Як правильно пишеться слово — «недалеко» або «не далеко»: разом чи окремо?

Як правильно пишеться недалеко чи не далеко?

Часом створюється враження, що правила російської мови — незліченні. Чи не для кожного окремого слова в нашій мові знайдеться своє правило. Особливо гостро стоїть питання про написання слів з часткою «не». Ось таке ось поєднання слів ми сьогодні і розглянемо у статті.

Як правильно пишеться слово: «недалеко» або «не далеко»?

Як правильно пишеться «недалеко» або «не далеко»?
  • З самим словом «далеко» питання виникають рідко. А ось його поєднання з часткою «не» викликає цілий ряд труднощів і спорів.
  • Граматика рекомендує при написанні слів «недалеко» або «не далеко» звертати увагу на їх значення для пропозиції в цілому.
  • Залежно від того, в якій формі і з якими словами у зв'язці буде стояти це слово, можна робити висновки про його правильному написанні.

В яких випадках «недалеко» пишеться разом?

Коли «недалеко» пишеться разом?
  • Прислівник далеко пишеться разом з часткою «не» тоді, коли нове слово набуває абсолютно протилежне значення вихідного слова. До того ж, найчастіше, утворилося таким чином, злите слово «недалеко» можна з легкістю замінити схожими за значенням наріччям. Приклад: Їх селище знаходився недалеко (близько) від міста.
  • Злите написання слова «недалеко» можливо при наявності пояснювального прислівники «зовсім» або «зовсім». При цьому, дані прислівники повинні виступати в якості посилення слова «недалеко». Приклад: Вони від'їхали зовсім недалеко. (Дуже близько). Головний поштамт знаходився в десяти хвилинах ходьби, а нове відділення побудували зовсім недалеко від нас.

В яких випадках «не далеко» пишеться окремо?

Коли «не далеко» пишеться окремо?
  • Слово «не далеко» буде писатися окремо, якщо частинка «не» наділяє це слово властивістю протиставляти щось чогось. Приклад: Найближче селище знаходиться не далеко, а в хвилинах їзди.
  • Слово «далеко не» пишеться окремо, якщо його заперечення підкріплюється за рахунок пояснювального прислівники, яке починається на «ні», або ж за рахунок словосполучень типу «аж ніяк не». Приклад: Залізнична станція знаходилася зовсім не далеко. Залізнична станція знаходилася ніяк не далеко.
  • Слово «не далеко» буде писатися окремо у зв'язці зі словами «зовсім» або «зовсім» в тому випадку, коли зазначені слова за змістом будуть синонімами слів «аж ніяк» і «жодним чином». Приклад: Залізнична станція знаходилася зовсім не далеко (жодним чином не далеко). Залізнична станція знаходилася зовсім не далеко (аж ніяк не далеко).

Як писати слово — недалекий або не далекий: разом чи окремо?

Як правильно писати «не далекий» або «недалекий»?

Правила написання прислівників «недалеко» і «не далеко» поширюються і на прикметник «недалекий» або «далекий».