Домашні черепахи: види сухопутних і морських черепах для дому. Рейтинг порід домашніх черепах: особливості годівлі, утримання домашніх черепах

У цій статті ми розповімо про те, як не розгубитися серед різновидів домашніх черепах і обрати собі улюбленця.

Зміст

Вирішивши завести домашню тварину, досить велика кількість людей обирає черепашок. І не дивно: їх не потрібно вигулювати, піддавати стерилізації, розчісувати і виводити їм бліх. Вони не псують шпалери та меблі, що приводить у захват тих, хто нещодавно зробив ремонт або живе на орендованій квартирі.

Червоновуха черепаха: самий популярний вид

Цю морську черепашку жителі мегаполісів воліють заводити у себе найчастіше. При грамотному догляді вона здатна радувати господарів не менше 30 років!

Вважається, що підвидів цієї породи можна нарахувати близько 15. Характерна для них всіх зовнішня риса – червоні або жовті цятки, що локалізуються в області вушок. Лапки мають смуги насиченого зеленого відтінку. Зростання подібних особин знаходиться в межах 18-30 див.

Червоновуха черепашка виділяється своїми мітками

ВАЖЛИВО: Для визначення віку рекомендується звернути увагу на панцир. Чим молодше черепашка, тим світліше її панцир.

Звикли ці красені жити в болотистих водоймах та ставках США, Мексиці, Англії, Ізраїлю, Іспанії та Австралії. Тому, звичайно ж, водойма для улюбленця відтворити потрібно. Але не у вигляді тазика з водою і камінцем.

Потрібен акватераріум просторішу з лампами, фільтрами, термометром. Вода у вихованця має бути приблизно на рівні 28 градусів, а повітря – 32. Ідеальним рішенням стане спорудження острівця посеред резиденції черепашки.

Годувати улюбленця можна дрібними ракоподібними, мальками риб, дрібними рибками без кісточок. Любить він також личинки невеликих жаб, комах. Невелика кількість рослин вдало приправят блюдо.

ВАЖЛИВО: Варто завести відразу декількох червоновухих черепашок. Їх веселі ігри побавлять як дітей, так і дорослих.

Червоновухих черепах цікаво містити групками

Середньоазіатська черепаха: найделікатніша у зверненні

Незважаючи на те, що ця красуня присутня в Червоній книзі, придбати її можна без проблем. Чим і користуються багато любителі живності. Як не дивно, незважаючи на свій делікатний статус, ця черепашка часто зустрічається в неволі. А на волі – в Середній Азії.

Ця популярна сухопутна черепашка страшно не любить обмежені простору. Саме тому в неволі вона примхлива і може навіть загинути.

Втім, якщо господар дбайливо поставиться до облаштування житла вихованця, черепаха може цілком комфортно себе почувати. Тобто потрібно підготувати місткий будинок – вольєр об'ємом не менше 100 л. Житло вимагає наявності в ньому не тільки грунту, але і піску, гальки. Середньоазіатська черепашка захоплена риттям нор, тому від такого настилу прийде в захват.

В раціон потрібно включати в основному їжу рослинного походження. М'ясні продукти не для цих красунь. Єдине, іноді можна пригостити їх личинками і комахами.

ВАЖЛИВО: Але в самих мінімальних кількостях!

Відрізняється цей вкрай повільний вихованець жовто-бежевим забарвленням, допускає темні вкраплення. Довжина панцира становить 20-25 см.

Так виглядає середньоазіатська сухопутна черепаха

Тріонікс китайська: сама незвичайна черепаха

Ще один вихованець, якого можна відшукати в Червоній книзі. Але примітний він навіть не цим, а тим, що справді дивно виглядає. Тріонікс відноситься до так званих «м'якотілим» черепашкам. Тобто панцир у неї зовсім м'який із-за того, що обтягнутий не роговими пластинами, а шкірою. Дивовижною є і мордочка на довгій шиї. На мордочці красується хоботок з великими ніздрями. Довжина дорослої особини становить 40 див.

У трионикс китайського досить незвичайна для черепахи мордочка

Відсутність броньованого будиночка цих плазунів з лишком компенсується наявністю гострих кігтиків і зубів. А також досить бійцівським характером. Якщо вже тріонікс наміриться вкусити, то укус вийде досить відчутним. І, більше того, травмонебезпечним.

ВАЖЛИВО: Тому настійно рекомендується купувати таку черепаху в молодому віці – вона повинна звикнути до свого власника. Тільки тоді тріонікс не буде агресивним.

Китайські земноводні обожнюють прісну воду і м'який грунт. Житло такого вихованця має бути містким і закритим. Температуру води переважно відрегулювати до 25-32 градусів. Безумовно, важливо подбати і про фільтрації, аерації, достатній світлі і теплі.

Тріонікс обожнює білкову їжу. Йому можна згодовувати рибу, мотиля, комах, молюсків, м'ясо, черв'ячків. Однак варто завжди пам'ятати про те, що трионикс жадібні, тому перегодувати понад норми їх легко.

Тріонікс китайська — незвичайна черепаха, якій можна створити вдома незвичайний акваріум

Європейська болотна черепашка: вихованець, впадає в сплячку

Головна зовнішня відмінна риса цієї черепахи – повністю чорний окрас з зрідка зустрічаються жовтуватими вкрапленнями. Панцир у цієї особини гладкий і більш плоский, ніж у інших черепашок. Ще одна відмінна риса – довгий хвіст. Він займає без перебільшення ¾ довжини самої черепахи. При цьому сама довжина знаходиться в межах 35 див.

Таке земноводне у нас не вважається екзотикою – воно звикло жити в Білорусії, Росії, Грузії, Вірменії. Ставки і озера є ідеальним місцем для таких черепашок. Так як в наших регіонах буває холодно, приблизно з жовтня і до кінця зими черепашка впадає в сплячку.

Що ж стосується домашнього утримання, то потрібно враховувати температуру, яку доведеться підтримувати. Показник води в ідеалі повинен дорівнювати 22-25 градусів, повітря – 30. Також у улюбленців неодмінно повинен бути свій особистий острівець, на якому вони будуть відпочивати.

Воліють болотні черепашки рибу, м'ясо, комах і ракоподібних. Рекомендується також давати мінеральну підгодівлю. Цікаво, що таку черепашку можна привчити брати корм з пінцета – так як вона хижачка, кмітливості їй не позичати.

ВАЖЛИВО: Потрібно запам'ятати, що дорослих особин варто годувати 2 або 3 рази в тиждень, а молодих – кожен день.

Так виглядає європейська болотна черепаха

Мускусна черепаха: мініатюрна черепаха

Довжина панцира цієї черепашки, яка звикла жити в південно-західній частині США,що становить лише 13,5-14 див. Однак і крім компактності їй є чим здивувати. Це земноводне дивно невибагливо. Будь-які кімнатні температури сприймуть на «ура».

Як і будь-який корм. Дрібна рибка, креветки, водорості, комахи, капуста, салат – все це черепашка з'їсть із задоволенням. Любить і м'ясо, так як в природних умовах звикла харчуватися падаллю. Тому великий ризик того, що вихованець злегка забруднить воду. Рекомендується у зв'язку з цим або годувати його, нанизавши їжу на паличку, або чистити акваріум частіше.

Однак, незважаючи на легкість у змісті, мускусна черепашка може піднести сюрприз при відчутті небезпеки, що наближається. І це буде частою проблемою, якщо тільки вона не звикне до своїх господарів з дитинства. Залози, розташовані під панциром, видають досить відразливий запах.

ВАЖЛИВО: Не варто лякатися того, що черепашки проводять більшу частину часу під водою. Це абсолютно нормально для даного виду.

Мускусна черепаха найбільше любить пересуватися по дну

Середземноморська черепаха: теплолюбний вихованець

Друге найменування цієї черепашки – «грецька». І підвидів у неї можна нарахувати близько 20. Найбільші представники можуть похвалитися панциром довжиною до 35 см. На задніх лапках красуються своєрідні шпори і невеликі рогові горбки. Передні лапи відзначені кігтями в кількості 5 штук на кожній.

У дикій природі жити черепашці доводиться в найрізноманітніших кліматичних умовах. Так як ареал простягається по всьому європейському південь. Чагарники в горах, рідколісся, степи, напівпустелі – скрізь цій красуні буде затишно. Особливо якщо часто радують сонячні промені – по частині теплолюбия грецької черепахи немає рівних!

Відповідно, багато світла і тепла потрібно і в неволі. Лампу переважно підібрати потужністю не менше 40 Вт. А краще всього – 60. Ця рептилія досить розумна, тому потрібний собі режим вона підбере самостійно – то буде відсуватися від лампи, то придвигаться до неї.

ВАЖЛИВО: Але, звичайно, справжнє тепло від сонця нічого не замінить. Тому при гарній погоді безумовно потрібно виносити вихованку на прогулянку.

Харчуватися грецькі черепашки воліють рослинною їжею. Листя, трава, ягоди, фрукти для них сама ласа їжа. Тим не менш, равлики, слимаки і комахи також можуть їх порадувати.

Середземноморська черепаха — велика любителька поніжитися на сонечку

Єгипетська черепаха: загадковий вихованець

Незважаючи на те, що цей вид відомий науці більше століття, його звички раніше вивчені мало. Проте вчені відразу помітили, що при найменшому відчутті небезпеки черепашки починають активно закопуватися в пісок. В Єгипті, Лівії та Ізраїлі, звідки вони родом, це зробити нескладно.

Звичайно, подібні умови слід відтворити і вдома. Одні господарі єгиптянок воліють устеляти тераріум піском, інші змішують його з землею. Але досвідчені власники черепашок настійно рекомендують додавати черепашник – він і деяку твердість грунті надає, і джерелом кальцію служить. Бажано створювати для черепашок своєрідні укриття – так вони будуть відчувати себе комфортніше.

Температура повинна бути близько 22-24 градусів. Приблизно з жовтня до квітня її необхідно дещо знизити, так як в цей час черепашки впадають у сплячку.

Раз в тиждень вихованок можна купати. Їсти вони люблять рослини роду Полыневых, трави, салати і навіть сіно як джерело грубої клітковини. Важливий і кальцій.

ВАЖЛИВО: Єгипетських черепах не можна утримувати поодинці. Бажано підібрати пару. А ще краще утримувати групу вихованців.

Єгипетські черепахи обожнюють пісок

Каспійська черепаха: вихованці-альпіністи

Незважаючи на своє найменування, черепашка проживає в дикій природі не тільки на території Каспійського моря. Землі від південної Європи до близького Сходу з ним добре знайомі.

Розпізнати таку черепашку можна по крупному – до 30 см – панциру темно-зеленого відтінку. Також можна помітити жовті смуги, причому не тільки на панцирі.

Домашнє комфортне утримання передбачає встановлення температури води в межах 18-22 градусів, а повітря – від 30 до 32. Не завадить створити насип з камінчиків, так як каспійські черепахи – це ті ще скелелази. Люблять вони і велика кількість рослинності у водоймах, чим може скористатися господар для декору тераріуму.

Прийом їжі у рептилії чергується з прийомом сонячних ванн, хвилинами тиші в траві. Як тільки ж настає ніч або період сплячки, вона поспішає заритися в мул. До речі, більшу частину свого часу вихованець буде проводити саме під водою.

ВАЖЛИВО: Тому воду варто міняти мінімум раз в тиждень.

Меню повинно складатися як з тваринною, так і з рослинної їжі. У першому випадку це риба, м'ясо, хробаки, мотиль, комахи, пуголовки. У другому – капуста звичайна і морська, банани, водорості, морква, листочки від різних рослин.

Так виглядає каспійська черепаха

Індійська черепаха: найкрасивіша черепаха

Цю рептилію називають також «зірчастої». Найменування це відсилає до милування незвичайним панциром. Він горбистий і має візерунки, що нагадують зірки. Треба сказати, що на чорному тлі жовті візерунки виділяються досить ефектно. Довжина цих рептилій знаходиться в межах 25 див.

Харчуватися ця красуня віддає перевагу рослинною їжею. Ідеально підійдуть морквина, яблучка, гарбуз, кабачки, салат, люцерна, кульбаби.

В якості житла варто доглянути тераріум побільше, а облаштувати його треба тепліше. Від 27 до 32 градусів повітря – це норма. Якщо поселити в ньому кількох зірчастих черепах, то вони будуть надзвичайно миролюбно співіснувати один з одним. Навіть самці не стануть суперничати за територію. Втім, і з іншими вихованцями черепашки подружаться.

Господарів ж вихованець буде радувати цілорічно, так як сплячка йому без потреби. Адже на його батьківщині – в Індостані і на Шрі-Ланці холодів не буває.

ВАЖЛИВО: При належному догляді індійська черепашка може прожити 80 років!

Зірчаста черепаха — вихованець з дійсно екзотичною зовнішністю

Мулова черепаха: невимогливий вихованець

Друга назва рептилії – «головастая». Її голова і справді так непропорційно велика по відношенню до панцира, що виглядає незвично. Лапки також великі. В цілому ж ця черепаха ідеально підійде тим людям, які мають намір завести дрібного вихованця. Довжина таких черепашок не перевищує 18 див.

До речі, малі розміри припускають невимогливість у виборі житла. Якщо для одних порід потрібно купувати великі тераріуми, то та рептилія обійдеться ємністю об'ємом в 60-100 літрів. Створювати острівці їм також ні до чого – мулові черепашки воліють жити у воді. Єдино, на сушу можуть побажати виповзти самки в період відкладання яєць.

Є воліють їжу тваринного походження. Риба, молюски, нежирні сорти м'яса чудово підійдуть. Черв'яки і пуголовки також скрасять раціон. Що стосується равликів, то це тема для окремої розмови, так як головастая черепашка їх просто обожнює!

ВАЖЛИВО: Незважаючи на свої маленькі параметри, вкусити мулова черепаха може досить відчутно. Тому звернення з нею вимагає акуратності.

Мулова черепаха

Черепаха вважається одним з найдавніших істот на Землі. І видів її на сьогоднішній день встигло з'явитися стільки, що однієї статті не вистачить для опису – понад 300. Звичайно, не всі вони підходять для домашнього утримання. І ми сподіваємося, що зазначений рейтинг допоможе визначитися тим, хто мріє стати господарями черепашки.

Невелике відео про догляд за черепахами: