Фашизм і нацизм: в чому різниця?

Що таке фашизм і нацизм? Різниця між диктаторськими режимами фашизму і нацизму.

Сучасному поколінню все важче прорватися крізь завісу ярликів, цинічних висловлювань і невірних суджень, щоб розібратися у фашизмі та нацизмі, що в них спільного і які у них відмінності. А сучасні школярі впевнені, що Гітлер пропагував фашизм, а його прихильники — фашисти. Це перша помилка, так як Адольф Гітлер проповідував націонал-соціалізм (згодом його прихильників почали називати нацистами), який був ближче до знайомого нам комунізму, ніж до самого фашизму.

Фашизм і нацизм: визначення

Тепер давайте розберемося детальніше з визначеннями фашизм і нацизм.

Фашизм — це політичне рішення, яке пропагує відкриту диктатуру як єдину можливу форму правління. Фашизм брав за свої витоки шовінізм і расизм, вважав, що у фашистських країнах немає слова демократії, а також про те, що жорстка диктатура зобов'язана мати сильну армію для агресивних виступів на сусідні держави з метою захоплення і поневолення.

Фашизм у порівнянні з іншими ідеологіями

Зародився фашизм в Італії, завдяки відомому політичному діячеві Муссоліні. Він назвав свій рух фашизмом, від італійського слова «fascio», що в буквальному перекладі означає пучок, союз, зв'язка, об'єднання.

Під час становлення комунізму основний протиборчої силою був капіталізм, але так як капіталістичний режим все ще добре пам'ятав народ молодої країни, на противагу комунізму почали протиставляти італійський фашизм. При цьому за найкоротші час на території СРСР була поширена думка, що фашизм це синонім капіталізму, і це була перша підміна понять на користь вигідною політичної атмосфери в країні.

Націонал-соціалізм — це офіційна політична ідеологія Німеччини в часи правління Адольфа Гітлера. Варто зауважити, що він же був і засновником ідеології, хоча біля витоків зародження націонал-соціалізму стояли ще шотландські політичні діячі дев'ятнадцятого століття. Незважаючи на те, що багато десятиліть комунізм ретельно відмовлявся від загальних понять з націонал-соціалізмом, у цих двох рухів дуже багато спільного.

За основу Гітлер взяв вищезгаданий фашизм, додав соціалістичні складові, оформив з антисемітизмом і расизмом і отримав унікальне рух, яке звеличує свою арійську націю і очищається завдяки повного знищення циган, євреїв, слов'ян та гомосексуалістів незалежно від раси.

Коротка характеристика нацизму і фашизму

Спільність та відмінність фашизму і нацизму

Якщо розглядати фашизм від Муссоліні — фашистська доктрина ґрунтується на державі. Основа політичної складової це країна в цілому і зокрема: завдання, цілі, напрям в майбутньому. У фашизмі особистість як така навіть не розглядається тільки абсолютна влада, яка робить все можливе для створення сильної держави. Люди, соціальні групи і т. д. розглядаються виключно як корисні для країни і абсолютно даремні без держави.

Одного разу Муссоліні сказав фразу, в якій зібрана суть політичного спрямування: «Все в державі, нічого проти держави, нічого поза державою!». Таким чином, можна зрозуміти, що фашизм це сильна держава з диктатором, який піклується виключно про державу, не розглядаючи громадян як особистостей, лише як цеглинки складові держава.

Націонал-соціалізм же, навпаки, прагнув до побудови ідеального суспільства, і держава розглядали виключно як тимчасовий, перехідний період. Зверніть увагу, що утопія про ідеальному суспільстві була підкреслена з робіт Леніна і Карла Маркса, які були покладені в основу комунізму. Ідеальне суспільство, на думку Адольфа — єдина, чиста арійська раса, що живе в бесклассовом суспільстві.

Расова чистка нацизму в дії: проводяться заміри з яких буде зроблений висновок про чистоту крові.

Національний і расовий підхід нацизму був абсолютно протилежним фашизму. У випадку з фашизмом Муссоліні поняття раси замінювалося на «нація», він мав на увазі не чисту расу, а ідею почуттів. Тобто в Італії могли існувати не тільки італійці, але і інші нації, якщо їх почуття і думки були заповнені італійським фашизмом.

В нацизмі ж слова нація вважалося застарілим, таким, що втратив своє первісне значення. Раса — ось джерело, до якого необхідно повернутися. Тому в нацизмі були масові механічні расові чищення, для створення ідеального суспільства на Землі.

Незважаючи на те, що Муссоліні закликав італійців поважати свою расу, і вважав себе расистом, він також був упевнений, що чистота італійської раси зовсім не означає повне знищення інших рас. А от нацизм йшов саме таким шляхом. До того ж Муссоліні був противником Євгеніки як вчення і був повністю впевненим у тому, що до двадцятого сторіччя ні одна раса не дійшла чистою. І навіть євреї, що тримаються закритого суспільства, не можуть похвалитися чистотою раси. Адольф Гітлер навпаки, був переконаний, що на території його країни все ще залишилися чисті арійці, і їх можна визначити за певним фізичним параметрам. І саме залишки чистих арійців дадуть зростання майбутнього ідеального суспільства, інші повинні бути стерилізовані і не мати право давати потомство.

Порівняння фашизму і нацизму

Також на користь відсутності антисемітизму в Італії в часи фашистського режиму свідчить той факт, що високі посади в країні під час правління Муссоліні займали і євреї, і інші менш спірні нації. У той же час у часи Третього Рейху всі значимі посади могли займати тільки люди довели чистоту своєї крові. А вище згадані нації, такі як євреї взагалі піддавалися знищенню.

Підводячи підсумки даної теми, варто відзначити, що фашизм і нацизм дві абсолютно різні ідеології, що мають як загальні напрямки, так і кардинальні відмінності. І незважаючи на те, що фашизм і нацизм так активно очорнював комунізм і діючі політичні віяння, в цих двох ідеологіях є чимало спільного з сучасними ідеями демократії, соціалізму і т. д. Звичайно ж, диктатура, расові чищення та багато іншого — всесвітньо визнані злочини, які не повинні повторитися, але як знати, звідки сучасні політики черпають своє натхнення? Можливо з тих же джерел, що і Гітлер з Муссоліні?

Відео: В чому різниця між нацизмом і фашизмом?