Техніка малювання Ебру: особливості. Як малювати в стилі Ебру новачкові?

Ебру є дуже цікавою технікою малювання. У нашій статті ми розповімо, що вона собою представляє і як її правильно використовувати.

Ебру є особливою технікою малювання, коли замість звичайного паперу використовується вода. Звичайно, звичайна для цього не підійде, воду треба спочатку особливим чином приготувати. Що стосується фарб, то вони теж не зовсім прості і повинні мати спеціальну натуральну основу. У підсумку малюнки виходять украй цікавими і красивими, а повторити їх практично неможливо.

Малювати на воді буде цікаво всім, незалежно від віку. Цей оригінальний спосіб дозволяє зайняти маленького непосиду на кілька годин. Крім того, за допомогою такої техніки можна розвивати уяву і творчі навички, а це дуже важливо для кожного малюка. У нашій статті ви дізнаєтеся, що це за техніка і як втілювати її в життя за допомогою простих дій.

Техніка малювання Ебру на воді — історія виникнення

Малювання Ебру

Незважаючи на те, що Ебру визнали турецької технікою, вона виникла у східних країнах. Початок вона бере Японії в 12 столітті. У той час там активно розвивалося мистецтво суминагаши, що в перекладі означає «плаваючі чорнило». Ченці таким способом малювали неповторні візерунки на тоненькій рисовому папері або тканини, яку потім використовували для прикрас. Це стало дуже популярним, особливо серед імператорів та їх близького оточення.

На даний момент є багато версій, звідки конкретно з'явилася техніка створення малюнків на воді. В джерелах згадуються різні країни і незважаючи на те, що сама техніка почала своє життя в 7 столітті, її назву стали застосовувати тільки в 10 столітті.

Турецькі майстри були великими искусниками і створювали не тільки абстракції і квіти, але і більш складні композиції. Саме слово перекладається як «повітряні хмари». І адже правда, якщо поглянути на готові картини, то відразу стає зрозуміло, чому було використано саме таку назву.

Що таке Ебру: особливості техніки, огляд, характеристика

Що таке Ебру?

Малювання Ебру передбачає використання рідини замість звичної папери. Це не проста вода з-під крана, так і фарби акварельні не підійдуть. В рідина додається екстракт гевеї. Вона дозволяє загущатися її, щоб краплі не перемішувалися між собою і не осідали на дні.

Що стосується фарб, то вони створюються на основі бичачої жовчі і особливих мінералів. Тут немає чітких меж для малювання, візерунки виходять довільними і їм не потрібна окреслена межа.

Рідка фарба відмінно розподіляється на поверхні, а спеціальні інструменти дозволяють задавати красиві візерунки. Після завершення малювання, зображення можна надрукувати на папері. Професіонали для цих цілей можуть використовувати поверхні з інших матеріалів.

Що потрібно для малювання на воді Ебру: інструменти

Інструменти для Ебру

Малювання Ебру, по суті, є не дуже складною технікою, яку може самостійно освоїти кожен новачок. Це одне з кращих занять для дитини, так як воно дозволяє розвиватися. Процес малювання може захоплювати і дорослого. Щоб навчитися створювати гарні малюнки потрібно:

Загущувач

Як ми вже сказали, рідина для малювання потрібно щільна і густа, щоб фарба не опустилася на дно і не розчинилася. Для цього використовуються спеціальні загусники. Вони бувають порошкоподібному або рідкими для приготування, або вже готовими. На упаковці кожного з них наводиться інструкція по застосуванню, яку потрібно чітко дотримуватися.

Іноді поверхня може покриватися пухирями з повітрям. Їх треба прибрати і для цього використовується звичайна газета. Покладіть її на кілька хвилин зверху і потім акуратно видаліть газету через край.

Розчин накривайте таким чином кожен раз після використання розчину. Щоб загусник не довелося зливати, покладіть листочок або наверх газетний аркуш. Це дозволить рідини не випарується.

До речі, якщо у вас немає мети завжди займатися таким малюванням, а вирішили просто спробувати, то можна замість придбання згущувача використовувати крохмаль або борошно. Конкретної кількості назвати не вийде, але маса повинна вийти як клейстер.

Фарби

Фарби для Ебру

Фарба для цієї техніки має у складі натуральний пігмент, воду і жовч. Вона досить рідка, можна сказати, що кольорова вода, а тому вона добре розтікається по поверхні. Придбати її можна в спеціальному магазині, де представлені як турецькі, так і російські бренди. Більш того, бувають і спеціальні концентрати для розведення.

Перш ніж почати створювати малюнок, краще розлити фарбу по різних ємностях чи можна для цього використовувати одноразові стаканчики. Перед застосуванням збовтайте флакон, щоб змішати пігмент та налийте трохи в ємність. Не варто наливати фарбу відразу в розчин, тому що тоді вона опуститься в загусник. Краще користуйтеся шилом або пензликом.

Просто для експериментів не обов'язково купувати фарби, ви можете зробити їх самі. Для цього знадобиться проста олійна фарба, а також розчинник. Всі кольори розводьте по окремих ємкостей, щоб вони не перемішалися. До речі, можна навіть користуватися гуашшю, але тоді замість води повинно бути молоко.

Посуд

Для води можна використовувати будь-яку глибоку посуд. Якщо ви купуєте готовий набір, то зазвичай у ньому є лоток у форматі альбомного аркуша. Його можна купити і окремо. Чим більше ємність, відповідно, тим більше зображення, тим більше, що в якості полотна буде використовуватися рідина.

Кисті

Кисті для Ебру

Для Ебру не підійде будь-яка кисть. Вона обов'язково повинна бути виготовлена з кінського волосся. Це може бути проста пензлик або кисть-щітка. Для кожної забарвлення використовується своя кисть, щоб фарби не перемішувалися. Згідно техніці, безпосередньо пензлем поверхні стосуватися не треба, інакше фарба потоне. З неї фарба розбризкується і створюються абстракції. Коли краплі доторкаються до води, то вони розтікаються і створюють цікаві візерунки.

Гребені

Гребені являють собою спеціальний інструмент, який призначений для створення візерунків. Зовні це маленькі грабельки або гребінець. Виглядає це як ряд голок, закріплених на плоску основу. Вони дозволяють задати фон і симетричність орнаменту.

Шило

Для малювання також може бути використано шило. Воно дозволяє малювати більш дрібні деталі і з його допомогою виходять красиві малюнки, наприклад, квіточки, метелики або птиці. Можна замінити його на спиці. Коли ви прорисовываете ту чи іншу деталь, то після цього протирайте кінець інструменту, щоб не перемішати фарби.

Папір

Малюнки на папері

Вона потрібна для фіксації картини. Можна купити ґрунтову папір Ебру. Хоча можна скористатися і простий. Щоб зображення не змащувалися, не користуйтеся надто щільним папером, поки ви новачок.

Як малювати на воді по техніці Ебру: інструкція

Тепер, коли ви знаєте про всіх необхідних пристосувань, можна починати безпосередньо малювати. Спочатку приготуйте розчин по інструкції, дайте йому настоятися і перелийте в піддон. Фарби розділіть по стаканчиках і підготуйте всі потрібні інструменти.

Етап 1. Створюємо фон

Перш ніж почати створювати безпосередньо візерунок, приготуйте фонову забарвлення. Вона утримає всі фарби, які будуть наноситися зверху. Наберіть фарби на пензель і розбризкайте по верху. Не варто боятися, що перші краплі розчинятися. Це нормальна реакція. Після цього можете не переживати, що фарба потоне. Вона так і залишатиметься на самому верху.

Ви можете зробити фон в одному тоні або скористатися кількома кольорами. Фарба не перемішується і візерунки виходять унікальними. Спробуйте скористатися гребенем, щоб створити складні композиції. До речі, для фону краще не брати більше 2-3 кольорів. Якщо фарби буде дуже багато, то шар буде жирним і буде важко перенести малюнок на паперовий носій.

Етап 2. Створюємо основний малюнок

Малювання Ебру

Зміст малювання Ебру полягає у створенні на воді кола, а потім на створення з нього візерунків. Спочатку краще малювати прості малюнки, а вже потім пробувати складні. Чим більше зображення дрібних деталей, тим більше навичок для його створення буде потрібно. Почніть пробувати з метеликів або квітів. Наприклад, схема створення простого квітки наступна:

  • Набираємо на шило трохи фарби і опускаємо її в воду. Самої поверхні шилом стосуватися не потрібно
  • У вас вийде невелика окружність. Якщо ви хочете, щоб вона стала більше, додайте ще фарби точно також
  • Після цього робимо ще одне коло з центру, але вже іншого кольору
  • Кінчик шила розмістіть біля краю кола всередині і почніть виводити з нього пелюстки
  • Пам'ятайте, що фарбу з шила кожен раз треба прати, інакше фарба зміщується
  • Щоб отримати чіткий малюнок, робіть це кожний раз

Використовуючи різні інструменти, ви зможете створювати найрізноманітніші малюнки, тут вже все залежить від вашої фантазії.

Етап 3. Перенесення малюнка на папір

Коли зображення буде готове, можна віддрукувати його на папері. Для цього акуратно лист кладіть на поверхню і залиште на 10-15 секунд. Щоб малюнок добре відбився, акуратно проведіть по папері.

Після цього можна акуратно діставати лист через бортик ємності, щоб зайва вода залишилася в ній. Дочекайтеся, поки зображення висохне і помістіть його в рамку.

Відео: Техніка малювання Ебру