Омепразол — склад, показання, інструкція, побічні дії, аналоги, відгуки. Як приймати Омепразол — до їди чи після? Чи можна приймати Омепразол при вагітності, дітям?

Препарат Омепразол дуже широко відомий і застосовується для лікування захворювань ШКТ. У нашій статті ми розповімо, як він діє на організм, як його правильно вживати і в яких випадках цього робити не варто.

Коли ми їмо, то навіть не замислюємося про те, як відбуваються процеси в нашому організмі. Тому не кожен знає, що незалежно від того, яка конкретно їжа вживається, вона завжди дратує організм. Коли ми їмо, то при попаданні їжі всередину, активно починає вироблятися шлунковий сік, який через годину досягає найвищого рівня. З його допомогою їжа знежирюється і розщеплюється для подальшого прямування.

Ось тільки не завжди кислота буває корисною. Зазвичай це буває, коли захисні механізми шлунка або 12-палої кишки порушені. Проявляється це різними ознаками, наприклад, сильно болить шлунок, пропадає апетит і так далі. У таких ситуаціях лікар може призначити Омепразол, який нормалізує всі процеси і відновлює захист органів. Багатьох пацієнтів цікавить питання, як правильно приймати Омепразол — до їжі або після неї? Давайте розберемося.

Склад препарату Омепразол

Омепразол

Головною діючою речовиною Омепразолу є 5-метокси бензімідазол. До складу входять і інші допоміжні речовини, що допомагають препарату краще засвоюватися організмом.

Виготовляється Омепразол у вигляді капсул. Вони мають дві частини. Всередині знаходиться світло-бежеве вміст.

Омепразол — інструкція: коли призначається?

Омепразол застосовується для лікування різних захворювань ШКТ. Крім того, його можуть використовувати в якості профілактичного засобу. Головними показаннями до застосування є:

 • Виразка шлунка і 12-палої кишки
 • Синдром Золлингераэллисона
 • Рефлюкс-езофагіт
 • Полиэндокринный аденоматоз
 • Системний мастоцитоз

Омепразол має антибактеріальний ефект, зокрема, його дія спрямована на Хиликобактер Пілорі. Ця бактерія в 75% випадків призводить до виникнення гастриту або виразки шлунка. Особливість бактерії в тому, що вона розмножується виключно в кислому середовищі. Таким чином, якщо зменшити рівень кислотності за допомогою Омепразолу, то бактерія загине.

Коли призначається Омепразол?

Як правило, перш ніж призначити препарат, лікар звертає увагу на наявність різних симптомів, які виявляються при тих чи інших захворюваннях. Так, призначення Омепразолу показано при наявності таких симптомів як — газоутворення, слабкість, нудота і блювота, болі у шлунку, печія і так далі. Додатково лікар проводить обстеження і може призначити й інші препарати.

Ще Омепразол нерідко використовують у комплексі з іншими препаратами для лікування панкреатиту, а також для усунення травної диспепсії. До того ж, препарат відмінно показує себе як профілактичний засіб. Він дозволяє запобігти рецидивам виразкової хвороби, а також попереджає шлункові кровотечі у важких хворих.

Як застосовувати Омепразол — до або після їжі?

Як приймати Омепразол?

Згідно інструкції, Омепразол краще всього застосовувати під час їжі. Можна це робити і до прийому їжі, запиваючи водою. Виходить, що до їжі приймати препарат дозволяється. Ідеальний час — ранок, до сніданку.

А чи можна пити Омепразол після їжі? Для цього потрібно враховувати фізіологію організму. Коли ми вже поїли, то соляна кислота вже виробилася і стінки шлунка вже піддаються її дії. Так що прийом Омепразолу буде просто неефективним.

Адже соляна кислота виробляється ще до їди. Досить просто понюхати що-небудь смачненьке і кислота вже активно буде вироблятися. Після їжі її концентрація досягає максимального рівня.

Омепразол — як брати і скільки: дозування для дітей і дорослих

Дозування Омепразолу

Кожен препарат має свою схему застосування. Відповідну дозування Омепразолу повинен призначати лікар. Для кожного пацієнта вона індивідуальна і залежить від самого захворювання, його тяжкості, а також віку та інших умов. Якщо уважно вивчити інструкцію, то виходить наступна схема прийому:

 • При виразкової хвороби і рефлюкс-езофагіті призначається 20 мг (1 капсула) Омепразолу у день. Якщо рефлюкс-езофагіт протікає в гострій формі, то лікар може призначити подвійну дозу. Загальний курс застосування може становити 2-5 тижнів. У крайніх ситуаціях Омепразол приймається до двох місяців.
 • Деякі пацієнти відрізняються низькою чутливістю до звичайних препаратів і тому для них також призначається підвищена доза в 40 мг один раз на день. Курс прийому може досягати 1-2 місяці.
 • При лікуванні виразкової хвороби супроводжується печінковою недостатністю, рекомендується дозування в 10-20 мг на день.Перевищувати цю норму не рекомендовано, тому що можуть виникнути проблеми.
 • Лікування синдрому Золлингераэллисона вимагає дозування 60 мг за один прийом. Якщо захворювання протікає в гострій формі, то доза збільшується до 80-120 мг.
 • Гастрити з підвищеним вмістом кислоти в організмі, а також профілактика виразки допускає прийом у 10 мг.
 • Якщо в організмі виявлено присутність Хелікобактер Пілорі, то прийом здійснюється у кількості 20 мг двічі на день.

Омепразол може бути призначений і при виникненні інших захворювань. Дозування вибирається лікарем індивідуально для пацієнта. Іноді препарат можуть призначати при прийомі антибіотиків, щоб знизити їх вплив на шлунок.

Як правило, прийом Омепразолу для дітей не рекомендується, але у виняткових випадках лікар може призначити його. Дітям до 5 років він показаний при розвитку синдрому Золлингераэллисона. Тут вся справа в тому, що ковтати капсули маленьким дітям незручно, тому перед прийомом капсула розкривається, а вміст розчиняється в рідині. До того ж, при призначенні Омепразолу лікар враховує вага дитини:

 • До 10 кг — 5 мг
 • Від 10 до 20 кг — 10 мг
 • Більше 20 кг — 20 мг

При вагітності та годуванні груддю Омепразол приймати не рекомендується. Особливо небезпечно його використання в першому триместрі, тому що активні компоненти можуть порушувати розвиток малюка. Так що лікарі призначають Омепразол вагітним у виняткових випадках, при цьому дуже акуратно підбирається допустима дозування.

Як довго можна приймати Омепразол?

Тривалість прийому Омепразолу

Протипоказання, побічні дії Омепразолу — коли не можна приймати?

Серед будь-яких лікарських препаратів рідко можна зустріти такі, у яких немає ніяких побічних дій. Омепразол не є винятком і тому його прийом може супроводжуватися деякими побічними діями. Серед них виділяється нудота, блювання, сухість у роті, але це все оборотно. Впливає Омепразол і на нервову систему. Можуть проявлятися запаморочення, безсоння, галюцинації. Крім усього іншого, в деяких випадках виникає міалгія, слабкість в м'язах, посилюється потовиділення і з'являється свербіж шкіри. Якщо приймати апарат безконтрольно, то це може призвести до анафілактичного шоку.

В деяких випадках препарат взагалі заборонений до прийому:

 • Індивідуальна непереносимість
 • Панкреатит
 • Вагітність

Це три основних фактора, коли прийом Омепразолу забороняється. При індивідуальній переносимості можуть виникати ситуації, коли пацієнт гине, тому що нейтралізуючого ліки поки ще не придумали, або це може призвести до загострення інших захворювань. Що стосується вагітності, то протипоказання пов'язано з тим, що Омепразол може вплинути на формування ШКТ дитини.

Малюкам до 5 років з вагою менше 20 кг Омепразол застосовувати не рекомендовано, тому що їм важко проковтнути капсулу. Але педіатри можуть призначати його в комплексі з іншими ліками, щоб вони не пошкодили ШКТ дитини. В таких ситуаціях треба бути обережним. Перед прийомом розкрийте капсулу, а її вміст змішайте з рідиною. Після цього потрібно дати суміш дитині і проконтролювати, щоб він випив її.

Чи є аналоги Омепразолу і які?

Аналоги Омепразолу

Якщо немає можливості використовувати саме Омепразол, то лікар може призначити аналог. Серед лікарських препаратів, що мають схожий принцип дії, виділяються:

 • Хелицид
 • Желкизол
 • Пектинум
 • Промез
 • Епікур
 • Золиспан
 • Санпраз
 • Контролок

Багато хто цікавиться, що краще — Омез або Омепразол? В даному випадку порівнювати їх безглуздо, тому що це абсолютні аналоги. Якщо ви вирішили змінити препарат, то обов'язково обговоріть це з лікарем.

Омепразол — відгуки користувачів

Валентина: Чоловік після новорічних свят переборщив з важкої і жирної їжі. Його сильно мучила печія, рятувався Омепразолом. Біль у шлунку і печія зникають в момент. Так що заздалегідь подбайте про своє здоров'я, якщо ви планує провести свята дуже активно.

Іван: Відмінний препарат! З його допомогою я взагалі забув про проблеми з шлунком! Про Омепразоле дізнався від колег-хворих на виразку шлунку, вони його п'ють постійно. Були на шашликах нещодавно, дивлюсь, якісь капсули п'ють. Вирішив теж спробувати, так як мучусь від гастриту — після м'яса ніякої важкості і болю.

Поліна: Омепразол завжди присутній в нашій аптечці. Чоловікові він допомагає від печії і тяжкості, мені — після новорічних свят. Після застіль часто порушується травлення, тому беру два тижні. Допомагає відмінно, ніякої тяжкості, болю, печії і так далі. Краще пити саме курсом, інакше ніякого ефекту не буде.

Відео: ОМЕПРАЗОЛ, ліки для шлунку, опис, механізм дії, побічні ефекти