Клаптикове шиття: як зшити клаптева ковдра своїми руками? Техніки і схеми красивого і легкого шиття клаптикової ковдри

Клаптикове шиття — вид рукоділля, який сформувався за необхідності кудись використовувати клаптики, що залишаються після викрійки та шиття. І якщо раніше це були примітивні вироби побутового використання, то сьогодні техніка клаптикового шиття або печворку перетворилася на справжнє мистецтво, яким можуть займатися навіть люди незнайомі зі швейною справою — створити клаптикову ковдру або виріб дуже просто.

Зміст

Обладнання для клаптикового шиття

Печворк став настільки поширеним, що у продажу багатьох магазинів рукоділля можна побачити і придбати спеціальний набір для клаптикового шиття, що включає всі необхідні інструменти. Але для тих, хто займатися подібним рукоділлям постійно не збирається і не хоче витрачати кошти на придбання такого набору, підійдуть інструменти, які можна відшукати будинку абсолютно безкоштовно.

Инмтрументы

Для створення клаптикового шедевра знадобляться:

 • ножиці або ніж роликовий
 • голки
 • нитки
 • олівець
 • шпильки
 • сантиметр
 • крейда
 • папір
 • швейна машина (якщо має великий обсяг шиття)
Тканина

Крім цього, необхідні матеріали, які також можна придбати в магазині або ж пошукати будинку. Для створення гарної різнобарвною вироби будуть потрібні строкаті шматки тканини, що і підкладка — все це можна вирізати з непридатною старого одягу, постільної білизни, хусток, штор і інших невикористовуваних у побуті речей.

Техніки клаптикового шиття ковдри для початківців. Прості способи шиття клаптикової ковдри своїми руками

Існує велика кількість різних стилів і технік створення клаптикової ковдри. Вони відрізняються між собою не тільки специфікою створення, але і перевагою певної фактури і колірної гами. Розглянемо найбільш прості техніки печворку для початківців майстринь.

Печворк

Традиційна техніка

Англійська або традиційний печворк вважається найбільш простим і підходить для початківців. Його особливість полягає в тому, що для шиття використовуються шматки різних розмірів і форм, які просто зшиваються між собою в довільному порядку або формуючи певний орнамент.

Ковдра в традиційній техніці
Виріб з клаптів різних розмірів
Подушки в англійській техніки
Традиційна техніка з орнаментом

За допомогою такої техніки можна зшити різні побутові пристрої, такі як прихватки, серветки, ковдри і ковдри. Простота англійської печворку полягає ще й у тому, що, як правило, з клаптів шиється тільки лицьова сторона, а тильна сторона є цілісним шматком тканини.

Ковдра з малюнком

Квадратна або шахова техніка

Квадратна техніка

Ця техніка передбачає пошиття ковдри з клаптиків, зшитих у квадрати однакових розмірів. Виготовлення такого ковдри не складе особливих труднощів, але ручне зшивання деталей потребує великої кількості часу, тому для економії зусиль краще використовувати швейну машинку.

Ковдра в шаховій техніки
Дрібні квадрати
Шахова техніка з використанням квадратів довільних розмірів

Техніка «Акварель»

Ковдра зшивається з квадратів, як і в попередньому випадку, але особливістю техніки є особливий підхід до підбору кольорової гами і поєднання відтінків між собою. Як правило, проводиться підбір клаптів тканини від світлих відтінків до більш темним, від холодних квітів до гарячих і т. п. Також приділяється увага фактурі тканини — клапті повинні гармоніювати між собою.

«Акварель»

Техніка «Смужка до смужці»

Для створення виробів у цій техніці тканини різних кольорів і фактур ріжуть на смужки різної довжини і ширини. Поєднуючи їх між собою в різних візерунках, шиють вигадливі наволочки, ковдри, скатертини та предмети інтер'єру. У виробах також можуть бути присутні які-небудь геометричні фігури (найчастіше це квадрат у центрі), але домінують смужки, які і є основою композиції.

Смужки
Техніка смужок із створенням квадратного візерунка

Техніка «Трикутники»

Ковдру, створене з різних трикутних клаптів, виглядає колоритно і декоративно завдяки тому, що з допомогою цих геометричних фігур можна створювати різні малюнки і узори. Техніка досить проста і вона підходить для початківців, а принцип створення ковдри полягає в зшиванні сторін рівнобедрених трикутників.

Дрібні трикутники
Великі ручні шви
Вигадливий візерунок

Крейзі-печворк

Техніка виконання такого ковдри полягає в хаотичному поєднанні клаптиків різних розмірів, фактур і кольорів. З'єднуючись між собою, вони не формують будь-якого візерунка або малюнка, а розміщуються в довільному порядку. Родзинкою такого ковдри стане строкатість і незвичайність.

Крейзі-печворк
Подібність малюнка в цій техніці
Ковдра з клаптиків в техніці крейзі

В'язаний печворк

На відміну від попередніх технік цей петчворк створюється без зшивання лоскутов. По-перше, використовуються не шматки тканини, а в'язані клаптики різних кольорів, але виготовлені з однакових за типом ниток. По-друге, ці клаптики зв'язуються, а не зшиваються, що дозволяє створити оригінально в'язане ковдру в стилі печворк.

Різнокольорові квадрати
В'язаний гачком печворк
Ковдра в стилі печворк в'язаний

В'язаний печворк підійде не для всіх рукодільниць, так як для створення такого ковдри необхідно не з чуток бути знайомою з в'язанням як спицями, так і гачком.

Японський печворк

Техніка полягає в пошитті вироби з клаптиків різних геометричних форм. З'єднуватися між собою вони можуть хаотично або ж у певну аплікацію, а кольори повинні бути неодмінно натуральних відтінків.

Японська техніка

Як шити клаптикову ковдру?

Яку б техніку шиття ковдри Ви не вибрали, потрібно приготуватися до того, що Вам належить копітка робота, але її результат з лишком окупить всі витрачені зусилля. Перед початком роботи необхідно продумати які інструменти потрібні і які тканини, при необхідності докупити відсутній матеріал.

Інструменти і матеріали

Якщо шити вручну не хочеться, то можна використовувати швейну машину — стібки будуть акуратніші, а лінія шва рівною. Також у багатьох техніках використовується праска для прасування швів, а замість ножиць застосовують роликовий ніж, який значно полегшить праці.

Трафарети для печворку

Клаптикове шиття двостороннього ковдри

Красиве і незвичайне ковдру в техніці крейзі-печворк може створити навіть людина, яка чує про клаптиковому шитті вперше. Простота виготовлення полягає у відсутності будь-якого орнаменту і зображення — тим не менш ковдру вийде дуже незвичайним і порадує око яскравою кольоровою гамою.

Готове ковдру

Для початку необхідно приготувати інструменти та матеріали, які знадобляться в процесі створення ковдри:

 • 6 відрізків тканини (110*140 см кожен), стільки ж знадобиться на другий бік ковдри
 • синтепон (170*220 см)
 • нитки, голки, шпильки
 • швейна машина
 • роликовий ніж або ножиці
 • підкладка
 • лінійка
 • крейда або олівець

Тканина для ковдри повинна підходити по фактурі і колірній гамі, клаптики повинні добре гармоніювати між собою. Перед тим як приступити до шиття тканина краще випрати та випрасувати, щоб потім вона не сідала в готовому виробі.

Робота починається з викрійки і різання тканини. Для створення ковдри необхідно з кожного відрізу викроїти з 6 квадратів параметрами 45х45 см. Отримані відрізи викладаємо шарами, чергуючи в однаковій послідовності всі наявні квадрати.

Квадрати

З допомогою роликового ножа і лінійки довільно розріжте всі квадрати по одній лінії. Якщо використовуєте ножиці, то необхідно відміряти лінійкою лінію відрізу і позначити її крейдою або олівцем, після чого вирізати.

Викрійка

Один з відрізаних фрагментів перекладіть під низ стопки таким чином, щоб зверху було два фрагменти: першого та другого кольору.

Квадрати необхідно розрізати

Після цього по квадратах зшийте фрагменти, використовуючи швейну машинку. Отримані квадрати пропрасуйте праскою і складіть в тому порядку, в якому квадрати були після розрізання.

Зшити фрагменти

Далі так само як в перший раз необхідно провести лінію і розрізати всі шари (розріз може перетинати перший шов).

Черговий розріз і перекладання
Квадрати з фрагментів
Всі типи тканини повинні з'явитися в квадраті

Один з відрізаних фрагментів знову перекладається під низ, після чого, як в перший раз, повторюється зшивання і проутюжка.

Повторення дій

Розрізання, перекладання та подальші дії повторюються 7-10 раз для того, щоб кольори в квадратах максимально перемішалися. Щоб це відбувалося швидше можна перекладати фрагменти відразу двох або трьох квадратів під низ, тоді ці дії доведеться повторювати разів менше.

Обрізання країв

Після того як з одноколірних квадратів будуть зроблені різнокольорові клаптеві відрізи перед Вами стоїть завдання підрівняти їх так, щоб всі їх сторони були рівні 32 см. Потім можна приступати безпосередньо до «збірці» ковдри, а точніше, його пошиття.

За допомогою машинки з'єднайте квадрати в одне полотно, пошивши їх один з одним і прогладьте шви. Точно в такій же послідовності створіть другу сторону ковдри, після цього можна зшивати виріб у єдине ціле. Для цього послідовно пошарово зшивають перший шар, синтепон і другий шар.

Клаптикове шиття: дитяче ковдру для дівчинки

У стилі печворку можна створити миле ковдрочку для дівчинки, обравши в якості матеріалу відрізи тканини рожевих відтінків і синтепон. Для цього відмінно підійде будь-яка техніка клаптикового шиття, але найбільш простий, з якою чудово впораються навіть початківці, стане техніка шахового петчворка.

Клаптева ковдра рожевого кольору

Для цікавого шахового візерунка цілком достатньо тканин двох відтінків, але, застосувавши більшу кількість відтінків рожевого, Ваш виріб буде більш виграшним. Вирізавши квадрати однакового розміру і з'єднавши їх між собою, розмістивши кольору в шаховому порядку, можна швидко і без зайвих зусиль зшити оригінальне ковдрочку для дитини. Для того щоб шви не оттопыривались необхідно акуратно їх пропрасувати.

Ковдра з великих квадратів

Виготовлену частину ковдри необхідно пристрочите до синтепону, а із зворотного боку краще використовувати цілісний шматок рожевої тканини потрібного розміру: виворітна сторона анітрохи не зашкодить виробу, а, навпаки, додасть йому декоративності. Також посприяє декоративна обробка лицьової сторони, яку можна прикрасити саморобними квітами або бантиками.

Шахова техніка

Клаптикове шиття: ковдра для хлопчика

Для створення теплої і красивого ковдри для хлопчика переважніше вибрати тканини синіх і блакитних відтінків, але вони можуть бути і різнокольоровим, строкатим і мати різні візерунки. Для виробу в стилі печворк будуть потрібні:

 • кілька видів тканини поєднуються між собою за фактурою для створення квадратів
 • відріз тканини для виворітного боку ковдри
 • синтепон
 • швейні приналежності (голки, нитки, швейна машинка)
 • лінійка
 • ножиці
 • крейда
Дитяче ковдру

Послідовність роботи:

 1. Перед тим як приступити до створення дитячого ковдри тканину необхідно випрати і пропрасувати (так готове ковдру не осяде після прання)
  2. Після цього можна відміряти і вирізати квадрати різних кольорів розміром 27х27 см. Всього таких квадратів необхідно створити 24
  3. Викладіть на рівній поверхні виворітний відріз тканини, який повинен бути на кілька сантиметрів більше лицьового боку і пристрочите до неї синтепон
  5. На отриману заготівлю викладіть по краю, в лінію квадрати і приколіть їх шпильками до заготівлі
  6. Пристрочите квадрати до заготівлі по нижній і бічних лініях квадратів, не зачіпаючи їх верхній сторони, яку знову приколіть шпильками
  7. По лініях, трохи підвертаючих квадрати щоб приховати їх краю, пришийте всі квадрати до заготівлі
  8. Стирчать край ковдри можна підрізати і пристрочите з боків невеликі смужки тканини, які приховають похибки і нерівності
Ковдра-печворк для хлопчика

Клаптикове шиття дитячого ковдри: схеми

Зшити ковдру для дитини можна і за таким простим схемам:

«Ялинка»
Найпростіші схеми
Печворк-мозаїка
Шестикутники і трикутники
«Зірка»

Клаптикове шиття ковдри панно: схема

Для тих, хто вважає, що створити ковдра з клаптиків просто їх пошивши забава дуже елементарна є альтернатива — створення ковдри-панно. Такий виріб буде справжньою прикрасою будинку і буде мати практичну цінність. Для основи ковдри підійде як однотонну ковдру, зшиту з цільного матеріалу або клаптева ковдра, яке Ви вирішите прикрасити декоративним панно.

Квіткове панно
Фігури

Найбільш простим рішенням буде нашивка поверх ковдри окремих геометричних фігур або квітів. Зробити це просто, приготувавши заготівлі як на схемі. Вирізавши їх з паперу і використовуючи як трафарети, можна вирізати фігури з тканини, а після цього нашити на ковдру.

Нашити такі елементи на лицьову сторону ковдри можна кілька штук в хаотичному порядку або розміщені впорядкованими лініями — проявляйте фантазію і сміливо втілюйте ідеї в життя.

«Маки»

Шви, якими будуть пришиті елементи пано — це його родзинка. Якщо використовувати контрастні кольори ниток, то ковдру придбає додаткову декоративність і це його тільки прикрасить.

«Будиночок»
Сюжетне панно

Відео: Клаптева ковдра «Пряниковий будиночок»

Як зшити ковдру в клаптиковій техніці: поради та відгуки

Створення ковдри в стилі печворк — це неординарне заняття, гідний вищих похвал і найкращих компліментів. Але заслужити їх можна лише створивши дійсно якісну річ, яка покаже рівень майстерності і фантазію. Щоб втілити задумане вдалося з лоском необхідно слідувати деяким правилам:

 • колірна гамма і фактура тканин повинна добре поєднуватися між собою
 • шви повинні відбуватися максимально акуратно, зайві нитки не повинні стирчати, а проутюжка повинна бути ретельною — тоді нічого не буде віддуватися і псувати загальне враження про виріб
 • заздалегідь продумуйте композицію, не намагайтеся створювати «на ходу»
 • не забувайте про те, що після прання тканина має властивість сідати і запобігти деформації виробу дозволить попереднє прання тканини
 • довжину і ширину тканин необхідно підбирати з невеликим запасом на шви
проявляйте фантазію і не бійтеся використовувати підручні матеріали

Якщо розібратися і вникнути в особливості клаптикового шиття, то стане очевидним, що нічого складного в цій техніці немає. Необхідно лише проявити свою посидючість і фантазію і тоді створене ковдру-печворк порадує зовнішнім виглядом, а від хвалебних од, уражених Вашим майстерністю гостей вдома, не буде відбою.

Відео: Клаптева шиття