Крилов І. А. Крилова «Бабка й Мураха»: мораль, основна думка, аналіз байки, короткий зміст для читацького щоденника, характеристика героїв. Які крилаті вирази можна виділити з байки «Бабка й Мураха»?

У цій статті описується історія створення байки «Бабка й Мураха», її сюжет, мораль і основна думка.

Зміст

Байка — це повчальне твір, у якому висміюються пороки людей. Персонажі байки зазвичай тварини, речі, рослини чи комахи. З їх допомогою легше зрозуміти суть моралі. Хто написав байку «Бабка й Мураха»? Мораль, основну думку і міркування ви зможете знайти в цій статті.

Хто і коли написав байку «Бабка та Мурашка»: автор, історія створення

«Бабка й Мураха»

Автором твору «Бабка й Мураха» вважається Іван Андрійович Крилов. Це твір з'явився не пізніше травня 1808 року. Вперше його опубліковано в друкованому виданні «Драматичний вісник».

Але творцем цього твору був не Крилов. Він просто переписав з іншої мови на російську байку французького письменника Жана де Лафонтена «Цикада і Мураха». Лафонтен також не є автором байки, так як запозичив сюжет у Езопа — грецького байкаря, який жив у 6 столітті до нашої ери. Але саме Крилов зробив переклад на російську мову. Вийшло твір, який ми знаємо зараз, і на якому виховалося багато поколінь.

Крилов І. А. Крилова «Бабка й Мураха»: текст

«Бабка й Мураха»:
Текст байки

Крилов І. А. Крилова «Бабка й Мураха»: мораль, основна думка

Як і будь-який інший твір, «Бабка і Мураха» Крилова містить мораль і основну думку.

 • Мораль перебуває в кінцівці, а перед цим розгортається цікавий сюжет. Бабка не підготувалася до зими, вона все теплі літні дні співала і танцювала. Але коли прийшла зима, вона прийшла до Мурашки і стала проситися до нього, щоб поїсти і зігрітися.
 • Мураха старанно працював від початку і до кінця літа, щоб бути готовим до зимових холодів. Тому він відповів Бабку з ноткою сарказму: раз вона все літо співала, нехай тепер йде танцює.
 • Основна думка байки в тому, що Бабка не працювала влітку, і взимку залишилася ні з чим — без будинку і їжі. Мураха працював усе літо, тому у нього є де жити і що їсти.

Під вчинками Бабки в цій байці приховані людські пороки. Адже є й такі люди, які не люблять працювати, але коли їм щось потрібно, вони просять у тих, хто трудився.

Крилов І. А. Крилова «Бабка й Мураха»: короткий зміст для читацького щоденника

Учням початкової школи з російської літератури потрібно вести читацький щоденник, в якому вони записують короткі змісту прочитаних творів. Це допомагає краще запам'ятати розповіді і байки. Ось короткий зміст для читацького щоденника байки І. А. Крилова «Бабка та Мурашка»:

Стрибуха Бабка не працювала все літо, а тільки співала і танцювала. Під кожним листом у неї був готовий і стіл і дім. Але літо швидко закінчилося, Бабки немає ні їжі, ні вдома, і вона вирішила піти до Мурашки, який трудився все літо. Мураха запитує у Бабки, а що ж вона робила все літо? Бабку нічого відповісти, як тільки: «Співала». «Ах, ти співала? Так піди ж попляши», — відповів їй Мураха.

Як охарактеризувати героїв байки «Бабка та Мурашка»: характеристика героїв

«Бабка й Мураха»

В школі задають дати характеристику героям цієї байки. За допомогою характеристики можна зрозуміти, який персонаж позитивний, а який навпаки, негативний.

 • Характеристика Бабки — легковажна і самолюбний. Не любить працювати, а тільки співати і танцювати. Весела, рухлива, радісна, але під кінець байки — сумна й заклопотана.
 • Характеристика Мурашки — мудрий, любить працювати. Серйозний і завжди наполягає на своєму рішенні. Розумний, так як розуміє, що для того, щоб взимку була їжа і житло, потрібно все літо працювати.

Якщо цих персонажів характеризувати двома словами, то Бабка — вітряна і нерасчетливая, а Мураха — поміркований і діловитий.

Чому Бабка звернулася до Мурашки, про що попросила Бабка Мурашки?

Що засуджується, висміюється у байці «Бабка й Мураха», чому вчить казка?

«Бабка й Мураха»

У творі «Бабка й Мураха» засуджується легковажність і самозакоханість. Також тут висміюється такі пороки людей, як лінь, безвідповідальність і неробство. Байка вчить бути працьовитими, мудрими, серйозними і відповідальними. Крім свят і веселощів, є ще і трудові будні, коли потрібно працювати, щоб було що їсти і де жити.

Як ставиться автор до Бабці і Мурашки в байці Крилова «Бабка й Мураха»?

Автор сприймає Мурашки, як працьовитого і позитивного героя. Його можна ставити в приклад, так як він розуміє, що неправильно жити одним днем, необхідно завжди думати про завтрашній день.

Бабка викликає співчуття. Вона не може усвідомити те, що неправильно вчинила, звикла жити одним днем і на всьому готовому. Поради вона готова прийняти, але тільки на час, так як в основному Бабка здатна тільки на безтурботне існування. Вона не є негативним героєм, але негідна бути прикладом для інших.

Чому мені сподобалася байка «Бабка та Мурашка»: міркування

Бабка хоч і не працювала все літо, і не запасла їжі та притулку на зиму, а тільки співала і танцювала, її все одно шкода. Вона негідна бути прикладом для інших, але викликає жаль. Бабка попросила Мурашки прихистити її тільки до весни. Але він відмовив, так як вона не усвідомила свої помилки, які буде повторювати знову і знову. Старанний і працьовитий Мурашка, навпаки, пропрацював все літо, і зрозуміло, чому він відмовив у допомозі Бабку. Він знає, що необхідно піклуватися про завтрашній день. Але я все-таки не згоден з мораллю цієї байки, так як Мураха міг проявити милосердя і нехай Бабку на зиму до себе жити.

Якої можна раду дати Мурашки і Бабку в байці Крилова?

За допомогою цієї байки, автор дає поради читачам, як треба жити: не лінитися, а трудитися. Але і відпочивати також потрібно. Мураха працював усе літо, а взимку він відпочиває, так як за вікном холодно, а у нього є дах над головою і їжа. Мурашки можна дати таку пораду: залишатися таким же серйозним і працьовитим, а Бабку — набратися розуму, працювати і думати про майбутнє.

Байка «Бабка та Мурашка»: план для твори, які питання можна поставити?

Бабка прийшла до Мурашки просити їжу і дах

Учням з початкової школи задають додому або в класі написати твір на тему байки «Бабка й Мураха». Ось план для твору

 1. Розваги Бабки.
 2. Прохання про допомогу у Мурашки.
 3. Як він провчив Бабку за бездельничество?

Щоб було легше писати твір, можна поставити запитання, а відповіді до них — це готовий твір. Ось питання:

 1. Що робила Бабка влітку?
 2. Що змінилося в її житті з настанням холодів?
 3. До кого звернулася Бабка, коли їй знадобилася допомога? Що вона попросила?
 4. Що відповів їй Мураха? Як зрозуміти його слова: «Ти все співала? Це справа. Так піди ж попляши»?
 5. Чи відчуваєте ви почуття жалості до Бабку? Дайте розгорнуту відповідь.
 6. Щоб ви зробили на місці Мурашки і чому?
 7. В яких рядках полягає головна думка байки?
 8. За допомогою цього твору, що хотів донести нам автор?
 9. На прикладі Бабки і Мурашки — люди не повинні чинити?

При написанні твору важливо зрозуміти головну думку твору. У цій байці вона полягає в тому, що не потрібно робити бездумно, інакше потім можна залишитися ні з чим.

Які крилаті вислови, прислів'я можна виділити з байки «Бабка й Мураха»?

Крилаті вислови та афоризми з цього твору використовуються навіть сучасними людьми в розмовної мови. Це говорить про те, що даний твір дійсно цікаве і повчальне. Крилаті вислови, які можна виділити з байки «Бабка та Мурашка»:

Це вираз означає проведення часу без користі, марна трата часу.

Цей вираз вказує на скороминущість часу. Літо коротке і швидко проходить, а за ним швидко настає зима.

Скрізь у Бабки було частування. В будь-якому місці можна поспати і поїсти.

Цей вираз вказує на те, що не хочеться навіть займатися улюбленими справами, якщо голодно і холодно.

Легковажне поводження завжди веде до того, що людина забуває про важливі справи.

До байки «Бабка й Мураха» підходять такі прислів'я:

Прислів'я, які підходять до байки «Бабка й Мураха»

Як швидко вивчити байку «Бабка та Мурашка»: поради

Будь-яку байку Крилова можна вивчити протягом півгодини. Необхідно скористатися деякими хитрощами. Ось поради, як швидко вивчити байку «Бабка та Мурашка»:

 1. Можна слова твору проспівати. Три або чотири таких повторення під улюблену мелодію, і байка швидко запам'ятається.
 2. Уявіть себе великим читцем і прочитайте байку перед дзеркалом.
 3. Уявляйте події, які описуються в байці. Також уявіть послідовність розвитку сюжету. З першого разу, звичайно, не вийде запам'ятати, але ви можете підглядати під час заучування — 30 хвилин і байка заучена без праці.
 4. Також можна повторювати чотиривіршами. Спочатку вивчіть перші 4 рядки, потім другу і так далі. Потім 3 рази повторіть весь твір.

Крім цього, заучування можна допомогти, якщо уявити себе Бабкою. Ще потрібно проговорювати все за заздалегідь складеним планом. Вище був написаний план і питання до байки. Позначте для себе послідовність подій і тоді вивчити твір не складе великої праці.

Інсценізація байки, сценарій театральної постановки для свята осені «Бабка та Мурашка»: слова, текст

Байка «Бабка й Мураха» невелика і розповісти її можна за 30 секунд. Але це не означає, що з цим твором не вийде зробити театральну постановку. Можна придумати оригінальну інсценування байки, наприклад, для свята осені. Ось сценарій до цій байці — слова, текст:

Інсценізація байки: дійові особи
Інсценізація байки
Інсценізація байки: наступна сцена

Бабка йде до мурашника, закутавшись в сухий лист. Визирає Мураха.

Інсценізація байки: кінцівка

Ця сценка на 5 хвилин. Вона буде цікавою та веселою. Важливу роль відіграють декорації і костюми персонажів. Свято осені з інсценуванням байки Крилова буде незабутнім, так як твір «Бабка й Мураха» всіма улюблена — і дорослими, і дітьми.

Відео: Бабка й Мураха. В. А. Крилов. Байка