Рекомендації та поради доктора Комаровського

Список порад і рекомендацій доктора Комаровського.

Доктор Комаровський — відомий педіатр в Україні, який є провідним спеціальної програми, присвяченій здоров'ю дітей. Багато мам України і Росії прислухається до думки даного доктора. У цій статті ми розповімо про рекомендації і поради доктора Комаровського.

Поради доктора Комаровського для новонароджених

Зараз дійсно переглядаються всі системи, схеми і режими харчування. Найцікавіше, що харчування по годиннику визнано найбільш неефективним і навіть шкідливим. Справа в тому, що спочатку весь цей режим був придуманий людиною, який дресирував тих собак. При цьому зазначалося, що, якщо тварина отримує їжу в один і той же час, у нього поліпшується травлення. Саме на цьому принципі і було засновано регулярне харчування і режим.

Зараз багато лікарів, в тому числі і доктор Комаровський, говорять, що дана система є застарілою. Тобто, немає необхідності годувати дитину по годинах. Ідеальний варіант годування тоді, коли дитина сама попросить. Це неодмінно станеться у тому випадку, якщо малюк абсолютно здоровий. Адже крихітки в своїй більшості є досить жвавими і активними, тому для здійснення фізичних вправ або якихось енергійних рухів необхідна енергія, яку можна отримувати разом з їжею.

Доктор Комаровський

Поради доктора Комаровського:

 • Доктор Комаровський рекомендує малюкам до 1 року давати виключно грудне молоко. Заміна грудного молока на суміш, навіть високо адаптована, є неприпустимою, з тієї простої причини, що жодна суміш не здатна замінити за поживністю, своїм змістом грудне молоко. Годування сумішшю допустиме лише у виняткових ситуаціях, коли у матері немає молока.
 • Крім того, доктор Комаровський вважає, що немає необхідності не давати дітям солодких і шкідливих продуктів. Тобто дитина має право їсти цукерки, а також чіпси. Єдине, батькам необхідно привчити дитину вживати цю їжу розумно, в невеликих кількостях. Цукерки та інші солодощі є джерелами швидких вуглеводів, які здатні відразу дати енергію і підходять у тому випадку, якщо дитина є досить активним. Нічого страшного не станеться, якщо ваш малюк в день з'їсти пару цукерок. Це абсолютно нормально.
 • Зараз багато хто ставить під сумнів доцільність приготування рідкої їжі. Раніше вважалося, що для того щоб стілець у дитини був нормальної консистенції, не було запорів, необхідно давати йому рідку їжу, тобто супи.
 • Доктор Комаровський каже, що в деяких країнах взагалі не готують супи, у них немає такої традиції, при цьому діти добре ростуть, є здоровими. Примушувати дитину їсти суп кожен день, немає необхідності. Так, мама може варити рідку їжу, але змушувати дитину не потрібно. Він піде на користь у тому випадку, якщо малюк сам не проти покуштувати супу.
 • Щодо годування дітей віком до 1 року молоком, доктор Комаровський рекомендує контролювати свій раціон мамам. Адже те, що їсть мама, буде надходити в молоко. Таким чином, необхідно дотримуватися принципів правильного і різноманітного харчування. У такому випадку організм дитини буде насичуватися всіма необхідними продуктами.
Комаровський

Поради доктора Комаровського: купання новонародженого

Євген Олегович дещо інакше відноситься до процедур купання, ніж більшість інших педіатрів і звичайних людей. Справа в тому, що ми завжди пов'язуємо процедуру купання з гігієнічними маніпуляціями, з очищення тіла дитини. Євген Олегович вважає, що це не єдина мета купання. Завдяки деяким маніпуляціям, можна урізноманітнити дану процедуру та зробити її не тільки гігієнічних, але й лікувальною.

Поради доктора Комаровського:

 • За допомогою купання можна загартовувати дитини і сприяти хорошому сну. Згідно порад лікаря Комаровського, купання рекомендується проводити при температурі 24-37 градусів за Цельсієм. Температура води 37 градусів вважається неприпустимою, так як навантажує серцево-судинну систему, і негативно впливає на здоров'я немовляти.
 • Доктор Комаровський рекомендує відразу після повернення з пологового будинку використовувати для купання не маленьку ванночку, а більшу звичайну ванну. При цьому немає необхідності кип'ятити воду для водних процедур.
 • Підійде звичайна вода з-під крана. Доктор Комаровський вважає, що саме велика ванна дає можливість дитині рухатися і активніше витрачати енергію. Це позитивно позначається на роботі серця і дихальної системи дитини. Температура вище 35 градусів не сприяє загартовуванню, тому, якщо ви хочете зміцнити імунітет дитини і зробити його більш здоровим, то краще всього використовувати воду з температурою нижче 35 градусів.
 • Необхідно під час купання підтримувати дитину лише під голову або під голову і попку таким чином, щоб живіт і грудна клітка дитини перебували у воді. Закривати ванну немає необхідності, щоб не було суттєвої різниці між температурою приміщення та температурою всередині ванної. Під час купання дозволяйте дитині активно махати ручками і ніжками.
 • Чим холодніше вода, тим активніше дитина буде рухатися, для того щоб зігрітися, а відповідно буде посилюватися навантаження на серце і м'язову систему дитини. Починаючи з 2 місяців, допускається купати дитину з колом на шиї. Таким чином, дитина зможе самостійно плавати і копошитися так, як йому потрібно. Чим корисна прохолодна вода? Доктор Комаровський вважає, що після прийому водних процедур, дитина активно посувається, відповідно трохи втомиться, і буде міцніше спати. Сон мами і дитини буде більш тривалим і спокійним.
 • Євген Олегович вважає, що купати дитину краще всього в період з 23 до 24 годин. Для багатьох батьків це час здасться досить пізно, але на думку фахівців, це сприяє кращому засипанню дитини. Так як після активних рухів і купання в прохолодній ванні, дитина буде задоволеним, втомленим, тому швидко засне, і довго буде відпочивати. Що дозволить виспатися матері.
 • На думку доктора Комаровського сон в такому випадку буде становити 5-6 годин. Таким чином, мама буде виспавшись, і задоволена. Вона не буде мучитися від постійного недосипу і неврозу. Адже щаслива, задоволена мама — це здорові діти. При цьому після купання температура води знизиться приблизно на 1-2 градуси. Саме з такої температури необхідно починати наступне купання. Рекомендований період купання становить 15 хвилин. Євген Олегович вважає, що дитина сама підкаже, коли необхідно завершити купання.
Комаровський

6 неоднозначних порад лікаря Комаровського

Даний педіатр прославився також і своїм досить ліберальним ставленням взагалі до всього. Тому багато мам вважають, що деяких порад не варто дотримуватися, бо, як вони суперечать здоров'ю дитини. Однак насправді в радах дитячого педіатра є безліч позитивних сторін, якими б абсурдними вони не здавалися.

Поради доктора Комаровскогпро:

 1. Доктор Комаровський вважає, що в літній час діти повинні постійно перебувати на вулиці. Тобто необхідно сказати «ні» приставок, телефонами, і дитячим іграшкам. Всі ігри повинні проходити на свіжому повітрі.
 2. Другим досить дивним радою є те, що всі три літніх місяці дитина повинна проводити в селі у бабусі, бігати босоніж, в одних трусах, і пити холодне молоко. Все це сприяє загартовуванню дитини і готує його до садка чи до школи. На думку доктора, це істотно покращує опірність дитини до багатьох захворювань.
 3. Доктор Комаровський вважає, що всі дитячі хвороби — це абсолютно нормально. Не варто захищати дитину від дитячих захворювань, тому що малюки повинні перехворіти в дитячому віці вітрянку, кір, свинкою. Адже усі ці хвороби є дитячими і дуже важко переносяться в дорослому віці.
 4. Як вважає доктор Комаровський, ні в якому разі не можна годувати дитину по годинах і запхати в нього їжу. Це не тільки не приносить користі, але ще може нашкодити. Адже в багатьох дітей, із-за того, що бабусі їх напихають ситною їжею, може з'являтися ожиріння. Дитина сама повинна їсти тоді, коли йому хочеться. На думку доктора Комаровського, найщасливішими є брудні і голодні діти. Можливо, він дійсно правий.
 5. Крім того, багатьох матусь шокувала програма, коли доктор Комаровський сказав, що немає нічого страшного в тому, що в будинку є пил, дитина їсть підібране з підлоги яблуко. Адже все це дійсно істотно загартовує дитини і покращує опірність організму до різних інфекцій. На думку доктора, тепличні діти, які їдять стерильну їжу і живуть стерильних умовах, є дуже болючими.
 6. Крім того, доктор вважає, що оптимальною температурою для сну малюка є 18 градусів. При цьому необхідно на всю ніч відкривати кватирку, а перед сном проводити вологе прибирання. В кімнаті повинно бути прохолодно і волого. На думку доктора, це сприяє міцному сну і краще дихання у дитини. Адже через пересихання слизової можуть з'являтися хронічні захворювання дихальних шляхів. Багато мам з цим категорично не погоджуються, так як вважають, що дитина в дитячому віці, у сні, може розкриватися. Відповідно температура 18 градусів для практично роздягненого дитини є неприйнятною.

Багато хто з наших мам і бабусь кажуть, що пар кісток не ломить. Однак, на думку доктора Комаровського, краще, щоб дитина переохолодилася, ніж спітнів. Він вважає, що більшість хвороб виникають саме з-за того, що мами перегрівають своїх дітей. Таким чином, дитина спітніла, пограв на вулиці, де спостерігається мороз, і захворів.

В прямому ефірі

Поради доктора Комаровського при кашлі

Ставлення педіатра до лікування кашлю істотно відрізняється від того, яке нав'язане нашими бабусями. Тому для багатьох мам його поради здаються досить дивними і не зовсім зрозумілими.

Поради доктора Комаровського:

 • Доктор Комаровський стверджує, що приймати відхаркувальні ліки при кашлі зовсім необов'язково. Згідно думку педіатра, дані кошти, навпаки, підсилюють відходження і збільшують кількість мокротиння.
 • При цьому вони стимулюють кашель, жодним чином не зменшують його. Таким чином, більшість дітей, які прийняли відхаркувальні препарати при сильному кашлі, починають кашляти ще сильніше. Але при цьому відходження мокротиння не відбувається з причини нестачі рідини в організмі. Відповідно давати ці препарати необхідно лише в тому разі, якщо їх призначив лікар.
 • На думку доктора Комаровського, такі препарати як муколітики, абсолютно даремні при сухому кашлі. Найкращим способом уникнути сухого кашлю, це одягти на дитину багато одягу, і відкрити кватирки або балкон. Температура в кімнаті повинна становити 16-20 градусів. При цьому вологість в кімнаті повинна бути на рівні 40-70 відсотків. Дитина буде дихати вологим повітрям.
Чаювання

Поради доктора Комаровського при застуді

Якщо батьки промиють кілька разів ніс сольовим розчином і закапають судинозвужувальними речовинами, то кашляти дитина не буде.

Поради доктора Комаровського:

 • На думку багатьох батьків, ця рада дійсно працює. Тому що після прийому муколітиків і засобів, що розріджують мокротиння, викликають кашель, що ще більше погіршує ситуацію. Справа в тому, що при застуді у дитини спостерігається величезна кількість слизу в області носа і носоглотки.
 • При прийомі муколітиків кількість мокротиння збільшується. Тобто дитина захлинається у власній мокротинні.
 • На думку доктора, вам необхідно шукати іншого педіатра, якщо цей препарат призначається дітям віком до 5 років. Необхідно терміново шукати іншого лікаря, якщо призначається дітям від 2 років.
 • Комаровський відзначає, що практично у всіх країнах Європи муколітики взагалі дуже рідко призначаються дітям у віці до 5 років. Їх протипоказано приймати дітям віком до 2 років.
 • Це пов'язано з тим, що діти не можуть самостійно відхаркувати всю мокротиння, і можуть їй давитися. Таким чином, муколітики не тільки не поліпшують ситуацію, а погіршують її, провокують виникнення запалення легенів та обструктивних бронхітів. Завдяки прийому муколітиків, слиз накопичується в бронхах і звідти не виходить.
При застуді

Поради доктора Комаровського при нежиті

Багато хто відзначає, що доктор Комаровський істотно відрізняється від багатьох педіатрів. Багато лікарі дійсно виховувалися в радянські часи, і знання у них відповідні. Підхід до лікування дітей в Європі і у нас в країні істотно відрізняється. Про це не раз стверджував Євген Олегович.

Поради доктора Комаровського:

 • Варто відзначити, що за рекомендаціями доктора Комаровського лікувати нежить судинозвужувальні речовинами неправильно. Справа в тому, що соплі, коли вони прозорі і досить рідкі, виконують захисну функцію, організм намагається позбутися від вірусу. Таким чином, виділення просто вимивають вірус з організму. Якщо ми прибираємо ці виділення, організм не бореться. Тобто прозорі рясні сльози — це добре.
 • Як їх необхідно лікувати? Максимум що можна зробити, це після того, як носові ходи будуть звільнені від вмісту шляхом высмаркивания або висмоктування за допомогою аспіратора, необхідно зволожити слизову оболонку фізрозчином.
 • Необхідно набрати в кожну піпетку близько половини обсягу і влити в кожну ніздрю. Таким чином, слизова оболонка буде добре зволожена. Ще можна використовувати препарат на основі трав — Піносол.
 • Якщо соплі зелені або жовті, є густими, це говорить про приєднання бактеріальної інфекції, яку необхідно лікувати антибіотиками. В такому випадку ефективними будуть препарати на основі антибіотиків, наприклад Виброцил. Що стосується соплів, то самостійно допускається їх лікування протягом одного тижня. Якщо соплі течуть довше, то необхідно звертатися до фахівця за консультацією.
На зйомках

Поради доктора Комаровського: як привчити дитину до горщика?

Поради доктора Комаровського:

 • Доктор вважає, що оптимальним віком для привчання дитини до горщика є 18-24 місяці. Лікар стверджує, що до 2,5-3 років організм дитини в фізіологічному плані не готовий контролювати позиви в туалет. Тому не має сенсу саджати дитину на горщик, коли йому немає півтора років.
 • Звичайно, можна привчити дитину ходити на горщик і в 6 місяців, однак повністю контролювати процес він не зможе. Тому чим ближче до 3 років вік дитини, тим швидше буде відбуватися процес звикання і прилучення до горщика.
 • Ні в якому разі не можна насильно висаджувати дитину на горщик, тому що це може викликати масу негативу і протестів з боку малюка. При цьому зайвий страх може продовжити процес привчання до горщика, так як дитина буде боятися цього предмета, як вогню.
Заняття з мамами

Поради доктора Комаровського при грипі та ГРВІ

На думку Євгена Олеговича, практично всі засоби і таблетки, які сучасні матусі дають дітям, називаючи їх противірусними препаратами, є неефективними. Це засоби з доведеною неефективністю або речовини з недоведеною ефективністю.

Тобто, по суті справи, користі від цих коштів немає ніякої. Це всього лише реклама і спосіб заробляння грошей деяких фармацевтичних компаній. Єдине, що ви можете зробити, коли ваш дитина заразилася вірусом, це полегшити його стан.

Поради доктора Комаровського:

 • Це можна зробити шляхом промивання носа, зволоження повітря у кімнаті, провітрюванням і миттям підлоги. У вологому і прохолодному приміщенні, яке регулярно провітрюється, віруси не живуть. Зате їх величезну кількість в сухому приміщенні, наповненому людьми. Єдиним препаратом, який призначається при грип, є "Таміфлю". Однак це засіб призначається лише в тому разі, якщо стан хворого дуже серйозне і жалюгідний.
 • Тобто воно допомагає в запущених випадках і має величезну кількість протипоказань, побічних ефектів. При легкому ГРВІ або грип без ускладнень, давати ліки немає необхідності. Потрібно хворій дитині при застуді давати величезна кількість пиття.
 • Це може бути морс, чай або мінеральна вода без газу. Ідеальним засобом є речовини для регідратації. Якщо говорити по назвам, то це Регідрон. Такі речовини містять в собі мінеральні солі, а також глюкозу і поповнюють дефіцит цих солей в організмі.
 • З приводу лікування дитини від грипу, то в розумінні сучасних матерів, лікувати — це давати якісь препарати. На думку Євгена Олеговича, це робиться тільки для того, щоб щось робити. Таким чином, ви не сидите, а лікуєте дитини. На думку доктора Комаровського, всі ці кошти лише завдають шкоди сімейному бюджету, жодним чином не лікують дитину.
 • При застуді головною умовою є забезпечити нормальний режим в кімнаті, зволожити повітря, а також часто промивати ніс сольовим розчином. Під час епідемії грипу, доктор Комаровський радить брати з собою звичайний сольовий розчин, який заливається у флакон від спрею і постійно зволожувати ніс дитині. Справа в тому, що фізрозчин вимиває віруси з носа, і тим самим ви будете перешкоджати зараження дитини вірусом.
 • При температурі доктор рекомендує давати Ібупрофен, а також Парацетамол. Ні в якому разі не можна давати Аспірин. На думку доктора, якщо температура вище 39, при прийомі жарознижуючий не знижується, необхідно терміново викликати лікаря. Справа в тому, що висока температура може створити фебрильні судоми, які небезпечні своїми наслідками.
Комаровський

При інфекції рекомендується закапувати ніс дитини регулярно Аквамарисом, Хьюмером, Носолью. Це сольові розчини з морської або звичайний кухонної солі. Підійде звичайний фізрозчин, який коштує копійки в аптеці.

  ВІДЕО: Поради лікаря Комаровського