Коли викопувати гладіолуси осені на зиму після цвітіння і як правильно зберігати? Обов'язково викопувати цибулини гладіолусів на зиму, що буде, якщо їх не викопувати? Які гладіолуси не потрібно викопувати восени: сорти

Викопування та зберігання гладіолусів: терміни, технологія.

Зміст

Популярний у квіткарів гладіолус або «косарик» — «виходець» з сонячної Африки. Квітів строкатий, привертає увагу любителів прекрасного, адже інакше не підкорив би своєю красою майже всю земну кулю.

Квітка з довгими листям шпагами, високим прямим стеблом, що нагадує меч гладіатора. Квітка ідеально підходить для чоловічого букета. Кількість сортів (понад 5 тисяч) відображає любов до цього яскравого підкорювач сердець.

Коли викопувати гладіолуси осені на зиму після цвітіння на Уралі і у середній смузі Росії?

 • Бульбі гладіолуса досить 40-45 днів після цвітіння для того, щоб він набрався сил і знову порадував садівника своїми прекрасними квітами в майбутньому році. Вважаються ці дні після зрізання суцвіть. Гладіолуси залишаються на грядці протягом зазначеного періоду. У цей час відбувається накопичення поживних речовин, які залишаються в клубнелуковице.
 • Квітникарям, які тільки починають вирощувати гладіолуси й не мають достатньо досвіду, дотримання цього простого правила допоможе зберегти дорогі сорти. Якщо ж залишати гладіолуси з суцвіттями на рядках до самих заморозків, і тільки потім починати швидко їх викопувати для зберігання, то про квітнику з красиво цвітуть високими і стрункими гладіолусами можна забути.
Бульбі гладіолуса досить 40-45 днів після цвітіння для того, щоб він набрався сил і знову порадував садівника своїми прекрасними квітами в майбутньому році
 • У клубнелуковиц, які набиралися сил разом з квітконосом, немає шансів зійти на наступний рік. Місцеві кліматичні умови диктують і час підготовки гладіолусів до прибирання. Краще зайнятися цим вже в серпні.
 • У деяких регіонах можуть початися стійкі холоду на початку жовтня. В таких краях прибирати гладіолуси потрібно в останніх числах вересня.
 • Що стосується середньої смуги Росії, то тут терміни викопування гладіолусів дещо зміщуються: викопувати гладіолуси краще в другій декаді жовтня.

Коли ж починати «поголовну» зрізання суцвіть? І що робити з гладіолусами, які повністю не розквітли?

 • Потрібно відняти 40-45 днів від тієї дати, на яку заплановано прибирання клубнелуковиц.
 • Якщо це середня смуга, то квіткові стрілки зрізаються на початку осені — у вересні. Тоді приступити до викопування гладіолусів можна буде після 10 жовтня.
 • І якщо терміни можна зміщувати в залежності від кліматичних умов, то правило прибирання гладіолусів після закінчення 40 діб після зрізу квітконосів залишається незмінним. Витримування клубнелуковиц для визрівання в землі впродовж цього періоду повинно стати законом для квітникаря, який не можна порушувати!
У середній смузі Росії викопувати гладіолуси краще в другій декаді жовтня

Розкриваємо секрети викопування гладіолусів досвідченими колекціонерами.

 • Першими викопуються темнофарбовані сорту (бордові, фіолетові, лавандово-блакитні). Це пов'язано з раннім періодом втрати природного імунітету до грибкових захворювань.
 • Прибирання ранніх і середніх сортів краще починати в першу чергу. Після них викопуються пізні сорти. Для останніх період визрівання клубнелуковицы після зрізу квітконосу збільшується ще на 10 днів і становить не 40, як говорилося вище, а мінімум 50 діб.
 • Якщо клубнелуковицы молоді і не квітучі, то їм знадобиться більше часу для визрівання. Це означає, що викопувати їх слід після того, як прибрані всі інші бульбоцибулини. Як правило, такі рослини є в квітнику кожного колекціонера, адже великими дітками купуються нові сорти. Квіткова стрілка у них з'являється тільки в останніх числах серпня.
 • Щоб побачити, яке у гладіолуса суцвіття або перевірити правильність сорту, колекціонери використовують такий нехитрий метод: квіткова стрілка виламується, але залишається на рослині в самоті тільки перший бутон. Гладіолус розквітне і стрілку прибирають вже повністю.
Першими викопуються темнофарбовані сорту (бордові, фіолетові, лавандово-блакитні

Значна колекція гладіолусів потребує масштабної, трудомісткої і відповідальної роботи по прибиранню клубнелуковиц. Одного дня для цього буде мало. Необхідно заздалегідь підготуватися: звільнити кілька днів від інших справ, озброїтися коробочками і ємностями, подбати про етикетки з назвами сортів.

 • Гладіолуси не боятися перших осінніх заморозків і легких холодів (0-2 градуси). Однак при зниженні температури відбувається пошкодження листя.
 • Підмерзання призводить до того, що процес синтезу поживних речовин сповільнюється і рослина потребує негайного викопуванні.
  Від морозів клубнелуковицы землі не загинуть. Але при зниженні температури до -5−7 градусів, грядку краще засипати мульчею.
Виділити день чи два для викопування гладіолусів необхідно задовго до настання стійких холодів

Особливості проведення прибирання:

 • Викопувати бульбоцибулини краще в суху погоду, коли на вулиці не холодно. Але у випадку упущеного часу гладіолуси викопуються незалежно від того, яка погода на вулиці. головне, зберегти цінні сорти. Тому ні дощ, ні сніг не повинні стати перешкодою.
 • Поряд з грядкою розстеляється шматок плівки. Під клубнелуковицу опускають лопату і акуратно підкопують. Зайва земля обтрушується вже над плівкою (щоб дітки «не розлетілися» по грядці).
  Далі необхідно відрізати стебло. Робиться це секатором. Але не відрізається під самий край, а залишається пеньок заввишки 1-2 див.
 • Якщо бульбоцибулина стара, то краще її видалити. Дітки від неї залишаються для розмноження.
  Якщо є гладіолуси, вирощені з діток, то їх коріння коротшають, а під час висаджування в грунт повністю відрізаються.
Викопувати бульбоцибулини краще в суху погоду, коли на вулиці не холодно
 • Викопати — ще не значить зберегти бульбоцибулини. Для цього знадобиться провести ще й обробку садивного матеріалу. Розводиться марганцівка або один із фунгіцидів і бульбоцибулини ретельно промиваються. Під час цього процесу можна зняти кілька верхніх лусочок з клубнелуковиц, якщо вони самі легко відокремлюються.
 • Сорти розкладаються по окремих коробках. Просушуються у теплому приміщенні (25-30 °C, але не нижче 20°C) протягом двох тижнів.
 • По закінченні цього періоду клубнелуковицы переносять в приміщення, де зберігається температура 20-22°C і досушують 1 місяць.
 • Зберігати до наступної весни гладіолуси краще в полотняних мішечках. Для цієї мети використовуються також звичайні картонні коробочки. Оптимальна температура 5-10 °C. Для зберігання гладіолусів підійде сухе нежитлове підсобне приміщення, погріб. Добре перезимують бульбоцибулини і в холодильнику на нижній полиці.
 • Бульбоцибулини періодично оглядаються, щоб хворі можна було вчасно прибрати. Відвологлі або покриті цвіллю гладіолуси досушують у теплому місці протягом 2-3 діб. Після досушування клубнелуковицы знову прибирають в холодильник для подальшого зберігання.

Відео: Гладіолуси відцвіли, що робити далі?

Як правильно викопувати гладіолуси: терміни і технологія викопування

 • Прибирання клубнелуковиц, квітконоси яких не зрізали, а значить і не було періоду визрівання, може призвести до того, що гладіолус просто не зійде на наступний рік.
 • Виділити день чи два для викопування гладіолусів необхідно задовго до настання стійких холодів.
 • Щоб діти не залишалися землі, проводити прибирання клубнелуковиц краще в теплу суху погоду. Якщо ж дітки залишилися, то вони можуть прорости протягом 3 років. Їх потрібно відразу викопувати, інакше чистосортні посадки гладіолусів будуть засмічуватися.
 • Якщо ж ви не встигли вчасно прибрати гладіолуси, а терміни вже підтискають, то зробити це необхідно навіть при поганій погоді: під час дощу чи снігу.
 • У викопаній клубнелуковицы слід зрізати з допомогою секатора стебло, але не під самий край, а залишивши пеньок 0,5 -1 см заввишки. Таким чином можна знизити ймовірність ушкодження садивного матеріалу трипсом.
 • Щоб не поширювалися різні захворювання, стару материнську клубнелуковицу відразу видаляють. Дорослим клубнелуковицам додатково обрізають коріння. Це істотно скорочує терміни просушування садивного матеріалу. Якщо клубнелуковицы вирощені з діток, то їх коріння можна лише вкоротити.
 • Викопані клубнелуковицы оглядаються. Якщо серед них є хворі або пошкоджені хворобами, то їх слід відразу спалити.
Як правильно викопувати гладіолуси: терміни і технологія викопування

Що робити з цибулинами гладіолусів після викопування, чи потрібно мити гладіолуси?

Отже, процес прибирання клубнелуковиц позаду. Приступаємо до підготовки садивного матеріалу до зберігання.

 • Насамперед необхідно відмити клубнелуковицы від налиплого ґрунту для профілактики хвороб. Робимо це під проточною водою. Якщо в будинку є марганцівка, то проводимо обробку клубнелуковиц в слабкому розчині марганцівки. Беремо 5-10 г препарату на 10 л води. При відсутності марганцівки використовуємо будь фунгіцид. Залишаємо клубнелуковицы в розчині на 20-25 хвилин.
 • По закінченні вказаного часу викладаємо клубнелуковицы на сухе тканинне або паперовий рушник в тепле місце на 2-3 тижні. Оптимальна температура для просушки — 25-23 градуси.
  Досушувати клубнелуковицы слід при температурі 20 — 25 градусів трохи більше місяця.
 • Щоб клубнелуковицы просохли рівномірно, їх рекомендується перевертати по 2 рази протягом доби.
 • Якщо клубнелуковицы погано просохнуть, то на них можуть розвиватися бактеріальні або грибні захворювання, в результаті чого посадковий матеріал гине. Щоб гладіолуси дружно зацвіли на наступний рік, їх краще пересушити під час підготовки до тривалого зберігання.
Що робити з цибулинами гладіолусів після викопування, чи потрібно мити гладіолуси

Як правильно зберігати взимку цибулини гладіолусів?

 • Просушені клубнелуковицы в полотняних мішечках або картонних коробках розкладаються в прохолодному сухому місці. Вологість не повинна перевищувати 70%, в іншому випадку у клубнелуковиц проростають кореневі горбки і починають з'являтися паростки.
 • Зберігати до весняної висадки можна тільки якісний посадковий матеріал. Якщо на бульбоцибулини виявляються ознаки захворювань або ділянки, уражені грибками, то такі гладіолуси викидаються.

Для збереження цінних сортів гладіолусів, пошкоджені ділянки (якщо вони невеликі) слід вирізати. Робляться надрізи до здорової тканини. Зріз обробляється звичайної зеленкою.

Як зберігати гладіолуси

Де зберігати гладіолуси:

 • у холодильнику (можна зберігати протягом 2-ох років)
 • на підлозі в картонній коробці, вдалині від батареї (в коробці необхідно проробити отвори для вентиляції)
 • на балконі
 • поруч з вікном
 • близько дверей
 • у запираемом блоці сходової площадки (клубнелуковицы повинні бути добре просушенными, інакше на холоді можуть загнити)
 • в коридорчику на лісовій майданчику

Як довго зберігати клубнелуковицы?

 • Відсирілі клубнелуковицы необхідно просушувати і постійно перебирати, щоб вчасно виявити загнили.
 • Коли клубнелуковицы почнуть проростати (як правило, в середині зими), їм необхідно забезпечити достатнє освітлення. Однак не можна виставляти посадковий матеріал під прямі сонячні промені. Бульбоцибулини з відрослими зеленими або червоними пагонами можуть зберігатися до самої весняної висадки.
Бульбоцибулини з відрослими зеленими або червоними пагонами можуть зберігатися до самої весняної висадки.

Обов'язково викопувати цибулини гладіолусів на зиму, що буде, якщо їх не викопувати?

 • Посадковий матеріал необхідно також правильно висушити. Важливим етапом в технології вирощування гладіолусів є і спосіб зберігання цієї культури. На якість клубнелуковиц впливає своєчасність проведеної прибирання і те, як посадковий матеріал зберігався протягом зимового періоду.
Косарик черепитчатый

Які гладіолуси не потрібно викопувати восени: сорти

До зимостійким відносяться тільки видові гладіолуси. Квіти ці рідко можна зустріти в магазині. Єдиним видом гладіолусів, який вирощують без використання укриттів, вважається гладіолус черепитчатый, або косарик черепитчатый (Gladiolus imbricatus).

Відео: Посадка і догляд за гладіолусами, прибирання та зберігання цибулин гладіолусів