Апітерапія — лікування бджолами в домашніх умовах: показання, біологічно активні точки при різних хворобах, протипоказання, побічні ефекти, загострення. Дозволену кількість укусів бджіл в день, на курс лікування та тривалість лікування

Дізнайтеся у статті, як бджоли можуть надавати оздоровчу дію на організм людини.

Зміст

Продукти апітерапії: назви, спосіб застосування

Укуси бджіл малоприятны, це підтвердять ті, кому доводилося стикатися з неприємним пекучим відчуттям. Але укуси бджіл можуть бути корисні, якщо правильно проводити цю процедуру.

Важливо: Апітерапія — напрям нетрадиційної медицини, в якому використовують живих бджіл. Доведено, що бджолина отрута володіє цілим рядом корисних властивостей.

Суть основного напрямку апітерапії — пчелоужаления, полягає в тому, що до хворого місця людини прикладають бджолу. Комаха інстинктивно жалить людину, впорскуючи свій корисний отрута. Таким чином відбувається зцілення людини від безлічі захворювань, про які ми поговоримо в цій статті.

Крім живих бджіл в апітерапії використовують корисні продукти бджільництва, а саме:

 • Мед;
 • Прополіс;
 • Віск;
 • Маточне і трутневе молочко;
 • Бджолиний пилок;
 • Перга — це пилок, зібраний бджолами і акуратно покладена в комірках сотів;
 • Бджолиний підмор — це мертві бджоли.

Продукти бджільництва з метою лікування застосовуються у вигляді мазей, настоянок, таблеток, порошку, свічок, бальзамів і гелів. На основі двох або декількох компонентів проводять комплексні препарати, наприклад:

 1. Воско-прополісна мазь з маточним молочком;
 2. Воско-прополісна мазь з бджолиним підмором;
 3. Трутневий гомогенат з медом.

Важливо: Існує ще один термін — апифитотерапия. Це — методи лікування, засновані на прийомі препаратів рослинного походження в комплексі з продуктами бджільництва. Завдяки з'єднанню двох ефективних компонентів дію препаратів апифитотерапии посилюється.

Продукти бджільництва мають лікувальні властивості

Бджолина отрута: склад, користь і шкоду для організму людини

З допомогою бджолиної отрути бджоли захищається від ворогів. Отрута виробляється в залозах бджоли, він прозорого кольору, має гіркий смак, специфічно пахне.

Проводилися дослідження, які встановили, що бджолина отрута у багато разів ефективніше зміїної отрути. Обидва ці отрути схожі між собою за складом.

До складу бджолиної отрути входять:

 • Білки — складають велику частину. Білки, в свою чергу, поділяються на високомолекулярні ензими і низькомолекулярні пептиди.
 • 18 важливих амінокислот (серед них тирозин, лізин, лейцин, гістидин, метіонін і ін).
 • Мікроелементи: магній, мідь, кальцій, фосфор
 • Неорганічні кислоти: соляна, ортофосфорна, мурашина.
 • <>
 • Ацетилхолін.

За кількістю корисних речовин фармацевтичні продукти не можуть зрівнятися з бджолиною отрутою. Склад отрути може змінюватися в залежності від віку бджоли.

Багатий склад бджолиної отрути при правильному застосуванні і правильно підібраних дозах приносить користь. Доведено його позитивний вплив на нервову, імунну, судинну системи людини. Компоненти бджолиної отрути надають протизапальний, антибактеріальний, знеболюючий ефект.

Але бджолина отрута може також приносити шкоду. Це відбувається, якщо у людини спостерігається непереносимість бджолиної отрути. Або другий випадок: занадто велика доза отрути, яка замість терапевтичного ефекту є токсичною.

Важливо: Терапевтичні дози бджолиного отрути в десять разів менше токсичних.

Відео: Користь бджолоужалювання

Які хвороби можна лікувати укусами бджіл: показання до апітерапії

Апітерапія показана при захворюваннях різних систем людини. Розглянемо детальніше:

 1. Неврологія. Бджолина отрута допомагає зняти больові відчуття при остеохондрозі, полегшує стан при епілепсії, мігрені, розсіяному склерозі, артритах і артрозах, паралічі, парезі, допомагає впоратися з наслідками черепно-мозкових травм, полегшує перебіг хвороби Паркінсона, ДЦП.
 2. Алергологія. Бронхіальна астма, лікується шляхом укусів між лопатками. Маленькі дози отрути вводяться за пару годин до сну, щоб полегшити активізація вночі напади. Бджолина отрута допомагає зняти спазм бронхів.
 3. Дерматологія. Відомі випадки ремісії після лікування псоріазу апитоксином. Застосовується при алопеції, для загоєння шрамів і регенерації шкіри.
 4. Офтальмологія. Практикується застосування очних крапель на основі апитоксина для лікування кон'юнктивіту, іридоцикліту та ін.
 5. Флебологія. Успішне лікування варикозного розширення вен.

Це — далеко не повний список захворювань. Апітоксин також застосовується при:

 • Профілактики тромбозів;
 • Нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту (сприяє переварюванню їжі, поліпшенню апетиту, підвищує тонус кишечника);
 • Розширює судини головного мозку;
 • Допомагає при жіночих хворобах: знімає запалення придатків, знижує хворобливість менструацій, за певними схемами апітоксин застосовують при безплідді.
 • Знижує рівень холестерину;
 • Підвищує рівень гемоглобіну в крові;
 • Допомагає при стимуляції міокарда та нормалізації серцевого ритму;
 • Зменшує виділення гормонів щитовидної залози;
Показання до апітерапії: які хвороби можна вилікувати

Біологічно активні точки для апітерапії при різних хворобах: схема, правильне ужалення бджолами

Перед початком бджолоужалювання, необхідно провести дві обов'язкові процедури:

 • Спочатку садять одну бджолу на поперек хворої людини. Жало витягають через 10 секунд. На наступний день хворий повинен здати кров для визначення білка і цукру в крові.
 • На другий день знову ставлять одну бджолу. Жало дістають через 1 хвилину. На наступний день хворий знову повинен здати кров.

Якщо за результатами аналізів рівень білка і цукру в нормі, апітерапевт допускає людину до подальших етапів процедури.

Як правильно підготуватися до апітерапії

Існує загальнозміцнююча схема посадки бджіл на тіло. Вона включає зони зовнішнього боку плеча і зовнішньої сторони стегна з обох сторін. Ці області мають біологічно активні точки, звідки бджолина отрута швидко потрапляє в лімфу і кров.

Також ці місця характеризуються найменшою хворобливістю при укусах, добре переносяться хворими і не викликають сильного набряклості.

Нижче наведена схема, згідно з якою протягом 28 днів хворому ставлять певну кількість бджіл у різні точки. У перший день садять одну бджолу, на наступний день 2 бджоли садять з протилежного боку. На десятий день хворий отримає отрута від 55 бджіл. Потім робиться перерва, після якого лікування триває. Протягом 1,5 місячного курсу кількість отрути буде одно отрути 140-150 бджіл. Весь курс лікування передбачає введення отрути від 180-200 бджіл. Такий метод підвищує ефективність апітерапії. Він часто використовується при лікуванні неврозів.

Схема біологічно активних точок

Існує ще одна схема, згідно з якою бджіл ставлять у найболючіші місця. Для цього промацуванням визначають найболючішу зону, потім ставлять туди бджолу. При такому підході лікування сеанси проводять через день, поступово нарощуючи кількість укусів. Жало видаляють через 10 хвилин, кількість бджіл може досягати 15-20. Курс лікування включає 20 процедур.

Відео: Як відбувається процедура ужаливания бджолою при апітерапії?

Куди і як ставити бджіл на спину, при остеохондрозі, захворюваннях хребта, суглобів, при інших хворобах?

Бджіл ставлять у певні місця, залежно від захворювання. Розглянемо основні місця і правила для апітерапії:

 • Ревматизм, артрит — бджіл розміщують уздовж хребта.
 • Остеохондроз — бджіл ставлять по загальноукріплюючої схемою, а також у відділи хребта.
 • Захворювання суглобів — на суглоби кінцівок.
 • Варикоз — бджіл ставлять над варикозними вузлами.
 • Захворювання нервової системи — до точок виходу нервових закінчень і на поперек.
 • Захворювання судинної системи — бджіл ставлять по напрямку руху крові хворої кінцівки.
 • При виразках — бджіл розміщують навколо них на відстані 5 см.

Відео: Лікування остеохондрозу з допомогою бджіл

Дозволену кількість укусів бджіл в день на курс лікування та тривалість лікування

Важливо: Курс лікування бджолами — процедура індивідуальна. Метод бджолоужалювання добре застосовувати в поєднанні з медовим масажем, а також з використанням продуктів бджільництва.

Апітерапію обов'язково проводять курсами. Короткий курс може складати від 10 до 15 днів. Тривалий курс може становити 1,5 місяця. Після певної кількості процедур робиться перерва на 1 або кілька днів. Між курсами теж роблять перерви тривалістю 2 місяці. Лікування курсами тривалий, необхідність додаткових курсів визначає апітерапевт, виходячи з перебігу хвороби. Курси апітерапії допомагають досягти повної або тривалої ремісії.

Важливо: Кількість укусів може варіюватися від 2 до 30 за одну процедуру, в залежності від методики.

Існують різні методики, які визначають тривалість лікування, а також кількість одночасно присаживаемых бджіл. Вище ми вже розглядали методику для впливу на біологічно активні точки, а також ужалення в зону болю. Розглянемо інші методики.

Методика С. Младенова передбачає скорочений курс лікування шляхом присаживания більшої кількості бджіл. Таким чином, в перший день людина отримає 2 укусу, на наступний день вже буде 4 укусу, на 3-й день — число укусів одно 6, на 4-й день — 8, найбільша кількість укусів припадає на 5-24 день — 9 укусу. Таким чином за 24 дні пацієнт отримає 180 укусу.

За іншою методикою лікування проводиться в 10-12-15 процедур. Після кожного курсу робиться перерва на 2 місяці, після якого лікування відновлюється. При цьому місце присаживания бджіл, а також кількість укусу залежить від захворювання:

 1. При поліартриті кількість укусу за одну процедуру досягає 20. При цьому укуси нарощуються за 2 щоденно;
 2. При захворюваннях неврологічного характеру кількість укусів не повинно перевищувати 12 за одну процедуру.
 3. При гіпертонії — не більше 5 укусів за одну процедуру. Процедури проводяться 2 рази в тиждень, щоденне ужалення при такої хвороби не рекомендується.
 4. При трофічних виразках — не більше 8 ужаливаний за процедуру
 5. При захворюваннях щитовидної залози — не більше 4 за процедуру.
Скільки укусів бджіл допускається за одну процедуру апітерапії

Загострення після курсу апітерапії: що потрібно знати?

Після перших процедур реакція після укусів бджіл може бути практично непомітною. Але подальші процедури можуть супроводжуватися набряками, почервонінням ділянок. Саме з цієї причини рекомендується проходити апітерапію у досвідченого фахівця. Лікар буде стежити за станом пацієнта, щоб вчасно скоригувати дози отрути, зменшити або припинити лікування. Також укуси можуть свербіти, викликати печіння. У деяких пацієнтів спостерігається підвищення температури тіла, запаморочення. Поступово організм звикає, і стан нормалізується. Якщо у вас спостерігаються ці симптоми, обов'язково повідомте лікаря.

Після курсу апітерапії більшість пацієнтів відчувають зменшення або повна відсутність болю, спазмів і відсутність інших симптомів, від яких хотіли позбутися. З допомогою апітерапії можна домогтися зниження частоти загострень захворювань. Мала частина пацієнтів зазначає, що симптоми повертаються. Як правило, лікування бджолами рекомендується проводити курсами. Не варто сприймати апітерапію, як панацею від усіх хвороб. Як лікарі, так і пацієнти стверджують, що якщо лікування бджолами допомагає, то періодично потрібно повторювати курси лікування.

Що можна очікувати від апітерапії:

 • Відновлення організму
 • Поліпшення координації
 • Легкість і сила в м'язах
 • Зменшення спастики

Важливо: Апітерапію неприпустимо проводити самостійно. Не ризикуйте своїм здоров'ям і життям.

Апітерапію варто проводити курсами

Протипоказання і побічні ефекти при апітерапії

Не всім можна лікуватися за допомогою апітерапії. Якщо цього не знати, то замість очікуваного ефекту виникнуть побічні ефекти, які доведеться потім усувати:

Апітерапія протипоказана в таких випадках:

 • Алергікам з реакцією на бджолину отруту. Реакція може бути вкрай важка, аж до летальних випадків.
 • При злоякісних пухлинах;
 • Хворим на туберкульоз;
 • Хворим на діабет 1 типу;
 • При захворюваннях нирок і печінки;
 • Під час вагітності та при грудному вигодовуванні;
 • Протипоказанням є дитячий вік;
 • Загострення хронічних захворювань.

При апітерапії можуть спостерігатися ранні та пізні ускладнення.

Ранні ускладнення виникають під час проведення процедури або відразу ж після її проведення. До них відносяться:

 • Задишка.
 • Падіння артеріального тиску.
 • Запаморочення.
 • Анафілактичний шок.
 • Зупинка дихання.
 • Втрата свідомості.

Такі побічні ефекти відбуваються вкрай рідко. Якщо таке сталося, потрібні негайні реанімаційні заходи.

До пізніх ускладнень відносяться:

 • Кропив'янка.
 • Набряк Квінке.
 • Головний біль.
 • Озноб.
 • Слабкість.

Людям з чутливою реакцією перед курсом апітерапії призначають прийом антигістамінних препаратів для виключення побічних ефектів.

Лікування бджолами не можна проводити на свій розсуд, у цій справі краще звернутися до досвідченого фахівця. Апітерапевт підбере індивідуальну методику, щоб лікування досягла хорошого результату без побічних ефектів.

Протипоказання до лікування бджолами

Чому не можна пити алкоголь під час апітерапії і коли можна після апітерапії?

Важливо: Прийом алкоголю протипоказаний під час курсу апітерапії і деякий час після.

Крім того, апітерапія успішно застосовується для лікування алкоголізму. Чому не можна пити алкогольні напої? Справа в тому, що навіть 50 гр горілки нейтралізують бджолина отрута, послаблюють його. Іншими словами, лікування пчелоужалением не принесе ніякої користі, якщо вживати алкогольні напої. Відсутність ефекту — це найкращий варіант, який може чекати людину в подібній ситуації.

Якщо ж вживати алкоголь регулярно і у великих дозах, при цьому лікуватися пчелоужалением, індивідуальна реакція може бути вкрай небезпечною, аж до летального результату.

Алкоголь під забороною не тільки при бджоловжаленням, але також при лікуванні продуктами бджільництва. Більш того, протипоказаний не тільки алкоголь, але і спиртовмісні медикаментозні настоянки, наприклад, корвалол.

Якщо через незнання людина прийняла алкоголь, для запобігання падіння тиску можна зробити укол з димедролом.

Після апітерапії не рекомендується вживання алкоголю, принаймні відразу після курсу лікування. Накопичений отрута ще довго буде присутнім в організмі.

Заборона алкоголю є не єдиним при апітерапії:

 • Також не дозволяється відвідувати сауну;
 • Слід уникати фізичних навантажень;
 • Не можна пити міцний чай і каву;
 • Протипоказані прянощі.
 • Розумові навантаження після апітерапії бажано проводити не раніше, ніж через 1 годину.

Курс лікування бджолиною отрутою слід супроводжувати молочно-рослинної дієти, ужалення можна здійснювати через 2-3 години після прийому їжі. Після ужаливания слід полежати 25-30 хвилин.

Алкоголь і лікування бджолами несумісні

Як самому зловити бджіл для апітерапії: поради

Важливо: Бджола сприяє лікуванню ціною власного життя. Організм бджоли влаштований таким чином, що після укусу комаха гине. Тому для курсу лікування знадобиться не одна бджола, а велика їх кількість.

Часто хворі приймають рішення самостійно проводити процедуру бджолоужалювання. Для цього обов'язково потрібні бджоли. Є два варіанти роздобути комах:

 • Купити у пасічника;
 • Зловити бджіл самостійно.

З першим варіантом все зрозуміло. Зловити бджіл самому проблематично, ми розповімо, як це зробити:

 1. В першу чергу, слід застерегти вас від полювання на бджіл з сусідньої пасіки. Бджоляр піклується про бджіл, докладає чимало зусиль і фінансових коштів для їх утримання, тому такі дії будуть нечесними по відношенню до сусіда.
 2. Зловити можна тільки рій диких бджіл, блукаючих, нікому не належать.
 3. Для цього встановлюють пастки в місцях зростання медоносних дерев.
 4. Пастка являє собою ящик у вигляді вулика з закривається льотками для подальшого транспортування спійманих бджіл.
  Цей вулик можна виготовити з фанери. Всередину вставляються рамки з медом. Наявність корму приверне блукаючих бджіл і вони заселять вашу пастку.
 5. Пастку закріпіть на дереві на висоті близько 2 м.
 6. Потім кожен день або при будь вдалої можливості слід перевіряти розставлені пастки.
 7. Якщо бджоли облюбували пастку і заселилися, можна забирати їх додому.
 8. Умови для утримання бджіл перед апітерапією повинні бути сумісні з життям комах. По-перше, у них повинен бути корм і вода, по-друге, обов'язково наявність провітрюваній ємності.

Ми рекомендуємо не займатися самолікуванням, а звертатися за допомогою до кваліфікованих фахівців. Цей варіант стане найбільш правильним в досягненні вами зцілення хвороб.

Деякі вирішуються пройти курс апітерапії після того, як скуштували інші методи, і вони їм не допомогли. Людина, йдучи на пчелоужаление, розуміє, що ця процедура болюча, але багатьох це не зупиняє на шляху до зцілення. Існують центри апітерапії.

Для здійснення своєї діяльності лікарі повинні отримати відповідний сертифікат. Без цього апітерапевт просто не допускається до роботи. Довіра до таких центрів велике. Існують також народні цілителі, які зарекомендували свою практичну діяльність хорошими відгуками виздоровілих, що користувалися водою. Якщо ви вирішили звернутись до такого фахівця, вибирайте перевіреного, прислухайтеся до відгуками тих людей, кому ви довіряєте.

Також облаштовують будиночки апітерапії на пасіках. Додатковий позитивний результат досягається за рахунок виділення ефірних олій у процесі виробництва бджолиних продуктів. Повітря на пасіці надає благотворний вплив на людей із захворюваннями нервової, дихальної, імунної систем.

Так виглядає апидомик

Апітерапія — унікальний метод, який допомагає зміцнити загальну імунну систему, позбутися від захворювань, що приносять страждання і біль. Відгуки виздоровілих, що користувалися водою людей викликають довіру до цього методу лікування.

Пропонуємо подивитися відео, в якому ви побачите, як можна зловити рій диких бджіл.

Відео: Як зловити рій бджіл?