Як врятувати людину, що тоне і не потонути самому: поради, правила безпеки і поведінки, якщо впав під лід або тонеш у воді, відкритому морі, способи надання першої допомоги, види та причини утоплення. Як зрозуміти, що тоне дорослий і дитина: пам'ятка пер

Дізнайтеся, як допомогти потопаючому людині і самому не потонути. Правила першої допомоги потопаючому.

Зміст

Утоплення: чому люди тонуть?

Утоплення — це одна з найпоширеніших причин смертності. За даними ВООЗ загибель від утоплення знаходиться на третьому місці серед смертності від ненавмисних травм.

Щорічно у всьому світі гинуть тисячі людей. Найбільш часто це чоловіки і діти. Чоловіки часто тонуть з причини алкогольного сп'яніння або зайвої самовпевненості, діти — бо надто беззахисні, вони не розуміють небезпеки води.

В Австралії утоплення стоїть на першому місці з причини смертності дітей 1-4 років. В Бангладеш більше 40% смертності дітей — утоплення. Цифри не дуже радісні. У Росії також щороку багато людей виявляються жертвами нещасного випадку. Проблема актуальна, про неї потрібно говорити, щоб запобігти і уникнути трагедії.

Нещасні випадки доводяться в більшості своїй на весну-літо. Коли на вулиці жарко і багато виходять до водойм, викупатися, поплавати і освіжитися. З початком купального сезону у рятувальників стає більше роботи, проте не завжди рятувальники вчасно приходять на допомогу.

Важливо: Потонути може будь-яка людина, навіть хороший плавець. Навіть майстер спорту вмить може виявитися беззахисним під впливом води.

Причини, за якими люди тонуть:

 1. Основна причина утоплення — алкоголь. Коли людина п'яна, він не здатний адекватно керувати собою і своїми силами. Сп'яніння може викликати непередбачувані реакції, людина просто може не усвідомлювати, що з ним відбувається.
 2. Дитячий вік. Досить кількох хвилин, щоб сталася непоправна трагедія. Ніколи не можна залишати дітей біля води самих, навіть біля берега.
 3. Невміння плавати. Не вміють плавати обов'язково повинні бути у воді у спеціальному жилеті або рятувальному колі.
 4. Холодна вода. Вода для купання повинна бути комфортною. Коли температура нижче 17°, далеко не кожна людина зможе відчувати себе розслаблено. Холодна вода здатна викликати судоми, які будуть перешкоджати плавання.
 5. Сильна течія. Воно може понести людини, вибити його з сил у спробах вибратися.
 6. Травми. Отримана травма може стати причиною утоплення, ніколи не можна стрибати у воду, якщо не знайомий з дном. Це повинно стати золотим правилом.
 7. Проблеми зі здоров'ям. У людини у воді може початися епілептичний, серцевий напад .

Щоб потонути, не обов'язково заходити глибоко. Вистачить того, що голова може опинитися під водою. Варто пам'ятати, що якщо чоловік почав тонути, його можна врятувати. Вчасно надана допомога може врятувати людині життя. Важливо тільки знати, що і як потрібно робити.

Теоретичні знання даються дітям в школі. З дитинства дітей вчать тому, як врятувати потопаючого людини. Важливо встигнути застосувати свої знання на практиці.

Людина тоне — чому?

Види утоплення

Утоплення — складний процес. Але від того моменту, коли людина починає тонути і до смертельного результату, може пройти зовсім мало часу.

Важливо: У рятувальника є кілька хвилин, щоб врятувати життя.

Смерть настає з тієї причини, що органи дихання наповнюються водою. Людина не може дихати.

Утоплення в різних видах рідин може відбуватися по-різному. Буває таке, що люди тонуть не тільки у відкритій водоймі, але також у великій ємності з молоком, бензином.

Існують такі види утоплення:

 • Істинне. Воно може бути солоною, прісній воді. Вода йде в легені, змішується з кров'ю, починається гемодилюція. В цей час потопаюча людина виснажує ресурси організму боротьбою. На початковій стадії він у свідомості, дихання поки не порушено, однак людина збуджений. На агональной стадії свідомість, а також дихання порушене, кровообіг збережено. Потім настає клінічна смерть. Істинне утоплення має ще назву «бліде» із-за кольору шкірних покривів.
 • Асфиксическое. Для цього виду утоплення характерно те, що вода зовсім в легені може не потрапити. Але відбувається ларингоспазм. Рецептори в горлі дратуються водою, потопаючий починає задихатися.
 • Синкопальний. При цьому виді надходить зовсім небагато води в легені, а смерть настає в результаті зупинки серця. З-за різкого спазму судин дихання зупиняється .

У 20% випадків спостерігається змішане утоплення.

Що необхідно знати про утопленні

Як зрозуміти, що людина тоне?

Зазвичай вважається, що потопає кричить, просить про допомогу, привертає до себе увагу руками. Це не так. Інакше не відбувалися випадки, коли на очах у десятків людей тонуть люди.

Важливо: Потопаючий веде себе зовсім не так, як багато хто звик вважати. Ні криків, розмахування руками. Важливо знати в першу чергу це правило.

Існує поняття «інстинктивна реакція потопаючого»:

 1. Руки потопаючого витягнуті в сторони, людина не махає ними. Витягування рук в різні боки відбувається несвідомо, людина робить спроби спливти.
 2. Потопаючий розташований у вертикальному положенні. Поки є реакція інстинкту, він здатний бути в цьому положенні всього до 1 хвилини. Потім тіло повністю занурюється під воду.
 3. Рот весь час під водою, то над водою. Людина покликати на допомогу не може, у нього просто немає можливості. Всі свої сили кидає на те, щоб боротися і спливти.
 4. Потопаючий не робить осмислених рухів. Він не схопиться за кинутий йому коло або за руку.

Ні в якому разі неприпустимо зволікати. Потрібно діяти швидко і негайно. Як рятувати потопаючих, читайте нижче.

Якщо людина все ж кличе на допомогу, кричить, це не означає, що йому не потрібна допомога. Але це зовсім інша стадія, яка називається паніка. Така паніка може тривати недовго, вона передує інстинктивної реакції. В даному випадку потопаючий поки ще здатний допомагати рятувальникові: він може простягнути руку, щоб схопити коло.

Якщо вам здається, що людина дивно веде себе у воді, заговорите з ним. Якщо дивиться на вас незрозумілим поглядом і борсається у воді. Задайте питання, чи все нормально. Якщо відповіді не буде, у вас мало часу, близько 30 секунд.

Інші ознаки, які видають людину, що тоне:

 • Очі не сфокусовані на чомусь.
 • Рот відкритий, а голова відкинута назад.
 • Людина весь час намагається лягти на спину.
 • Не прибирає волосся, якщо вони у нього на обличчі.
 • Голова розташована низько над водою, рот у воді. Іноді рот над водою і жадібно вистачає повітря.
 • Людина не спливає з одного місця, а дереться на одному і тому ж, погляд спрямований в одну точку.
 • Є такі ознаки, як озноб і судорожне дихання. Але визначити їх здалеку неможливо.
Людина тоне — як зрозуміти це?

Як зрозуміти, що тоне дитина?

Діти ведуть себе так само, як і дорослі, якщо раптом починають тонути. Вони починають борсатися у воді, закидати голову, жадібно хапати повітря.

Але є кілька тривожних сигналів. Видати той факт, що недалеко біда, може порожній круг або матрац. Якщо ви бачите, що пливе порожній матрац або коло, озирніться.

Важливо: Якщо це дитина, повинна насторожити тиша. Зазвичай діти кричать і граються у воді. Тиша з одночасним перебуванням на одній точці повинна змусити вас задуматися, чи все в порядку.

Не забувайте про те, що дитина може навіть втопитися у ванні. Ніколи не можна залишати маленьких дітей самих там. де їм може загрожувати небезпека.

Пам'ятка

Як врятувати потопаючого людини: правила допомоги

Складність порятунку потопаючого в тому, що він інстинктивно сильно чіпляється за рятувальника. Це може стати причиною того, що недосвідчена людина не впорається і піде на дно разом із потопаючим. Сила, з якою потопаючий хапається, дуже велика. Це трапляється із-за страху.

Рятувальники — професіонали, вони знають, що робити, щоб не дозволити вчепитися в себе. Слід дізнатися ці правила всім.

Що потрібно робити:

 • Підпливіть до потопаючого ззаду. Він не повинен бачити, що ви будете рятувати його.
 • Існує три способи, які допоможуть транспортувати потопаючого з води і не потонути самому під час порятунку.

Перший спосіб:

Поверніть потопаючого на спину, потім різко схопіть його пахви або за голову. Тягніть за собою, працюючи ногами.

Другий спосіб:

Одну руку покладіть потопаючому в пахвову западину, цією ж рукою візьміть за підборіддя. Направляйте рукою підборіддя так, щоб рот розташовувався весь час над водою. Ногами, а також вільною рукою гребіть на берег.

Як потрібно рятувати потопаючого

Третій спосіб:

Покладіть потопаючого на спину, руки покладіть йому пахви. Рукою тримайтеся за передпліччя. Таким чином тягніть на берег.

Спосіб порятунку

Важливо: Якщо потопаючий намагається схопити вас, поринає під воду. Чекайте, поки хватка ослабне. Самому розтискати руки не варто, так як сила потопаючого дуже велика, ви будете тільки втрачати час.

Коли ви зрозуміли, що втрачаєте час і чоловік пішов на дно, пірнайте. Після того, як вхопили його, дуже інтенсивно відштовхніться ногами від дна, щоб опинитися на поверхні.

Дуже важливо впевнено почувати себе у воді, реально оцінювати свої сили. Крихкий людина цілком може врятувати людину більше за себе, тому що вага не відчувається у воді.

Тут більше важлива швидка реакція.

 • Якщо на пляжі присутні інші люди, обов'язково повідомте їм, що трапилася біда. По-перше, вони викличуть швидку допомогу. По-друге, допоможуть рятувати потопаючого. Добре, коли є рятувальники. Але це буває далеко не на всіх пляжах.
 • Допомогти вам може пластикова пляшка, мотузка, футболка, рушник, надувний матрац, коло. Все те, за що може вхопитися потопаючий. Якщо він ще може це зробити. Навіть якщо предмет не здатний витримати людини, він може надати йому впевненості і допоможе подолати паніку.
 • Коли «буксіруете» потопаючого, спробуйте його заспокоїти. Скажіть, що все добре, що ви його врятуєте. Таким чином людина зможе заспокоїтися і перестати чинити опір.

Порятунок потопаючого — дуже складний процес фізично і морально. Знаходження у воді з шалено панікуючим людиною може бути смертельно небезпечним як для потопаючого, так і для рятує. Тому реально оцінюйте ситуацію і свої сили.

Врятувати потопаючого

Перша допомога потопаючому людині на суші

Коли витягнули потопаючого на сушу, слід надати йому першу допомогу:

 1. Огляньте людини. Його рот, а також ніс можуть забитися водоростями, сміттям, піском. Необхідно швидко прочистити рот, ніс. Покладіть голову на бік і пальцями очистіть органи дихання від забруднень.
 2. Після цього розташуйте людини на своєму коліні обличчям вниз. Натискайте рукою між лопаток, вода повинна почати виходити сама. Якщо цього не відбувається, натисніть пальцями на корінь язика. Так ви викличете блювотний рефлекс.
 3. Потрібно викликати швидку допомогу.

Важливо: Якщо людина не подає ніяких ознак життя, немає пульсу, негайно приступайте до реанімаційних дій.

Штучне дихання

Недосвідченому людині зробити штучне дихання складно, але треба постаратися. Найпростіший спосіб «рот у рот».

 1. Потерпілого покладіть на спину.
 2. Голову закиньте назад.
 3. Закрийте ніс, починайте вдихати своїм ротом повітря йому в рот.

За одну хвилину необхідно вдихнути близько 12-14 разів. Так треба робити, поки рефлекс дихання не запуститься і почне самостійно працювати.

Якщо буде витікати вода з рота потерпілого, необхідно повернути голову на бік, підтримувати її.

Непрямий масаж серця

Разом з штучним диханням варто здійснювати масаж серця.

 1. Розмістіть руки долонями в нижній частині грудної клітини.
 2. Натискайте на грудну клітку 50-70 натискань за одну хвилину.
 3. На 5 поштовхів — один вдих.

Бажано, щоб допомогу надавали дві людини. Поки один буде робити масаж серця, другий — штучне дихання.

Без спеціальної підготовки проводити ці заходи досить складно, однак не можна сидіти склавши руки. Необхідно робити всякі спроби, щоб врятувати людину.

Відео: Штучне дихання і непрямий масаж серця

Медична допомога при утопленні

Медики швидкої допомоги проводять ряд заходів, які допоможуть відновити дихання, а також звільнять шлунок від води.

Якщо людина в почуттях і відчуває себе нормально, його все одно не можна відпускати. Є ймовірність «вторинного утоплення», коли смерть приходить після медичної допомоги потерпілому.

Постраждалого привозять у лікарню, де моніторять стан здоров'я і виконують терапію ускладнень.

Як діяти потопаючому, якщо він тоне?

Важливо: «Порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих». Якщо ви відчули, що тонете, спробуйте допомогти собі самостійно. Правильна поведінка може врятувати вам життя.

 • Не кричіть. Ви нахапаєтеся води, але так і не зможете закричати.
 • Утриматися горизонтально допоможе глибокий вдих. Затримайте повітря, потім повільно його видихайте.
 • Можна спробувати стиснутися «поплавцем». Зробіть вдих, і опустіть обличчя у воду. Коліна руками притисніть до тіла. Видих у воду, потім вдих на повітрі, знову видих у воді.
 • Звело ногу — ущипніть, потягніть себе сильно за великий палець ноги.
 • Звела руку — затискайте її в кулак. Це зніме хворобливі стискання кисті.

Коли заплуталися у водоростях, не робіть різких рухів, щоб позбутися від них. Замість цього варто лягти на спину, спробувати поплисти в безпечне місце. Якщо водорості тягнуть, спробуйте підняти ноги, а потім руками спробуйте прибрати водорості.

Коли захопило протягом, не пробуйте протистояти. Спробуйте на спині протриматися на воді, допомагайте собі руками. Просто пливіть за течією, намагаючись під кутом виплисти на берег. Якщо вода потрапила в рот, спробуйте піднятися, відкашлятися.

Найпоширеніші трагічні випадки утоплення в морі або океані відбуваються, коли людина потрапила в зворотна течія. Його може миттєво занести в море, але навіть в цьому випадку необхідно намагатися врятувати себе:

 • По-перше, ніколи не пливіть проти течії. Навіть самий спритний і сильний чоловік не може впоратися з силою цієї течії. Ви лише виб'єтеся з сил, зробите собі гірше.
 • По-друге, починайте плисти в бік, по діагоналі від течії. Коли відчуєте, що протягом вас не несе, можна починати плисти прямо до берега.

Тонути, безумовно, страшно. Але потрібно спробувати докласти максимум зусиль, щоб приборкати свою паніку. Замість цього сили направити на те, щоб врятуватися. Потім скажете собі спасибі за це.

Відео: Що робити, якщо опинився у відкритому морі?

Як врятувати потопаючого взимку на льоду?

Багато вирішують скоротити взимку шлях і пройти по замерзлому озеру. Це бажання зрозуміле і цілком зрозуміле. Але в цьому випадку важливо не потрапити на тонкий лід, щоб не опинитися під ним.

Що робити, якщо побачили людину, що йде під лід:

 • Насамперед необхідно викликати МНС. І тільки потім необхідно швидко почати діяти.
 • Бігти по льоду на допомогу не можна.
 • Не можна подавати руку потопаючому.
 • Потрібно взяти палицю, дошку. Якщо немає під рукою таких предметів, підійде шарф, ремінь, предмет одягу.
 • Потрібно лягти на лід, повзучи з розставленими ногами і руками дістатися до потопаючого людини.
 • Предмет для спасіння потрібно штовхати попереду, подаючи його потопаючому.
 • Коли чоловік схопився за палицю чи гілку, тягніть його на поверхню, але не різко.
 • Найважливіше — міцно тримати предмет.
 • Якщо у вас немає під рукою предмета, яким могли б врятувати людину, попросіть його спробувати дістати ключі або інший гострий предмет. За допомогою гострого предмета потопаючий зможе зачепитися за лід.
 • Розмовляйте з потопаючим. Спробуйте заспокоїти, кажете, що робити. Людина, звичайно, буде відчувати шок і в такому стані може наробити ще більше помилок.
 • Коли людині вдалося вибратися, тримайтеся на відстані один від одного. Повзком рухайтесь до берега.
 • Відстань один від одного і пересування плазом дозволить послабити тиск на лід. Інакше можна провалитися обом.

Якщо на льоду виявилося багато людей, і один з них провалився, потрібно зробити ланцюжок із людей. Всі повинні лежати на льоду і тримати один одного за щиколотки. Таким чином можна витягнути потопаючого.

Важливо: Під час порятунку людини не подбирайтесь близько до діри. Інакше ви ризикуєте стати жертвою разом із потопаючим.

Після того, як витягли людину на берег, потрібно надати йому допомогу — обігріти, відвести в тепле місце, викликати швидку допомогу. Якщо переодягнутися відразу ж немає можливості, потрібно хоча б віджати одяг. Інакше вона тут же стане дубової прямо на вас.

Чоловік потрапив під лід

Як вести себе потопаючому, якщо він потрапив під лід?

Можна провалитися самому під лід. І поруч немає нікого, хто міг би надати допомогу. В такому випадку необхідно боротися за своє життя. Тим більше, це не означає, що ви загинете.

Важливо: За словами рятувальників одяг утворює повітряну подушку, якийсь період часу вона здатна тримати на воді. У цей час потрібно спробувати вибратися. Але не можна пірнати з головою під воду, інакше станеться сильний холодовий шок, і ви замерзнете.

Діяти слід таким способом:

 1. Звільнитися від всіх сумок, викиньте їх. Порятунок вашому житті на першому місці.
 2. Кличте на допомогу — на льоду добре чутний голос на далекі відстані.
  Спробуйте дотягнутися ногою до краю, зачепитися спочатку однією ногою, потім другою. Але не робіть це різко.
 3. Якщо під рукою виявиться гострий предмет, спробуйте їм зачепитися за край криги.
 4. Коли більша частина тіла опиниться на поверхні, повільно повзіть туди, звідки йшли. Лід в тому місці перевірений.
 5. Не можна вставати на карачки або на ноги, можна знову провалитися.

Можна додати ще один пункт — не панікувати. Але дотримуватися його вкрай складно або навіть неможливо. У таких ситуаціях людиною тільки керує страх за власне життя.

Перед тим, як відправитися в шлях по льоду, необхідно оцінити його товщину:

 1. Якщо лід темний або синьо-зелений, він товстий.
 2. Білий і непрозорий — в два рази тонше.
 3. Сірий лід — найбільш тонкий.

Важливо: Лід товщиною 10-12 см може витримати одну людину, лід товщиною 15-20 см необхідний для двох чоловік.

Відео: Як врятуватися, якщо потрапив під лід?

Що потрібно пам'ятати перед купанням: пам'ятка

Літо — безтурботна пора, коли хочеться викупатися, поплавати. Але необхідно пам'ятати про правила безпеки завжди.

 • Ніколи не плавайте в нетверезому вигляді. Зробіть це правило для себе залізним.
 • Особливо не можна плавати на матраці або на колі в нетверезому стані.
 • Не стрибайте у воду з розбігу, якщо не знаєте дна. У будь-якому невідомому водоймі краще купатися з ким-то. Або нехай хтось стежить за вами на всякий випадок.
 • Якщо запливли далеко і втомилися, ляжте на спину у формі зірки. Відпочиньте трохи, заспокойтеся, потім продовжуйте плисти до берега.
 • Не мерзніть у воді, намагаючись довести собі або іншим свою витривалість. Холодна вода може призвести до судоми кінцівок.
 • Якщо не вмієте плавати, не запливайте на матраці в поодинці далеко. Яким би не був надійним матрац, клапан може відкритися або матрац може лопнути — буває всяке.
 • Не дозволяйте собі заснути, плаваючи на матраці.
 • Не подплывайте до катерів, човнів та інших плаваючих засобів. Вас може охопити водою, зачепити арматурою, затягнути під днище.
 • Не купайтеся з пік сонячної активності, можете отримати сонячний удар.
 • Не чиніть опір течією.
 • Відпочивайте і плавайте на облаштованих пляжах.
 • Постарайтеся зберігати спокій навіть у самій напруженій ситуації.

У пору відпусток бажаємо насолоджуватися влітку і весело проводити час. У разі біди телефонуйте за номером «101» або «112».

Відео: Як допомогти потопаючому і не потонути самому?