Кращі краплі від нежитю для дітей, новонароджених, дорослих, вагітних, при ГВ: список, дозування, опис. Які капати краплі в ніс від алергічного, затяжного нежиті, закладеності носа, лікувальні дорослим і дітям: список, дозування

Як вибрати краплі від нежитю дорослим і дітям?

Зміст

З початком сезону холодів дорослих і дітей може турбувати нежить і кашель. Дізнайтесь із статті, які краплі підходять вам і вашій дитині, як позбутися від затяжної нежиті і яке лікування рекомендовано дорослим і дітям.

Як вибрати краплі від нежитю дорослим і дітям?

Причини нежиті:

 • алергічна реакція
 • наявність вірусної інфекції
 • поліпи в носі

Навіть за відсутності інших симптомів застуди нежить може сильно турбувати хворого. Дитина при закладеності носа, наприклад, погано спить. Та й дорослий з утрудненим диханням під час нічного сну не відпочине як слід.

Розглянемо детальніше, які аптечні препарати, і в якій дозуванні рекомендують використовувати лікарі своїм пацієнтам різних вікових категорій.

Як вибрати краплі від нежитю дорослим і дітям

Існує три категорії препаратів від нежитю:

 • традиційна медицина володіє такими препаратами як аптечні краплі
 • в домашніх умовах можна виготовити народне засіб від нежиті
 • використовуються і комбіновані препарати: інгредієнти купуються в аптеці і з'єднуються в домашніх умовах згідно з рецептом

В краплях від нежиті, набутих в аптеці, містяться синтетичні добавки. Засоби від нежитю, виготовлені за народними рецептами, що містять тільки натуральні компоненти. Для новонародженого краще використовувати краплі другої групи. Малюкові, якому виповнився рік, нежить можна лікувати аптечними препаратами.

Зручна упаковка може стати визначальною при виборі засоби від нежитю для дитини. До таких засобів відноситься Виброцил, Протаргол. Флакон розроблений таким чином, щоб препарат дозувався автоматично.

Спектр дії аптечних крапель

Судинозвужувальні препарати – після їх застосування відбувається звуження судин. Зменшується набряк, слиз виділяється в обмеженій кількості. Краплі від нежитю застосовуються на ранніх стадіях захворювання при появі перших симптомів. Необхідно суворо дотримуватися інструкції і застосовувати краплі тільки за призначенням лікаря, в іншому випадку можливий розвиток побічних ефектів. Судинозвужувальні краплі від нежитю не використовують більше 5 днів, щоб не було звикання.

Засоби від нежитю, виготовлені за народними рецептами, що містять тільки натуральні компоненти

Список дитячих судинозвужувальних крапель:

 • Виброцил
 • Санорин
 • Тизин

Антибактеріальні препарати проти нежитю використовуються на пізній стадії захворювання. Застосовувати такі препарати рекомендується, коли виділення з носа стають зеленими і густими. Препарати полегшують звільнення носових пазух від слизу. Антибактеріальні засоби необхідні для того, щоб не почався розвиток бактерій на слизовій носа.

 • Антибактеріальні краплі для дітей – Протаргол. До їх складу входять іони срібла. Серед лікарів немає єдиної думки щодо доцільності застосування цих крапель, які згубно діють на різні бактерії. Однак іони срібла, вступаючи навіть у таких малих дозах, не виводяться з організму людини. І якщо протягом усього життя використовувати подібні препарати, то іони будуть тільки накопичуватися.
 • Антибактеріальні властивості має й інший препарат для дітей – Піносол. Цей засіб виготовляється на рослинній основі, тому перед його застосуванням необхідно проконсультуватися з лікарем: існує великий ризик спровокувати алергію.

Зволожуючі препарати застосовуються після судинозвужувальних крапель. Необхідні для того, щоб в слизовій оболонці носа не виникало сухості. Препарат складається з стерилізованої морської води, яку використовують для полоскань горла при запаленні гортані, ротової порожнини. Засоби від нежитю цієї групи рекомендують застосовувати для немовлят. У препарату немає протипоказань, також немає побічних ефектів. Зволожуючі препарати призначаються педіатрами малюкам, яким не виповнилося року.

Зволожуючі препарати застосовуються після судинозвужувальних крапель

Список зволожуючих препаратів:

 • Аквалор
 • Салін
 • Аквамаріс

Алергічні препарати застосовуються при лікуванні алергічного нежитю за умови усунення контакту хворого з алергеном.

Препарати від алергічного нежиті:

 • Зіртек
 • Назонекс (призначаються дітям, яким виповнилося 2 роки)
 • Аллергодил призначається дітям старше чотирьох років

До складу крапель входять антигістамінні елементи в особливій формі, що робить лікування більш ефективним. Такий нежить піддається лікуванню тільки тими методами, якими володіє традиційна медицина. Народні методи позбавлення від алергічного нежитю не ефективні.

Противірусні препарати та імуномодулюючі застосовуються при ринітах, що виникають при вірусних захворюваннях. Препарати застосовуються за призначенням педіатра. Оскільки в аптеках представлена велика різноманітність противірусних крапель від нежиті, то вибрати підходящий для дитини самостійно – завдання не з легких. Для підвищення імунітету, наприклад, застосовуються краплі, комплексно впливають на організм. Серед них такі препарати:

 • Деринат
 • Гриппферон

Народні способи лікування нежиті у дітей:

Спосіб 1:

 • У склянку теплої кип'яченої води засипається половина десертної ложки солі (можна брати як харчову, так і морське), перемішується до повного розчинення кристалів. Отриманий розчин використовується для промивання та зволоження слизової носа.
 • Деякі молоді мами використовують для промивання носа дитини грудне молоко. Проте педіатри не рекомендують такий спосіб позбавлення дитини від слизу.

Спосіб 3:

 • Цибульний сік або сік часнику також надають протизапальний або антибактеріальний ефект. Вичавивши сік звичайним способом в невелику ємність, його слід ще розбавити кип'яченою водою.
 • Співвідношення для цибульного або часникового розчину повинно бути 1:25. Батькам слід знати, що процедура промивання носа соком часнику або цибулі
Народні способи лікування нежиті у дітей

Кращі краплі від нежитю для дітей, новонароджених, немовлят, до року: список, дозування

 • Нежить у малюка може з'явитися від протягу, якщо дитині було холодно під час прогулянки, або при вірусній атаці на дитячий організм.
 • Кожного разу причини різні, і якщо мчати до педіатра з нежитем, то є ризик приєднати в поліклініці зайві інфекції до наявної застуді. А вірусам і бактеріям властиво стрімко прогресувати в організмі крихти після того, як імунітет в носовій порожнині буде пригнічений.
 • Просуваючись по дихальним шляхам хвороботворні мікроорганізми викликають запалення такі як фарингіти, ларингіти, отити і навіть пневмонії.
 • Тому молодим батькам варто поповнити свої аптечні запаси засобами від нежитю для малюка. Адже без лікування в цьому випадку не обійтися! Неосложненную форму нежитю новонародженим лікують краплями.
 • Сучасні лікарські препарати для новонароджених діють на будь-якій стадії розвитку захворювання. Однак доводити ситуацію до критичного стану не варто. Своєчасне застосування крапель в ніс дитині до року допоможе придушити запалення в самому початку його розвитку.
Кращі краплі від нежитю для дітей, новонароджених, немовлят, до року: список, дозування

Нафтизин чи Галазолін не можна використовувати для лікування нежиті у маленького пацієнта до року. Потрібні більш м'які засоби:

 • Назол Бебі
 • Називін Сенситів

Використовувати краплі можна не частіше 3 разів протягом доби. Малюкові потрібно закопувати назальне засіб в ніс (в кожну половину носа по 1 краплі). Іншим способом застосування препарату є протирання носових ходів ваткою, змоченою в лікарському препараті.

Після зникнення симптомів закладеності носа необхідно продовжити лікування іншими лікарськими препаратами. Для цього використовуються зволожуючі або дезінфікуючі сольові розчини, противірусні, антигістамінні препарати.

Після 3-5 днів застосування крапель в ніс відбувається звикання і якщо нежить у малюка триває, то необхідно змінити лікарський препарат на інший. Також тривале застосування може призвести до сухості слизової оболонки носа.

Зволожуючі засоби

Краплі на основі морської води надають зволожуючий ефект на слизову крихти. Крім того, препарати цієї групи стимулюють слизову:

 • Відбувається зниження концентрації хвороботворних мікроорганізмів
 • Скупчилися в носі виділення розм'якшуються
 • Відбувається стимуляція місцевого імунітету

Серед зволожуючих засобів можна виділити найпопулярніші:

 • Отривин Бебі
 • Аква Маріс для дітей
 • Аквалор Бебі

Застосовуються ці краплі стільки, скільки необхідно для повного лікування. Обмежень на їх використання немає.

При відсутності спеціальних препаратів можна використовувати приготовлений в домашніх умовах сольовий розчин або звичайний аптечний фізрозчин.

Противірусні краплі перешкоджають поширенню вірусів, що вторгаються в слизову носа. Інтерферон, що входить до складу препаратів, запускає в клітинах реакцію пригнічення синтезу вірусних білків. Одночасно з цим відбувається і активізація місцевого імунітету на пригнічення вірусної атаки.

Интерфероновые краплі для дітей до року:

 • Гриппферон
 • Альфарон

Форма препарату гриппферон – краплі. Альфарон – це порошок. Щоб його використовувати за призначенням, необхідно додавати 5 мл дистильованою або кип'яченою води. Препарати закапують у ніс: по одній краплі в кожну половину носа 5 разів на добу.

Интерфероновые краплі для дітей до року

Противірусні препарати застосовують при появі перших ознак вірусної інфекції.
Застосування судинозвужувальних препаратів разом з інтерфероном не рекомендується лікарями, щоб уникнути надмірної сухості та подразнення слизової носа.

Краплі з антибіотиками та антисептики застосовуються при бактеріальному нежиті. Препарат призначає педіатр. Список крапель:

 • Піносол (застосовується після використання сольового розчину по 1 краплі в кожну половину носа, повторювати в залежності від того, наскільки закладений ніс, до 6 разів у добу)
 • Софрадекс – до складу входять антибіотики. Краплі не використовуються при грипі. Призначаються лікарем. У носові ходи закопується по 1 краплі 3 рази в день.
 • Протаргол – продається за рецептом у спеціалізованих аптеках. Дозування – 1-2 краплі в носові ходи двічі в день. Застосовувати можна 7 днів.

Антиалергенні препарати усувають свербіж, подразнення. Призначаються після встановлення алергічної природи риніту.

Кошти від алергічного нежиті у дітей до року:

 • Виброцил
 • Гистимет
 • Зіртек

Які краплі в ніс від нежитю можна капати вагітним в 1, 2 і 3 триместрі вагітності та при грудному вигодовуванні: список, дозування

Про те, як лікуватися від нежиті під час вагітності, дивіться відео.

Відео: Прийом ліків під час вагітності та годування груддю

Відео: Лікуємо вагітних — Доктор Комаровський

Кращі краплі від нежитю для дорослих: список, дозування

Список судинозвужувальних крапель для носа:

 • Тизин (препарат швидко починає діяти, у хворого полегшується дихання)
  Нафазолин (вартість препарату невелика, проте полегшення після застосування крапель настає ненадовго)
 • Нафтизин (краплі усувають бактеріальні причини нежиті)

Список зволожуючих крапель для носа:

Препарати цієї групи полегшують відходження слизу з носа, проте лікування нежиті необхідно проводити із застосуванням інших препаратів.

 • Салін
 • Аквамаріс
 • Марімер
 • Аквалор
Зволожуючі краплі для носа

Протимікробний препарат для носа:

Піносол (містить ароматичні олії лікарських рослин, володіє природними антибактеріальними властивостями)

Список противірусних препаратів для носа:

При вірусної інфекції (ГРВІ або грип) лікарі призначають хворим спеціальні противірусні препарати, що допомагають боротися з ринітом. Один з таких препаратів (а їх асортимент досить обмежений) – Грипферон, який необхідно застосовувати на ранніх стадіях захворювання.

Список антибактеріальних препаратів від нежитю:

 • Фюзафюнжин (спрей)
 • Мупироцин (краплі або мазь)
 • Фрамицетин (аерозоль)
 • Препарати цієї групи можуть застосовувати навіть вагітні та жінки.

Дозування найбільш поширених препаратів вказана в таблиці

Торгова назва препарату Діапазон цін (Росія, руб.) Особливості препарату, про які важливо знати пацієнту
Діюча речовина: Ксилометазолин
Ксилометазолин
(різні
виробники)
44-59 Один з найбільш часто вживаних і відомих судинозвужувальних препаратів. Діє швидко, але не дуже довго – близько 6 годин.
Дорослим і дітям старше 6 років, як правило, рекомендується по 2-3 краплі 0,1%-го розчину або одне впорскування з розпилювача в кожну ніздрю до 4 разів на день. Дітям до 6 років – по 1-2 краплі 0,05%-го розчину в кожну ніздрю 1 або 2 рази в день.
Галазолін (Польфа) 26,2–65 Дозування аналогічна
Гриппостад Рино(Штада) 55,38–120,9 Дозування аналогічна
Длянос (Сандоз) 73-115 Дозування аналогічна
Ксимелин
(Нікомед)
46-91,1 Дозування аналогічна
Отривин
(Новартіс)
85,5–177,8 Дозування аналогічна
Ринонорм
(Ратіофарм)
56-79,99 Дозування аналогічна
Ринорус (Синтез) 12,71–65,25 Дозування аналогічна
Ринотайсс
(Доктор Тайсс)
29,6–55 Дозування аналогічна
Суприма-Ноз(Шрея) 42,89–119 Дозування аналогічна
Тизин Кисло(Джонсон&Джонсон) 94-178 Дозування аналогічна
Діюча речовина: Ксилометазолин + морська вода
Снуп
(Штада)
90,5–161,65 Поєднання судинозвужувального компонента і морської води дозволяє усунути закладеність носа, не подразнюючи слизову оболонку носа. У пацієнтів не виникає відчуття дискомфорту в носоглотці, властивого більшості судинозвужувальних крапель і спреїв.
Дітям у віці від 2 до 6 років призначають по 1 впорскуванню 0,05%-го назального спрею в кожну ніздрю до 3 разів на добу.
Дорослим і дітям віком від 6 років призначають по 1 впорскуванню 0,1%-го назального спрею в кожну ніздрю до 3 разів на добу.
Діюча речовина: Ксилометазолин + іпратропію бромід
Ксимелин
Екстра

(Нікомед)
148-340 За рахунок двокомпонентного складу володіє комплексною дією: усуває закладеність носа і зменшує кількість рідких виділень. Тому може бути препаратом вибору при дуже рясних виділеннях з носа. Має спеціальний дозуючий пристрій, яке створює дрібну зваж і рівномірно розпорошує ліки слизовій носа.
Препарат застосовують тільки після 18 років – по 1 впорскуванню в кожний носовий хід 3 рази на добу.
Діюча речовина: Нафазолин
Нафтизин
(різні
виробники)
2,9–184,9 Один із найпотужніших, але короткочасно діючих препаратів. Судинозвужувальний ефект відзначається протягом 4 годин. «Санорин» у формі емульсії з маслом евкаліпта менше сушить слизову носа.
Дорослим призначається по 1-3 краплі препарату з концентрацією діючої речовини 0,1% або по 1-3 дози спрею у кожен носовий хід 3-4 рази на добу.
Дітям старше 2 років – по 1-2 краплі препарату концентрацією 0,05% у кожен носовий хід 2-3 рази на добу з інтервалом не менше 4 годин.
Санорин
(Тева)
69-162,3 Дозування аналогічна Нафтизину
Діюча речовина: Оксиметазолін
Називін
(Мерк)
79,9–180,5 Володіє досить тривалою дією, яка проявляється через 15 хвилин після застосування і триває протягом 8 годин.
Дорослим і дітям старше 6 років призначають краплі «Називін» 0,05%-по 1-2 краплі в кожну ніздрю 2-3 рази на добу.
Дітям у віці від 1 року до 6 років призначають краплі «Називін» 0,025%-по 1-2 краплі в кожну ніздрю 2-3 рази на добу.
Дітям у віці до 1 року призначають краплі «Називін» 0,01%. Дітям у віці до 4 тижнів вводять по 1 краплі в кожну ніздрю 2-3 рази на добу. Дітям у віці від 1 місяця до 1 року призначають по 1-2 краплі в кожну ніздрю 2-3 рази на добу.
Режим дозування «Назолу», «Назолу Адванс» та «Несопина» дорослим і дітям старше 12 років – по 2-3 впорскування у кожний носовий хід 2 рази на добу, дітям від 6 до 12 років – по 1 впорскуванню в кожен носовий хід 2 рази на добу.
«Нокспрей» у дітей у віці від 6 до 12 років застосовують по 1 впорскуванню в кожен носовий хід 2 рази на добу, дітям старше 12 років та дорослим – по 1-2 вприскування у кожний носовий хід 2 рази на добу.
Назол
(Сагмел)
129-216,77 Дозування аналогічна
Назол Адванс(Сагмел) 151,6–235,5 Дозування аналогічна
Несопин
(Синтез)
39-72,6 Дозування аналогічна
Нокспрей
(Сперко)
54,6–170 Дозування аналогічна
Діюча речовина: Трамазолін
Лазолван Ріно(Берінгер
Інгельхайм)
224-407 Сучасний препарат у вигляді спрею. Економічний у використанні. Судинозвужувальний ефект препарату починається через 5 хвилин після впорскування і триває до 8-10 годин.
Дорослим і дітям старше 6 років призначають по одному вприскуванню у кожний носовий хід (до 4 впорскувань у кожну ніздрю в день).

Гомеопатичні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять?

Гомеопатичні засоби від нежитю відносяться до категорії препаратів, ефективність яких не доведена науковим шляхом.

 • Эдас-131
 • Еуфорбіум композитум
Гомеопатичні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять

Очні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять?

Список очних крапель від нежиті:

 • Тобрекс (призначається педіатром для лікування нежиті у дітей)
 • Фуциталмик (застосовується для лікування нежиті у дітей)
 • Офтальмоферон (облажався протиалергічні і противірусними властивостями)
 • Краплі Актипол
 • Очні краплі Офтан Йду (препарат призначається дорослим)
 • Аллергодил (застосовується для дорослих і дітей старше 4 років)
 • Краплі Офтадек
 • Левоміцетин
 • Альбуцид
 • Ципромед
 • Флоксал
 • Офтаквикс
 • Нормакс
Очні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять

Масляні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять?

 • Піносол (крім м'ятних масел, які входять до складу препарату, краплі містять антимікробні речовини) – застосовується в якості допоміжного засобу для лікування нежиті у дітей і дорослих
 • Піновіт з ментолом і тимолом
 • Эвкасепт з евкаліптом та м'ятою
Масляні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять

Часникові краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять?

 • Закопують кошти по дві краплі в кадую ніздрю. Зберігати такий засіб від нежиті потрібно в холодильнику.

Відео: Часник і цибулю проти застуди

Гормональні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять?

Гормональні препарати для носа

Сильнодіючі препарати цієї групи призначаються лікарем, як правило, на 12 день після початку захворювання або пізніше.

 • Насобек
 • Назонекс
 • Фликсоназе
 • Беконазе
Гормональні краплі від нежитю: список, для якої вікової категорії підходять

Краплі від нежитю з морською водою: список, для якої вікової категорії підходять?

Зволожуючі засоби

Краплі на основі морської води надають зволожуючий ефект на слизову крихти. Крім того, препарати цієї групи стимулюють слизову:

 • Відбувається зниження концентрації хвороботворних мікроорганізмів
 • Скупчилися в носі виділення розм'якшуються
 • Відбувається стимуляція місцевого імунітету

Серед зволожуючих засобів можна виділити найпопулярніші:

 • Отривин Бебі
 • Аква Маріс для дітей
 • Аквалор Бебі

Препарати для дорослих і дітей:

 • Аквалор
 • Хьюмер
 • Марімер
 • Салін
 • Але-сіль
 • Аква Маріс

Застосовуються ці краплі стільки, скільки необхідно для повного лікування. Обмежень на їх використання немає.

При відсутності спеціальних препаратів можна використовувати приготовлений в домашніх умовах сольовий розчин або звичайний аптечний фізрозчин.

Краплі від нежитю з евкаліптом: список, для якої вікової категорії підходять?

Засоби від нежитю з евкаліптом швидко відновлюють дихання і полегшують стан хворого. До тому ж, препарати на основі натуральних компонентів максимально безпечні.

 • Піносол
 • Эвкасепт
 • Санорин
 • НазолАдванс

Групу препаратів від нежитю на основі рослинних екстрактів і ефірних олій призначають дорослим і дітям старше 3 років, оскільки вони можуть викликати алергічну реакцію, а також бронхоспазм.

Краплі від нежитю з антибіотиком: список, для якої вікової категорії підходять?

Полидекс з Фенилэфрином (препарат містить антибіотики). Застосовується при запальних процесах, має судинозвужувальну ефектом.

Краплі від нежитю з сріблом: список, для якої вікової категорії підходять?

Відео: Огляд препаратів для лікування нежиті

Краплі від нежиті на травах: список, для якої вікової категорії підходять?

Рослинні засоби, приготовані за народними рецептами, добре справляються з нежиттю, знімають набряк. Однак такі краплі можуть викликати алергию, тому приманять їх потрібно обережно. Лікувати нежить у дітей краплями на травах можна після того, як їм виповниться три роки.

Список крапель від нежиті на травах:

 • Піносол
 • Краплі в ніс на основі ментолу
 • Краплі в ніс на основі камфори
 • Краплі в ніс на основі соку алое
Краплі від нежиті на травах: список, для якої вікової категорії підходять

Які капати краплі в ніс від алергічного нежитю дорослим і дітям: список, дозування

Список препаратів для носа при алергіях і набряках:

Спеціалізовані краплі усувають алергічний риніт.

 • Виброцил (можна використовувати і для лікування алергічного нежитю у дітей)
 • Ринофлуимуцил (спрей містить антигістамінні препарати)
Нежить при алергії

Які капати краплі в ніс від затяжного нежитю дорослим і дітям: список, дозування

 • При затяжному нежиті лікарі призначають хворим складні краплі направленої дії. Засіб готується за спеціальним рецептом. Серед таких крапель – протаргол і коларгол, якими лікується затяжний нежить і у дітей, і у дорослих.
 • Дозування і коларголу і протарголу становить 1-2 краплі в кожну ніздрю 2-3 рази на день протягом 5 діб. Але якщо дитині ще немає року, то препарат Коларгол застосовувати категорично заборонено через можливу токсичність.
Які капати краплі в ніс від затяжного нежитю дорослим і дітям: список, дозування

Які капати краплі в ніс від закладеності носа дорослим і дітям: список, дозування

Проблему закладеності носа усувають краплі аквалор. Засіб застосовується для лікування нежиті у дітей (якщо дитині вже виповнилося 2 роки) і у дорослих. Краплі використовуються для промивання носової порожнини.

Дія крапель:

 • відбувається загоєння ушкоджень слизової
 • зникають скоринки
 • ніс очищається від слизових виділень
 • змиваються бактерії

Краплі застосовуються по 4-5 разів у день під час промивань носа. Препарат можна використовувати до повного лікування, не побоюючись звикання.

Терапевтичний ефект при закладеності носа досягається і після застосування крапель Аквамаріс. Препарат містить мікроелементи, що благотворно впливають на слизову носа. Краплі призначають дітям з перших днів життя і дорослим. Застосовуються краплі 2 рази в день.

Краплі від нежитю дорослим і дітям дешеві і ефективні: список

Відео: Ефективні краплі від гаймориту і нежиті

Скільки разів в день і скільки днів можна капати краплі в ніс від нежитю дорослим і дітям?

Більшість препаратів, які призначатимуться при нежиті, застосовуються 2-3 рази в день наи протягом 4-5 діб. Однак дозування і спосіб застосування можуть відрізнятися. Перед використанням слід обов'язково читати інструкцію.

Відео: нежить у дитини