Музеї-квартири Санкт-Петербурга: назви, адреса, фото. Музеї-квартири Достоєвського, Некрасова, Блоку, Римського-Корсакова, Ісаака Бродського, Ахматової, Зощенко, Павлова, Самойлових, Куїнджі, Льва Гумільова

У цій статті ми розповімо про музеї-квартири, які в Санкт-Петербурзі неодмінно потрібно відвідати як гостям, так і місцевим жителям.

Зміст

Попрямувати в гості до генія – хіба це не привабливо? Побувати в рідних для нього стінах, в оточенні звичної меблів і з таким знайомим творчому оці виглядом з вікна... Що ж, це цілком можливо! Запрошуємо разом з нами прогулятися по самим цікавим квартирах-музеях Санкт-Петербурга.

Музей-квартира Достоєвського: адреса, фото, опис

За адресою Ковальський провулок 5/2 можуть прийти всі шанувальники геніального російського класика. Зорієнтуватися буде нескладно – на розі будинку знаходиться спуск в підвальне приміщення. За вказаною адресою Федір Михайлович жив і творив в останні роки життя. Тут були написані, наприклад, «Щоденник письменника», «Мова про Пушкіна», легендарні «Брати Карамазови».

Музей-квартира Достоєвського в Санкт-Петербурзі

Квартира письменника досить обширна. Вона складається з передпокою, умивальної кімнати, вітальні, кабінету, їдальні, кімнати особистої дружини Достоєвського, дитячої кімнати. Під час подорожі по всіх цих приміщень можна побачити предмети, якими користувався письменник сам особисто – їх піднесли в дар музею його родичі. Відновлені інтер'єри з приголомшливою точністю.

Звичайно ж, насамперед вдячні читачі повинні звернути увагу на літературну експозицію. Численні книги, видані ще за життя письменника, рукописи завжди викликають підвищений інтерес. Як і фотографії з автографами.

Також присутні зображення так званого «Петербург Достоєвського». Тобто численні фотографії та ілюстрації, назавжди відобразили місто, в якому творив класик.

ВАЖЛИВО: Крім самої експозиції, відвідувачі зможуть насолодитися конференцією, додатковими виставками, виступами камерного театру.

Капелюх з музею-квартири Достоєвського накрита спеціальним захисним ковпаком
Їдальня квартири-музею виглядає дуже затишно
Дитяча кімната музею-квартири Достоєвського

Музей-квартира Некрасова: адреса, фотографії, опис

Ливарний проспект, будинок №36 – тут двері відкриті для всіх шанувальників таланту Некрасова. Місце це знакова для нього, оскільки тут пройшли останні 20 років життя Миколи Олексійовича.

Один із сучасників Некрасова назвав кімнати його житла «історією російської журналістики». Це не дивно, так як саме тут розташовувалися редакції «Вітчизняних записок» і «Современника» — найбільш популярних російських журналів другої половини позаминулого століття.

До речі про журналістику. У 1985 році з'явилася так звана «панаевская половина» квартири-музею. Її успішно відтворили в честь співредактора і просто хорошого друга Некрасова – Панаєва.

Також глядачі зможуть побачити цілу колекцію особистих речей власника квартири, рукописів. Не менш цікаві чистові варіанти поем і віршів, які доповнювалися ілюстраціями у виконанні відомих художників.

ВАЖЛИВО: В гостях у господаря квартири свого часу бували Л. Н.Толстой, Достоєвський, Островський, Тургенєв, Салтиков-Щедрін.

Музей-квартира Некрасова прикрашені роботами відомих художників
Квартира-музей Некрасова досить світла та затишна
Спальня квартири-музею Некрасова
Рукописи в шафах, портрети на стінах — очі розбігаються від великої кількості експонатів квартири-музею

Музей-квартира Блоку: адреса, опис, фото

По вулиці Декабристів у будинку №57 проживав і активно творив Олександр Блок. Тут же до 100-річчя його народження почав своє життя меморіальний музей. У цих стінах відбувалися дружні зустрічі з Ахматової, Маяковським, Єсеніним, Станіславським, Мейєрхольдом.

В даний час музей ділиться на дві частини. Перша на 4-му поверсі – це, власне, саме житло поета і його дружини. Меблі та інші предмети обстановки дійсно колись належали цим людям. Вони розміщуються в кабінеті, їдальні, спальні, кімнаті подружжя Блоку.

Посуд, столик для сервіровки, цікаві колекційні предмети з кераміки, шафа, лампа переносна піч – це лише невеликий перелік предметів з експозиції. У деяких речей цікава історія – приміром, скатертина выткана у фортечній майстерні, яка мала відношення до прадіда поета.

А ось 2-й поверх зайнятий літературною експозицією. Рукописи, книги, автографи – все, на що з завмиранням серця дивляться шанувальники творчості Блоку. І, звичайно ж, його особисті речі.

ВАЖЛИВО: В музеї час від часу проводяться цікаві пізнавальні заходи для дітей.

Ця квартира-музей належала Блоку
Ще один вид з квартири-музею Блоку

Музей-квартира Римського-Корсакова: адреса, фото, опис

Проспект Заміський будинок №28 – адреса колись був близьким для найвідомішого композитора Римського-Корсакова. До речі, на сьогоднішній день цей меморіальний музей є єдиним у своєму роді в Санкт-Петербурзі, присвяченому якого-небудь композитора.

Саме це місце Римський-Корсаков останні 15 років свого життя називав «будинком». Саме тут були написані майже всі його опери – 11 з 15.

Деяких відвідувачів, знайомлять з історією місця, бентежить той факт, що більше 15 років після смерті композитора квартира була комунальної. Але насправді майже вся обстановка у ній справжня, зовсім як при житті Миколи Андрійовича. Справа в тому, що меблі на той період надійшла до дбайливе зберігання до нащадків свого власника.

Складається квартира з передньої, робочого кабінету, їдальні, вітальні. А от інші кімнати вже реконструйовані і являють собою експозицію, присвячену творчості.

Прогулюючись по особистих кімнатах композитора, відвідувачі зможуть помилуватися, наприклад, на його улюблене робоче крісло і робочий стіл. А яке захоплення викликає унікальне старовинне бюро! Стіни прикрашають портрети предків господаря квартири, які належали до відомого ще з XIV століття дворянського роду.

ВАЖЛИВО: Особливої уваги заслуговує рояль. На ньому, крім Римського-Корсакова, грали Рахманінов, Стравінський, Глазунов, Скрябін.

Знаменитий рояль в квартирі-музеї Римського-Корсакова
Складається таке відчуття, ніби господар квартири-музею повернеться в будь-яку хвилину
Численні портрети предків композитора і зараз прикрашають стіни квартири-музею
Творча експозиція квартири-музею Римського-Корсакова

Музей-квартира Ісаака Бродського: адреса, фото, опис

Площа Мистецтв, будинок №3 – символічний адреса для живописця. Саме тут проживав Бродський. Тільки не поет Йосип Олександрович, а живописець Ісаак Ізраїлевич – улюблений учень Рєпіна.

Будинок примітний не тільки тим, що в ньому проживав художник останні 15 років. Варто відзначити, що проектували його Бенуа і Россі.

Другий поверх був спроектований таким чином, що в його залах створювалася чудова акустика. Цим в позаминулому столітті скористалися графи Виельгорские, які організували в зазначених залах приголомшливі камерні концерти. Інструменти і вокал звучали в них, згідно з відгуками, божественно. Також тут проходили літературні вечори.

Що ж відвідувач побачить в самій квартирі Бродського? Його меблі, численні книги. Також інтерес представляють фотографії з автографами відомих творчих особистостей – це створює особливу атмосферу.

Звичайно ж, не можна не згадати про картинах самого Бродського, якими можна помилуватися у цьому ж музеї. Також тут же розташовані полотна інших російських художників, які старанно колекціонував Ісаак Ізраїлевич.

ВАЖЛИВО: Відвідати музей настійно рекомендується і шанувальникам сучасного образотворчого мистецтва – періодично в ньому проходять виставки подібного роду.

Звичайно ж, квартиру-музей художника не можна уявити без полотен
Ці полотна витончено вписувалися в інтер'єр квартири-музею, як і меблі
Буквально кожен вільний шматочок стіни квартири-музею прикрашений картинами
У цих залах, нині належать квартирі-музею, колись проводились концерти та читання літератури

Музей-квартира Анни Ахматової: адреса, опис, фото

За адресою Ливарний проспект, 53 можуть прийти всі шанувальники легендарної поетеси. Шереметьєвський палац на Фонтанці, південний флігель, третій поверх – з допомогою цього уточнення знайти заповітний музей буде ще простіше.

Заходити потрібно з боку Ливарного проспекту пам'ятник біля воріт не дозволить заблукати. Саме тут і проживала і творила Анна Ахматова цілих 30 років, якщо не вважати періоду евакуацію в Ташкент. Через 100 років після її народження тут було прийнято рішення відкрити меморіальний музей.

На даний момент квартира-музей вміщає в себе приблизно 50 000 експонатів! Особисті речі, предмети гардеробу, листи, рукописи, книжкові видання, фотографії, малюнки – з усім цим можна ознайомитися. До речі, присутні зібрання творів не тільки Ганни Андріївни, але й інших представників Срібного століття.

ВАЖЛИВО: Незважаючи на те, що в Санкт-Петербурзі можна знайти кілька музеїв, присвячених поетесі, це вважається найбільш популярним.

В цьому будинку знаходиться квартира-музей Анни Ахматової
Такий пам'ятник точно не дозволить пройти повз квартири-музею
Їдальня квартири-музею Анни Ахматової
Численні фотографії створюють в квартирі-музеї особливу атмосферу
Особисті речі Ганни-Ахматової, які можна побачити в квартирі-музеї

Музей-квартира Зощенко: адреса, фото, опис

Мала Стаєнна вулиця, 4/2 – адресу, по якому колись проживав Михайло Зощенко з 1934 року і до кінця життя. Спочатку автор займав квартиру в 5 кімнат. А потім, коли його стали менше видавати, змінив житло на більш скромне 2-кімнатну в цьому ж будинку.

Оскільки в подальшому квартира належала нащадкам Михайла Михайловича, вся обстановка залишилася справжньою. Меблі і навіть особисті речі збереглися чудово, та помилуватися ними сьогодні може кожен. Книги, документи, перші видання неодмінно зацікавлять шанувальників таланту Зощенка.

У колишньому кабінеті дружини письменника співробітники музею прийняли рішення розмістити літературну експозицію. Цікаво, що доторкнутися до прекрасного можна не тільки за допомогою перегляду такої експозиції, але і завдяки спеціально організованим літературними вечорами.

ВАЖЛИВО: Крім Зощенко, в зазначеному будинку колись проживали інші генії пера. Приміром, Євген Шварц, Роберт Рождественський, Едуард Багрицький, Микола Заболоцький.

У цьому будинку, в якому розташовується музей-квартира Зощенко, проживали багато відомі представники літератури
Кімнати у музеї-квартирі Зощенка досить компактні
Робоче місце квартири-музею Зощенко

Музей-квартира академіка Павлова: адреса, опис, фото

Відомий академік проживав на Василівському острові на 7 лінії в будинку №2, 11 квартирі. Примітно, що зазначений будинок був побудований ще при Петрові I. Потім в 1725 році він був переданий в розпорядженні тільки з'явилася Академії наук. Іван Петрович пізніше проживав на 2 поверсі цього примітного будинку.

Кілька кімнат і залів зберігають меблі, предмети побуту, різні пам'ятні речі родини Павлових. Також можна помилуватися на улюблені Павловим картини художників-передвижників, фотографії, побачити цінні документи. Окремої уваги заслуговує бібліотека академіка.

Також, прогулюючись по музею, можна помітити колекцію ікон та картин на релігійну тематику. Правда, це заслуга дружини Івана Петровича – сам він мав до релігії неоднозначне ставлення. А ось до формування колекції комах доклав руку вже він особисто.

Обстановка дійсно відтворена до найдрібніших подробиць. Ймовірно, завдяки тому, що першим директором музею протягом цілих 25 років виступала дочка Івана Петровича – Віра Іванівна. Навіть зараз у робочому кабінеті панує ідеальний порядок – зовсім як за життя його господаря.

ВАЖЛИВО: Екскурсовод розповість не тільки про самому академіка Павлова і його сім'ї, але і про інших відомих вчених того періоду.

Вітальня квартири-музею Павлова, прикрашена картинами
Квартира-музей Павлова вміщує в себе також бібліотеку академіка

Музей-квартира Самойлових: адреса, опис, фото

Стремянная вулиця, будинок №8 – знайомий адресу для тих, хто шанує акторську династію Самойлових. Василь Васильович Самойлов, представляв Олександрійський театр, володів цим будинком 18 років. Займав він 2 поверх, а інші здавалися.

Надалі житлом володів син актора. Деякі речі пішли з аукціону, а в 1899 ріку дім і зовсім був проданий. Радянський час, звичайно, також наклало на нього відбиток у вигляді комунальних квартир. Ідея про те, що можна створити музей, виникла в 90-х роках.

Нащадки передали в розпорядження музею особисті речі засновника акторської династії і предмети його обстановки. Також є картини, які писав сам господар квартири.

До речі про картинах. Є окремий портретний зал, який демонструє увічнених на полотнах представників цієї династії в декількох поколіннях. А також інших видатних акторів XIX-XX століть.

Крім портретів, тут можна зустріти і особисті предмети інших акторів Олександрійського театру. А також помилуватися театральними речами.

ВАЖЛИВО: У Самойлових був особистий концертний зал, в який запрошувалися Ауер, Рубінштейн, Даргомижський. Зараз у ньому проводяться час від часу театральні вечори та вечори, присвячені камерної музики.

У музеї-квартирі Самойлових як раніше, так і зараз проводяться творчі вечори
Безліч портретів зупиняють біля себе відвідувачів квартири-музею
Також відвідувачі квартири-музею мають шанс помилуватися справжніми балетними костюмами
Вишукані предмети декору квартири-музею не можуть не захоплювати
Музей-квартира — знахідка для шанувальників балетного мистецтва

Музей-квартира Архипа Куїнджі: адреса, фото, опис

За адресою Набережна імені Макарова, Біржовий провулок, будинок 1/10, квартира №11 колись проживав протягом 13 років легендарний пейзажний майстер. До цього будинок – до речі, ровесник самого живописця – належав купцям.

Найголовніше, що привернуло в житло художню натуру – це шалено красивий вигляд з майстерні-мансарди. Петроградська сторона і стрілка Василівського острова, видимі в будь-який момент з вікна, не могли не надихати. Чуття не підвело майстра – тут створювалися шедеври. А через 150 років після народження Куїнджі тут був створений меморіальний музей на його честь.

Експозиція музею розповість усім бажаючим про творчість і педагогічної діяльності Куїнджі. Представлені його роботи, так і творіння учнів Архипа Івановича, його послідовників. Звичайно, можна побачити і особисті речі. Крім майстерні, відвідувачам доступні для ознайомлення їдальня, кабінет, вітальня.

ВАЖЛИВО: Цей будинок іменується «будинком художників». У різні часові проміжки в ньому творили Корзухін, Клодт, Крамськой, Бруні, Шишкін.

Приголомшлива майстерня квартири-музею Куїнджі
У квартирі-музеї Куїнджі досить затишно
У квартирі-музеї Куїнджі можна ознайомитися з найцікавішими полотнами
Творчі вечори колись панували і в стінах цієї квартири-музею

Музей-квартира Льва Гумільова: адреса, фото, опис

Вулиця коломенська, кут Ковальського провулку, будинок №1/15, 2 поверх, квартира №4 – довгоочікуваний адресу вченого і поета Льва Гумільова. Він мріяв про окремій квартирі в затишному тихому районі дуже давно. Але так склалося, що мрія здійснилася лише під кінець життя, а до цього Льву Миколайовичу доводилося жити в комунальних квартирах.

До сьогоднішнього дня збереглася справжня обстановка житла – така, якою вона була на момент виходу цієї неординарної людини. Облаштуванням квартири до переїзду вченого до неї з лікарні старанно займалися дружина і учні.

Найбільшою кімнатою була вітальня. Вона ж – кабінет. Полиці, заповнені різноманітною науковою літературою, письмовий стіл створювали по-справжньому робочу ауру. Яку зворушливо розбавляли подарунки від шанувальників.

Окремої уваги заслуговують на подарунки від матері – легендарної Ганною Ахматової. Стіну вітальні прикрашає «Перська мініатюра» від неї. Досить загадкова річ, яку поетеса також прийняла в дар. Також Ахматова подарувала синові китайську попільничку як нагадування про те, що обидва вони працювали над перекладом творів китайських поетів.

ВАЖЛИВО: В стінах цього музею проводяться також вечори, присвячені батькові вченого – відомому поетові Миколою Гумільовим.

У такій обстановці квартири-музею працював Лев Гумільов
Стіни квартири-музею прикрашають роботи подружжя Гумільова, яка писала картини професійно
Загадкова Перська мініатюра з квартири-музею, подарована Льву Миколайовичу матір'ю

Квартири-музеї – це особлива принадність. Кожну хвилину здається, що ось-ось відкриється двері – і в отворі здасться господар оселі власною персоною. Незважаючи на нас розділяють десятиліття, а іноді навіть століття, це відчуття цілком виправдано. Талановиті люди завжди поруч з нами – і в плодах своєї діяльності, і в подібних меморіальних музеях.

Про музеї-квартирі Кірова:

Трохи про квартирі-музеї Пушкіна на Мойці: