Прислів'я російського мови про слові. Значення прислів'їв про слово

Чому нас вчать прислів'я та приказки? Чому в російській мові так багато прислів'їв про слово і як зрозуміти їх сенс? Про це в нашій статті.

Багатство рідної мови полягає не тільки в словниковому запасі і грамотності, але й розумінні через мову культури та моральних цінностей російського народу.

Для чого ми використовуємо прислів'я?

Мудрість і досвід людей з покоління в покоління укладені в простих, на перший погляд, вирази – прислів'ях і приказках. Саме в них точно й іронічно підкреслять той чи інший сенс, що пояснює поведінку людини, її думки і вчинки.

 • Безліч прислів'їв російської мови присвячено речі. Це говорить про те, що слова, з яких складається мова, – основний спосіб спілкування між людьми, несе в собі величезну силу.
 • Одне єдине слово здатне врятувати людину або згубити, помирити людей або назавжди відвернути один від одного.
 • Прислів'я про слово своєю виразністю допомагають нам зрозуміти, як важливо дбайливо звертатися з такою енергією, як людська мова.
В прислів'ях криється мудрість поколінь

«Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш»

Значення цієї відомої всім прислів'я можна перефразувати як: ніколи не повернути сказане. Важливо розуміти, що це не тільки влучний вираз – в ньому міститься велика життєва мудрість — за своєю промовою важливо стежити, обіцяне — виконувати, а рідним і близьким людям не говорити образливих слів.

 • Перш ніж вимовити що-небудь, потрібно хоча б на мить замислитися. Дуже часто буває так, що при образі і сварці людина під впливом подразнення і емоцій говорить злі і несправедливі слова. Згодом сварка забудеться, а сказане — залишиться гіркотою в пам'яті.
 • Висловлені вголос образливі речі можуть назавжди віддалити навіть найрідніших людей один від одного, оскільки руйнують довірчі відносини і теплоту спілкування.
 • Іншим прикладом необережного поводження зі словами є, коли навмисно або випадково людина відкриває іншому довірену йому таємницю. Досить одного невірного слова для того, щоб погубити репутацію, особисті відносини і втратити віру в близьку людину.
У будь-якій ситуації потрібно вміти контролювати свої слова

«Слово — не стріла, а пущі стріли тхне»

Це ще одне прислів'я, що говорить про велику силу слова, яку можна направляти на шкоду оточуючим нас людям.

 • За своїми словами потрібно стежити, навіть коли жартуєш. У кожної людини в душі є особливі переживання, комплекси і страхи.
 • Іноді одним необережним словом можна вдарити дуже боляче, особливо якщо при розмові присутні інші люди. Можливо, цілком нешкідливу фразу можуть витлумачити зовсім по-іншому.

Схожим значенням володіє приказка «Слово швидше вітру, сильніше рушниці» — одним кинутим у серцях словом можна морально вбити людину.

Словами можна зруйнувати близькі відносини

«Слово – срібло, мовчання – золото».

У цій приказці укладено подвійний сенс.

 • Це не означає, що потрібно приховувати правду або боягузливо уникати неприємної розмови.
 • Просто завжди потрібно розуміти, в якій ситуації краще промовчати, щоб не образити своїми словами близької людини.

«Гострий язик — дарування, довгий язик — покарання»

Самому собі теж можна зашкодити власним словом.

 • Кожен з нас іноді хотів би виділитися в компанії, здатися дотепним і ерудованим.
 • Але перш ніж говорити щось, потрібно задуматися, наскільки ви впевнені у своїх знаннях. Адже словами можна зруйнувати і власну репутацію – здатися недалеким і балакучим.

У словах укладена вражаюча сила — відстоювати правду і порядність, вести за собою людей, надихати на здобутки й перемоги, а іноді – виявити співчуття і людське розуміння. Тому кожне сказане слово має бути обдуманою.

Вчіться зважувати кожне сказане слово суспільстві

«Від слова спасіння і від слова погибель»

Слова справляють вплив не тільки на оточуючих нас людей, але і на наше життя. Будь-яке слово – енергія, яку можна спрямувати на благо чи на шкоду. Слова – певна життєва установка, що впливає на сприйняття дійсності.

 • Часу ні на що не вистачає, все бігом
 • Скоріше б закінчилася цей тиждень
 • Що-то чорна смуга почалася

Такі фрази ми чуємо і вимовляємо щодня. І це не тільки метафори – швидше опис внутрішнього стану людини.

Слова – це вираз і втілення наших думок і почуттів. Тому важливо навчитися будувати свою промову тільки з позитивних слів, як щодо себе, так і оточуючих людей.

Відео: Як слова і думки впливають на наше життя