Тема «Завжди говорити правду — сміливість або дурість, або боягузтво»: аргументи для твору

Як написати твір на тему «Завжди говорити правду — сміливість або дурість або боягузтво»

 • Чи може брехня бути необхідністю? Нерозумно зізнаватися в своїх помилках?
 • Пропонуємо розглянути це питання докладніше, адже серед шкільних творів тема правди, сміливості і боягузтва залишається актуальною і сьогодні.

Тема «Завжди говорити правду — сміливість або дурість, або боягузтво»: аргументи для твору

 • Говорити чи не говорити? Чиста совість і лавина проблем чи замовчування і неспокійний сон ночами? Часто подібна дилема не дає спокою і змушує переосмислити власну поведінку, шукати огріхи у своїх словах і вчинках.
 • Варто зізнаватися в тому, що незмінно приведе до неприємностей? Адже це безглуздо: ставити самому собі палиці в колеса. У деяких ситуаціях сказана людиною правда чревата наслідками, про які ще довго доведеться згадувати з неприємною важкістю на душі.
 • Але ж є сміливці, здатні говорити правду в такі моменти, коли інший би злякався.
 • Класична література багата подібними прикладами. Читаючи твір М. А. Шолохова «Доля людини» ми переконуємося в тому, що брехня може застосовуватися в благих цілях.
Головні герої твору Шолохов М. А. «Доля людини»
 • Головний герой Андрій Соколов залишається без сім'ї до моменту повернення з фронту. Однак доля не залишає його наодинці. Чоловік дізнається про хлопчика Ванюше, який також став сиротою за час війни.
 • Хлопчик мріє про те, що його відшукає батько і вони назавжди залишаться разом. Андрій продумує стратегію усиновлення, при якій хлопчик не зміг би дізнатися про смерть свого батька.
 • Соколов представляється Ванюшке його татом, ощаслививши сироту. Для обох це був нелегкий час, і Соколов прийняв рішення, яке кардинально змінило два життя: його власну і Ванюшкину.
 • Прочитавши твір Шолохова М. А. можна зробити висновок про застосування брехні на благо.

Але є й інша грань подібних вчинків: тільки неймовірна сміливість здатна спонукати людину говорити правду і брати на себе відповідальність за всі наслідки.

 • У романі Достоєвського Ф. М. «Злочин і покарання» після скоєного подвійного вбивства, головний герой довго відчуває муки совісті. Аналізуючи щохвилини подію, Родіон Розкольників приходить до думки, що він готовий прийняти покарання, наступне після визнання своєї провини за вчинені діяння.
 • Протягом усього роману головний герой не висловлює своїх почуттів, похмурий і неговіркий. У своїх міркуваннях заходить настільки далеко, що представляється читачеві безсердечним і байдужим до подій.
 • Однак після визнання про Родионе можна говорити як про людину, який здійснив сміливий вчинок, будучи готовим відповісти за злочин.
Студент Раскольников похмурий і неговіркий
 • Сміливість і мудрість проявляється в ситуаціях, коли в потрібний момент відсутні сумніви і людина замість гіркої правди видозмінює дійсність, не глупит і не дозволяє своєму внутрішньому «я» вплинути на власні вчинки, опинившись боягузом в очах оточуючих.

Якими якостями ми наділяємо інтелігентної людини? Безумовно, це людина чесна, адже всім нам хочеться чути від інших виключно правду. Однак деякі здатні чинити відповідно до загальноприйнятих норм моралі. На це є серйозні причини. Спробуємо в них розібратися і відповісти на питання, чи варто з усіма і в будь-якій ситуації залишатися гранично чесним? Буде це сміливістю або оточуючі визнають правду дурістю?

Відео: «Сміливість і боягузтво» Приклад твору Розбір тим.

Перша Сторона:

 • Сміливість у даному контексті – це те, що пов'язано з величезною відповідальністю перед собою і оточуючими. Говорити правду буває складно, відстоювати свою думку в будь-якій ситуації – не дуже просто. Але саме сміливість і твердий внутрішній стрижень дозволяє людині залишатися вірним самому собі, не боятися говорити те, що він дійсно думає.
 • Правда іноді обертається тяжкими наслідками. У творі Шолохова М. «Доля людини» головний герой Андрій Соколов виявив величезну мужність і показав, що любов до своєї Батьківщини може бути сильною і щирою. Знаючи про свою вірної загибелі, головний герой, перебуваючи в таборі, відмовляється випити з безжальним німцем Мюллером за перемогу Німеччини.
 • Андрій не обмежується відмовою від частування, але ще знаходить у собі сміливість висловити свою думку щодо підсумків війни, сказати, що Росія в цій сутичці виявиться переможцем. Противники оцінили щирість Соколова, усвідомлюючи його готовність померти за правду.
Соколов і Міллер: твір Шолохова М. А. «Доля людини»

Друга Сторона:

 • Сказана правда може розцінюватися як дурість. Так, нам не хочеться бути обдуреними і допускати ситуації, коли інші вибудовують навколо нас іншу реальність.
 • Але ж трапляються в житті і такі прямолінійні і безтактні люди, які дозволяють собі говорити все, що думають. Для такої категорії людей не особливо важливо, що думає і відчуває співрозмовник, чи подобається йому чути правду про себе. Скривдити, образити, втратити довіру – ось ймовірні наслідки правди, сказаної не до місця!
 • Вихована людина не стане про свого співрозмовника розповідати все, що думає, оскільки він не байдужий до чужих почуттів. А правда може звучати як типова нетактовність. Бувають моменти, коли хочеться донести оточуючим неприємну для них істину. У такому випадку варто подумати, чи не краще буде прикрасити сказане, або взагалі промовчати.
 • Висловлене в негативному ключі власну думку про людину може не тільки образити його слова залишать в душі рану, від слів може бути важко і боляче. Таке трапляється, якщо говорять про зовнішність, про минуле, що людина намагається приховати або забути.
Не завжди можна і потрібно говорити правду про оточуючих
 • У творах письменників багато подібних прикладів. Один з них описаний у дитячій казці Вільгельма Гауфа «Карлик Ніс». Хлопчик так образив бабу з потворною зовнішністю, що вона вирішила йому помститися. Головний герой був перетворений в карлика-потвори і змушений пристосовуватися до нового життя.
Карлик ніс

Як же правильно розцінювати чесність, і коли вона доречна?

 • Коли правду озвучують на благо інших, або відстоюючи свої принципи.
 • Якщо правда йдеться не з турботою про оточуючих, а з якихось особистих причин, то така чесність вважається дурістю.

Властива деяким боязкість також ускладнює життя, адже доводиться постійно погоджуватися з тим, що нав'язують тобі оточуючі. При відсутності сміливості складно говорити «ні», відмовляти.

 • Як правило, прохань і вимог з часом стає все більше, а сором'язлива людина не може дати відсіч і його починають відверто гнобити. Подібна ситуація, правда, доведена до абсурду, описується в оповіданні А. П. Чехова «Розмазня».
 • Головна героїня мовчить навіть тоді, коли її несправедливо позбавляють зароблених грошей. Проявляти сміливість потрібно не тільки в екстрених ситуаціях. Повсякденне життя також вимагає від нас сили духу, щоб постояти за себе.
Головна героїня оповідання А. П. Чехова не здатна постояти за себе

Відео: А. П. Чехів — «Розмазня»

Потрібно бути сміливою людиною, щоб визнати власну неправоту. Але поняття сміливості може підмінятися надмірною самовпевненістю, ризикованістю, що межують з недалекоглядністю і відсутністю раціонального погляду на події.

Що ж означає помилкова сміливість і кого ми зазвичай називаємо боягузом?

Непоправні наслідки чекають на того, чия сміливість набуває форму надмірної самовпевненості. Сміливість ми відносимо виключно до позитивних якостей характеру. Однак говорити у такому ключі можна тільки за умови, що це якість пов'язане з інтелектом. Небезпека ж являє хоробрість дурня.

Головний герой роману «Герой нашого часу»
 • Приклад помилкової сміливості показаний у романі Лермонтова М. Ю. «Герой нашого часу». З глави «Княжна Мері» читач дізнається про юнкера Грушницком, для якого велике значення мають зовнішні прояви хоробрості.
 • Виробляти ефект на людей, розмовляти витіюватими фразами, надмірно піклуватися про свою військовій формі – це те, що турбує його в першу чергу. Його прояви сміливості швидше показні, які не застосовуються в умовах реальної загрози.
 • Підтвердження тому – дуель Печоріна і Грушницкого. Грушницкий надходить підло, не зарядивши пістолет супротивника, і виявляється у важкій ситуації.

Відео: «Сміливість і боягузтво». Підсумкове твір №14 (аргументи)