Як правильно пишеться слово: грамотний або грамотний, з однією або двома літерами М? Як правильно написати слово грамотність, грамотний, грамотно, грамотніше, грамота, граматика: правило

Як правильно пишеться слово грамотний: з однією або двома Му?

Таке питання виникає не випадково, тому що досить часто ми плутаємо два схожих за звучанням та написанням слова з однієї галузі знань.
Які ж це слова?

  • Перше — аналізоване слово грамотний, яке пишеться з однією Му.
  • Друге словограматика, яка пишеться з двома М.

Але кожній людині, що рахує себе по-справжньому грамотним, необхідно запам'ятати, що слово грамотний утворено від слова грамота і в ньому стільки ж букв М, тобто, всього одна.

Чому ми плутаємо написання слів грамота і граматика?

Російське прислів'я говорить: «Грамоті вчитися завжди пригодиться». А інша цю ж думку підтверджує: «Без граматики не вивчишся і математики».

Ось тут-то і відбувається плутанина між словом граматика і грамота, адже лежать вони в нашій голові буквально на сусідніх поличках: належать до однієї тематичної групи і мають подібність у значенні.
Щоб не помилитися в написанні, необхідно зрозуміти різницю у значенні і вживанні слів грамота і граматика.

Які значення має слово грамота і що означає слово грамотний в первісному значенні?

Тлумачний словник сучасного російської мови познайомить нас з кількома значеннями слова грамота.

  • По-перше, грамота — це вміння читати і писати. Від слова з цим значенням утворився прикметник грамотний. Якраз у першому значенні воно і означає людину, що вміє писати і читати, порівняно з безграмотним, який не навчався цього зовсім.
    Так, наприклад, після революції робітників і селян навчали грамоті. Існувала спеціальна державна програма ліквідації безграмотності – скорочено ЛІКНЕП. За парти сіли і стар і млад. Завдяки такій роботі в країні стало більше грамотних – володіють грамотою людей.
  • По-друге, грамота – це офіційний документ. Це може бути, наприклад, похвальна грамота, яку вручають людині за сумлінну роботу чи інші досягнення. Буває охоронна грамота або патентна грамота – документ, що відображає певні привілеї, переваги людини, його отримав. Також охоронні грамоти видають таким об'єктам, як пам'ятники природи або пам'ятки архітектури.
  • По-третє, існує застаріле слово грамота. У школі ми дізнаємося про берестяних грамотах, знайдених істориками в Новгороді. Це давньоруські листи і ділові записки на бересті.

З третім значенням тісно пов'язане поширене в розмовній мові сталий вираз (фразеологізм) фількіна грамота.

Як змінилося з часом значення слова грамотний?

Цікаво те, що слово грамотний, про який ми говорили вище, має не одне значення.
Частіше ми стали його вживати в значенні «знає, що добре розбирається в якому-небудь питанні, компетентний». Наприклад, «Я знайшов грамотного фахівця з реклами».

У шкільному вжитку раніше грамотним називають учня, який здатний писати без помилок або допускає мало помилок. У педагогічній науці існує поняття орфографічної і пунктуационной грамотності. Якщо людина володіє орфографічною грамотністю, значить, він пише слова без помилок, пунктуационной — правильно ставить розділові знаки у реченнях.

Виходить, що грамотний учень той, хто добре вивчив граматику цілісну теоретичну систему мови.
Ось ми і підійшли до важливого терміну науки мовознавства — граматики.

Походження і значення слова граматика

Слово граматика походить від грецького grammata – «літери, писемність».
Звернемося до тлумачення слова граматика в словнику.

Граматика у першому значенні – це формальний лад мови, мовна система в сукупності всіх своїх розділів, головними з яких є морфологія і синтаксис.

  • Друге значення – наука про цьому ладі мови, її розділ «Граматика».
  • Третє значення – книга, присвячена цьому розділі, що описує устрій мови. Наприклад, підручник «Російська граматика» М. в. Ломоносова.

Від іменника граматика в першому і другому значенні утворюються прикметники граматичний, граматична, граматичне, що мають таку лексичну сполучуваність: граматичний лад мови, граматична теорія, граматична форма граматичне значення, граматична категорія і т. п.

Ці словосполучення мають відношення до науки про мову і містять у собі абстрактні значення.

Є слова грамота і граматика спорідненими?

Якщо відкрити етимологічний словник російської мови і вивчити походження слів граматика і грамота, ми виявимо, що слова походять від одного кореня — grammata, що означає «букви», а також «писемність, грамота, лист, указ».
Тільки слово грамота при запозиченні було переоформлено. Очевидно, воно було раніше запозичене за своєю звуковою, фонетичній оболонці – очевидна схожість у вимові.

А слово граматика – суто іноземний термін, зберігає ознаки инородности, який спочатку використовувався тільки в науці і, можливо, писався латиницею, тому зберіг у своїй графічній оболонці дві букви М.

Незвично також те, що в сучасних словотворчих словниках у одних авторів ми бачимо ці слова в одному словообразовательном гнізді, як родинні, а в інших, як слова походять від різних коренів ГРАМОТ і ГАММАТ.

Природно, що всі слова, утворені від слова грамота будуть писатися з однією буквою М: грамотний, грамотно, грамотніше, малограмотний, безграмотний, грамотність, грамотій, грамотка та інші.
Від слова граматика ми маємо прикметник граматичний та його форми граматична, граматичне, граматичні, млодограмматический (змінюється аналогічно) і іменник граматик, які успадкували дві букви М.

Як писати ненаголошені голосні в словах грамотний і граматичний?

Порівнявши ці прикметники, ми помітимо, що є різниця в написанні другою голосною: тут теж часто виникають помилки. Грамотний, але граматичний.

Можемо зробити висновок, що слова ГРАМОТА, ГРАМАТИКА і похідні є словниковими і вимагають розрізнення їх значень і запам'ятовування. У цьому вам допоможе наш детальний вищевикладене дослідження походження даних слів.

Одним словом, без великих знань про походження слів важко освоїти ГРАМАТИКУ і ГРАМОТНО писати.

Відео: Як навчитися писати грамотно російською мовою?