Як переїхати в Ісландію, як отримати громадянство? Ісландія на карті Європи, як дістатися, аеропорти, валюта, час, робота для росіян, традиції і пам'ятки

Ісландія на думку 99% місцевих жителів — найкраща в світі країна для життя. Чи може стати край вічних снігів, полярної ночі і самобутньої Бьорк вашою другою батьківщиною?

Зміст

Характеристика Ісландії

Де знаходиться Ісландія на карті Європи?

Ісландія розташована на Північному Заході Європи, приблизно на півдорозі між Великобританією і Гренландією. Здавалося б, в тих суворих краях, де лежить Ісландія, панує вічна зима, адже вона розташована на одній широті з російським Оймяконом і Анадырем.

Але в Ісландії клімат інший, набагато м'якше. Влітку температура досягає 20-25 градусів, а взимку в середньому тримається близько нуля. Єдине, що доставляє незручність ісландцям – часта зміна погоди по кілька разів на день. До того ж острів часто перетинають циклони, несучі опади і шквальний вітер. Самі ісландці жартують: «Якщо вважаєш, що погода погана, почекай півгодини, і вона стане гірше».

Ісландія на карті Європи

Подивитися детальну карту Ісландії російською мовою можна тут.

Як називається столиця Ісландії?

Столиця Ісландії Рейк'явік – місто за нашими мірками невеликий. Але для маленької Ісландії це справжній мегаполіс, єдине велике місто в країні з населенням трохи більше ста тисяч чоловік. Інші ісландські міста за розмірами можна порівняти з нашими великими селищами.

«Рейк'явік» перекладається з Ісландського як «димна бухта». Рейк'явік, як і вся територія Ісландії, всипаний природними гарячими джерелами, які постійно випускають клуби пари. Перші жителі прийняли пар за дим, і дали місту таку назву.

Рейк'явік, столиця Ісландії

Валюта і час Ісландії

З Євросоюзом тут стосунки складні. Ісландія входить в Шенгенську зону (ви можете в'їхати сюди по короткострокової шенгенської візи), однак повноправним членом Європейського Союзу країна ставати не збирається.

Євро в Ісландії вільно приймають практично у всіх закладах (винятком можуть бути невеликі провінційні села або оплата проїзду в транспорті). Однак офіційною валютою Ісландії є ісландська крона.

Ісландські крони — валюта Ісландії

Курс станом на 2016 рік: 1 євро = 133 ісландських крон.

Міняти валюту (євро на крони) краще на місці в Ісландії, так як ісландська крона не конвертується в інших країнах, і її просто немає в наших обмінниках. Але в цілому готівка вам потрібно вкрай рідко, так як в Ісландії дуже поширена оплата банківськими картками (навіть проїзд в автобусах та таксі можна оплатити через термінал). Банкомати є скрізь.

Різниця в часі між Москвою і Рейк'явіком становить -3 години: коли в Москві полудень, в Ісландії 9 годин ранку.

Гроші Ісландії

Ісландія: форма правління

Закони приймаються парламентом, члени якого також вибираються за допомогою голосування строком на 4 роки. В разі необхідності парламент має право винести уряду вотум недовіри, після якого кабінет міністрів повинен піти у відставку.

Будівля Парламенту Ісландії в Рейк'явіку

Населення Ісландії: народи, якою мовою говорять?

Ісландія – досить окрема країна. Переважна більшість місцевих жителів – корінні ісландці. Решті відсоток припадає на данців, норвежців і шведів. Загальне населення країни всього близько 350 тисяч жителів, 2/3 з яких проживає в Рейк'явіку і його передмістях.

Офіційна мова в Ісландії – ісландська. Він же основна мова спілкування.

Бьорк — найвідоміша виконавиця пісень ісландською мовою

Як дістатися до Ісландії: аеропорти

Ісландія – острів, дістатися до неї можна тільки літаком або кораблем. Прямих авіарейсів з Росії і країн СНД в Ісландії немає. Можна долетіти з пересадкою через одну з скандинавських країн (саме з ними в Ісландії найактивнішу авіасполучення).

Міжнародний аеропорт Кеблавік знаходиться в 50 км від Рейк'явіка і приймає рейси з Німеччини, Франції, Великобританії і Скандинавії. Аеропорт невеликий: всього один термінал, скромна одноповерхова будівля. Є зона дьюті-фрі, кілька ресторанів, безкоштовний вай-фай.

До центру Рейк'явіка можна дістатися на орендованому автомобілі, таксі або рейсовому автобусі. Дорога триває від півгодини до 45 хвилин. Список прокатних автомобільних контор в Кеблавике дивіться тут. Список маршрутів і графік руху рейсових автобусів можна знайти тут.

Кеблавік — єдиний міжнародний аеропорт Ісландії

Як отримати громадянство Ісландії?

Ісландці – народ гостинний, але тільки з тими, хто не планує прописатися тут навічно. Історично жителі Ісландії виробили стійке (хоча і стримане) неприйняття чужинців в силу багатьох причин. Кількість іммігрантів на острові мізерно мало, кожен випадок надання громадянства пильно розглядається місцевою владою.

Перш ніж стати повноправним громадянином Ісландії, вам необхідно отримати дозвіл на ПМЖ і прожити за нього певну кількість років. Але навіть отримання виду на ПМЖ – справа непроста. Приміром, на відміну від багатьох країн Європи, наявність бізнесу або купленої нерухомості на території Ісландії не є достатньою підставою для надання вам громадянства.

Вийти заміж за громадянина Ісландії — один із способів отримати громадянство

Законодавство Ісландії передбачає 4 причини для отримання посвідки на ПОСТІЙНЕ проживання

Шлюб з громадянином Ісландії

Офіційний шлюб з громадянином Ісландії (отримання громадянства можливо після 3 років ВНП). Цей спосіб здається простим лише на перший погляд, так як ісландці вкрай неохоче йдуть на змішані шлюби. Особливо сильні упередження серед старшого покоління, а важливість згоди батьків на шлюб ще ніхто не відміняв.

Робота за контрактом

Робота за контрактом дає право на отримання ВНЖ, після семи років можна отримувати громадянство. В Ісландії 70% робочих рук зайнято в сфері послуг, 23% — у промисловості і лише 5% припадає на сільське господарство. Як бачимо, шанси влаштуватися різноробочим тут невеликі (в основному такі вакансії пропонують риболовецькі господарства).

Контракт на роботу в Ісландії дає можливість переїхати в країну

Для роботи за контрактом іноземців тут привертають вкрай рідко. За законом роботодавець зобов'язаний спочатку запропонувати вакансію ісландцям, потім громадянам ЄС, а вже потім іншим різним мігрантам. Останнім часом на Ісландію обрушилося велика кількість шукачів роботи з країн Східної Європи, так що бажаючих влаштуватися на самі ходові професії тут неміряно.

Щоб отримати постійний робочий контракт громадянину Росії або СНД, треба бути супер-спеціалістом в одній з вузьких галузей, де немає конкуренції. Краще, якщо ви спочатку знайдете роботодавця і отримаєте від нього запрошення, а потім будете підкорювати країну. Знайти роботу на місці «на ура» нереально.

Сайт державної служби зайнятості Ісландії: http://www.vinnumalastofnun.is/svmhb/. Дошки оголошень про вакансії в Ісландії: www.job.is і www.hhr.is. Також можна регулярно заходити на сайти великих ісландських компаній, де розміщуються оголошення про вакансії.

Сайт для пошуку роботи в Ісландії www.job.is

Навчання у вузах Ісландії

Найнадійніший спосіб отримати громадянство Ісландії – вступити в один з місцевих вузів. По-перше, це автоматично надає вам право ВНП. По-друге, до моменту закінчення вузу ви вже зможете отримувати громадянство. По-третє, більшість університетів Ісландії прагне забезпечити своїх випускників роботою.

Плюсом для вас буде те, що місцеві університети не користуються великим попитом у жителів Європи (там і своїх вузів повно), тому конкурс вступників невеликий. Деякі вузи Ісландії ведуть навчання англійською мовою (університети в Рейк'явіку і Акюрейрі).

Університет в Рейк'явіку, Ісландія

Заяву про вступ можна подати дистанційно: процедура і пакет документів не надто відрізняються від російських, але необхідно надати всі документи у перекладі на англійську або ісландська мова і запевнити апостилем. Більш детальну інформацію потрібно уточнити на офіційному сайті вузу, в який ви збираєтеся вступати.

Один з корпусів університетського кампусу Ісландії

Статус біженця

Відсоток відмови у наданні статусу біженця в Ісландії вкрай малий. Але не варто спокушатися: це пов'язано з тим, що кількість бажаючих отримати такий статус мізерно. Основні кандидати (вихідці з неблагополучних країн) вважають місцевий клімат занадто холодним. Друга причина – статус біженця не дозволить вам автоматично привезти з собою в Ісландії все сімейство.

І найголовніше: статус біженця не дає права на роботу. Ви будете отримувати соціальну допомогу, яка дозволить звести кінці з кінцями, але не більше. Передбачається, що ви покинете Ісландію і повернетеся на батьківщину, як тільки політична ситуація в країні стабілізується. Тому отримати громадянство на підставі статусу біженця буде проблематично.

Для отримання громадянства Ісландії необхідно здати державний іспит на знання ісландської мови (базовий рівень). Дозволено подвійне громадянство, тому ваш національний паспорт анулювати не потрібно.

Паспорт громадянина Ісландії

Як живуть в Ісландії?

Що може здатися незвичним в Ісландії для іммігрантів з Росії.

Ісландці дуже законослухняні. Вчиняти злочини та займатися махінаціями тут не те, щоб не прийнято – це просто не приходить в голову місцевому населенню. Наприклад, вибори до парламенту багато років проходять через інтернет-голосування, і ніхто ні разу не засумнівався в їх достовірності.

Ув'язнених місцевої в'язниці практично не охороняють, а на вихідні розпускають по домівках. З напливом мігрантів з Польщі та Прибалтики кількість порушників і в'язнів збільшилася, тому тепер місця іноді не вистачає (тюрма-то крихітна), і утворюється невелика черга з місцевих жителів, зобов'язаних відсидіти за вироком суду. Чекають, не розбігаються — іноді не один рік.

Президент Ісландії Олафур Рагнар Грімссон з дружиною

Жителі Ісландії високо цінують комфорт, але байдужі до розкоші. Більш того, виставляти свій статус і достаток напоказ тут вважається вкрай непристойним. Навіть перші особи держави мають досить скромні робочі кабінети, майже не користуються послугами охорони і намагаються обходитися малим.

Ісландці дуже консервативні і прихильні традиціям. Як і їхні предки-язичники, вони не носять прізвищ – тільки ім'я й по батькові. Як по батькові може виступати і ім'я матері – питання залежить від рішення батьків при народженні. Зазвичай до імені батьків залежно від статі додають закінчення «сон» (син) або «доттир» (дочка). В алфавітних покажчиках (наприклад, в телефонних довідниках) люди сортуються по іменах, а не по батькові, що часто вводить у ступор іноземців.

З-за відсутність прізвищ членів однієї сім'ї в Ісландії мають абсолютно різні імена

Жителі Ісландії безконфліктні і доброзичливі. Бійки і злочини тут велика рідкість. У разі необхідності вам запропонувати допомогу на вулиці будь-який перехожий. Ви не зустрінете на вулицях ісландських міст бездомних тварин, так як всі вони розібрані по домівках велелюбними і турботливими громадянами. Закон, який регулює вміст домашніх вихованців у Ісландії, забороняє виганяти їх на вулицю.

Ще один пунктик ісландців – не доставляти занепокоєння іншим. З малих років тут прийнято поважати чужий простір, не порушувати загальної гармонії і дбайливо ставитися до чистоти громадських місць. Перш ніж завести вихованця, вам доведеться опитати всіх сусідів в окрузі, чи не будуть вони проти і не завдасть це їм клопоту.

Школярки Ісландії в національних костюмах

В Ісландії дуже високий рівень цін, особливо на алкоголь. Країна вважається найдорожчою в Європі і найвищою за рівнем життя. Не маючи постійного доходу прожити тут дуже важко.

Життя в глибинці Ісландії

Життя в Ісландії для росіян

Незважаючи на географічну віддаленість, менталітет в Ісландії за багатьма параметрами близький до російського. Тому адаптація в Ісландії для нашої людини відбувається простіше, ніж для жителів Південної Європи або біженців з африканських країн.

Що в Ісландії здасться знайомим російській іммігранту.

Ісландці так само працьовиті. Вони не звикли сидіти склавши руки, непростий клімат (так само, як у нас в Росії) споконвіку змушує добряче попрацювати, перш ніж отримати результат. Тому в Ісландії дуже цінують і поважають роботяг і зневажають лобурів. Російською з їх любов'ю до праці простіше стати «своїм»

Жителі Ісландії дуже орієнтовані на близьких. Головна цінність будь-якого ісландця – родина, батьки і ближнє коло друзів. Причому, в дружбі ісландці також самовіддані, як і росіяни: розділять останній шматок хліба. Базові уявлення про дружбу і шлюбі у них багато в чому збігаються з нашими.

Для жителів Ісландії дуже важливі близькі та друзі

Для ісландця, як і для російської, дуже важлива думка оточуючих і рамки пристойності. Добрі відносини з сусідами, з рідними, з колишніми товаришами по службі дуже важливі для ісландця, як і вираз «що люди скажуть». Особливо, якщо врахувати, що на острові всього 300 тисяч жителів і практично всі один одного знають, у своєму місті вже точно.

Ісландці люблять і вміють веселитися, але у вузькому колі. Сімейні галасливі свята тут не рідкість. Не цураються спиртних напоїв і можуть випити досить багато. Часто дуріють, але не перегинають планку.

Жителі Ісландії люблять свята і паради

Робота в Ісландії для росіян

В яких галузях можна знайти роботу російським іммігрантам в Ісландії

 • Спорт і все, що з ним пов'язано. Ісландці схиблені на здоровому способі життя. Практично кожен регулярно відвідує тренажерний зал, багато спортивних клубів та центрів. Хороші тренери, масажисти, консультанти з фітнесу тут завжди затребувані
 • It-технології. Російські програмісти і технічні фахівці – одні з кращих у світі, а в Ісландії більша частина виробництва та сфери послуг зав'язана на технології
В Ісландії востребовани IT-фахівці
  Інженерні спеціальності, особливо вузької спрямованості. Російська Лівша сидить у кожному з нас, так що природний талант і кмітливість дозволяють російським добиватися серйозних кар'єрних висот в таких областях
 • Екологія, природа і все, що з нею пов'язано. Ісландія – країна вулканів і божевільних красот. Вулканів тут остерігаються, тому дуже затребувані сейсмологи і геологи. А природу пестять і плекають, тому до двору будуть біологи та інші натуралісти.
З-за великої кількості вулканів Ісландії будуть раді іммігрантам-сейсмологам
 • Сільське господарство. Останнім часом в Ісландії влада занепокоїлися проблемою вимираючих сіл і сільського господарства, так як громадяни активно перебираються в міста. Планується запровадити спеціальні програми привілеїв для переселенців, готових відроджувати глибинку
 • Туризм. Ісландці докладають багато зусиль, щоб розвивати цю галузь і залучати якомога більше туристів, сфера туристичних послуг постійно розширюється. Для роботи з іноземцями важливо розуміти менталітет приїжджих гостей, тому ісландські фірми часто беруть на роботу іноземців
В Ісландії активно розвивається туризм
 • Послуги – тільки ті, де ісландець не впорається сам. Наприклад, дрібний ремонт в квартирі або манікюр жителі Ісландії роблять на стороні не охоче. А ось ремонт складної техніки або процедури, що вимагають серйозних навичок, вони з задоволенням оплатять.

Найменші шанси на отримання гідної роботи в Ісландії в іноземців творчих професій. Культура скандинавів досить специфічна. Багато вважають творчі професії несерйозною справою і займаються ними на рівні хобі. І вже тим більше не дуже готові за це платити.

Будівля концерт-холу в Рейк'явіку, Ісландія

Коли краще їхати в Ісландію

Перш, ніж прийняти остаточне рішення про імміграцію в Ісландію, важливо переконатися, що ви зважили всі «за» і «проти», добре собі уявляєте ваше майбутнє місце життя і менталітет майбутніх сусідів.

Варто з'їздити в туристичну поїздку по Ісландії, щоб бути впевненим у правильності вашого вибору.

В Ісландії яскраво виражена сезонність по напливу приїжджих, самий пік припадає на період з червня по вересень. У цю пору року тут найкомфортніші умови для відпочинку: тепло, багато зелені, маса можливостей для екотуризму та екскурсій по визначних пам'ятках.

Літо в Ісландії

Влітку багато авіакомпанії організують додаткові рейси в Ісландії – простіше буде знайти зручний варіант, щоб дістатися. Але і ціни влітку тут злітають до небес.

Взимку ситуація зворотна: не найбільш комфортні погодні умови, місцями ускладнено переміщення по країні (часті сніжні замети й урагани), зате ціни падають до 30-40% можна укласти і вашу поїздку в щодо розумний бюджет.

Ісландія взимку

Ісландія, природні пам'ятки

 • Рибалка в Ісландії – одне з найбільш захоплюючих занять. Тепла течія Гольфстрім доставляє сюди косяки різноманітної риби, навіть початківці рибалки можуть похвалитися досить значними трофеями. Рибалка можлива цілий рік, все залежить від погодних умов
Морська рибалка в Ісландії
 • Спостереження за горбатими китами. У відкритому морі ці красені роблять неймовірне враження. Спеціальні екскурсії до місць проживання китів – невід'ємна частина подорожі в Ісландію
Горбаті кити в Ісландії
 • Морські круїзи по ближніх островів або до лежачої на півночі Гренландії теж подарують вам незабутні враження. Пройти вздовж берега північного полярного кола, побачити безкрайні льодовики і дивом поселили на скелястих берегах будиночки – таких пейзажів ви не знайдете в більш теплих широтах
Морські круїзи в Ісландії
 • Купання у відкритих термальних джерелах. Самі жителі Ісландії часто балують себе такими процедурами навіть у січні. Гарячі джерела в Ісландії зустрічаються скрізь, температура в них в середньому 35-36 градусів тепла, тому купання в них буде комфортним навіть при мінусовій температурі. До того ж мінеральний склад води в джерелах має дуже цілющі властивості
Термальні джерела Ісландії
 • Полярне сяйво. Це чудове видовище можна спостерігати в Ісландії з осені до весни. У зимовий період побачити сполохи на небі більше шансів, та як приполярної Ісландії світловий день взимку триває всього кілька годин. Спеціальні тури так і називаються «Полювання за північним сяйвом»
Полярне сяйво в Ісландії
 • Спостереження за гейзерами. Гейзери – це великі і маленькі гарячі джерела, що б'ють під землею. Іноді вони вириваються назовні, лякаючи непідготовлених глядачів своєю раптовістю. Найвідоміший гейзер Ісландії називається Строккур
Гейзер в Ісландії
 • Водоспади Ісландії – їх тут, мабуть, не менше, ніж природних озер і гейзерів. У кожного водоспаду свій характер і неповторну чарівність. Ісландці кожному, навіть малюсінька водопадику дають власне ім'я і залишають йому масу подяк на сторінках в соцмережах
Водоспад Скогафьос в Ісландії

Про культурні пам'ятки Ісландії читайте тут.

Чорний пляж Ісландії

Чорний пляж на узбережжі Рейнисфьяра – мабуть, сама містична природна пам'ятка Ісландії. Він розтягнувся на кілька кілометрів і виробляє справжній шок у тих, хто потрапив сюди вперше.

Уявіть собі кришталево чисті білі хвилі на вугільно-чорному і ідеально рівному піску. Додамо сюди обрамлення з похмурих скель, осколки деяких зловісними піками стирчать з води, тут часті тумани роблять картинку розмитою до остраху. Загалом, ідеальні декорації для фільму про вампірів або іншої нечисті зі скандинавських саг.

Пляж Рейнисфьяра, Ісландія

До речі, стирчать скелі – це, за легендою, скам'янілі тролі, чий корабель розбився неподалік.

Незвичайний чорний колір надає піску вулканічна порода, а його чистота і ідеальна поверхня збереглися завдяки тому, що пляж розташований в холодної дощової місцевості, не надто привабливою для життя людей і тварин.

Пляж Рейнисфьяра входить в ТОП-10 найбільш кращою пляжів світу, а кінематографісти часто приїжджають сюди знімати неземні пейзажі.

Чорний пляж в Ісландії

Традиції Ісландії

У консервативній Ісландії дбайливо поважають традиції далеких предків. Це єдина країна світу, де мова не змінюється протягом тисячі років тому жителі Ісландії прекрасно розуміють тексти давньоскандинавське саг без перекладача. Також тут в ходу різні язичницькі свята та звичаї, на відміну від христианизированной решти Європи.

Традиційні будинки в Ісландії

Традиційні пісні Ісландії

Народні пісні Ісландії – справжнє випробування для не звик слухача. Пісні ці дуже протяжны, витіюваті, дуже багато тексту, так як кожна пісня – це сага, покладена на музику (а саги у вікінгів короткими не бувають). До того ж виконавець повинен виділяти особливо трагічні моменти голосом, так що слухачі місцями здригаються і часто кліпають

Традиційна одяг Ісландії

Лопапейса – це теплий в'язаний светр з овечої вовни, прикрашений національним орнаментом. Крім пронизують холодних вітрів, лопапейса захищає ще й від вологи, тому її часто використовують замість куртки в сиру і прохолодну літню погоду

Лопапейса — традиційна одяг Ісландії

Традиційна кухня Ісландії

Головні страви на ісландському столі – це риба всіх видів і способів приготування. Саме екзотичне блюдо «хаукарль» представляє з себе м'ясо акули, яке спочатку закопують в землю, де вона якийсь час гасне, потім підвішують до коптильні, і тільки потім їдять (відверто, абсолютно неїстівні для туристів штука).

Другий за популярністю продукт – баранина, так як вівці – єдина домашня тварина, яка прижилася в кліматі Ісландії. З екзотики можна виділити «хрутспнгур» (мариновані яйця барана) і «слатур» (требухів барана, зварена в його ж шлунковому мішку).

Смажена голова барана — традиційне блюдо в Ісландії

Традиційні забобони Ісландії

Ви будете сміятися, але в Ісландії тролі, гноми і чаклуни – реально існуючі персонажі, на думку переважної частини дорослого населення. Перш ніж розпочинати будівництво або прокладати дорогу, ісландці на повному серйозі консультуються з місцевими шаманами на предмет «дозволу».

Ну тобто раптом ви прокладіть дорогу через володіння троля – неприємностей не оберете! Абсолютно серйозно платять за те, щоб задобрити цих істот, виконують дивні ритуали, прописані шаманом, і взагалі демонструють цілковиту повагу місцевим духам.

Крижана печера в Ісландії

Яка тварина заборонено ввозити в Ісландію

В Ісландію можна ввозити будь-яку тварину (за умови наявності ветеринарних довідок, звичайно), крім коней.
Так, саме коні потрапили під жорстокий заборону на ввезення в країну вікінгів.

Коні тут, зрозуміло, є, але тільки однієї породи – ісландської. І вони не можуть бути схрещені ні з яким іншим виглядом, так наказує закон.

Ісландські конячки

Навіть якщо ви чогось вивезете з Ісландії докорінну місцеву кінь, назад вас з нею вже не впустять ні під яким приводом, навіть якщо ви доведете, що конячка народилася і виросла на острові і жити не зможе без побратимів.

Пов'язаний такий заборона з тим, що ісландські коні, як і люди, сотні років живуть в ізоляції. Будь-яка незначна хвороба ззовні, і вся популяція під загрозою. А конячки тут особливі, тому що північний клімат витримає не кожна порода.

Ісландська порода коней

Навіть якщо ви ввозите не кінь, а спорядження для їзди верхи, всю амуніцію ретельно продезифицируют, перевірять на предмет паразитів, і тільки потім дозволять перетнути кордон.

Єдиний випадок, коли ісландці зважилися схрестити свою конячку з арабським скакуном, стався 800 років тому, але потомство виявилося невдалим і малоприспособленным для життя в Ісландії. Саме з тих пір введено заборону на «псування» місцевих коней.

Відео. Цікаві факти про Ісландії