Шлюбний контракт — що це таке? Навіщо складати шлюбний договір і як це зробити? Вартість шлюбного контракту: ціни

Шлюбний договір буває дуже корисним, особливо якщо подружжя бояться втратити своє майно або не хочуть ділити його у випадку розлучення. У нашій статті ви дізнаєтеся, що представляє собою шлюбний договір, як і де він полягає.

Зміст

Шлюбний договір сьогодні викликає все більше інтересу і пари різного віку часто вдаються до його укладення. Досить згадати «зоряні шлюби, які точно не обходяться без цього документа. Багато хто може сказати, що це непотрібний документ, адже коли люди люблять один одного, то ніякої паювання і бути не може. Але це неправильна думка, багатьом незважаючи на все, не хотілося б ділитися власним майном при розлученні. До того ж, це допомагає уникнути шахрайства, коли шлюб спеціально полягає для отримання вигоди.

Що таке шлюбний договір?

Що таке шлюбний договір?

Поки що шлюбні контракти не так широко використовуються в Росії, але з кожним роком на них звертають все більше уваги. Цей документ призначений для визначення прав на майно та гроші. Згідно з нашим законодавством, все, що було придбано в шлюбі, у тому числі борги і вклади, є загальними і поділяються в рівній мірі між подружжям. Але це за умови, що відсутня шлюбний договір.

Як правило, подружжя заздалегідь між собою домовляються про укладення такого контракту. В основному, якщо кожен збирається запустити бізнес. Так, якщо один потерпить банкрутство, то буде розраховуватися за боргами самостійно. Це ж відноситься і до різних кредитами.

Навіщо потрібен шлюбний договір — що він дає?

Навіщо потрібен шлюбний договір?

Шлюбний контракт укладається за різних причин, але частіше всього зустрічаються наступні:

Маніпуляції і помста

Дуже рідко розлучення проходить мирно, якщо один чоловік відчуває себе скривдженим. І от як раз майно і стає предметом помсти. Тобто, чоловіки можуть маніпулювати ситуацією і погрожувати забрати дитину, якщо дружина не віддасть квартиру, а дружини можуть просто швиденько переписати все майно на родичів.

Якщо ж має місце шлюбний договір, то так вже зробити не вийде, тому що в ньому прописується все, що має кожен чоловік і навіть можливе майно, яке буде ділитися. Крім того, подружжя може відразу визначити, хто буде відповідати за виховання дітей, а хто — за їх зміст. Причому при розлученні пред'явити нічого не можна, що нібито один працював, а другий вдома сидів.

Безпека майна, придбаного до шлюбу

За допомогою офіційного документа можна захистити себе від таких проблем. Приміром, чоловік мав квартиру до шлюбу. Так, її можна поділити при розлученні. Але от тільки вона була продана і натомість куплений будинок без доплати. Тоді, нерухомість вже вважається загальною. Якщо скласти договір, то можна визначити частки кожного з подружжя, а за його відсутності вона поділиться навпіл.

Визначення відповідальності

Шлюбний договір може визначити відповідальність кожного з подружжя. Це стосується наступних моментів:

  • Утримання одного з подружжя іншим після розлучення
  • Як беруть участь обидва чоловіка у витратах
  • Відкриття банківських рахунків для дітей та сума, яку планується вносити щомісяця або щороку

Відповідальність за кредитами після розлучення

Ще можна в документах прописати, що буде, якщо один з партнерів змінить. Але тільки тут все не так просто, тому що за законом не можна обмежувати права і свободи людини. Так що, якщо ви вирішили прописати такий пункт, то вам буде потрібно дуже досвідчений юрист, здатний захистити інтереси.

Врятувати накопичення

Шлюбний контракт може захистити від втрати сімейних коштів. Так, якщо один чоловік бере позику, а кредитор просить виділити частку з майна, то цього зробити не вдасться, якщо все майно, що належить другому з подружжя, так як він не може відповідати за боргами другого.

Як оформляється і складається шлюбний контракт: порядок

Етапи складання шлюбного договору

Оформлення шлюбного договору здійснюється в кілька етапів.

Етап 1. Згода щодо предмета договору

Це початковий етап, який є визначальним. Подружжя мають між собою домовитися і обговорити кожен пункт, а потім все це письмово закріпити. Іноді доводиться вдаватися до допомоги юриста, щоб визначитися, як зробити краще, що і як ділити і так далі.

Важливо розуміти, що вирішити таким способом можна тільки питання, пов'язані з боргами, накопиченнями і майном. Якщо ви хочете закріпити в пунктах подружню вірність, ведення господарства або кількість дітей, то нічого не вийде, тому що згідно з законодавством, права інших порушуватися не повинні.

Етап 2. Складання шлюбного договору

Так як шлюбний контракт серйозний документ, то він апріорі не може укладатися в усній формі. До того ж йому потрібне нотаріальне завірення. Для складання хорошого тексту можна звернутися до юриста, написати його самостійно або відразу піти до нотаріуса. Останній також займається подібними питаннями.

Етап 3. З'явитися особисто до нотаріуса

Завірення договору у нотаріуса

Отже, коли текст у вас буде готовий і роздрукований, необхідно звернутися до нотаріуса, щоб він затвердив «угоду». З собою треба взяти паспорти подружжя, а ще свідоцтво про шлюб (за наявності).

Крім того, в обов'язковому порядку надаються документи, які підтверджують, що майно належить тому чи іншому дружину. Приміром, якщо це кредит, то береться договір з банком, якщо квартира — то свідоцтво про право власності. В залежності від ситуації документи можуть відрізнятися і тому краще їх список уточнити у нотаріуса.

Етап 4. Оплата мита за посвідчення договору

Мито за посвідчення договору коштує 500 рублів. Вона для всіх єдина, але додатково доведеться платити і за роботу нотаріуса.

Зазвичай в прайсах ця послуга називається — «правова і технічна праця» та її ціна коливається в межах 5-10 тисяч рублів. Справа в тому, що нотаріус повинен перевірити договір на відповідність всім нормам, а також переконатися, що майно належить подружжю.

Варто відзначити, що краще з самого початку робити все через нотаріуса, тому що складання тексту та засвідчення обходиться навіть дешевше. Адже після себе нотаріуса нічого перевіряти не доведеться.

Етап 5. Отримання готового договору

Шлюбний договір завжди складається в трьох примірниках, так що знімати копії не доведеться. Один примірник зберігається у нотаріуса, а два інші віддаються кожному чоловікові.

Коли можна укладати шлюбний договір?

Коли укладається шлюбний договір?

Багатьох цікавить питання — в якій конкретно момент потрібно укладати шлюбний договір? Насправді, скласти його і залагодити всі питання можна ще в статусі нареченого і нареченої. Так буде навіть простіше, тому що спільного майна доки ще немає і не треба додатково його описувати. Хоча, і після реєстрації це можна зробити. Але, якщо з'явилося спільне майно, то одразу ж треба зазначити в договорі, кому воно дістанеться або як поділиться.

Важливо розуміти і те, коли починає діяти договір. Взагалі, звичайно, він починає дію з моменту вступу в шлюб, тобто з дня його реєстрації. Якщо ж він складається безпосередньо у шлюбі, то після підписання та завірення він набуде чинності.

Ще деякі бояться, що якщо шлюб не відбудеться, то договір все одно буде діяти. Але це всього лише домисли. Насправді він буде анульований.

Де полягає і оформляється шлюбний договір?

Шлюбний договір в обов'язковому порядку треба завіряти в нотаріуса. Таким чином, місце укладання — це нотаріальна контора. При цьому скласти текст договору можна у юриста, але, як ми вже сказали, до нього йти не обов'язково, можна відразу ж відправитися до нотаріуса.

Форма шлюбного договору — письмова або усна?

Форми шлюбного договору

Шлюбний договір є строгим документом, який не можна складати в усній формі. Він повинен обов'язково бути письмовим і дотримуватися законів, інакше будь-який суд визнає його недійсним.

В першу чергу, важливо серйозно ставитися до форми документа. Ми вже говорили, що вона повинна бути письмовою і завіреної у нотаріуса. До того ж, повинна відповідати законодавству.

Якщо подружжя вважають, що самі можуть домовитися і висловити це все на папері, то вони мають на це право. Важливо, щоб договором регулюються лише майнові відносини, він дотримувався права кожної сторони і не суперечив іншим законам.

Коли документ буде складено, то залишається тільки піти до нотаріуса і завірити його.

Можна укласти шлюбний договір через представника?

Укладення договору через представника

У законі немає прямої заборони, який не дозволяв би укладати таку угоду через третю особу, тобто представника. Ось тільки у відповідності з Цивільним кодексом заборонено укладати які-небудь особисті угоди через інших. А шлюбний договір як раз таким є.

Так що, ніколи нотаріуси не погодяться завіряти договір при особистому відсутності одного з подружжя.

Які документи потрібні для оформлення шлюбного договору?

Для оформлення і завершення шлюбного контракту у нотаріуса буде потрібно певний пакет документів:

Документи для шлюбного договору

Вартість укладення шлюбного договору: ціна

Шлюбний договір — ціна

Вартість шлюбного договору, як правило, обходиться в кругленьку суму. Його укладають зазвичай ті, у кого є що поділити.

Ціна проекту договору залежить від того, які ціни встановлені в юридичній фірмі або нотаріальній конторі. Так, складання договору може обійтися в межах 3-20 тисяч рублів. Тут все залежить від складності. Конкретна ціна буде названа юристом, так як у кожного свої розцінки.

Ще потрібно сплатити нотаріальні послуги. Перш за все, є мито за договір і вона становить 500 рублів. Це фіксована сума і вона не змінюється в залежності від регіону або нотаріуса. Ця сума сплачується тільки за реєстрацію договору, а також відмітку нотаріуса на документі.

Але і це ще не все. Нотаріусу додатково буде потрібно перевірити договір на відповідність законодавству, що теж коштує чимало. Та й до того ж, можна замовити проект відразу в нього за окрему плату.

Чи можна оформити шлюбний договір до шлюбу?

Шлюбний договір до шлюбу

Так, безумовно, дозволяється оформляти договір і обговорювати всі його умови до моменту реєстрації шлюбу. Ось тільки дія його почнеться з того моменту, як відносини стануть законними. Якщо молодята передумають реєструвати шлюб незалежно від причини, то і договір так і залишиться папером.

В рамках шлюбного договору не визначається доля майна, яке було нажите кожним до шлюбу. Воно так і залишиться у власника і при розлученні ділитися не буде. Якщо ж хтось бажає передати майно іншому, то для цього оформляється договір дарування. Найкраще цю угоду не відображати в шлюбному договорі. Крім того, визначається і те, як буде ділитися при розлученні загальне майно, яке подружжя наживут разом.

Як оформити шлюбний договір у шлюбі?

Шлюбний договір у шлюбі

Коли пара узаконила свої стосунки, то вона завжди може укласти між собою договір у будь-який час. До цього моменту, крім особистого, вже може з'явитися спільне майно. Тому в договір воно теж додається. Також вказується власник. Більш того, визначаються умови поділу майна, яке поки ще не нажито.

Законом визначено, що спільним майном вважається вся власність. Але сюди не входять подарунки, спадщина, предмети особистого використання та інтелектуальна власність. До речі, боргові зобов'язання також є загальними. Щоб у складній ситуації не залишитися без своїх накопичень і майна, договором можна визначити, що кожен чоловік буде самостійно гасити свої борги і залишиться при своєму майні.

Звичайно, обидва варіанти володіють своїми достоїнствами і недоліками. Наприклад, якщо один з подружжя підприємець, то в залежності від виду діяльності, другий чоловік може отримати багато, а може і все втратити. Наприклад, ви домовилися, як будете ділити майно і бізнес цілком належить чоловікові. Безумовно, він може відмовитися його ділити при розлученні. Так от, поки що все йде відмінно, ніяких питань не виникає, але варто бізнесу прогоріти і у чоловіка почнуться великі проблеми.

Всі борги йому доведеться погашати самостійно, а згідно зі шлюбним договором, майно дружини вважається її особистим і вона не зобов'язана гасити борги. Виходить, для чоловіка-бізнесмена, такий договір може стати згубним, хоча і дружина у випадку розлучення при нормальних обставинах нічого не отримає.

Можна укласти шлюбний договір після розлучення?

Шлюбний договір після розлучення

Шлюбний договір тому так і називається, що дві людини можуть скласти його, перебуваючи у шлюбі. Відповідно, в розлученні подружжя вже нічого зробити не можуть. Хоча, можна скласти інший документ і називається він — Угода про розділ майна.

Як скласти шлюбний договір — що писати: зразок

Шлюбний договір є офіційним документом, де приписується багато інформації. У його тексті прописуються наступні пункти:

Зміст шлюбного контракту

Зразок готового договору виглядає наступним чином:

Зразок шлюбного договору

Відео: Шлюбний договір