«До того ж» — це вступне слово, виділяється комами? Як правильно ставити розділові знаки при уточнюючих і приєднувальних обертах?

Як писати конструкцію «до того ж», ви дізнаєтеся з цієї статті.

Російська мова — красивий і одночасно складний мову. Щоб правильно писати треба знати багато правил і винятків з них. У цій статті ми розглянемо, як писати вступне слово «до того ж». Чи треба виділяти комами?

«До того ж» — це вступне слово, виділяється комами?

Словосполучення «до того ж» частіше служить не вступним словом, а союзом. Виділяється комами з двох сторін дуже рідко, частіше не відокремлюється.

Не виділяється комами, коли:

  • Якщо конструкція вказує на що-небудь. Наприклад: «Він мене привів до того місця».
  • У функції союзу використовується «до того ж», але його семантично і еквівалентно можна замінити на слово «додатково» або «до всього».

Наприклад: «Жінка прийшла знову робити замовлення, і до того ж у неї немає ні грошей, ні пластикової картки». Ще один приклад: «У людей спокійних і розмірених і до того ж зазначених, як розумних, нам є чому повчитися».

Виділяється комами в таких випадках:

  • Коли автор робить своє індивідуальне «авторське використання» цього словосполучення в незвичайній синтаксичної функції. Тому «до того ж» хоч і рідко, але може бути вступної конструкцією.
  • Наприклад: Достоєвський часто використовував цю некласичні конструкцію у своїх оповіданнях. У його романі «Ідіот» є такий рядок: «До того ж, ви зараз починаєте говорити, перестаєте бути філософом».

Тому, якщо сам автор хоче виділити у своєму тексті конструкцію «до того ж» комою, то він це вправі зробити. Це не вважається помилкою.

Як правильно ставити розділові знаки при уточнюючих і приєднувальних обертах?

У пропозиціях інтонаційно або за змістом виділяються слова, які мають значення уточнення або приєднання. Вони виконують функцію додаткових слів. В таких пропозиціях, для виділення цих членів речення використовуються коми. Як правильно ставити розділові знаки при уточнюючих і приєднувальних обертах?

Уточнюючі обертів:

  • При уточненні члени речення відокремлюються комами спочатку і в кінці, а також з обох сторін, якщо конструкція стоїть у середині речення. Наприклад: «Сьогодні, о восьмій годині вечора, відбудеться збори» (коли? — у вісім годин вечора). Уточнення може відповідати на питання: «як саме?», «де саме?».
  • Конструкція «до того ж» буде виділятися комою, якщо мається на увазі «крім того». Таке уточнення часто зустрічається в російській мові. Наприклад: «Я, до того ж, люблю грати на гітарі».

Пояснювальні обертів:

  • Якщо речення починається з приєднувального обороту «до того ж», то після цієї конструкції ставиться кома. «До того ж, кожен день йшов дощ».
  • Якщо в реченні присутня ця конструкція з союзом «і», тоді кома не ставиться. «Я злегка була ошелешена і до того ж занадто засоромилася від його слів».

Висновок: Якщо конструкція «до того ж» виступає в реченні союзом, то вона не виділяється комами. При уточнюючих і пояснювальних обертах відокремлюється комами.

Так, до того ж ставиться чи кома в початку пропозиції?

Якщо це приєднувальна конструкція, що стоїть у середині речення, то кому ставити треба. Наприклад: «Ми не знали що робити далі, та до того ж, на цьому весь виробничий цикл закінчується».

«Так, до того ж»: ставиться чи кома в початку пропозиції? У цьому випадку кому ставити не треба, так як конструкція «до того ж» виступає союзом. Наприклад: «Так, до того ж він прийшов пізно».

Відео: Де треба ставити коми? [IrishU]