«Так далі»: чи потрібна кома після, перед словосполученням?

В даній темі ми вивчимо питання про пунктуації словосполучення «так далі».

Деколи в пунктуації російської мови можуть заплутати навіть найпростіші з'єднання. При цьому можливе втручання іноземних виразів, поява нових слів, а самі банальні правила забуваються. Тому в даній статті ми розглянемо сталий вираз «так далі», щоб не помилитися з його пунктуацією.

Чи потрібна кома після або перед словосполученням «так далі»?

Важливо: до Речі, в літературній мові частіше використовується скорочена форма т. д., що цілком замінюється т. п. (тощо).

Вивчимо ситуацію, коли «так далі» знаходиться в кінці речення. Якщо комбінація продовжує перелік пропозиції, без повтору спілок – кома не потрібна.

Приклад:

 • Я думав, що виросту, почну жити за своїми правилами, їздити на дорогих авто, подорожувати по світу, ні в чому собі не відмовляти і так далі.
 • Фоня виступав у цирку, смішив дітей, дарував радість, посмішку, хвилинне веселощі і так далі.
 • Про конкуренцію, стандартизацію, інформацію і так далі.
 • У першу неділю вони запалюють одну свічку, у другу – другу і так далі.

Інколи виникає плутанина, коли йде використання сполучника «і» при переліку слів. Тому згадуємо шкільний курс, а точніше 13 параграф, пункт 10 з «Довідника по пунктуації», Д. Е. Розенталь. Запам'ятайте – кома перед «так далі», навіть якщо йде повторення частинки «і» не ставиться!

Правило!

Є ще один момент, який також потребує роз'яснення – це конструкція «так далі і тому подібне». Звертаємося до того ж параграфа, але 4 пункту. Цей вираз можна замінити «і так і сяк». Запам'ятайте – це сталий вираз, тому в його середині кома не потрібна. Воно використовується, щоб продовжити і підсилити значимість переліку.

Приклад:

 • Вона стала діставати зі своєї сумочки олівці, записки, фантики, запасні ключі, гребінець, блиск і так далі і тому подібне.
 • На виставці були приставлені етюди, ескізи, елементи ліплення, картини, аплікації і т. д. і т. п.
 • Потрібно заплатити за комунальні послуги, здати в шкільні фонди дітвори, купити молодшому кросівки і так далі і тому подібне.

Але є і виключення – це попередній оборот. Якщо перед «так далі» варто причетний оборот, то його слід виділити комами.

Приклад:

 • Зібрали розрахунки за місяць, відхилені квитанції, табелі працівників, які відпрацювали місяць, і так далі.
 • Вона зірвала ароматну бузок, черемшу, жасмин, польові квіти, що встигли розкритися, і так далі.
Приклади

Коли «так далі» знаходиться на початку речення – в такому випадку кома не ставиться після цього поєднання. Оскільки воно продовжує, а точніше починає мова самої пропозиції. Запам'ятайте – це не ввідна конструкція! А для перевірки можна замінити значеннєвим навантаженням таких слів як «далі», «потім».

Приклад:

 • Так далі тривати не може!
 • Так далі брехати було вже непосильно.
 • І так далі по наростаючій.

Як бачимо, «так далі» більшою мірою не вимагає відокремлення коми. Це стосується лише виняткових випадків і авторської розстановки коми, коли потрібно значеннєве навантаження на пропозицію.

Відео: Авторська розстановка комою