Щеплення від ВПЛ — ефективна та чи варто ставити її? Коли можна пройти вакцинацію від ВПЛ і навіщо це потрібно?

Вірус папіломи людини вважається одним з найбільш небезпечних, так як він здатний викликати рак, а також від нього спостерігається найвища смертність. Однак, на сьогоднішній день від нього існує вакцина, про яку ми і поговоримо в нашій статті.

Зміст

Вірус папіломи людини (ВПЛ) є одним із самих небезпечних. Він може спровокувати різні типи раку і найнебезпечніший з них — рак шийки матки. На сьогоднішній день від нього помирає дуже багато жінок. Небезпека вірусу полягає ще й у тому, що його не можна вилікувати. Так що він залишається в організмі назавжди. Проте, попередити зараження або розвиток раку можна завдяки вакцинації. Про неї ми і поговоримо з вами далі.

Вірус папіломи людини — причина раку

Вірус папіломи людини

Якщо ми звернемося до статистики, то побачимо, що в одній тільки Росії, кожен рік у 250 тисяч жінок виявляються освіти різного характеру на шийці матки. У розвинених країнах статистика далеко не втішна. До речі, серед жінок саме рак шийки матки є однією з частих причин смерті.

Однією з головних причин появи раку ми вже назвали вірус папіломи. Ця інфекція найпоширеніша серед жінок. Найвищий ризик зараження стосується жінок, які курять, мають хронічні запалення, а також слабкий імунітет. Навіть імунітет здорової людини не здатний впоратися з вірусом. Так що виключно при своєчасній вакцинації можна забезпечити собі надійний захист.

Що таке папіломавіруси?

Папіломавіруси є окремою групою, в якій налічується 150 видів. Вони зустрічаються у всьому світі і можуть серйозно нашкодити здоров'ю. У 99% заражених жінок, як правило, розвивається рак шийки матки.

Вірус папіломи не нешкідливий і для чоловіків. Незалежно від статі можуть утворитися наступні види раку:

 • Рак анусу
 • Рак рота і глотки
 • Рак піхви та вульви
 • Рак пеніса

Залежно від потрапив в організм штаму, можуть розвиватися інші захворювання і не обов'язково ракові. Наприклад, вірус може проявити себе генітальними і шкірними бородавками. У рідкісних випадках бородавки з'являються на слизових оболонках.

Як передається ВПЛ — вірус папіломи людини?

Як передається ВПЛ?

Незважаючи на те, що ВПЛ зустрічається дуже часто, спосіб передачі у нього лише один — через статевий контакт. Як правило, відразу після зараження і ще деякий час людина не відчуває ніяких змін в організмі, так як все відбувається без симптомів. Але не варто швидко бігти з розбірками до партнера, тому що він і сам може не знати, що вас уразив.

До речі, висока заражуваність якраз пов'язана з відсутністю симптомів. Приміром, був у вас один партнер, який вас уразив і потім з'явився інший, а ви ще й самі не знаєте, що заражені. Виходить, що другий партнер теж виявляється зараженим. І ось таким чином здійснюється передача від одного до іншого. Подібна ситуація відбувається при ВІЛ або навіть герпесі. Тому, якщо ви не дуже впевнені у своєму партнері, то варто оберігатися, хоча б презервативом.

Чи можна захиститися від ВПЛ презервативом?

Так, безперечно, презерватив здатний захистити від зараження вірусом, але при цьому він теж не є безперечною гарантією. Справа в тому, що він не здатний закрити абсолютно всі точки дотику і тому не варто сподіватися на абсолютний захист. Незважаючи на це, презерватив все ж рекомендується використовувати для попередження подібних захворювань.

З чого складаються вакцини проти ВПЛ — вірусу папіломи людини?

Існує два види вакцини від цього вірусу і обидві вони складаються з його порожньої оболонки. У вакцині не міститься ДНК вірусу, а тому через вакцинацію заразитися неможливо. Завдяки вакцинації майбутнє запобігає зараження.

Найбільш небезпечними на сьогоднішній день є штами ВПЛ 16 і 18. Вони провокують виникнення раку матки і ануса. Крім того, в окремих випадках вони можуть викликати рак інших органів.

Вакцина від ВПЛ
 • Вакцини від ВПЛ призначені для захисту від зараження та попередження раку шийки матки
 • Надійність обох вакцин доведена
 • У кожній з вакцин міститься зовнішня оболонка вірусу і вони не можуть викликати зараження
 • Вакцинація здійснюється за допомогою внутрішньом'язових ін'єкцій. Запроваджується три дози протягом 6 місяців

Однак, є і відмінності у вакцин:

 • Сироватка Gardasil допомагає захиститися від штамів ВПЛ 6 і 11, які призводять до утворення генітальних бородавок. Її можна використовувати, як чоловікам, так і жінкам, але в Росії вона зареєстрована тільки для чоловічої статі.
 • Цю сироватку перевірили і затвердили в якості вакцини. Вона захищає від раку піхви, вульви і ануса.
 • А ось друга вакцина — Cervarix призначена для жінок без обмежень за віком.

Для кого призначена вакцина проти ВПЛ?

Для кого вакцина?

Найкращим часом для вакцинації є 9-16 років. В ідеалі, щеплення повинна бути поставлена до початку статевого життя. Це обумовлено способом передачі вірусу, і вже при першому статевому контакті можна заразитися. Так що не варто жартувати з цим і вчасно ставити всі щеплення.

Якщо щеплення ставиться в більш пізньому віці вже після 25 років, то її ефективність буде не така висока. Хоча, вона все ж є.

Від чого захищає вакцина від ВПЛ?

Використання вакцини здійснюється для захисту від інфекції, а також для полегшення симптомів вже наявних. Сучасна вакцинація дозволяє захиститися від появи загострених кондилом, ракових змін шийки матки та вульви.

Ще вакцина захищає від раку прямої кишки або іншої локалізації.

Щеплення від ВПЛ (вірус папіломи людини) — є небезпека: поширені міфи

Побічні реакції

Побічні дії

Відсутність ефекту

Це ще один аргумент проти. У багатьох країнах дана щеплення входить в список обов'язкових і численні дослідження довели, що ризик зараження знижується. Завдяки використанню вакцини інфікування знизилося до мінімуму.

В останні кілька десятиліть постійно проводилися великі дослідження, де оцінювалися дії вакцини. Вона практично на 100% довела свою ефективність після проведення повного курсу лікування.

Це говорить про те, що ефективність підтверджена. Крім того, було доведено, що від вакцини формується перехресний імунітет, що дозволяє організму чинити опір інших видів ВПЛ, які не входять до розглянуті вакцини.

Безпліддя

Є думка, що вакцини проти вірусів викликають у жінок безплідність та інші ускладнення. От тільки ті, хто це стверджує, не беруть до уваги той факт, що вони успішно застосовуються більше 10 років і безплідних від цього більше не стає. А перш ніж розпочати масову вакцинацію ще 5 років проводилися дослідження.

Можна заразитися вірусом

Чи можна заразитися від щеплення?

Ще раз повторимося, що, всупереч всім ствердженням, через вакцину вірус проникнути в організм не може. Вакцини, що застосовуються в Росії не мають в складі вірус, а тільки осколки капсули. При цьому, вирощені вони в лабораторіях. Саме проти них організм вчиться виробляти захист.

Заразитися можна при частій зміні партнерів

Безперечно, інфекція передається статевим шляхом. Як ми вже відзначали вище, 80% населення заражені цією інфекцією. Але активний вірус отримати нібито можуть тільки ті, хто часто міняє партнерів.

Англійські вчені спостерігали за дівчатами 15-19 років. Експеримент тривав три роки і після його закінчення вийшло, що 43% дівчат з одним партнером мали інфекцію. Так що не обов'язково мати багато партнерів, щоб заразитися, досить і одного. Хоча, безладні зв'язки — це теж погано, адже це значно збільшує ризик зараження.

Наявність бородавок або папілом на статевих органах збільшує ризик появи раку шийки матки

На сьогоднішній день існує 150 видів ВПЛ. На радість багатьох вони не всі є онкогенними. Наприклад, зростання бородавок на руках, гострокінцевих кондилом та інших. Це все не так небезпечно. До раку шийки матки можуть призвести штами 16, 18, 31, 33, 35 та 39. Як правило, при проникненні небезпечного штаму в організм, ніяких симптомів не проявляється, а тому можна навіть і не зрозуміти, що це сталося.

ВПЛ — виліковна хвороба

ВПЛ невиліковний

Сьогодні немає жодного такого засобу, який міг би впоратися з ВПЛ. Незважаючи на це в багатьох клініках вона пропонується. Ось тільки таким способом лікарі просто заробляють гроші і нічого більше. На відміну від герпесу, який з'явившись залишається назавжди, вірус папіломи може пропасти і ніяк себе не проявляти. У всякому разі, це відбувається в 75% ситуацій. Нерідко це буває у молоденьких дівчаток, які тільки позбулися невинності. З-за цього дослідження не проводиться до 25 або навіть 30 років. Варто враховувати, якщо небезпечний штам проник в організм, то ризик виникнення раку значно збільшується.

Щеплення можна ставити тільки дівчаткам в 11-13 років, а хлопчикам вона не вимагається

Від ВПЛ дозволяється ставити щеплення в будь-якому віці. Точніше, є нижня межа, але краще якщо вакцина буде введена до проникнення вірусу в організм. Іншими словами, до першого статевого контакту. Ще один аргумент на користь щеплення ще в підлітковому віці — це те, що у молодих рак шийки матки швидко розвивається. До речі, саме тому у дівчат до 25 років його найчастіше знаходять на останніх стадіях. Як ви розумієте, лікування вже мало що зможе виправити.

У західних країнах щеплення ставлять кожному підлітку і не просто, щоб попередити зараження, але і можливі захворювання. Дозволяється вакцинація і до 45 років, а при необхідності пізніше. Це збільшує шанси на попередження страшного захворювання.

У підлітків проводиться дві вакцинації, а у дорослих — три. Навіть якщо поставити один раз щеплення захист вже почне діяти. Попередніх тестів для визначення ВПЛ не потрібно, тому що найімовірніше вірус вже є в організмі.

Вакцина захищає від усіх небезпечних штамів

На сьогоднішній день використовуються вакцини в Росії дозволяють захиститися від 4 найбільш небезпечних штамів, що дозволяє попередити появу раку в 70% випадків. На Заході використовується 9-валентна вакцина і вона більш ефективна — на 90%. Можливо, така вакцина добереться і до Росії, а поки краще використовувати хоча б те, що є.

Ви повинні розуміти, що незважаючи на всі протиріччя, ні в одному джерелі ви не знайдете інформацію, що папіломавірус лікується. Єдиний спосіб захисту своєї родини — це виключно вакцинація.

Відео: Потрібна щеплення дівчинці-підлітку від вірусу папіломи людини (ВПЛ)? — Доктор Комаровський