Найкрасивіші міста Росії: топ-10 міст. Пам'ятки і фотографії найкрасивіших міст Росії: Санкт-Петербурга, Москви, Казані, Єкатеринбурга, Нижнього Новгорода, Калінінграда, Архангельська, Сочі, Ростов-на-Дону, Красноярську

У цій статті ми наведемо на радість мандрівникам рейтинг найкрасивіших міст Росії.

Коли хочеться помилуватися пам'ятками або побачити нові барвисті місця, багато починають мріяти про закордон. Між тим, в Росії теж є чимало міст, які обов'язково варто відвідати. Давайте разом прогуляємося по найбільш вражаючим.

Санкт-Петербург – північна Венеція

Місто на Неві або, як його ще називають, «північна Венеція», дарує мешканцям та гостям приголомшливу можливість здійснити річкову прогулянку, милуючись мостами. Кілька сотень мостів, серед яких кілька десятків – розвідні. За розведенням таких конструкцій всі щасливчики спостерігають з захопленням.

Найбільш довгим вважається Троїцький міст. Споруджений на початку минулого сторіччя, він досягав 580 м в довжину. А одним з перших прикрашених новомодними електричними ліхтарями мостів став Ливарний. Звичайно, про мостах цього міста можна розмірковувати нескінченно, але побачити їх особисто набагато краще.

Розведення Палацового мосту — одне з найкрасивіших видовищ в місті на Неві

Краще розвідних мостів Петербурга може бути тільки їх розведення в період білих ночей. Красиві сутінки, що тривали всю ніч, дозволяють здійснювати тривалі романтичні прогулянки по вулицях і набережних міста.

Білі ночі — шалено красиве явище міста Санкт-Петербурга

Славиться град Петра і приголомшливою архітектурою – не дарма його називають «музеєм під відкритим небом». Згідно з дослідженням, за кількістю палацових будівель і багатством їх оздоблення це місто лідирує серед всіх інших. Що не дивно, якщо згадати, що найвпливовіші люди протягом кількох століть жили саме тут.

Зимовий палац, наприклад, вражає розмірами і з'єднанням скульптурних і архітектурних стилів. Воронцовський палац здивує різноманітністю ліпнини та різьблених прикрас – колись він використовувався в якості гостьового будинку та місця проведення пишних балів.

Палац Юсупових на Мийці захопить своєю величністю як зовні, так і зсередини. Меншиковський палац на Василівському острові гармонійно поєднує як традиційні російські архітектурні елементи, так і нові на момент споруди. І все це – лише невелика частина величних будівель, які варто побачити особисто!

Зимовий палац вважається обов'язковим місцем відвідування по приїзду в місто
Внутрішнє оздоблення Юсуповського палацу в місті Санкт-Петербург

Не меншої уваги заслуговують скульптури і пам'ятники, яких у місті на Неві не злічити. Приміром, на Сенатській площі велично сидить на коні Мідний вершник – сам засновник міста. Близько Олександрійського театру височіє й сама Катерина II. Одним із символів міста є також крейсер «Аврора» — найстаріший паровий військовий корабель.

Пам'ятник Катерині Другій у місті на Неві дійсно величний і красивий
Крейсер Аврора — своєрідний пам'ятник міста, на який можна піднятися

Неймовірно прикрашають Петербург численні сади та парки. Всього налічується більше 60 парків і більше сотні садів! І це без урахування озеленених бульварів, скверів.

Олександрівський парк є справжньою окрасою міста Санкт-Петербург

ВАЖЛИВО: Незважаючи на те, що Санкт-Петербург багато обожнюють, не всі знають, що він вважається визнана Книгою рекордів Гіннеса столицею трамваїв. Загальна протяжність шляхів у межах міста перевищує 600 км.

Москва – білокам'яна столиця

Один з найстаріших міст Європи, який ще пам'ятає часи дерев'яних і кам'яних будівель. Розташовувалися вони, звичайно ж, біля джерела життя – річки. Москва-ріка і сьогодні радує око. Довжина її становить близько 500 км, і на всьому протязі відкриваються казкові краєвиди.

Річкові прогулянки по Москві-річці люблять багато місцеві жителі і гості міста

Також приголомшливі види доступні з оглядових майданчиків. Приміром, з Воробйових гір. Або з Поклонній гори, настільки улюбленої романтичними натурами. До того ж у вечірній час доби тут включаються фонтани з підсвічуванням.

Фонтани на Поклонній горі дійсно прикрашають місто

Прогулятися можна по парку світового рівня – парку Горького, у якому є майже все для відпочинку будь-якого виду. Любителям старовини настійно рекомендується зробити променад по Старому Арбату, відомому ще з XV століття. Ну і, звичайно ж, не можна забути про Червону площу – один з символів міста, що вражає величним Кремлівським комплексом та іншими цікавими музеями.

Червона площа — головна прикраса міста білокам'яного
Старий Арбат неодмінно зачарує своєю красою всіх гостей та жителів міста Москва

Якщо говорити про архітектуру, то вона зможе задовольнити самий різний естетичний смак. Це старовинні споруди на зразок Коломенського палацу, мальовничого і суворого Новодівичого монастиря, палацово-паркового комплексу Царицино. Але також це і зразки сучасності начебто незвичайного ділового центру «Москва-сіті» з химерними будинками стилю модерн, хай-тек, неоконструктивизм.

Новодівочий монастир — красивий представник старовинної архітектури міста Москва
Москва-сіті — по-своєму привабливе архітектурне спорудження сучасного міста

Дістатися в будь-яку точку столиці можна швидко, насолоджуючись при цьому красою. Справа в тому, що московський метрополітен вважається одним з найкрасивіших у світі. Скульптури, вітражі, мозаїки – справжній підземний палац!

Метрополітен міста Москва визнаний одним з найкрасивіших у світі

ВАЖЛИВО: Москва вважається одним із самих великих європейських міст.

Казань – суміш культур

Місто театрів, музики, музеїв і різних культур. Татарська і російська культури мирно сусідять тут вже багато століть. Захід прекрасно дружить з сходом, що відображається, наприклад, в архітектурі. Храми і мечеті, особняки і купецькі будинки – від усього цього різноманіття очі розбігаються.

Чого вартий один Казанський кремль! Він займає територію близько 1500 га і включає в себе споруди часів XII-XX століть. Це палаци, церкви, собори. У стінах комплексу усі бажаючі можуть насолодитися численними виставками – в тому числі і експонатами, привезеними з Ермітажу Санкт-Петербурга.

Казанський кремль — перлина міста
Башта Сююмбіке Казанського кремля прикрашає місто химерною сумішшю руського і татарського зодчества
Кул-Шаріф — одна з найбільших мечетей не тільки в Казані, але і в Європі

Місцеві жителі і туристи зі стажем настійно рекомендують відвідати новачкам і вулицю Баумана. Якщо вийти з Казанського кремля і пройти повз приймає всі міські свята площі Тисячоліття в бік Старо-Татарській слободи, як раз можна вийти до неї. До речі, ця вулиця є ровесницею Казанського кремля. Вона вражає красивими пам'ятниками і будівлями, радує око творчістю художників і артистів.

Вулиця Баумана є окрасою міста
Ще один вид з красивою вулиці міста

Вулиця кремлівська – ще одне місце, на яке неодмінно потрібно потрапити. Розташовується паралельно до попередньої. Чого вартий один лише Олександрівський пасаж, що виник тут у позаминулому столітті! Ще з тих часів він славився вишуканістю інтер'єрів. Також заслуговують уваги Чернояровский пасаж, Петропаловский собор.

Вулиця кремлівська є ще однією окрасою міста Казань
Олександрівський пасаж — знамените місце в місті Казань

ВАЖЛИВО: Цей один з найдавніших російських міст, історія якого налічує більше 1000 років, отримав звання найбільш швидко розвивається туристичної столиці.

Єкатеринбург – врата в Сибір

Град Катерини вважається і науковим і культурним центром. Всім туристам неодмінно варто відвідати вулицю Вайнера. На ній зустрічаються вкрай цікаві пам'ятки – наприклад, Майклу Джексону, берлінським ведмедикам, надмірно жаркого літа, закохану парочку, пузатому банкіру, автомобілю стилю ретро і т. д.

Безліч оригінальних пам'яток химерно розбавляють натовп прогулюються по місту туристів і місцевих жителів
А ось і ще один унікальний пам'ятник у місті, присвячений королю поп-сцени

До речі, приїжджі цілком можуть зорієнтуватися по червоній лінії, проведеної прямо на асфальті. Вона веде до найбільш значущих місцям міста. Романтичним натурам, приміром, обов'язково варто відвідати Літературний квартал. Виставки, фестивалі, уроки з йоги, історичні бали проводять саме тут. Як і безліч красивих фотосесій.

Літературний квартал — те місце в місті, куди теж варто піти

А ось прихильникам старовинної архітектури неодмінно треба піти до садибі Расторгуевых-Харитоновых – величезного комплексу в самому центрі Єкатеринбурга. Кожна порядна садиба своїми легендами овіяна, і ця не є винятком. Наприклад, довго ходили чутки про таємничих підземеллях. Дивно, але в 20-х і 60-х роках і справді відкрилися провали, що підтверджують чутки.

З висоти пташиного польоту краще видно родзинка міста — таємнича садиба Расторгуевых-Харитоновых

Також безперечно варто відвідати будинок Севастьянова – красива будівля стилю неоготика, зведена в позаминулому столітті. Сучасний представник унікальної архітектури Єкатеринбурга – вежа Висоцький. Довгий час ця будівля в 52 поверху вважалося найвищим у місті.

Будинок Севастьянова — візитна картка міста
Вежа Висоцький довго була найбільш високою в місті

Нижній Новгород – столиця Поволжя

Старовинний російський місто, веде своє летоисчесление ще з XIII століття, розташований в місці зустрічі двох річок. Збереглася ця атмосфера старовини і до наших днів – архітектурних і культурних пам'яток тут безліч.

Мальовничість і екологічність – візитна картка міста. Тут є на чому відпочити віч – 33 озера, 12 річок, безліч парків і садів.

Мещерское озеро безумовно прикрашає місто

Також в цьому місті є свій власний Кремль. Дізнатися його можна по білокам'яній стіні, простягнулася приблизно на пару кілометрів. Поруч знаходиться набережна, з якої відкривається надзвичайно мальовничий вигляд. Дивно, але практично всі башти Кремля – 12 з наявних 13 – збереглися в первозданному вигляді! На території комплексу знаходиться безліч храмів і музеїв.

Нижегородський Кремль є справжньою окрасою міста
З набережної міста відкривається красивий вигляд
вулицю Велика Покровська. Колись тут любили обживатися купці, дворяни. Тому романтична прогулянка по брукованому покриттю в оточенні красивих старовинних будинків забезпечена.

Велика Покровська вулиця є перлиною міста

А чого варті пам'ятники на цій вуличці! Тут можна зустріти кам'яних Євстигнєєва, дивиться в люстерко панночку, городового, листоноші з його велосипедом.

Близько такого листоношу в центрі міста завжди можна сфотографуватися
А ось дворянська подружжя, прогуливающаяся по місту в будь-який час доби

Також неодмінно варто відвідати садибу Рукавишниковых – колишній особняк купця. Побудований він був в кінці XIX століття, і сьогодні вражає як зовнішньою, так і внутрішньою обробкою.

Усадьва Рукавишниковых — одна з прикрас міста

Обов'язково варто відвідати і Нижегородська ярмарок – найбільший виставковий комплекс Росії. Вона включає в себе Староярмарочный Спаський собор, гостинний двір, основний ярмарковий будинок і обвідний канал.

Нижегородська ярмарок — гордість міста

ВАЖЛИВО: В Нижегородському державному художньому музеї можна побачити одну з найбільших картин у світі. Називається вона «Заклик Мініна», а за розмірами відповідає параметрам 6х7 метрів!

Одна з найбільших картин знаходиться в місті Нижній Новгород

Калінінград – Королівська гора

Саме так переводився в свій час Кенігсберг – назву міста до 1946 року. На даний момент він вважається одним з найбільших в Росії. І при цьому тут не зустрінеш натовпи туристів, хоча подивитися дійсно є на що і крім пляжів.

Приміром, на незвичайні музеї. Музей світового океану – хіба хто-небудь очікує зустріти таке на території Росії? Тим не менш, в Калінінграді це можна зробити. Як і відвідати єдиний у всьому світі Музей бурштину.

Музей бурштину в Калінінграді — унікальне явище не тільки в цьому місті, але і в світі
Музею океану в Калінінграді також є родзинкою міста
Історико-художній музей. Тут є експозиції, присвячені природі краю, археології, побуту і традицій різних часів. Окремі експозиції присвячені війні 30-х-40-х років і Калінінграда як уже російському місту.

Історико-художній музей розповість про місто більш повно

Безперечно варто відвідати і Парк скульптур. Прогулюючись по тінистих затишними алеями, можна паралельно насолодитися знайомством з увічнені в камені творами мистецтва. Всі вони відображають те, що пов'язане з містом.

У Парку скульптур також можна дізнатися більше про місто

Шанувальники архітектури обов'язково повинні побачити міські ворота. Їх 7, і всі вони розташовуються в різних місцях. Але поїздити по Калінінграда в пошуках воріт безперечно варто. Кожен такий пам'ятник історії оригінальний, і кожен може про щось розповісти.

Королівські ворота являють стиль неоготика у місті Калінінград

Старовинні вулички – як же без них в такому місті? Величних будівель тут немає, але зате перейнятися духом старого міста вийде обов'язково. Марауненхоф, Амалиенау – це дійсно атмосферні куточки.

Ось таку красу можна побачити, прогулюючись по вуличці Амалиенау міста Калінінград

ВАЖЛИВО: Сюди радять приїжджати за душевним спокоєм.

Архангельськ – хранитель традицій північних

Це місто ще в XVI столітті вказав спорудити Іван Грозний. Помилуватися традиціями дерев'яного зодчества північних регіонів всі охочі можуть у чудовому місці під назвою Малі Корелы. Самий справжній музей під відкритим небом, який вміщує більше сотні будівель різного призначення. Громадські, церковні і, звичайно ж, цивільні споруди такі, якими їх могли бачити наші предки – звучить інтригуюче, чи не правда?

Малі Корелы — красиве самобутнє місце, яке обов'язково треба відвідати, опинившись в місті Архангельськ

Чудово доповнить враження від попереднього місця Кенозерский парк. Природа і культура тут немов застигли у часі, являючи собою ще одну відсилання до минулого.

Кенозерский парк — красиве місце, обов'язкове до відвідування туристами, що бажають приїхати в Архангельськ
пам'ятники. Наприклад, Петру I. І перший пам'ятник, зведений на честь вченого на території Росії – зображення Ломоносова.

Пам'ятник Ломоносову в місті Архангельськ

Бажаючим ознайомитися з історією та природою Архангельська і області ближче, потрібно внести в блокнот мандрівника місцевий краєзнавчий музей. До речі, найстаріший подібного роду в Росії.

Краєзнавчий музей міста Архангельськ

ВАЖЛИВО: Цікаво, що до XVII століття будівлі в Архангельську були дерев'яними, і багато з них збереглися до нашого часу.

І в цілому таке місто з висоти пташиного польоту виглядає дуже красиво

Сочі – місто сонця

Морське узбережжя, теплий і комфортний клімат, безліч пляжів, цікава рослинність – що може бути краще для відпочинку? Флора тут і справді дивовижна – евкаліпти, магнолії і справжні пальми! Не в горщиках, а прямо на вулиці. Всім туристам відразу ж здається, що вони потрапили кудись на інший континент.

Російський місто з пальмами — фантастично, але цілком реально
Червоній галявині можна побачити гори. В зимову пору сюди люблять приїжджати прихильники відпочинку у сніговій скелястій місцевості. Також доступні звичайні прогулянки по мальовничих хребтів.

Гори поруч з містом Сочі — також явище цілком реальне

Любителі помандрувати по мальовничим куточкам також звертають увагу на екскурсії до водоспадів долини річки Шаху. Гірська річка Мзимта чекає всіх, хто любить сплав подібного роду речушкам на спеціальних човнах. Можна зробити мальовничі фотографії і в печерах – наприклад, в Воронцовської, Ахштырской.

Водоспад біля річки Шаху обов'язковий до відвідин всім, хто прибув в місто Сочі в пошуках красивих видів
Воронцовські печери в місті Сочі — справжній казковий куточок

У Сочі можна знайти безліч океанаріумів, акванариумов, зоопарків. Приміром, великий океанаріум розташований в Адлерському районі. У ньому всі відвідувачі можуть на власні очі побачити близько 4800 видів мешканців вод. Печери, рифи, затонулі кораблі – всі ці інсталяції роблять знайомство з водним світом ще більш захоплюючим.

У місті Сочі океанаріум дозволяє буквально зануритися в водний світ

Звичайно ж, в курортному місті не обійтися без атракціонів. Найбільшим парком з ними вважається «Рів'єра». Яскраві клумби, приголомшливий розарій, кімнати сміху, Зелений театр, виставки, кафе, дельфінарій і, звичайно ж, маса атракціонів на будь-який смак.

Існує думка, що з'їздити в Сочі і не відвідати Рів'єру — це все одно, що не їздити в Сочі зовсім

Візитною карткою Сочі є також танцюючі фонтани. Вони розташовані на Платановій алеї і в Олімпійському парку. Високо піднімаються струменя води гарно танцюють в такт музиці.

Музичний фонтан в Олімпійському парку Сочі

ВАЖЛИВО: Цікавий факт полягає в тому, що після Мехіко Сочі є найдовшим містом. Приблизно 148 кілометрів уздовж морського узбережжя!

Ростов-на-Дону – південна столиця Росії

Сучасний місто, один з найбільших в Росії, але зберіг при цьому самобутність. Відомий він багато в чому завдяки своїй зелені – тут, безумовно, є де відпочити душею від суєти.

Парк імені Максима Горького в місті Ростов-на-Дону

Ростов вважається містом, в якому живуть контрасти. Сучасні споруди органічно переплітаються з купецькими будинками минулих епох.

Особливо багато архітектурних цікавинок на вулиці Велика Садова. Згідно з історичними джерелами, забудовували її з 1781 року. Приміром, тут знаходиться особняк актриси Маргарити Чорновий, який їй подарував шанувальник.

Особняк актриси Чорнової в місті Ростов-на-Дону

Також обов'язково потрібно побувати на набережній. Це одне із самих симпатичних і романтичних місць міста.

Набережна міста Ростов-на-Дону справді мальовнича

ВАЖЛИВО: Ростовський зоопарк вважається найбільшим в Росії і одним з найбільш великих в Європі.

Ростовський зоопарк — те, що обов'язково потрібно відвідати в місті

Красноярськ – місто золотий

Назвати його так можна тому, що, згідно з дослідженнями, приблизно 1/5 видобувається в Росії золота знаходиться саме тут. До того ж місто це є найбільшим в Сибіру.

Його головною родзинкою вважаються фонтани. Більше 140 штук подібних споруд на будь-який смак – великі і маленькі, музичні та просто кольорові.

Фонтани міста Красноярськ — окремий вид мистецтва

З архітектурних візитних карток можна виділити каплицю Параскеви П'ятниці. Її силует знайомий багатьом, і навіть випущений на банкнотах у вигляді водяного знака. Примітно, що поряд з каплицею місцеві жителі заряджають гармату, яка в обідню сповіщає всіх про точний час.

Каплиця Параскеви П'ятниці в місті Красноярськ

Любителі красивих кадрів зобов'язані податися туди, де видно Комунальний міст. На знімках він виглядає приголомшливо і, до речі, організація ЮНЕСКО удостоїла його увагою.

Комунальний міст прославив місто Красноярськ

ВАЖЛИВО: Красноярськ безліч разів перемагав у номінації «Упорядкований місто».

Звичайно, цікавих міст в Росії набагато більше – всі в одну статтю не уместишь. Але щиро сподіваємося, що хто-небудь з читачів завдяки цьому матеріалу відкриє для себе якесь нове місце, яке раніше не заносив в блокнот мандрівника.

І, наостанок, невелике відео про одних з найкрасивіших містах Росії: