«Близький лікоть, та не вкусиш»: значення прислів'я

Прислів'я «Близький лікоть, та не вкусиш» знають навіть діти, але вона може використовуватися в різних життєвих обставинах.

Прислів'я «Близький лікоть, та не вкусиш» можна спробувати відтворити буквально. Під час спроби вкусити лікоть виявляється, що зробити цю дію неможливо. В кращому випадку вийде дістати лікоть мовою. Тому, використовуючи цю прислів'я, характеризують щось близьке, але недосяжне.

Прислів'я включив у свою книгу «Прислів'я російського народу» російський військовий лікар Володимир Іванович Даль 1953 року випуску. За час своїх подорожей по країні він зібрав багатющу колекцію російських народних прислів'їв, приказок. Потім прислів'я аналогічного змісту включив у свій словник письменник, тлумач російської фразеології Михельсон М. І. в 1904 році.

Існує кілька варіантів трактувань змісту прислів'я:

Ілюзія близькості

Людині може здаватися, що мета близька і для її досягнення необхідні мінімальні зусилля. Але при спробі отримати бажане, виявляється, що не було враховано безліч нюансів, які неможливо подолати. Мета стає абсолютно недосяжною, від її реалізації доводиться відмовлятися. Людині необхідно навчитися розпізнавати аналогічні ситуації.

Неможливість змінити доконане

Ситуація, коли результат будь-якої дії став небажаним, може характеризуватися цієї прислів'ям. Якщо людина жалкує про скоєне, хоче змінити свої дії, навіть знає як, але не може силу різних причин: втрачених можливостей, часу і т. д., то може висловити своє співчуття цими словами.

Таке трактування народилася ще в давнину, коли люди хотіли висловити свій стан незадоволеності результатом і роздратування від неможливості виправити вчинок. Це може стосуватися чого завгодно: від дрібних помилок до великих промахів і невірно обраного життєвого шляху, коли по закінченні часу, здається, що все можна змінити, але на шляху встають непереборні обставини.

Дурість вчинку

Дурні вчинки, дії, про які згодом шкодуєш, роблять усі. При цьому співчуття може виникнути відразу після дії, так і після деякого часу. Спільність ситуації полягає в тому, що людина могла передбачити негативні наслідки своїх абсурдних, безглуздих дій, але нічого не зробив для попередження. А виправити неможливо.

Прислів'я має велике поширення. Використовується у східнослов'янських, польських народів. У своїй творчості прислів'я застосовували відомі письменники: Чехов А. П., Салтиков-Щедрін М. Е., Тургенєв І. С., Шукшин В. М.

Відео: Приказки та прислів'я