Невдала операція — помилка лікаря або випадковість: куди звертатися, що робити, як писати заяву?

У даній статті ми вивчимо питання, куди звертатися і що робити, якщо у вас вийшла невдала операція з вини лікаря.

Багатьом з нас доводилося чути про лікарські помилки та сумні наслідки невдалих операцій у сфері охорони здоров'я. А деяким волею долі довелося з цим зіткнутися на гіркому особистому досвіді. І в цьому випадку для вас вже не має особливого значення, що це – трагічна випадковість, фатальна помилка, елементарне невігластво або недбалість лікаря. Але в більшості випадків ці знання можуть допомогти іншим не повторити сумний шлях. Тому ми просто зобов'язані в цьому розбиратися.

Невдала операція з вини лікаря: поняття лікарської помилки

Потрапляючи на операційний стіл, ми завжди сподіваємося на краще. Адже нам не залишається нічого іншого, як довіритися лікарю, його знань, досвіду, професіоналізму. Якщо все проходить благополучно, для нас лікар – справжній герой. А якщо виникають якісь ускладнення і операція виявляється невдалою – тільки його ми будемо звинувачувати у непрофесіоналізмі. Насправді, не все так просто і однозначно. У кожного практикуючого лікаря є свої удачі і невдачі, і далеко не завжди це залежить від нього.

 • Насамперед, слід зазначити, що людський організм – це складний природний механізм, всі таємниці якого ще досі не розкриті. І в області медицини завжди існує фактор непередбачуваного розвитку подальшої ситуації.
 • Тому не дуже дивно, що сучасне законодавство дотепер не містить конкретних визначень, що можна вважати лікарською помилкою. Це питання вже багато років піднімається на всіляких симпозіуму, з'їздах і конференціях з охорони здоров'я. Він активно мусується в пресі, піднімається в залах судових засідань, але відповідь на нього так і залишається розпливчастим. Відповідно, немає чіткого розмежування між одним, другим і третім, не визначені конкретні міри покарання у разі трагічного результату операції.
 • Варто відзначити, що подібна ситуація склалася не тільки у нас в країні, але і в багатьох країнах світу, фахівці яких виступають за самі різні, часом суперечливі визначення. Але в одному вони єдині – дії лікарів, які спричинили погіршення стану здоров'я пацієнта після операції, або його смерть, слід вважати лікарською помилкою. Якщо вдається довести, що ці дії були вчинені по недбалості лікаря, у більшості випадків вдається залучити його до відповідальності.
Від професіоналізму залежить наше здоров'я і навіть життя

Причини лікарських помилок і невдалих операцій

Крім цього, законодавством визначено низку конкретних дій, які є найбільш частими причинами лікарських помилок при постановці діагнозу і проведення операції. Лікарі, їх допустили, також можуть бути притягнуті до відповідальності.

 • Некомпетентність медичного персоналу, недостатній рівень освіти, кваліфікації та досвіду. Це ті аспекти, що могли спричинити постановку помилкового діагнозу або неправильні дії при проведенні операції.
 • Відсутність якісного обладнання.
 • Застарілі методи проведення операції. В тому числі і особисте неприйняття лікарем сучасних методів і технологій, що спричинило погіршення стану хворого після операційного втручання або його смерть.
 • Недбалість недбале ставлення до роботи, не дотримання санітарних норм при проведенні операції. Це могло призвести, наприклад, до зараження пацієнта ВІЛ-інфекцією або іншими вірусними захворюваннями.
 • Погіршення здоров'я пацієнта через фармацевтичних препаратів, проданих лікарем пацієнту без ліцензії.
Поганий інструмент навіть в хороших руках здатний нашкодити

Види відповідальності лікаря при невдалій операції

Добре, коли допущена помилка була вчасно виправлено, не заподіяла значної шкоди здоров'ю пацієнта. І він, в свою чергу, одужав або реабілітувався після операції. Але не завжди все закінчується благополучно. І тоді лікар може бути притягнутий до відповідальності, яка поділяється на:

 • дисциплінарну – накладення на лікаря дисциплінарного стягнення адміністрацією закладу, в якому він працює
 • громадянська – задоволення позову про компенсацію моральної шкоди з боку лікаря
 • кримінальна – діяння лікаря, що характеризується, як злочин.

Підстави для звільнення лікаря від відповідальності

У законодавстві прописано ряд випадків, при яких лікар може бути звільнений від відповідальності. Це випадок, непереборні обставини і вина пацієнта.

 • Під випадком розуміється неможливість передбачити наслідки операції або післяопераційних ускладнень, які спричинили погіршення стану здоров'я пацієнта або його смерть.
 • Непереборні обставини – це фактори, які знаходяться за межею сучасних можливостей медицини. Коли навіть правильно проведена операція виявилася неефективною. Наприклад, при травмах, несумісних з життям, при раптових змінах артеріального тиску під час операції, коли всі прийняті лікарем заходи виявилися неефективними.
 • Вина пацієнта полягає в порушення приписів лікаря в післяопераційний період, які спричинили погіршення стану здоров'я.

Важливо: І на превеликий жаль, навіть позитивні відгуки не дають гарантії про вдалому виконанні операції. Але все ж не забувайте добре вивчити пацієнтів, рівень кваліфікації і навіть базу, як і чим вам будуть проводити процедуру!

Попередньо вивчайте кожну дрібницю

Як залучити лікаря до відповідальності після невдалої операції?

Важливо: Термін розгляду вашої заяви неї повинен перевищувати 30 днів.

 • У разі лікарської помилки при діагностиці, лікуванні або оперативному втручанні, що заподіяла шкоду здоров'ю, слід звернутися до адміністрації медичного закладу зі скаргою, викладеної в письмовій формі.
 • Керівник установи зобов'язаний прийняти скаргу до розгляду і повідомити вас про прийняття рішення також у письмовій формі. Іноді, якщо ускладнення не мають серйозних наслідків, на цьому етапі ситуацію вдалося врегулювати.
 • Якщо з якоїсь причини ви не отримали відповіді на скаргу або ця відповідь вас не задовольнила, наступна інстанція для подання скарги – Міністерство охорони здоров'я, представництво якого є в кожному обласному центрі. Ви можете особисто віднести скаргу в громадську приймальню, відіслати її поштою, на електронну адресу або на офіційний сайт. У будь-якому випадку скарга повинна бути подана у письмовій формі. Поштою – у вигляді цінного листа з описом вкладення та збереженням квитанції.
 • Скарга також може бути подана в прокуратуру, яка є наглядовим органом. Він здійснює перевірку виконання законодавства країни, яка у разі виявлення дій з боку лікарів, квалифицирующихся як злочин, передає матеріали в правоохоронні органи. Надалі слід звернення в суд з позовною заявою, що відображає факти порушення прав та інтересів заявника.
 • При явно злочинний характер дій лікаря в правоохоронні органи можна звернутися безпосередньо. Після здійснення перевірки та прийняття рішення про порушення кримінальної справи ви отримаєте копію прийнятого рішення.
Завжди відставайте свої права

Як правильно скласти скаргу?

 • Скарга пишеться на стандартному аркуші формату А4. У верхній частині скарги вказується прізвище та ініціали керівника, повне найменування та адреса медичного закладу, який неякісні медичні послуги. При складанні скарги в прокуратуру або правоохоронні органи вказується така інформація.
 • Нижче вносяться відомості про заявника прізвище, ім'я, по батькові, адресу постійного місця проживання, номер телефону або інша контактна інформація.
 • Далі пишеться найменування документа – «Скарга» і викладаються докладні обставини претензії з датами, конкретними прізвищами і посиланнями на норми права. Зокрема на пункти Конституції РФ, ФЗ «Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації», що гарантують право кожного на отримання якісної медичної допомоги.
 • У висновку пацієнт повинен викласти свою вимогу, яке має бути задоволене за результатами розгляду даної скарги.
Зразок

Важливо: Бажано, всі документи надавати в оригінальному вигляді. Але навіть у випадку, якщо у вас немає документального підтвердження, це не привід опускати руки«. Правда, питання будуть вирішуватися в процесі судового засідання.

Відео: Куди скаржитися на невдалу операцію або надану медичну послугу?