Які слова виділяються комами з обох боків: правила, приклади

У цій статті наведені всі правила і є приклади, коли ставляться коми в реченні з обох сторін.

Пунктуація в російській мові — це складний розділ, який можуть вивчити далеко не всі школярі. Теми з цього розділу потрібно постійно повторювати, поки ви не зможете ставити коми, як кажуть, грунтуючись на свою інтуїцію. У цій статті ми розглянемо всі правила, що стосуються пунктуації, а також ви дізнаєтеся, які слова виділяються в тексті комами з двох боків. Читайте далі.

Які слова виділяються комами з обох боків: правила, приклади

Коми у тексті

Російська мова має ряд правил, які трактують розстановку ком:

Розташування ком при наявності обороту з порівнянням:

Порівняльні звороти, що починаються з конструкцій «як», «ніби», «начебто», «як» і т. д., маркуються комами, наприклад:

 • Я сам, як звір, був чужий серед людей.
 • Ти красива, мов весна.

Коми використовуються в конструкціях «не хто інший, як» і «не що інше, як» перед словом як:

 • Це був не хто інший, як мій старий сусід.

Важливо знати: Для відділення фразеологізмів, які використовуються як обороти з порівнянням, коми не використовуються: Дощ ллє як з відра.

Коми не ставляться в конструкціях «не більше», «(не) більше ніж» та інших, якщо вони використовуються не для порівняння:

 • Ти доберешся до центру менше ніж через годину.

Розташування ком при наявності означальних обертів:

 1. Оборот відокремлюється комами, коли він стоїть після обумовленого слова: Вчора я зустрів свого знайомого, який розмовляє по телефону.
 2. Оборот відокремлюється комами, якщо між ним і означуваним словом розміщені інші члени речення: В сусідній кімнаті, займаючись своїми надзвичайно важливими справами, знаходився мій літній батько.
 3. Оборот, який знаходиться перед означуваним, не обосабливается комами: Повні таємничості лісу так і манили повз проходить.
Коми у тексті

Розташування ком при наявності ґрунтовних обертів:

 1. Оборот відокремлюється комами в таких умовах, коли вони повністю примикають до присудка і за своїм значенням наближені до наречию, незалежно від того, є чи немає пояснювальні слова: Всі вважають, що, вміючи вимовляти слова, вони і справді здатні когось вчити чи дорікати.
 2. Звороти, які при своїй структурі утворюють цілісне вираження, не відокремлюється комами: «затамувавши подих», «стрімголов».

Іменники, незалежно від наявності прийменника, що містять в собі ґрунтовне значення, виділяються комами (виключно, якщо іменники містять так само пояснювальні частини пропозиції і знаходяться перед присудком):

 • З вступом до вузу, зближення Івана з науками стало, звичайно, ще сильніше.

Комами обрамляються невизначені форми дієслова і всі слова, що мають відношення до них, що з'єднуються з присудком за допомогою словоформ «щоб», «щоби» і інших:

 • Я покинув будинок, щоб освіжитися.

Розташування коми в реченні зі зверненнями:

 • Звернення, незалежно від його положення в конструкції пропозиції, відокремлюється комами разом зі словами, які входять до його складу: Поспішаю заявити вам, шановний Іване Івановичу...
 • У листах офіційного характеру звернення пишуться на новому рядку, окремим реченням у кінці якого ставиться знак оклику. Кома тут по тексту буде недоречна: Шановний Іван Іванович!
Коми у тексті

Розташування ком з вступними словами чи реченнями:

 • Вступні фрази «бувало», «мені здається», «без сумніву» та інші на письмі відокремлюються комами, наприклад: Мені здається, тобі варто забути це. Погода, на щастя, була тепла.

Важливо запам'ятати: Вступні фрази необхідно навчитися відрізняти від обставинних словоформ. Останні відповідають на питання: «як? наскільки?» і так далі. Наприклад: Його слова були дуже до речі — обстоятельственное «до речі». До речі, вам передали невелике послання — ввідний «до речі».

Необхідно навчитися розпізнавати вживання однакових слів і конструкцій у вигляді вступних і у вигляді підсилювальних, оскільки останні комами не відокремлюються:

 • Ви всі пам'ятаєте, звичайно? «звичайно» у вигляді вступного слова.
 • Ви звичайно пам'ятаєте все краще за всіх! «звичайно» вимовлено впевненим тоном і є підсилювальним словом.

Розташування ком при наявності вигуки:

 • Вигук «гей», «ох», «ах», «жаль» та інші, незалежно від положення в реченні, відокремлюється комами: І ми, на жаль, вже не молоді. Ох, як же я втомився.
 • Вигуки не відокремлюється комами, якщо вони використовуються при зверненні:
  Про друже мій милий, як же я нудьгував. Якщо вони вживаються для посилення значення слів: Ах ти і красива!

Як бачите, запам'ятати правила не дуже складно. Але важливо не тільки їх зазубрити, але і зрозуміти, щоб в тексті, з перших складів, ви вже могли бачити, де потрібні коми, а де вони будуть зайвими.

Відео: Де треба ставити коми? [IrishU]