Що означає повноводна річка? Топ-18 самих повноводних річок світу: огляд, фото. Найповноводніша річка світу: коротка характеристика, цікаві факти

У даній статті ми розглянемо рейтинг найбільш повноводних річок всіх континентів і дізнаємося перше почесне місце за повноводності.

Річки – це прісноводні артерії планети Земля. Завдяки їм води достатньо для існування рослин і всього живого. Повноводні річки, які ніколи не пересихають – це особливе багатство людства. Адже це ті ріки, які знають, як зароджувалося життя. А про них ми дізнаємося багато цікавого у даному матеріалі.

Що означає повноводна річка?

Вода охоплює більшу частину нашої планети. Крім океанів і морів, є ще й річки, що впливають на запас прісноводної води у світі. Вони всі мають різні характеристики, які і відносять їх до тих або інших видів. Перш, ніж перейти до рейтингу річок за повноводності, пропонує розібрати сам цей термін.

 • Отже, повноводною може вважатися річка, яка впадає в океан або море.
 • Вона не повинна пересихати і за розмірами мати довжину понад 500 км.
 • Басейн у такий річки повинен мати територію в 10 000 км2 або навіть більше.

Топ-18 самих повноводних річок світу: цікаві факти, історія водойм

Крім Амазонки є ще багато річок з повноводними басейнами. Вони менші за розмірами, але цілком гідні носити це звання. Про все різноманіття цих водних артерій можна говорити багато, але ми постараємося розповісти про найцікавіше.

18. Річка, про яку складають пісні — Волга

Волга далеко не найбільша прісноводна річка світу. Її місце в топі на останніх рядках. Але ця водойма може похвалитися іншими важливими рекордами. Річка поступається гігантам, але все одно вважається однією з найбільш великих річок. В Європі вона найдовша і сама водна. Це найбільша річка, яка в кінці шляху впадає не в море або океан, а у внутрішній водойму Каспійського моря. Довгою Волга 3530 км, а її водний басейн вміщає 1 360 000 км2 води. Волга майже повністю тече по території Росії, але є невелика припливу на території Казахстану.

Відкриває список Волга

Річка дала назву великої частини території держави, яку називають Поволжі. Також річка дала життя і великим містам, адже на берегах розташувалися мегаполіси -Казань, Самара і Нижній Новгород. Швидкі води живлять річки відразу вісім великих і менших гідроелектростанцій. Волга отримала свій витік в Уральських горах, а її вік близько 5 млн. років. Русло доісторичної Палео-Волги відрізняється від сучасного дитя. Колись вона текла по глибокому каньйону і була бурхливою гірською річкою. Нинішня Волга має різних 200 приток, а басейн річки має непогану загальну протяжність в 574 тис. км.

Красиві береги російських пейзажів

17. Річка, що носить ім'я святого Лаврентія

Ця річка є дуже великою водною артерією материка Північна Америка. Тече по території двох великих держав Канади і США. Річка святого Лаврентія повною довжиною в 1197 км, але її басейн вміщає багато води — 1 344 200 км2. Назва річці дав французький мореплавець і колонізатор Жак Картьє. Впаде водойма в затоку з однойменною назвою.

Навіть пейзажі відповідають назві річки

Річка досить глибока, тому раніше вона служила водним шляхом для торговців. А в наш час свою роль вона виконує повністю, адже по ній часто пропливають великі океанічні вантажні кораблі.

Саме тут судилося зустрітися двом водним світів. На глибині 400 метрів змішуються солона і прісна води. Ділянки річки різні, є бурхливі і спокійні місця. Там де річку відокремлюють пороги на дистанції в 160 км, протягом неспокійний. Але далі є унікальний ділянку протяжністю 60 км з безліччю невеликих островів під назвою «Тисяча островів». Тут води глибокі і спокійні, тому підходять для судноплавства.

Річка спокійна, тому підходить для судноплавних цілей
16. Канадська річка в Північній Америці — Маккензі

На території держави Канада тече найбільша річка всієї американської частини півночі під назвою Маккензі. Названий водойма в честь її винахідника — шотландського мандрівника Олександра Маккензі. Подія відбулася в 1789 році. Річка довжиною в 1738 км, а її прісноводний басейн вміщає 1 805 200 км2 води. Річка досить глибоководна, що зробило її судноплавною артерією. Якщо взяти всю систему водойми, то його сухопутні шляхи мають протяжність 2200 км

Продовжує список канадська річка

До басейну річки Маккензі відносять і великі озера Вулластон, а також найбільше озеро Канади – Клер, що знаходиться на території створеного природного заповідника. Доповнює список ще й унікальне Велике Ведмеже озеро, яке пов'язує з річкою однойменна припливу. Макензі — річка, яка покривається льодом з вересня і може перебувати в такому стані до липня.

Але ця річка половину року покрита льодом

15. Об — річка з багатьма мостами

Річку виявили купці, які не побоялися піти далеко за Уральські гори, разом зі своїми провідниками. Річка одна з найбільших на світовій карті, її довжина становить 3650 км. Площа басейну повноводної ріки 2 900 000 км2. Початок цього водоймища дає злиття двох річок Катуні і Біі, а вона впадає в Карське море. При цьому утворює найбільший затока біля моря — Обську Губу.

Річка російського краю

Об — пароплавна глибока річка, а перше судно по ній пройшло ще в 1844 році. Вже 1895 рейси по річці і притоках виконували 120 приватних пароплавів. Об річка-лідер в Росії по площі басейну. Якщо взяти показники повноводності, то вона займає третє місце, поступившись річок Єнісей і Лена. Річка судноплавна досі на ній побудовано близько 14 мостів. Найдовший в Сибіру — Югорский міст, самий північний — Північний міст, а також Бургундський міст та інші. На її берегах багато великих і красивих міст — Сургут, Новосибірськ, Барнаул та інші.

Річка одна з найбільш глибоких, тому підходить для пароплавів

14. Амур — річка, якій вдалося з'єднати Азію і Росію

Амур дослівно означає «Велика ріка». Тече вона біля кордонів двох великих держав Росії і Китаю, також тече і на території Монголії. Регіон — східна Азія. Довжина водойми 2824 км, а водний басейн об'ємом в 1 855 000 км2. Гирла цієї річки є Охотське море. Китайці дали свою назву водойми — «Річка чорного дракона». До речі, вони вірили, що в її водах дійсно живе добрий чорний дракон.

Річка, що розділяє Росію від Азії
В цій річці водиться 108 видів риби

13. Іраваді — велика річка невеликої держави

Велика важлива водна артерія служить в якості торгового шляху. Вона протікає по території маловідомого держави південно-східної Азії — М'янми. Довжина даного водоймища 2170 км, має басейн площею 411 000 км2. Її витік починають дві невеликі річки — Нмай і Малі. Річка перетинає всю країну, при цьому змінюючись ширині і зовнішньому вигляді.

Такий великий річкою може похвалитися невелика держава

Верхні притоки проклали свій шлях у глибоких ущелинах, а нижнє русло стає досить широким — близько 800 м. Далі вона знову утворює відразу три нешироких до 100 м ущелини. Іраваді створила унікальну кордон біля Андаманського моря, в якому розташувався пояс з дюни протяжністю 240 км. Річка вважається судноплавною, але заважають кораблям мілини і численні острівці.

З-за великої кількості острівців великі судна не можуть за нею плавати

12. Китайська перлова або річка Чжуцзян

Річка займає третє місце по довжині в Китаї з показником в 2200 км і друге — за показником повноводності, адже її басейн становить 437 000 км2. Чжуцзян впадає в Південно-Китайське море, але не відразу. Перед цим вона створює широку дельту, на березі якої розташувалися міста-мільйонники — Гонконг і Макао. У цій же дельті.

Красива і яскрава річка в Китаї

Частково розташувався ще один великий місто — Гуанчжоу. Водойма неспроста названо Перлової річкою, адже промисел з видобутку перлин тут процвітає і добре розвинений. Для того, щоб по річці плавали судна, владі доводиться чистити її. Але такі роботи не приносять особливих результатів, Чжуцзян входить в топ найбрудніших водних артерій світу.

Але це ще й один з найбільш брудний водойм

11. Ганг — велика річка водоносна

Початок ця легендарна річка бере в Гімалаях від великого льодовика Ганготрі. Вона вважається третьою за водоносність в світі. Довжина водойми — 2700 км, а обсяг басейну вражає — 1 060 000 км2. Річка проробляє довгий шлях, перетинаючи Ганскую рівнину в Китаї, і впадає в Бенгальську затоку. Ганг — міфічна ріка, адже стародавні жителі вірили, що вона спустилася з небес. Тому вона священна для всіх індуїстів.

Ганг може здивувати красивими берегами

Паломники проводять на її берегах ритуали і здійснюють кремації померлих. Місцями для віруючих індусів вважаються міста на її берегах Варанасі, Аллахабад та інші. Водами Гангу зрошують поля, а її басейн вважається самим густонаселеним у світі. Священна індійська річка Ганг для європейської людини здасться дуже брудною. Через опадів води річки каламутні круглий рік, а життєдіяльність 500 млн. населення доповнює картину. У воду потрапляють стоки і промислові відходи, з-за чого Ганг отримав звання однією з найбрудніших у світі річок.

Але частіше картина не з приємних, адже це грязнейшая річка в світі

10. Ще одна велика річка, тільки на півострові Індокитай — Меконг

На півострові Індокитай найбільшою вважається річка Меконг. Довжина річки «Дев'яти драконів» 4 500 км. Її басейн має чималу площу в 810 000 км2. Протікає по території шести держав: Камбоджі, Китаї, Лаосі, В'єтнамі та інших. Річка тече і по дну глибоких ущелин. Вона обходить гострі пороги і, при цьому, створює найширший водоспад Кхон і величезну дельту площею 70 000 км2.

Річка Меконг відкриває першу десятку
Ця багата водами річка широко використовується в промисловості і в сільському господарстві

9. Головна річка Північної Америки — Міссісіпі

Міссісіпі дослівно звучить, як велика річка. І вона визнана однією з найбільших у світі. Міссісіпі протікає по території США, але басейн ставитися і до канади. Довжина водойми 3770 км, а її басейн зайняв територію в 2 981 00 км2. Перед впадінням в Мексиканську затоку, річка створює широку дельту. 10 штатів Америки перетинає Міссісіпі, а якщо вважати басейн, то 31.

Знаменита річка США

Корінні жителі на її берегах жили ще в давнину, і були індіанцями. Міссісіпі — судноплавна ріка, тому тут не рідкість баржі і великі кораблі. Річці відомі проблеми з екологією. Через індустріального розвитку та забруднення її вод, в Мексиканській затоці з'явилася ціла «мертва зона». Водна артерія США активно зміщується в бік, а це може загрожувати катастрофою для Нового Орлеана і інших портів річки. Міссісіпі — річка настрої, за свою історію вона неодноразово змінювала русло.

Міссісіпі протікає через 10 штатів

8. Лена — красива і холодна Сибірська річка

Річка Лена — найбільша з річок Середньої Сибіру. Довжина водойми з дельтою 4294 км, а байок зайняв площу в 2 490 000 км2. Олена протікає по території двох областей — Іркутської Якутії. Цей район холодний, тому тут вічна мерзлота. Річка часто замерзає, а взимку на ній може з'являтися до 20 км3 льоду. Її відмінність від інших холодних річок Росії — це часті льодовикові затори.

Холодна річка Лена

Річка — основа розвитку регіону, це головний транспортний шлях Якутії. По Олені активно плавають судна, а на берегах розташувалися 8 основних портів. Активно розвинене пасажирське судноплавство. Вічні холоди не сприяють активному заселенню, на берегах трохи населених пунктів. Найбільшим вважається Якутськ.

З-за холодів чудна не можуть нормально плавати

7. Брахмапутра

Велика водна артерія в Південній Азії Брахмапутра є лівою притокою річки Ганг. Можна відзначити, що окремі ділянки річки носять різні назви. У Тибеті вона Мацанг, в Бангладешете річку назвали Джамуна, але в Гімалаях вона Сианг. В незалежності від назви, довжина її 2896 км, а басейн — 651 334км2. Свої води Бахмапутра несе в Бенгальську затоку.

Річка Південної Азії

Чотири держави можуть вважати річку своїй — це Індія, КНР, Бутану і Бангладеш. В цілому, це спокійна судноплавна річка, яка тече паралельно гірського хребта Гімалаї.

Вона протікає через 4 країни

6. Єнісей — ще одна сибірська річка

Площа басейну, яку займає Єнісей, 2 580 000 км2 і це вражає. Вона ще вважається однією з найдовших у світі з показником у 3 487 км. Стік води в рік 624,41 км3, а перше місце в Росії за повноводності.

Річка, що посіла перше місце в Росії

Всі ці тонни води впадають в Карське море. Річка служить кордоном східній та західній Сибіру. Унікальність річки в тому, що вона протікає по всіх кліматичних зон Сибірського регіону. У пониззі Єнісею можна зустріти білих ведмедів, а у верхній частині течії непогано себе почувають верблюди. Це річка, на якій побудували багато мостів та багато міст. Наприклад, Красноярськ, Железногорськ та інші. Вона вважається судноплавною і головною артерією всього Красноярського краю.

Повноводна річка служить кордоном в Сибіру
5. Парана і її факти

Південно-Американський континент багатий повноводними ріками. Парана одна з них. Протікаючи на території трьох країн-Аргентини, Парагваю і Бразилії, має довжину 4 380 км. Басейн річки зайняв не малу площу в 2 582 672 км2. Тонни води ця річка несе в Атлантичний океан, а точніше, в затоку Ла-Плата. Парана успішно служить водною межею двох держав — Аргентини та Парагваю. Ця велика водна артерія, по якій плавають суду.

Парана протікає через 3 країни

Відкриття річки відбулося ще в 1515 році, а зробив це Хуан Діас де Соліс — іспанський мореплавець. І тільки через 5 років у цих місцях виявився Магеллан. Зараз на Парані побудовано 29 найбільших дамб і багато мостів. На берегах розрослися великі і красиві такі міста, як Буенос-Айрес.

Річка прикрашена дамбами і водоспадами

4. Оріноко – річка, що оповита міфами

Річки Оріноко відкрили однією з перших, досліджуючи Новий Світ. Колумб в 1498 році був вражений красою тутешніх пейзажів. Він не сумнівався, що перед ним одна з чотирьох райських річок. Площа басейну цієї річки 880 000 км2, а довжиною представлений водойма в 2 736 км. Річка протікає по території держави Венесуела і закінчує шлях, впадаючи в Атлантичний океан.

Річка, що була відкрита однією з перших

На Оріноко часто бувають паводки, в цей час її ширина може доходити до 22 км. Водойма відомий тваринним світом, він став будинком для рідкісних видів оринокских крокодилів. Саме тут конкістадори шукали міфічний золотий місто, знищуючи корінних індіанців. Але так нічого не знайшли. Оріноко посіла четверте місце за повноводності, вона витрачає 33 000 м3/с води.

Ороноко багата тваринним світом

3. Янцзи — третє місце в категорії найповноводніша річка

Ця довга і повноводна річка протікає по території Китаю, її довжина 6 300 км. Басейн зайняв площу в 1 808 500 км2, таким чином, покривши п'яту частину всієї держави. Річка дуже важлива для економіки і культури країни. Щорічно вона приносить 20% ВВП.

На третій позиції Янцзи

Водойма своїм протягом поділяє Південь і Північ Китаю, закінчуючи шлях біля берегів Східно-Китайського моря. Янцзи буквально звучить «Довга ріка» зі зрозумілих причин. Її берега бачили зародження цивілізації Південного Китаю, а у водах мешкали китайські дельфіни, які на даний момент вимерли.

Річка, яка розділяє Китай на дві частини
2. Конго — друге місце в категорії найповноводніша річка

Вона протікає в основному по території держави Конго. Це велика повноводна річка Африки, її довжина 4374 км, а басейн зайняв площу в 4 014 500 км2. Річка бурхлива, адже вона мчить через пороги, утворюючи багато водоспадів, і впадає в Атлантичний океан. Відкрили цю «Велику річку» ще в 1481 р португальці.

Знаменита річка має ще одну назву — Велика річка

Вони обстежили регіон у пошуках золотих копалень. Конго — красива судноплавна ріка зі світовим запасом гідроенергії. Вона відома і красивими каскадними водоспадами. Наприклад, Стенлі має сім порогів і висоту 60 м, а ще водоспад Лівінгстона заввишки до 270 м.

Конго славиться водоспадом висотою до 270 м

Найповноводніша річка світу: назва, коротка характеристика

Під критерії повноводності підпадає багато річок, але самою повноводною у наш час називають Амазонку.

 • Розташувалася ця велика річка в Південно-Американському континенті. Її утворюють дві менші річки Укаялі і Мараньон. Амазонка зі своїми притоками може похвалитися довжиною в 7 000 км і за добу переносить 19 км3 прісної води.
 • Розміри її басейну вражають — 7 180 000 км2. Це перший показник у світі за повноводності. І всі ці бурхливі потоки води вона несе в Атлантичний океан, який став її гирлом.
 • При цьому утворюється величезна дельта площею близько 100 тис. км2. Річці вдалося створити річковий острів вражаючих розмірів Маражо — це один з найбільших островів такого типу.
 • Амазонка має багато великих і малих приток, з яких 20 мають довжину більше 1500 км. Важливими в цій річкової мережі є її немаленькі притоки Шингу, Мадейра та інші.
 • Географічне розкладання річки Амазонка теж цікаве. Частина, що належить Бразилії, вважається найбільшою. Також протікає річка по території Колумбії, Болівії, Еквадору і Перу.
 • Під водами річки Амазонка захована ще одна цікавинка. На глибині 4 км фахівцями Бразильської обсерваторії виявлена підземна річка з назвою Хамза. Причому рухаються річки в одному напрямку.
Знаменита річка Амазонка, що займає перше місце
 • Ще кілька цікавих фактів:
  • загальна довжина всіх водних шляхів Амазонки з усіма притоками 25 тис. км;
  • стік води вражає. У рік 7 000 км3 і це 15% стоку усіх річок на планеті;
  • Амазонка має судноплавні русла, за деякими плавають океанські лайнери;
  • якщо взяти площа басейну річки Амазонка, вона майже порівнянна з площею материка Австралія;
  • Амазонка отримала звання самої повноводної річки відносно недавно. Раніше це звання належало Нілу;
  • щоб кожен житель планети отримає 1 літр води, Амазонці потрібно близько 30 секунд;
  • Амазонку мореплавці назвали «Мор Дулча», що в перекладі означає «Прекрасне море», і це неспроста. Ширина водойми може досягати 50 км, тому досі немає мосту, який з'єднав два береги. Такий міст поки не змогли побудувати;
  • за даними вчених, Амазонка — річка досить похилого віку. Їй 9 млн. років;
  • першовідкривачем річки став Франсиско де Орельяна. Він був французьким конкістадором. Подія сталася 1542 році. На березі річки його загін воював з амазонками — жінками воїнами. З-за чого річка отримала свою нинішню назву;
  • з 2011 року річка носить звання одного з семи чудес світу, і це теж не дарма.
Цікаво, що на річці так і не побудували жодного моста
 • Амазонка – річка, навколо якого вирує життя. Близько мільйона видів тварин і рослин, що живуть на її берегах. Саме в її басейні знаходиться Тропічний ліс, який вважається найбільшим у світі.
 • Впізнаваним символом є ліани, за яким так спритно стрибав Тарзан. Ці міцні стебла дуже швидко ростуть і бувають довжиною в 100 м.
 • Великі тварини і риби живуть у цих краях. Наприклад, анаконди, каймани, капібари і ягуари. Тут плавають річкові дельфіни і небезпечні піраньї, а також велика кількість інших великих і дрібних риб.

Бурхливі повноводні річки мають величезної запас прісної води — джерела життя на планеті. Часто екологічний стан викликає занепокоєння і бажання виправити ситуацію. Перераховані вище річки найбільш повноводні і найкрасивіші у світі, тому до них має бути особливе, дбайливе ставлення і посилену увагу.

Відео: найповноводніша річка у світі