Правила вигулу собак в місті: закон РФ і штрафи за порушення

Собака вже знаходиться майже в кожній другій родині. Важливо розглянути правила вигулу собак за законодавством РФ.

Кожен громадянин Російської Федерації має право завести вихованця. У законодавстві немає точних стосуються стандартів для вигулу домашніх тварин, однак є певні норми взаємодії вихованців з суспільством, порушивши які господар вихованця притягується до відповідальності. Для того, щоб уникнути неприємних ситуацій необхідно знати і дотримуватися ці норми.

Правила вигулу собак в місті: закон про домашніх тварин

Відповідно до статті 137 кодексу РФ – домашній вихованець прирівнюється до приватної власності власника. Будь-яке посягання на вихованця, є порушенням майнових прав господаря. Проте власникові не слід сприймати як тварина річ. В даному випадку, закон говорить лише про те, що по відношенню до вихованця можна застосовувати свої цивільні права продавати або купувати, а також дарувати його. Але в той же час, нести повну відповідальність за будь-які вчинки вихованця.

ВАЖЛИВО: Всі основні норми відповідальності і правила поводження з домашніми тваринами діють з 1980 року на підставі постанови 449 Ради Міністрів РСФРС. З початку 2019 року внесено деякі доповнення стосуються закону про поведінку в громадських місцях власників домашніх тварин в момент вигулу тварин.

Правила вигулу собак в місті:

 1. Правила безпеки оточуючих: господар повинен дотримуватись заходів безпеки як по відношенню до свого улюбленця, і всім зустрічним суб'єктам в момент прогулянки, в тому числі їх вихованцям, особистого і громадського майна.
 2. За новими законодавчими нормами, господар має право відвідувати деякі соціальні місця з твариною, не надягаючи йому намордник — обмежившись повідцем. Але для собак бійцівської породи, вагою, що перевищує 15 кг – правила вигулу собак в місті залишаються колишніми, з застосуванням повного обмундирування.

  З вихованцем
 3. Повідець для прогулянок необхідно вибирати короткий — містить бирку з даними для зв'язку з власником вихованця, а також кличку собаки. Ці відомості необхідні для взаємодії з собакою: якщо вона загубиться — своєчасно повідомити власника про місцезнаходження вихованця.
 4. Також на собаківника накладається обов'язок прибирання за своїм вихованцем в період прогулянки в громадському місці. Господар повинен мати при собі відповідні предмети для прибирання: пакети, совок, ємність з водою. Даний пункт в законі має свої неточності, бо до кінця не вирішена проблема з утилізацією відходів. У відповідності з правовими нормами, такі відходи необхідно зберігати окремо від інших видів відходів. Не всі прогулянкові місця оснащені такими контейнерами для зберігання. На підставі цього, виникають спірні ситуації — потребують доопрацювання виконання чинного закону.

Правила вигулу собак в місті: дозволені і заборонені місця для вигулу

За законом РФ, дозволено використовувати для вигулу та дресирування собак спеціально призначену територію.

Даний територіальний об'єкт повинен відповідати наступним нормам:

 1. Перебувати майданчик для вигулу має на певній віддаленій відстані: для житлових будинків і соціальних будівель – 25 м, дитячих, ігрових, медичних установ – 40 м.
 2. Загальна площа території для вигулу собак повинна становити 400 м.
 3. Майданчик зобов'язана бути оснащеною піщаним або трав'яним настилом. Зміна настилу проводиться один раз на рік.
Прогулянка

Не всі міста можуть похвалитися майданчиками подібного типу – в основному, це перевага великих міст. У маленьких містах, за правилами, вигул собак найчастіше відбувається в околицях свого району. При таких прогулянках – необхідно надіти на собаку намордник і поводок. Існують окремі норми для власників собак, встановлені міською владою, в яких за вигул собак поблизу житлових будинків передбачено штраф.

Забороненими для собачих прогулянок вважаються такі місця:

 1. Правил вигулу собак у місті не можна вигулювати вихованця на території дитячого майданчика – це загальна законодавча норма для всіх міст.
 2. Забороненими є території: почесних поховань і кладовищ, пляжів, лікарень, дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, садово-паркових або санаторних зон.
З псом

Для того щоб не потрапити в розряд порушників – краще вигулювати собаку на спеціалізованому майданчику. Для собак великих порід, які потребують активних ігор, дресирування і бігу – підійдуть заміські простори. Такі місця безлюдні, що дозволить без побоювань спустити з повідця собаку, не порушуючи закон.

Правила вигулу собак в місті: вигул в парковій зоні

Вигулювати собаку в парковій зоні не заборонено правилами вигулу собак в місті, і для того, щоб підібрати відповідний парк для вигулу – необхідно переконатися в тому, що дані дії не заборонені внутрішнім розпорядком правил парку.

Якщо обмежень немає, то слід дотримуватися стандартних правил вигулу собак в місті:

 1. Вигул собаки в парковій зоні припустимо при наявності повідка. Гуляти без повідка дозволено тільки цуценятам, які не досягли тримісячного віку.
 2. Намагатися уникати багатолюдних місць – віддати перевагу віддалених територій парку.
 3. Знімати намордник дозволено тільки в тому випадку, якщо територія вигулу огороджена парканом.
 4. Час прогулянки з собакою в парку не регламентовано. Винятком є нічний час: якщо доводиться вигулювати вихованця в пізній час — необхідно дотримувати тишу і не дозволяти гавкати собаки.
 5. Категорично заборонено вигулювати собаку, якщо господар прибуває в нетверезому стані. У цьому випадку порушення закону і створення конфліктної ситуації може спричинити за собою не тільки штрафне покарання, але і збудження кримінальної відповідальності.

  Прогулянка
 6. Власникам великих порід собак слід бути пильними і враховувати той факт, що за всі вчинки вихованця несе відповідальність їх власник. Закон передбачає: всі собаки великих порід – потенційно небезпечні для людини. Порушення техніки безпеки з боку власника собаки – вважається як провокація і навмисний шкоду суспільству. Такі дії підлягають покаранню і можуть змусити господаря собаки нести відповідальність перед судом. Також передбачено законом кримінальну відповідальність, якщо собака завдала шкоди чужому майну.
 7. Окремо варто відзначити взаємодію тварин з дітьми віком до 14 років — закон забороняє покладати відповідальність за вигул тварини на неповнолітнього дитини, особливо це стосується бійцівських собак.
 8. Дотримувати санітарні норми: при собі мати засоби для прибирання екскрементів, викидати пакети з випорожненнями тварини в спеціально відведений для цього контейнер, не розкидати і не залишати залишки їжі.
 9. Законодавчі норми не допускають вигул собак у парку в момент масових заходів. Деякі власники припускаються помилки, вважаючи, що прогулянка дозволена при використанні короткого повідка і намордника – в цьому випадку, вони є порушниками закону і можуть понести покарання. Винятком є кінологічні виставки та вистави – в даній ситуації, територія виступів собак має огорожу і контролюється навченим персоналом.

  Вигулювати
 10. Якщо передбачається вигул собаки в межах міста, відповідно до правил вигулу у місті тварина повинна пройти необхідну вакцинацію та мати підтверджуючі документи. Господар зобов'язується своєчасно проводити медогляди тваринного щоб уникнути інфекційних захворювань. Також власник повинен подати санітарні документи на собаку службам контролю в разі необхідності. В іншому випадку, господаря можуть зобов'язати виконати необхідні умови санітарних норм.

Правила вигулу собак в місті: штрафи за порушення закону про вигулі собак

Так як вигул собак у громадських місцях обмежено законом – за порушення обмежень передбачені штрафи. Сума штрафного стягнення залежить від ступеня тяжкості порушень.

Ось основні причини і суми штрафу за них:

 1. Вигул собаки без повідка в парковій зоні, або сквері передбачає покарання штрафом у розмірі до 2 тис. руб. Такий же штраф заплатить власник, який допустив вигул собаки на території дитячих майданчиків у присутності дітей.
 2. Проїзд з собакою в громадському транспорті, якщо на собаці немає намордника і повідка – штраф до 1 тис. руб.
 3. Відвідування закритої торговельної точки у супроводі собаки без відповідного спорядження – стягнення складе до 2 тис. руб.
 4. Проживання вихованця в гуртожитку без узгодження з іншими мешканцями – при наявності скарг, господаря можуть оштрафувати на суму до 2 тисяч рублів і зобов'язати позбутися від вихованця.
 5. Провокаційні дії з боку власника, що змушують тварина проявити агресію по відношенню до оточуючих – штраф до 5 тис. руб. А також нацькування на інших тварин – карається штрафом в розмірі 2,5 тис. руб. Якщо тварина заподіяла тяжкі тілесні ушкодження оточуючих – в даній ситуації до власника передбачена кримінальна відповідальність.

  Гуляємо з собакою
 6. Випорожнення вихованця на забороненій території – карається штрафом в сумі до 2 тис. руб.
 7. В нетверезому стані господар в момент вигулу собаки, підлягає покаранню – штраф 5 тис. руб. Якщо ситуація повторюється – сума стягнення збільшується в залежності від ступеня тяжкості правопорушення, правил вигулу собак у місті.
 8. Псування чужого майна, міських насаджень, а також завдані каліцтва іншим вихованцям або їх власникам підлягають штрафним санкціям. Сума стягнень встановлюється місцевими службами контролю і може бути менше або більше встановленого законодавством штрафу, що дозволено законом РФ.

Правила вигулу собак в місті: куди звертатися при порушеннях?

Громадянам РФ слід знати, що при виявленні порушень і неправомірних норм з боку власників собак, вони мають законне право вимагати запобіжного заходу для порушників. Для цього достатньо зафіксувати факт порушення – сфотографувати або зняти відео про незаконні дії власника.

Фіксуйте порушення

Додатково можна зібрати групу свідків і скласти громадську скаргу в письмовій формі з їх підписами. Необхідно звернутися з претензією до органів контролю правопорядку або міську адміністрацію. Закон зобов'язує органи влади відреагувати на подібну скаргу в найкоротші терміни. У разі несвоєчасного реагування або його відсутність в цілому – громадянин РФ має право звернутися з цим питанням до прокуратури.

Відео: Вигул собак за правилами