Виїзд дитини за кордон: паспорт, страховка, дозвіл, згода, довіреність, заборона. Закони і правила виїзду дитини за кордон з батьками, без батьків, з одним з батьків, без згоди батька

Збираючись в довгоочікувану відпустку або відправляючи дитину в закордонний табір, перевірте, чи всі необхідні документи є у вас на руках.

Зміст

Порядок виїзду дітей за кордон

Вивезення з дітьми за кордон – досить часта ситуація для багатьох. Діти виїжджають на відпочинок з сім'єю та найближчими родичами, відвідують закордонні табори відпочинку та мовні школи, виїжджають на спортивні змагання і в екскурсійні тури з класом.

Які папери слід оформити в кожній конкретній ситуації, щоб відпочинок відбувся і у служби прикордонного контролю не виникло підстав скасувати поїздку?

Які документи потрібні при вивезенні дитини за кордон?

Говорячи про закордонну поїздку, важливо розуміти, що при цьому ваше чадо:

 • Проходить перевірку прикордонних служб РФ, коли виїжджає з Росії
 • Проходить паспортно-візовий контроль іноземної держави, коли в'їжджає в нього

На першому етапі важливо дотримати закони РФ, на другому етапі – закони держави, куди ви прямуєте.

Тут і далі в статті під дитиною розуміється неповнолітній громадянин РФ, який не досяг 18-річного віку.

При виїзді за кордон дитині потрібно оформити закордонний паспорт

Паспорт дитині для виїзду за кордон

Закордонний паспорт старого зразка

Паспорт старого зразка коштує дешевше, оформляється швидше, діє 5 років. Такий закордонний паспорт можна оформити через Єдині Багатофункціональні Центри (МФЦ), які діють у всіх регіонах Росії.

Дитину можна вписати в закордонний паспорт одного з батьків

Син або дочка можуть бути вписані у закордонний паспорт старого зразка до мами або тата – така процедура оформляється ще швидше. Якщо дитина або підліток вписана у ваш закордонний паспорт, оформляти власний паспорт йому не потрібно.

Подивитися координати МФЦ вашого регіону можна тут. Список документів, необхідних для оформлення паспорта старого зразка, дивіться тут.

Важливо! Якщо ви вписали малюка в свій паспорт, виїхати за кордон без вас не зможе!

З власним паспортом дитина зможе подорожувати і без вас

Закордонний паспорт нового зразка

Закордонний паспорт нового зразка (біометричний) робиться довше, термін його дії – 10 років. Список документів, необхідних для оформлення біометричного паспорта, можна подивитися тут. Для оформлення такого паспорта потрібно звернутися в паспортний стіл за місцем постійної або тимчасової реєстрації.

У ваш біометричний паспорт вписати дитинчати буде не можна, йому потрібно оформити власний закордонний паспорт.

Як оформити закордонний паспорт дитині?

Документи дитини для виїзду за кордон з батьками

В закордонну поїздку дитині в супроводі мами і батька треба взяти закордонний паспорт, оформлений за правилами Російської Федерації, а також св-во про народження для підтвердження спорідненості.

Потрібно нотаріальна згода на виїзд дитини за кордон з одним із батьків?

За російськими законами в цій ситуації дозволу від другого з батьків не вимагається.

Якщо прізвище мами не збігається з прізвищем дочки чи сина, щоб уникнути непорозумінь, варто мати при собі св-во про народження, де мама вписана під своєї поточної прізвищем.

Для поїздки з мамою згода на вивезення дитини від батька не вимагається

Якщо ж зміна прізвища мами в св-ве не відображена (наприклад, мама вийшла заміж і взяла прізвище другого чоловіка, але св-во не змінювала), то треба взяти документ про зміну прізвища мами (наприклад, св-во про шлюб).

Для в'їзду малюка на територію іншої держави з одним з батьків або опікунів потрібно уточнити відповідні правила країни в'їзду.

Більшість безвізових країн дозволу від другого з батьків не вимагає, а при оформленні шенгенської візи необхідно пред'явити таку згоду, оформлене у нотаріуса.

В безвізові країни згоду від другого з батьків не потрібно

При цьому краще оформляти документ у двох примірниках, оскільки один з них ви віддасте в консульство для оформлення візи, а другий потрібно буде мати на руках при перетині кордону.

Виїзд дитини за кордон без згоди батька або матері

У деяких ситуаціях неможливо отримати дозвіл від другого батька. Як бути, які документи пред'являти паспортно-візовій службі?

 • Якщо сина або дочку виховує лише мама, та у св-ве про народження стоїть прочерк у графі «батько», достатньо пред'явити оригінал свідоцтва
 • Якщо батько записаний зі слів матері, візьміть у Рацсі довідку встановленого зразка відповідного змісту
Якщо у свідоцтві про народження батько не вписаний, згода на вивезення від нього не потрібно
 • Якщо другий з батьків (батько або мати) помер, надайте свідоцтво про смерть
 • Якщо другий з батьків перебуває в місцях ув'язнення, отримаєте довідку з відповідного виправної установи
 • Якщо другий з батьків позбавлений батьківських прав, візьміть з собою рішення суду
 • Якщо ви втратили зв'язок з батьком або матір'ю малюка, треба надати довідку з суду про те, що його місцезнаходження не встановлено, або довідку з поліції про те, що він перебуває в розшуку
 • Якщо ви опікун або піклувальник, надайте при поїздці за кордон відповідний документ про встановлення опікунства
Якщо дитину виховує опікун, згода від батьків на вивіз не вимагається

Які документи потрібні для виїзду дитини за кордон без батьків?

Для вивезення вашого чада в компанії інших дорослих (родичів, керівника дитячої групи тощо) потрібен дозвіл хоча б одного з батьків.

Воно оформляється у нотаріуса. В обов'язковому порядку в ньому вказуються дані батька, малого та особи, яка буде його супроводжувати (ПІБ, прописка, номер паспорта або свідоцтва про народження). У дозволі повинна бути вказана країна в'їзду та термін дії згоди (конкретні дати!).

Якщо дитина їде без супроводу, потрібно згоду від обох батьків

Оскільки нотаріальні форми і зразки суворо регламентовані, практично у кожній нотаріальній конторі добре знають, як має виглядати дозвіл. Але в будь-якому випадку, уважно перевіряйте дані, щоб не потрапити в неприємну ситуацію в поїздці.

Правила ввезення малюка в іноземне держава без супроводу обох батьків необхідно уточнювати в консульсько-візової служби цієї країни. Більшість з них вимагає нотаріальний дозвіл від батька і матері одночасно, причому обидва можуть бути вписані в один документ.

Як оформити згоду на вивезення дитини?

Якщо дитину виховує опікун, достатньо замість згоди пред'явити довідку про встановлення опікунства. Якщо дитина їде без опікуна, то згода видає опікун.

Чи потрібна згода батьків на виїзд дитини за кордон з бабусею?

У відповідності із законами РФ необхідно згоду мами або батька на вивезення неповнолітньої, навіть якщо він їде у супроводі бабусі.

За законодавством багатьох країн при в'їзді малолітньої іноземця в супроводі бабусі потрібна згода матері та батька одночасно.

Згода на вивезення дитини вимагає більшість країн

Вивезення дитини за кордон без супроводу дорослих та без батьків

В деяких випадках діти вирушають за кордон без дорослих. Наприклад, якщо мама або тато (або бабуся з дідусем) живе в іншій державі.

Більшість авіакомпаній надає послугу супроводу неповнолітніх. У цьому випадку з авіакомпанією підписується договір, за яким представник компанії приймає неповнолітнього від одного з дорослих в аеропорту відправлення, супроводжує його під час польоту і передає на руки іншому дорослому в аеропорту прибуття.

Як оформити виїзд дитини без супроводу?

Останнім часом дуже популярним став відпочинок дітей в закордонних таборах. Деякі туристичні компанії пропонують оформити дозвіл без супроводу, пояснюючи це тим, що керівник групи буде призначений безпосередньо перед вильотом.

Якщо ви погодилися на такий варіант, ви повинні розуміти, що формально відповідати за ваше дитя керівник у цьому випадку не буде.

Згода на виїзд дитини за кордон

Як отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон?

Щоб оформити папери в нотаріуса, необхідно особиста присутність батька, що дає згоду, присутність самої дитини та особи, у супроводі якого він виїжджає.

У деяких випадках (залежить від нотаріальної контори) присутність супровідника не потрібно, але необхідно надати його копію закордонного паспорта.

Для оформлення треба мати з собою паспорт, оригінал свідоцтва про народження та закордонний паспорт малюка – дані цих документів будуть вказані в злагоді.

За оформлення згоди нотаріуси стягують плату згідно з встановленими тарифами.

Кк оформити згоду на виїзд у нотаріуса?

Термін дозволу на виїзд дитини за кордон

У деяких ситуаціях можна оформити документ на кілька років (наприклад, якщо чадо щоліта виїздить з бабусею в одну і ту ж країну), але при цьому все одно будуть зазначатися конкретні дати ( наприклад, з 01.01.2016 з 01.01.2018) і назва країни.

Важливо пам'ятати, що при оформленні дозволу на тривалий термін потрібно враховувати, допускають його закони країни в'їзду. Наприклад, в країни Шенгену згоду робиться на кожну поїздку окремо.

Правила оформлення згоди на виїзд

Зразок доручення на виїзд дитини за кордон

 • Зразок дозволу без супроводу можна переглянути та скачати тут
 • Зразок дозволу в супроводі одного з батьків можна подивитися і скачати тут

Як накласти заборону на виїзд дитини за кордон?

Якщо один з батьків або опікунів категорично не згоден з вивезенням малюка, він може написати відповідну заяву в органи ФМС і органи прикордонного контролю.

При цьому він не зобов'язаний повідомляти кого-небудь про накладення заборони. Заборона на вивезення може бути поданий у будь-який момент без пояснення причин.

Заборона на виїзд дитини за гарницу

Про правила подання заяви про заборону читайте тут.

Якщо між батьками існує конфліктна ситуація, перед виїздом варто завчасно звернутися в органи ФМС і прикордонного контролю, щоб переконатися у відсутності заборони від другого батька.

Зняття заборони на виїзд дитини за кордон

Зняти існуючу заборону можна тільки в судовому порядку. При вирішенні спору суд враховує всі доводи сторін, в тому числі мета поїздки і бажання самої дитини.

Зняття заборони на виїзд за кордон

Якщо в ході судового засідання буде доведено, що вивезення носить тимчасовий характер, спрямований на оздоровлення та розвиток вашого чада, то заборона може бути знята. Також суд візьме до уваги наявність вже оплачених авіаквитків в обидва кінця, туристичної путівки та інших документів, що підтверджують заявлені цілі і терміни поїздки.

Страховка на дитину для виїзду за кордон

При виїзді за кордон важливо подбати про те, щоб у разі необхідності маляті надали кваліфіковану медичну допомогу за кордоном.

Страховки розрізняються за сумою покриття та переліку страхових випадків, які вони покривають.

Медична страховка для дитини

Найпростіші страховки передбачають медичну допомогу у разі виникнення раптового розладу здоров'я (ГРВІ, харчове отруєння) або отримання побутової травми. На загострення хронічних захворювань дію таких страховок не поширюється.

При розширеному варіанті страхування можна передбачити додаткові ризики. Наприклад, якщо ви відправляєтеся на гірськолижний курорт або в спортивний табір, варто включити надання допомоги при травмах, отриманих при заняттях екстремальними видами спорту.

Якщо у вашого сина або дочки є хронічні захворювання, то можна передбачити медичну допомогу при їх загостренні.

За законодавством РФ такі страховки не є обов'язковими. Але їх неодмінна наявність передбачено більшістю країн. Наприклад, при оформленні шенгенської візи страховка подається в обов'язковому порядку. При в'їзді в безвізові країни пред'явити таку страховку можуть працівники прикордонної служби під час проходження паспортно-візового контролю.

У будь-якому випадку, при оформленні страховки необхідно в першу чергу керуватися вимогами законодавства, а реальною турботою про збереження життя і здоров'я вашої дитини.

Відео. Згода на виїзд дитини за кордон