«Навчання — світло, а невчення — темрява»: хто сказав, чиї слова, хто автор? Сенс прислів'я – «Навчання — світло, а невчення — темрява»: значення, розшифровка. «Навчання — світло, а невчення — темрява»: як правильно пиш

Кожне прислів'я чи приказка має власну унікальну історію походження. Прислів'я «Навчання — світло, а невчення — тьма» більше двох століть впливає на культуру російського народу.

Зміст

Про користь навчання російський народ знав здавна. Мінімум, дітей вчили ремеслу та основ богослужіння. Поряд з цими знаннями діти нерідко також оволодівали навичками читання, письма. Дітей знаті навчали вчителі, виписані з-за кордону. При цьому існували різні школи, училища, гімназії.

Вже в Середньовічній Русі існували «училища», що зміг довести історик 19 століття Данило Лукич Мордовець. Він спростував той факт, що освіта на Русі почалося лише з правлінням Петра I. Достовірні джерела — постанови Стоглавого Собору, книга «Стоглав», випущена за правління Івана IV в середині 16 століття, мала розділи про освіту.

Полководець Олександр Суворов

Навчання — світло, а невчення — тьма: хто сказав, чиї слова, хто автор?

Крилатий вислів належить Олександру Васильовичу Суворову, російському полководцю. Майбутній основоположник військового мистецтва мав кволим статурою в дитинстві, тому батьки орієнтували його на цивільну службу. Він тягнувся до знань, отримав гарний різнобічну освіту, яке постійно удосконалював.

Завдяки своїм знанням і вмінням князь Італійський, граф Римнікський і Священної Римської імперії зміг стати генералісимусом російської армії, генерал-фельдмаршалом австрійської армії, чинити істотний вплив на результат війн, навчати війська. Бачачи, який величезний вплив надає науковий підхід, розробка стратегії і сукупність знань з різних областей, А. В. Суворов мав глибоку повагу до знань.

Знання дозволяють домагатися більш глобальних цілей

Як пояснити сенс, значення прислів'я «Навчання — світло, а невчення — тьма» для дітей 1 класу школи?

 • Люди, що володіють великим багажем знань, можуть швидко знайти вихід у будь-яких ситуаціях. Вони бачать більше варіантів рішень питань і вибирають найкращий. До того ж, вони не так бояться вирішувати складні питання, оскільки знають, як вчинити правильно. Саме тому освічені люди частіше реалізують свої мрії і стають космонавтами, лікарями, вченими, льотчиками, бізнесменами.
 • Раніше малоосвічених людей називали «темним», «бредущими у темряві».
Рятівний промінь

Походження прислів'я – «Навчання — світло, а невчення — тьма»: опис

 • Автором прислів'я є Суворов А. В. Але вперше її опублікував у 1862 році у своїй збірці «Прислів'я російського народу» в. І. Даль. Надалі прислів'я у своїх творах використовували багато російські письменники.
 • Але вперше ідею про цінності знань висловили значно раніше. У старозавітній книзі Біблії «Проповідник», написаної 1000 років тому, велике значення приділяється мудрості і її пізнання: «І я побачив, що мудрість краще дурниці, як і світло краще темряви». І додається, що мудра людина — бачить ясно, дурний же оточений темрявою.
 • Книга «Проповідник» була популярною, переводилася на багато мов, тому вона не збереглася тільки на давньоєврейській мові. Аналогічні прислів'я мають різні країни по всьому світу.
«На дотик» жити складніше

«Навчання — світло, а невчення — тьма»: як правильно пишеться?

Правильне написання: «Навчання — світло, а невчення — тьма».

 • слово «навчання» — це розмовний варіант слова «вчення», але в даному випадку воно пишеться саме через «ь», оскільки є фразеологизмом;
 • у слові «невчення» частка «не» пишеться разом, оскільки це іменник і йому немає протиставлення з часткою «а».
 • у реченні слова науку, невчення — підмет, а слова світло, темрява — присудок. У випадках, коли підмет і присудок виражені однією частиною мови, в даному випадку — іменником, між ними ставиться дефіс, який виконує роль дієслова-зв'язки.

Навчання — світло, а невчення — тьма: це прислів'я або приказка?

Ця фраза є прислів'ям, оскільки володіє всіма ознаками прислів'я, які відрізняють її від приказки:

 • це закінчене вираження;
 • фраза складається з двох частин;
 • носить узагальнюючий повчальний характер;
 • має конкретний висновок, а не просто характеристику, виражає емоційний стан.
Знання плечі не тиснуть

Який малюнок підходить до прислів'ю — «Навчання — світло, а невчення — тьма»?

Кожна людина в дитинстві має якусь мрію. Для її досягнення необхідно багато працювати і багато знати. Фізику-ядерщику необхідні точні науки, лікаря — біологія, генетика, юриста — зводи законів, трактор ПДР, механіка і т. д. В будь-якій галузі спеціалісти високого класу цінуються.

Щоб побачити більше, треба дізнатися щось нове

Головне знати мету і наполегливо опановувати знання в потрібній області. Краще бути взуттєвиків високого класу, шити красиву, зручну, стильне взуття, яка буде подобатися людям, ніж посереднім економістом, ненавидить роботу.

Навчання — світло, а невчення – тьма: які антоніми підходять?

Антоніми:

 • до речі навчання — невчення, неуцтво, неосвіченість.
 • до речі невчення — учення, вченість, освіченість.
 • до речі світло — темрява, морок, темрява
 • до слова темрява — світло, ява.

Тільки завдяки знанням можна в житті домогтися бажаних цілей, стати цілісною особистістю. Хороша успішність у школі з предметів гарантує грамотність, але, на жаль, не гарантує набуття життєвої мудрості. Тільки цілісні самодостатні особистості можуть стати прикладом для наслідування. Вдосконалюватись необхідно все життя, осягати свою суть, виховувати в собі стійкість.

Відео. Видеомотиватор: Вчення — світ, а невчення — тьма

Відео. Навчання — світло