Яка квітка є національним символом Індії?

Яка квітка є символом Індії? Що він символізує? Міфи і повір'я про лотосі.

Квітка національний символ Індії — лотос. Ви навряд чи зможете побачити лотоси на брудних вулицях індійських міст. Проте культура Індії справді глибока і незвична для нас. Незважаючи на навколишній хаос і злидні, люди в Індії бережуть у серці іскорки тепла, цінують красу і несуть квіти в свої храми. Народ Індії сам чимось схожий на лотос — квітка, яка росте в брудній воді, але при цьому залишається чистим і прекрасним.

Лотос в культурі Індії

Відомо, що 80% жителів Індії, сповідують індуїзм, а ще ця країна вважається батьківщиною буддизму. В обох цих релігіях є згадки квіток лотоса. Верховні боги і богині навіть зображуються з лотосом у руках або ширяючими над його пелюстками.

Брахма, ширяючий на квітці лотоса

Ганеша — це бог розуму, благополуччя і достатку. Його зображують з головою слона і одним відламали бивнем. За легендою Ганеша кинув свій бивень у велетня, який уособлював метушливість і зухвалість, і тоді той перетворився на щура. Вважають, що тільки чисте розумом людина здатна розгледіти в Ганеші з його огрядним тілом і слонячою головою істинне божество.

Богиня Калі

Для невблаганною богині Калі лотос — не обов'язковий атрибут. Вона руйнує невігластво, допомагає здобути свободу стражденним і підтримує світовий порядок. Її символ — повна темрява. Скільки всього божеств в індуїзмі точно, напевно, не знає ніхто, — їх тисячі.

Цікаво також те, що індуїзм має спільні корені з нашої ведичною культурою і вірою слов'ян у дохристиянські часи. Приміром, образ Крішни перегукується з образом слов'янського бога, якого звали Кришень, а бог Вішну має багато спільного з богом Вышенем.

Що стосується лотосів, вони в Росії поширені мало, частіше можна зустріти їх родичів — латаття. І що дивно, наші предки вважали, що ці квіти мають потужними магічними властивостями. Забуте народна назва латаття — одолень-трава. Вважалося, що латаття може бути охоронним оберегом, допомагає знищити ворогів, але може і згубити того, хто шукає її з нечесними помислами.

Храм Лотоса в Індії

Храм Лотоса, незважаючи на те, що знаходиться в Індії, побудований не індуїстами, а представниками іншої маловідомої у нас релігії, яких називають багаї.

Храм Лотоса в Індії

Багаї — відносно молода релігія, що зародилася на рубежі XVIII-XIX століть, і її основне завдання — об'єднати всі релігійні конфесії, оскільки всі люди на Землі, насправді вірять в одного і того ж Бога. У Бахаї був і свій посланець Бога на Землі Багаулла, який був реальною людиною.

У храмі Лотоса 9 входів, які ведуть до загального внутрішній зал, що символізує єдність релігій. Бахайській храм облицьований білим мармуром, привезеним з Греції.

Можна сперечатися про релігії, однак будівля храму Лотоса, безперечно, стало однією з головних визначних пам'яток Індії, і її столиці Нью-Делі. Це дуже популярне туристичне місце.

Лотос, як продукт харчування

ЦІКАВО: Лотоси не тільки красиві, але і дуже смачні. У їжу вживають насіння з коробочки, розташованої в середині суцвіття. Вони солодкі на смак. Всі інші частини рослини також придатні для їжі.

Лотос заслужив любов жителів Індії, не тільки своєю витонченістю, але і завдяки своїм гастрономічним якостям. Лотоси для індійців традиційно були і їжею, і ліками.

Плоди лотоса
  • Плоди лотоса, призначені для вживання в їжу, можна побачити на вулицях азіатських міст.
  • Для того щоб зібрати урожай, доводиться чимало попрацювати: лотос зазвичай збирають, стоячи по пояс у воді.
  • В Індії за останні три сторіччя голод забрав життя понад 60 млн. чоловік. Останні випадки масового голоду датуються 1943 1966 роками. Тому крім естетичної ролі, лотоси відіграють і важливу роль продукту харчування, який росте в дикій природі і здатний наситити.

Лотоси в художньому епосі різних народів

  • Ще одна назва лотоса — чилім. Згідно з грецьким міфом, у Геркулеса закохалася прекрасна німфа. Але любов її залишилася без відповіді, вона померла від туги і перетворилася на прекрасну білу водяну лілію.
  • У російському фольклорі болота вважаються гиблыми місцями, в яких просто кишить всяка нечисть. Є красива легенда, яка розповідає, що русалки, які ночами заманюють і топлять подорожніх, вдень перетворюються в лотосу (квіти схожі на індійський лотос).
Русалочий хоровод
  • У стародавніх єгиптян була легенда, що начебто сонце щоранку встає з пелюсток «східного лотоса» і ввечері також ховається в пелюстках цієї квітки. Причиною появи цього повір'я, напевно, стало те, що лотоси відкривають свої пелюстки точно з першими сонячними променями і закривають їх на заході.
  • У італійців є легенда про Болотного царя, який обманом заманив у болото дівчину. Після чого вона стала кувшинкой.

ВІДЕО: Збір лотоса в Індії

ВІДЕО: Лотоси в Астраханському краї

ВІДЕО: Орел і Решка в Індії. Калькутта