Найдрібніше море в світі – Азовське. Перше знайомство з Азовським морем, як називалося раніше, тваринний світ, курортів на Азовському морі

З цієї статті ви дізнаєтеся, яке найдрібніше море на Землі.

На Землі безліч морів: дуже великі і маленькі, глибокі і дрібні. А яке найдрібніше море на Землі? Дізнаємося в цій статті.

Перше знайомство з Азовським морем

Азовське море омиває береги України і Росії

Самим дрібним морем вважається Азовське, найбільша глибина його 13,5 м. воно Омиває береги України і Росії. У південній частині Азовське переходить у Чорне море, моря відокремлює Керченську протоку. Довжиною Азовське море 380 км, шириною – 200 км. Оскільки море дрібне, воно прогрівається в літню спеку до 28,5 C. Взимку море майже повністю замерзає, не замерзає лише в південній частині і біля протоки.

Північно-західні береги Азовського моря піщані, порізані безліччю кос, глибина збільшується поступово. Місцями до моря підступає степ з подмытыми глинистими схилами, і в літню спеку такі місця мають вигляд випаленому сонцем степу. Можна зустріти і болотисті ділянки із заростями очерету.

Східні і південно-східні береги Азовського моря горбисті, переходять у гори, з крутими схилами.

Вода в Азовському морі слабосолона, в 3 рази слабкіший за солоності, ніж у океані, в основному каламутна, лише деякі курорти Азовського моря можуть похвалитися морський прозорою водою на своїй території.

У лиманах (солоний затока) поблизу моря знаходяться корисні бруду, лікують захворювання шкіри, суглоби, нервову і серцево-судинну систему. Майже всі курорти Приазов'я мають у себе бальнеологічні лікарні з таким брудом.

Повітря Азовського моря насичений йодом і бромом. Тут добре лікуються гострі та хронічні захворювання дихальних шляхів, стану після алергії.

Як Азовське море називалося раніше?

В часи Древньої Русі у теперішнього Азовського моря були інші назви:

 • Слов'яни називали його Сурозьким морем
 • Греки – Меотийским озером
 • Римляни – Меотийским болотом
 • Скіфи – Каргалуком
 • Араби – Бахр аль-Азуфом
 • Турки – Бахр-ель-Ассаком

Крім перерахованих вище були ще назви: Франкське, Каффское, Кіммерійська – і все це давні назви Азовського моря.

Тваринний світ Азовського моря

Азовський дельфін

В Азовському морі дуже різноманітний тваринний і рослинний світ. З рослин тут можна побачити різні види водоростей (синьо-зелені, діатомові, перидиниевые). Море багате смачною рибою:

 • Тюлька
 • Бички
 • Щука
 • Камбала
 • Язь
 • Стерлядь
 • Тарань
 • Оселедець
 • Скумбрія
 • Ставрида
 • Пеленгас
 • Кефаль
 • Сарган
 • Барабуля

Є в Азовському морі риба, яка високо цінується на будь-яких кухнях світу:

 • Севрюга
 • Осетер
 • Білуга
 • Судак
 • Чехоня

А особливу увагу потрібно приділити азовським дельфінам. Це найменші дельфіни з групи китоподібних. Вага дельфінів близько 30 кг. Самки трохи більші за самців. Довжиною дельфіни до 1,5 м, але зустрічаються і 1,8 м. Живуть азовські дельфіни 25-30 років.

Курорти на Азовському морі: фото

Найвідомішими курортами Азовського моря є:

Море біля курортного селища Урзуф

Урзуф. Тут багато оздоровчих закладів, у тому числі і дитячих таборів. Повітря цих місць насичений йодом і бромом – ідеальне місце для лікування дихальних шляхів.

Море біля Бердянська

Бердянськ. Серцем міста є центральна набережна. Від неї в обидві сторони розташовані бази відпочинку, кафе і ресторани, де можна відволіктися від щоденних турбот. Курорт цінується не стільки морською водою, як сильно солоної водою з лиману і озера, розташованих поблизу. Вода багата бромом і йодом, добре допомагає при частих застудах і захворюваннях шкіри.

Федотова коса біля Кирилівки

Кирилівка. Море навколо Кирилівки визнано найчистішим, оскільки промислові центри далеко звідси. Вода тут прозора, досить глибока, заглиблення плавне. Від Кирилівки тягнуться в різні сторони 2 коси: Федотова і Пересип, усіяні дитячими оздоровчими таборами. Для дітей і дорослих тут розваги: найбільший в Україні аквапарк «Острів Скарбів», дельфінарій «Оскар», кінний цирк і парки розваг поменше.

Коса Арабатська Стрілка

Генічеськ та Арабатська Стрілка. Море тут дрібне – ідеальне місце для відпочиваючих з дітьми. Навколо багато грязьових і мінеральних джерел. Арабатська Стрілка – смуга суші, яка тягнеться в море більше, ніж на 100 км. Тут немає великих міст, які забруднюють територію, море чисте, прозоре.

Околиці Казантипу

Щолкіне з мисом Казантип. Місто розташоване в північно-східній частині Криму. Місцевість знайома пляжним відпочинком на морі, молодіжними тусовками і віндсерфінгом.

Околиці Керчі

Керч. Крім лікування в місті є що подивитися: виставки, музеї, історичні будівлі. Керч стоїть на березі Керченської протоки, що з'єднує два моря: Азовське і Чорне, і тільки тут можна відпочивати відразу на обох морях.

Пляжі поблизу Тамані

Тамань. Землі, де тепер розташовано місто Тамань, в різний час належали туркам, хозарів, половецьким воїнам, і все це відображено в історії міста. А полікуватися тут можна в грязьовому лікувальному вулкані Тиздар, а потім скупатися в теплій морській воді.

Море і природа навколо селища Кучугури

Кучугури. Курорт відомий своїми пляжами з дрібним золотистим піском і теплими неглибоким прозорим морем. Це тут знімався багатосерійний фільм «Свати». Розваг у селищі небагато, але зате дешевими фруктами і свіжовиловленої рибою будете забезпечені.

Вид на станицю Голубицький, Голубицкое озеро і море з висоти пташиного польоту

Станиця Голубицкая. У селищі повною мірою можна поєднати відпочинок з лікуванням. Для лікування тут є піщано-черепашникові пляжі з теплою морською водою, цілющі грязі з Голубицького озера, допомагають при хворобах кісток та суглобів. З розваг для дітей є місцевий дельфінарій, аквапарк, крокодиляча ферма.

Озеро з лікувальною вулканічної брудом біля міста Темрюк
Темрюк. Море від міста далеченько, але на цьому курорті можна підлікувати лікувальної вулканічної брудом з гори Миска хворі суглоби, захворювання нервової системи.

Пляж в Приморсько-Ахтарського

Приморсько-Ахтарськ. Порівняно чисте місто, з промисловості тут працюють тільки невеликі рибозаводи і залізнична станція. Крім морської води з вмістом йоду та лікувального повітря, в Приморсько-Ахтарськ можна лікуватися сірководневою водою і брудом з солоних лиманів, розташованих навколо міста.

Вид на Єйськ з висоти

Єйськ і Єйська коса. На узбережжі популярне лікування брудом, для лікування побудовано багато санаторіїв і пансіонатів. Якщо хочете побачити старовинну архітектуру, тоді потрібно шукати в місті Купецький район. З розваг дорослим і дітям цікаво буде відвідати аквапарк, дельфінарій, «Крокодилячий каньйон», де побачите крокодилів, черепах і змій. Пляжі в Єйську найрізноманітніші: піщані, з галечником, посипані черепашником, кам'янисті.

Отже, найдрібніше море — Азовське, і це не завжди погано: одним з переваг дрібного моря є те, що з настанням тепла в повітрі і вода прогрівається швидше.

Відео: Огляд курортів Азовського моря. Доступний і дешевий відпочинок