Репресовані люди: пошук за прізвищем, ім'ям, по батькові. Як знайти репресованого родича з прізвища, імені та по батькові?

Жертви політичного терору в СРСР в 30 роки, 1937 року: як знайти списки репресованих родичів?

Радянські репресії розтерли в своїх жорнах не одну долю. Зараз ведуться пошуки репресованих людей, збирається по крупицях інформація, яка допомагає родичам відшукати хоч якісь відомості про долю рідної людини.

Чи можна самостійно відшукати репресованої людини в існуючій базі даних, як користуватися Книгою Пам'яті і в кого шукати допомоги? Про це і буде наша стаття.

Де шукати списки репресованих людей: бази даних, Книга Пам'яті

Якщо ви намагаєтеся знайти відомості про несправедливо засудженого родича, то перше, що вам знадобиться, крім його прізвища, імені, це буде дата і місце народження жертви політичного терору.

Місцеві архіви Рагсів розташовують матеріалами щодо біологічних даних про людину. Якщо вам необхідна інформація про родича, засудженого по політичній статті і проживають на момент засудження в Москві, то слід звертатися в Державний архів Москви.

За інформацією про репресованому родича, що проживає в Москві, слід звертатися в Державний архів Москви

Пошук документів жертви політичних репресій краще починати зі Всесвітньої павутини. Існують такі ресурси, де збираються всі дані з архівів КДБ. Можливість ознайомитися з збереженими матеріалами і справами ув'язнених з'явилася з 1990-х років. Саме тоді до справ ув'язнених був відкритий доступ.

Де ще шукати інформацію?

 • В Архівній базі товариства «Меморіал»
 • На сервісі «Відкритий список» (виробляє збір доступних для ознайомлення даних з «Книг пам'яті», що випускаються за регіонами)

Сервіси мають матеріалами щодо дати засудження, статті, за якою чоловік був притягнутий. Якщо пощастить, то тут можна знайти дані про номер кримінальної справи щодо конкретної прізвища засудженого.

Інформацію про предків можна «роздобути» і у тих, хто займається генеалогією (пошуком інформації про предків). З ними легше буде проходити процес пошуку потрібного архіву, можна буде відразу правильно сформувати текст запиту. А якщо знайдеться хоч якась інформація про укладену під час Великого терору родича, то з таким фахівцем простіше буде відправлятися на пошук потрібних документів.

Міжнародне історико-просвітницьке товариство «Меморіал» також надає допомогу всім, хто звертається за допомогою, у пошуку інформації. У його завдання входить збір і зберігання історичних даних про ув'язнених в роки репресій на пострадянському просторі, інших відомостей про Великий терор. Інформаційна підтримка на ресурсі надається безкоштовно.

Відправна точка пошуків на ресурсі «Меморіал» – розділ «Особиста справа кожного»

Ось що можна з'ясувати про жертви політичних репресій через товариство «Меморіал»:

 • Чому репресованої людини розстріляли
 • Номер статті, за якою людину відправили в табір або вислали на заслання
 • Причину попадання під колеса репресивної машини

Форма звернення на ресурсі не встановлена. В суспільство можна написати лист і відправити його поштою, можна залишити запит на пошуки по телефону, а можна приїхати і з'ясувати всю необхідну інформацію особисто.

Алгоритм відбору даних про родича — жертви політичного терору на ресурсі «Меморіал»:

 • Пошук починати зі спецпроекту «Меморіал».
 • Відправна точка пошуків на сервісі «Меморіал» – розділ «Особиста справа кожного».

На ресурсі передбачений онлайн-конструктор. Він «виводить» на архів, з якого слід починати пошуки даних. Після того, як стане відомо, архів якого відомства звертатися, ви зможете відправити туди запит.

Розділ «Особиста справа кожного» — своєрідне сховище історій пошуку і коментарів про можливі способи отримання родичами жертв Великого терору доступу до справ.

Відео: Відомості про репресованих 1937 року стали доступні на сайті МВС

Як писати запити в архів для отримання відомостей про репресованому людині?

Збір матеріалів про родичів, чиї долі були зломлені горнилом репресій, відбувається на відкритих базах даних, форумі Всеросійського генеалогічного древа. Існують також форуми, збирають матеріали про жертви політичних репресій по конкретних таборів, місць посилань, по депортованим народам.

Архіви ФСБ, МВС і ФСВП також багато чого могли розповісти про репресованих. Проте всі регіональні служби давно не мають даних про репресованих, оскільки всі справи заарештованих за політичними статтями передавалися регіональним інформаційним центрам МВС.

Морок незнання про Великий терор поступово розсіюється

ДАРФ (державний архів Російської Федерації) також може розташовувати матеріалами про репресованих. Тут можна знайти:

 • справи, що стосуються революційного трибуналу
 • під час так званого «червоного терору» у 1920-х роках створювалися надзвичайні комісії, документи за якими зберігаються зараз в архіві Саратовської області.

Морок незнання про терор поступово розсіюється. Інформація про багатьох матеріалах і дані приховувались. Саме тому підсумки роботи по увічненню пам'яті жертв, яка триває протягом двох десятиліть, вкрай невтішні.

Одне з головних напрямків такої роботи, крім воскресіння справжнього вигляду нашої історії, полягало в тому, щоб усім жертвам політичних репресій спорудити пам'ятники по регіонах. Однак в дійсності можна говорити лише про встановлення на рубежі 1980-1990-х років закладних каменів.

В число пріоритетних завдань входила робота по створенню Російського загальнонаціонального Музею, присвяченого укладеними з політичних мотивів. Тільки і цей вектор за повернення імен репресованих містить в собі підводні камені: виставки регіональних історико-краєзнавчих музеїв щодо Великого терору надають мізерно мало відомостей.

Існуючі меморіальні дошки, встановлені в пам'ять загиблих від репресій, не містять згадок про те, якою трагічною була смерть наших співгромадян.

 • В місцях масових поховань тих, хто піддався необґрунтованим переслідувань влади, встановлюються пам'ятні знаки, однак це лише мала частка того, що було виявлено на сьогодні. Інформацію про існуючих кладовищах поруч з таборами і трудпоселками не відновити. А адже вони обчислюються тисячами!
 • Деякі кладовища стали пустирями, інші давно розорані або заросли лісом. На території багатьох з них з'явилися житлові масиви, інші стали територіями промислових комплексів. Втратили своїх рідних співгромадян до цього часу не знають, де поховали їх батьків, дідів, прадідів.
 • Далекою від виконання є й інше завдання — повернення імен загиблих у роки терору.
 • Біографічні довідки укладених під час терору, депортованих у трудпоселок або мобілізованих в трудармію, зберігаються в Книгах пам'яті заарештованих по політичній статті у період терору.
 • Книги виходять маленькими тиражами на території колишнього Радянського Союзу. Мільйони людей в різних країнах світу знаходять відомості про долю родичів, чию долю зламав Великий терор, завдяки цим довідкам. Історики, краєзнавці, вчителі, журналісти також знаходять багато потрібних для роботи даних. Просто в книжковому магазині або на сайті дістати Книгу пам'яті не можна. Та й не кожна бібліотека має в своєму розпорядженні повним комплектом виданих мартирологів.
Всі імена жертв політичного терору ще не названо

Товариство «Меморіал», засноване в 1998 р – це ресурс, на якому збирається інформація з місцевих Книг пам'яті, що представляє собою єдину базу даних.

Про подробиці слідства над заарештованим за політичними мотивами можна дізнатися в архіві ФСБ конкретній області (де був укладений родич), написавши запит. В Архівах Федеральної служби безпеки знаходяться слідчі справи укладених у період терору.

Інформаційні центри володіють такою інформацією про укладений в період репресій:

 • коли він перебував у таборі
 • були у нього скарги, писав він заяви
 • дату смерті та місце, де він був похований

Тому сюди потрібно направляти запит, якщо вас цікавить вказана інформація. Також тут є дані про спецпереселенцах — розкуркулених і виселених, про депортованих народів.

Запит в архів прокуратури можна подавати в тому випадку, якщо ви шукаєте документи про реабилитированном після Великого терору людині. В обласних судах містяться дані про реабілітованих у 1950-х роках. Деякі справи можуть бути продубльовані архівом ФСБ. Але в деяких регіонах такого не було.

Починати пошук даних жертви терору потрібно з архівів ФСБ, одночасно дублюючи звернення за органами, що проводили свого часу репресії.

Як писати запити в архів для отримання відомостей про репресованому людині?

 • Викласти суть запиту можна довільно, письмово. Сформулювати текст можна у вільній формі. Необхідно вказати: ким ви є, з якою метою шукаєте дані про жертви політичних репресій і для чого вам необхідний доступ до справи.
 • Надіслати запит на електронну пошту, якщо конкретний архів має чинним скринькою.
 • На сайті держпослуг є можливість оформити запит та відправити його в архів ФСБ. Також це можна зробити через інтернет-приймальню. Тут же є докладно описано механізм звернення за архівними відомостями.
 • Архівні відомості про репресованих надаються за запитами безкоштовно.
 • На обробку запиту і підготовку відповіді зазвичай йде один або два місяці. У деяких випадках у відповіді повідомляється, що запит був перенаправлений в архів іншого відомства.
Починати пошук відомостей про репресованому потрібно з архівів ФСБ

Відео: Пошук репресованих

Що робити у разі відмови на запит?

 • Відмову на запит про репресованому можна отримати у таких випадках:
  При відсутності відомостей про людину
 • Якщо справа про репресованому містить відомості державної важливості, які становлять державну таємницю. Така інформація може бути у справі репресованої людини, який займав високу посаду.
 • Іноді родичі отримують відмову від доступу до справи репресованого або до деяких збережених документів. Це пов'язано з законом про персональних даних. У який звернувся зберігається можливість оскарження отриманого відмови.
 • Можна звернутися в такі відомства: ФСБ, МВС, ФСВП по суб'єкту РФ або в суд. Однак позитивний схід справи малоймовірний. Один з аргументів отримав відмову може служити той факт, що репресованих, свідків по справі, донощиків вже давно немає в живих. У законі ж про персональних даних йдеться про живих, мертвих у ньому не згадуються.
Пільги родичам репресованих

Що робити, якщо ваш родич реабілітований?

По справі репресованого родичам архіви направляють архівну довідку. Що має бути прописано у довідці?

 • основні відомості про репресованому
 • докладна інформація про статті
 • термін
 • вирок

Після отримання архівної довідки найближчі родичі репресованого (діти) можуть розраховувати на отримання соціальних пільг за умови, що послідувала через суд реабілітації родича.
Реабілітують людини через суд. Відбувається це після перегляду рішення органу, поставив потерпілого родича кримінального переслідування, репресії.

Відео: Есть пільги у жертв політичних репресій