля населенню, бюджету країни: наслідки

Девальвація

Економіка — точна наука, і її коливання в першу чергу відчувають на собі прості громадяни. Нуллификация національної валюти хвилює саме звичайних людей, у яких є невеликі заощадження в банках або дому «під матрацом». Чим загрожує девальвація рубля? Наслідки можуть бути такими:

 • Придбання товарів за кордоном обходиться дорожче, так як національна валюта стає дешевою, а іноземна, навпаки, дорожчає.
 • Постраждає промисловість, так як технологічне обладнання, витратні матеріали, комплектуючі і навіть сировину, багато підприємства закуповують за кордоном. Їм доведеться підвищити ціни на кінцеву продукцію для населення. Відповідно, разом з підприємствами постраждає і населення — кінцеві споживачі.
 • Вітчизняні підприємства не будуть зацікавлені у придбанні нового обладнання та якісної сировини, так як на все це доведеться витрачати більше коштів. Виробництва будуть працювати, але випуск продукції істотно скоротиться, а також впаде якість і конкурентоспроможність. У підсумку — відстала промисловість, мало доходів і податкових відрахувань, а значить, немає бюджету в країні.
 • Розграбування національних ресурсів. Нафта і газ викачуються і витрачаються на те, щоб підприємства могли випустити щось вартісне і якісне, а прибутку стає все менше, так як кінцевий споживач не готовий купувати товари за завищеними цінами.

Експерти стверджують, що девальвація допоможе вивести країну з кризи імпортозаміщенням. Але це також стає нереальним, так як для створення якісного кінцевого продукту, підприємствам необхідно гарна сировина і сучасне обладнання, яке виготовляється за кордоном і продається за іноземну валюту.

Як вплине девальвація рубля, національної валюти на кредит, іпотеку, ціни на товари, послуги, нерухомість?

Девальвація і іпотека

Девальвація — знецінення офіційної національної валюти. Як вплине цей процес на кредити та іпотеку? Таке питання хвилює звичайних людей, адже від економічної кризи завжди страждають саме прості громадяни. Варто відзначити наступне:

 • Якщо ви встигли взяти гроші в кредит до девальвації, то залишитеся у виграші.
 • Рубль знецінюється, відповідно, зарплати ростуть, так як роботодавцям доводиться йти на цей крок з-за стрімкого зростання цін.
 • Часто, коли в країні починається криза, люди намагаються вкласти свої гроші в нерухомість, так як її вартість під час девальвації буде тільки рости.

Звичайно, якщо придбати, наприклад, квартиру, на свої гроші, то це в будь-якому випадку вигідно. Банки ж передбачають заздалегідь всілякі ризики, особливо, якщо вони будуть пов'язані із змінами в економіці. Ось у чому це полягає:

 • Фінансові організації роблять позначку в кредитному договорі, що вони мають право у разі зниження курсу рубля зробити збільшення річної ставки за кредитом.
 • Позичальники часто не звертають увагу на таку позначку або вважають її незначною.
 • В результаті це сильно ускладнює життя, так як ставка істотно підвищується, і у позичальника часто навіть немає можливості розплатитися за кредитним договором з боргами.

У результаті, банк може конфіскувати заставне майно, і позичальник залишається і без грошей і без житла. Загалом, при девальвації національна валюта знецінюється, а ціни на товари, послуги та нерухомість зростають. Позичальники залишаться у виграші тільки в тому випадку, якщо в кредитному договорі прописана фіксована ставка і немає позначок на випадок знецінення рубля.

Вигідно брати кредит при девальвації?

Девальвація і кредит

Девальвація — це неприємний процес, як для цілої країни, так і для окремих громадян. Але і з цього можна отримати вигоду. Наприклад, взяти кредит, але тільки на початку цього економічного кризи.

Важливо: Обов'язково звертайте увагу на різні помітки в кредитному договорі, так як ви залишитеся у виграші, якщо ставка по кредиту буде фіксованою.

Пам'ятайте: Вигідно брати кредит під час знецінення грошей, саме в рублях. Якщо ви візьмете кредит в доларах, то можете програти і доведеться повертати набагато більше, так як курс іноземної валюти буде стрімко рости.

Але банки прекрасно розуміють що таке економічна криза, і тому з настанням девальвації майже не видають кредитів. Тому важливо прорахувати заздалегідь, коли почнеться цей процес, хоча це не завжди можуть зробити навіть не спеціалісти в економічній сфері.

Що робити при девальвації рубля, як зберегти гроші?

Девальвація рубля

Зберегти свої гроші при девальвації рубля можна тільки в тому випадку, якщо вкласти їх в покупку нерухомості або іноземної валюти. У період знецінення національної валюти, дорожчає нерухомість і підвищується курс долара та іншої валюти. Тому потрібно встигнути в самому початку економічної кризи придбати, наприклад, об'єкт нерухомості, вартість якого після економічної кризи, зросте в кілька разів.

Що об'єднують слова девальвація, деномінація, ревальвація, нуллификация, емісія, інфляція: визначення, у чому подібність і різниця?

Визначення слова девальвація було дано вище. Тепер давайте розглянемо, що означають інші поняття, пов'язані з економічною кризою. Адже ми часто чуємо по телевізору, але що вони означають, не знають багато людей.

Деномінація

Деномінації зазвичай передує гіперінфляція.

 • Простими словами, під час цього процесу відбувається зміна номіналу грошових коштів, коли старі гроші діють разом з новими, але їх поступово вилучають з обігу.
 • Така реформа грошей потрібна для стабілізації фінансової системи та покращення економіки в країні.
Ревальвація

Ревальвація — це процес полярний девальвації.

 • Якщо до ревальвації долар мав вартість, наприклад, 40 рублів (умовне значення), то після цього процесу, за 1 долар потрібно буде віддати, наприклад, всього лише 35 рублів.
 • Такий процес вигідна імпортерам, які можуть привозити товари за більш низькими цінами, ніж на місцевому ринку. При цьому продавати товар вони будуть за більш високими цінами, ніж на своєму ринку.
 • Але подорожчання національної валюти невигідний процес для експортерів, так як підвищується собівартість вироблених продуктів.
Нуллификация

Нуллификация проводиться під час стрімкої інфляції, коли грошові знаки маленького номіналу вже неактуальні.

 • Зазвичай заздалегідь встановлюється дата, після якої грошові знаки конкретного номіналу не будуть мати силу.
 • Наприклад, у республіці Білорусь до липня 2015 року перестали видавати гроші номіналом 50 рублів. З вересня цього ж року їх не стали приймати в магазинах та інших торгових точках. З червня наступного року вони вже не приймалися до обміну і зовсім втратили свою силу.
Емісія грошей

Емісію грошей в Росії має право проводити тільки Цетробанк. Випуск нових грошових знаків і цінних паперів, необхідний для заміни зношених купюр або розвитку економіки.

Інфляція

Інфляція простими словами — це зниження купівельної спроможності грошових коштів, що проявляється у стрімкому зростанні цін. У підсумку товару в країні стільки ж, скільки було і до інфляції, а для його придбання населенню знадобиться більше грошей. Зазвичай при інфляції не підвищується зарплата, тому громадяни відчувають на собі стрибки цін.

Різниця між усіма цими термінами очевидна, так як у кожного з них своє значення. Схожість тільки в одному — все це стосується економічної ситуації в країні і пов'язане з грошовим обігом і грошовими знаками в цілому.

Інфляція і девальвація: порівняння, взаємозв'язок

Девальвація та інфляція

Девальвація — це стрімке зниження курсу національної валюти по відношенню до курсу іноземної валюти.

Інфляція — більш складний процес, в результаті якого валюта зростає в ціні, і вже через час за ту ж суму грошей можна купити менше товарів і послуг. При інфляції стрімко зростають ціни «тануть» заощадження громадян.

Взаємозв'язок між цими двома поняттями полягають у наступному:

 • Девальвація, що діє сьогодні, вносить свій внесок в інфляцію, яка буде завтра.
 • Тому, якщо в країні оголошена девальвація, то завтра буде інфляція.
 • Зупинити вибухову девальвацію набагато простіше, ніж повільну інфляцію.

Майже всі економісти впевнені, що боятися девальвації не варто, на відміну від інфляції, яка «з'їдає» всі накопичення людей.

Чим відрізняється девальвація від дефолту?

Девальвація і дефолт

Під час дефолту не виконуються зобов'язання по позиці, з-за чого неможливо виплатити позику або відсотки. При девальвації знижується валютний курс по відношенню до валют розвинених країн. Обидва ці поняття вказують на економічну кризу, але дефолт — це «болюче» процес, як для країни в цілому, так і для окремих громадян.

Тепер ви знаєте основні економічні терміни і що означає той чи інший процес для звичайного людини. Але не впадайте відразу в паніку, якщо в країні буде оголошено той чи інший процес. Спокійно оцініть ситуацію і знайдіть вигоду для себе.

Відео: Девальвація рубля в 2018 році в Росії. На скільки реально?