Розлучення під час вагітності: причини, рішення з ініціативи чоловіка, жінки, поради психолога

Розлучення під час вагітності — це відповідальний і рішучий крок. Давайте дізнаємося докладніше, що потрібно для цього процесу.

На жаль, сімейні конфлікти часто стають причиною розлучення навіть у період, коли жінка перебуває в очікуванні дитини. І згідно зі статистикою, подібні випадки є аж ніяк не рідкісними.

Розлучення під час вагітності: причини

Причини розлучення під час вагітності можуть різними:

 • Зрада одного з подружжя.
 • Часті сварки і скандали між чоловіком і дружиною.
 • Нездатність пари знаходити компроміси у кризових ситуаціях.
 • Згубні звички однієї із сторін (алкоголізм, наркоманія, агресивна поведінка).
Розрив

Якщо проблеми в стосунках подружжя мали місце і раніше, то звістка про майбутнє поповнення може погіршити і без того складну ситуацію. Адже обидві сторони усвідомлюють, що народження дитини спричинить за собою ще більшу кількість труднощів.

У даній статті ми розглянемо основні питання, які виникають при розірванні шлюбного союзу в період, коли дружина вагітна.

Розлучення під час вагітності: чи можна розлучитися вагітній жінці за її ініціативою?

Дивно, але згідно зі статистикою представниці прекрасної статі, навіть будучи в «цікавому положенні», подають заяви на розлучення частіше, ніж чоловіки.

Багато пані роками терплять негативну поведінку своїх чоловіків. Однак, дізнавшись про вагітність, жінка починає всерйоз замислюватися про те, чи варто їй продовжувати складні відносини. У майбутньої матері включається інстинкт самозбереження. Адже вона відповідальна не тільки за себе, але і за життя своєї дитини.

ВАЖЛИВО: За законом, за ініціативою вагітної дружини, розірвання шлюбного союзу дозволяється.

Куди необхідно звертатися дамі, яка бажає розлучитися? У тому разі, коли подружжя на розлучення згоден, і неповнолітні загальні дітки у подружньої пари відсутні – бракоразводная процедура здійснюється в Загсі. Так як юридично майбутнє дитя ніде не зафіксовано, порядок розвідного процесу в цьому випадку спрощений.

Рішення

Документи, які необхідні для надання:

 • Свідоцтво про шлюб.
 • Заяву про розлучення, написане від руки у вільній формі.
 • Паспорта.
 • Квитанція, що підтверджує сплату державного мита (сплатити її повинен той, хто ініціює розлучення).

Законодавством передбачені виключні випадки, за яких згода чоловіка на розлучення неможливо одержати у зв'язку з такими обставинами:

 • Його недієздатністю.
 • Відбуванням тюремного терміну.
 • Безвісним відсутністю.
 • Визнанням її померлою тощо

Жінці тоді потрібно надати відповідні судові рішення із копіями.

Розлучитися

А в тих випадках, коли своєї згоди на розлучення під час вагітності благовірний не дає або сім'я має малих дітей – припинити своє подружжя можливе лише в судовому порядку.

Вам будуть потрібні такі документи:

 • Свідоцтво про шлюб.
 • Паспорт.
 • При наявності нащадків — копії свідоцтв про їх народження.
 • Заява з його копією для відповідача.
 • Медичні довідки, що підтверджують вагітність (не є обов'язковим, але можуть бути доданими як додаток до справи).
 • Докази про неможливість продовжувати надалі спільне сімейне життя.
 • Квитанція про сплату державного мита (також сплачує ініціатор).

У процесі оформлення розлучення майбутня мати має законні права вимагати від колишнього чоловіка фінансові зобов'язання як щодо їх малюка, так і щодо самої себе. Норми Сімейного кодексу встановлюють, що за припинення шлюбу на чоловіка покладається обов'язок платити аліменти:

 • На дитину після його народження.
 • На колишню половину на період її вагітності і протягом трьох років з дати пологів, якщо вона не вийшла за цей час знову заміж. І право на отримання аліментного змісту за жінкою зберігається незалежно від того, чи потребує вона в подібній грошової допомоги.

Судом можливе винесення рішення про виплату аліментів:

 • Одночасно з розірванням шлюбного союзу – коли заява про аліменти було подано заяву на розлучення.
 • Після розлучення – якщо при взаємній згоді припинити шлюб між чоловіком і дружиною не була досягнута домовленість щодо алиментной виплати.

Виплату аліментів присуджують з моменту звернення в судові органи.

Рішення жінки

Починаючи шлюборозлучний процес, майбутньої матері буде корисно дізнатися про таких юридичних аспектах:

 • Судове рішення про розірвання шлюбу виноситься у більшості випадків протягом одного місяця. Однак якщо суд підстави для розлучення вважатиме недостатньо аргументованими, він має право збільшити строк розгляду обставин справи до трьох місяців, щоб дати час розлучається обдумати все остаточно і отримати шанс зберегти сім'ю.
 • У випадках, коли зустрічі з батьком майбутнього малюка загрожують здоров'ю жінки, судом може виноситися рішення про обмеження і навіть заборони контактів чоловіки зі своєю колишньою дружиною, не отримавши її згоди.
 • Протягом процесу розлучення, сторона, яка подала на нього, має законне право відмовитися від свого рішення, а відкликати заяву.
При вагітності
 • Офіційно подружжя вважають розведеними після вступу рішення суду в силу, і буде зареєстрований факт розлучення в органах цивільного стану. Додатково оплачується держреєстрація розірвання шлюбного союзу.
 • Вагітна після розлучення має право залишатися на прізвище колишнього чоловіка, а також дати її народженому малюкові.
 • У графі «батько» свідоцтва про народження мати має право вказати дані своєї колишньої половини. При цьому згоди чоловіка на це абсолютно не потрібно.
 • Ігнорування чоловіком судових засідань не стане перешкодою для розірвання шлюбу. Потрібно не більше трьох засідань для подібного рішення.

Розлучення під час вагітності за ініціативою чоловіка: чи можна?

Всі громадяни Росії вільні у своїх сімейних питаннях. Примушувати людину до шлюбу з тим, з ким він жити не бажає, ніхто не має права. Однак при цьому сімейне законодавство нашої країни стає на захист інтересів вагітних жінок і встановлює часові обмеження для їхніх чоловіків, ініціюють розлучення.

Так, закон не дає можливості чоловікові розривати в односторонньому порядку свій шлюб при наступних обставинах:

 • У період вагітності власної дружини.
 • Менш ніж через один рік з моменту народження їх дитини.

Зазначені норми регулюються Сімейним Кодексом Російської Федерації, а саме статтею 17. При цьому не враховуються ні роздільне проживання чоловіка з дружиною, ні докази про відсутність будь-яких шлюбних відносин між ними.

Може вирішити чоловік

Якщо чоловіком поданий позов про розірвання шлюбу, а суду стали відомі факти, що дружина є вагітною і на розлучення не згодна, така заява не розглядатиметься. І якщо слухання за цим позовом вже було призначено, судом виноситься ухвала про припинення провадження у даній справі. Причому, на будь-якому його етапі.

І навіть якщо жінка, перебуваючи у шлюбі, завагітніла не від законного чоловіка, розлучення без її згоди неможливий все одно. Заява чоловіка про бажання розірвати союз буде судом відхилено. Крім того, відповідно до законодавства, мається на увазі, що дитя зачато під час спільного проживання подружжя в разі, якщо воно народилося раніше, ніж минуло 300 днів до офіційної дати розірвання шлюбу. Батьківство оскаржити можна тільки через судову інстанцію з проходженням генетичної експертизи.

Коли колишнім чоловіком буде доведено, що батьком він не є, оспорювана запис у документі про народження дитини буде анульована, а він сам – звільнений від будь-яких правових і фінансових зобов'язань. Однак слід враховувати, що виплачені раніше аліменти чоловікові не компенсуються, а наявна за ним заборгованість не знімається.

У тих випадках, якщо бажання розлучитися є обопільним, заяву про розірвання шлюбу подружжям подається в ЗАГС. І в даних обставинах їх союз розривається протягом 1 місяця. Факт вагітності під увагу при цьому не береться. Якщо по закінченні вказаного часу подали на розлучення в ЗАГС не приходять, то їхня заява анулюється автоматично, а шлюб залишається дійсним.

ВАЖЛИВО: Норма про розлучення в Загсі застосовна тільки, коли в шлюбі не є раніше народжених спільних неповнолітніх малюків. І, крім того, подружжя не висувають один до одного майнових претензій. В іншому ж випадку розлучення здійснимо лише через судові інстанції.

Розірвати шлюб за своєю ініціативою чоловік має право лише при згоді зі своєю вагітною половини в декількох варіантах:

 • Її заяви в письмовому вигляді.
 • Написи на відповідній заяві чоловіка.
 • Спільної заяви подружжя.

І якщо, давши первісне згоду, вагітна змінює власне рішення і від нього відмовляється, суд припиняє розгляд даної справи.

Розлучення

Як бачите, російським сімейним законодавством не тільки захищаються інтереси майбутньої матері і її дитини, але і дається можливість подружжю добре все обдумати. Адже очікування дитини часто є серйозним випробуванням для майбутніх батьків. А передбачена законом відстрочка на здійснення розлучення за ініціативою батька, нерідко допомагає запобігти остаточний розрив шлюбних відносин і дає можливість майбутньому громадянинові країни народитися і виховуватися в повній сім'ї.

Розлучення під час вагітності: поради психолога

Перш ніж зважитися на розлучення під час вагітності, жінка повинна добре усвідомлювати наслідки цього кроку. Не секрет, що в період очікування маляти організм матері зазнає ряд гормональних змін, які позначаються також на її психіці. Майбутня матуся схильна до різких перепадів настрою і набагато гостріше реагує навіть на ті дрібниці, на які раніше не звертала уваги. Не виключено, що згодом вона може гірко пошкодувати про прийняте рішення.

 • Однак трапляється, що майбутні батьки є подружжям лише формально. Та іншого виходу з ситуації, тупикової ситуації, крім як розірвання шлюбу, вони просто не бачать.
 • А якщо існує ймовірність того, що в майбутньому мати і малюк можуть постраждати від поведінки батька, очевидно, що розлучення – єдино вірне рішення.
 • Безумовно, вагітну дружину долає величезну кількість хвилювань і страхів. Прийняти вірне рішення в такий період буває дуже складно.
 • Але пам'ятайте завжди, що благополучна вагітність цілком сумісна з розлученням. Просто потрібно докласти деякі зусилля.
Зверніться до психолога

Впоратися з даною ситуацією і знайти правильний вихід вам допоможуть поради досвідчених психологів:

 • Врахуйте, що шлюборозлучний процес завжди пов'язаний зі стресом і сильними негативними емоціями. А у вашому положенні нервувати не можна. Подумайте, чи варто починати дані заходи зараз, коли ви чекаєте малюка і вам потрібно намагатися уникати зайвих переживань.
 • Не займайтеся самокопанням і пошуком причин, чому стосунки не склалися, хто винен в цьому і як потрібно було вчинити. Залиште всі ці муки. Для вас зараз головне – здоров'я ваше і дитини. Будувати плани про своїх колишніх і майбутніх партнерів будете потім.
 • Думайте про те, що прийняли правильне рішення, і у вас не було можливості зберегти шлюб. Ви відповідальні за нове життя, тому відкидайте непотрібні сумніви.
 • Нехай ваші близькі максимально оточать вас турботою і захистом. Забудьте колишні розбіжності з родичами і друзями. Зараз ви дуже потребуєте підтримки з їх боку.
 • Ні в якому разі не потрібно замикатися. Побільше спілкуйтеся з людьми. Приємних співрозмовників можливо знайти і в соціальних мережах, і на тематичних форумах.
 • Пам'ятайте, що рішення про розлучення вами було прийнято для користі майбутньої дитини. Тому для його ж користі уникайте сварок і з'ясування стосунків з колишнім чоловіком, а також похмурих і сумних думок — тобто всього того, що негативно позначається на самопочутті ще ненародженої людини.
 • Привчіть себе до того, щоб мобільний телефон був завжди з вами на всякий випадок. Якщо ви живете одна, дайте один комплект ключів родичам або тим людям, яким ви довіряєте.
 • Постарайтеся знайти собі якесь заняття, яке зможе вас захопити, нове хобі. Не давайте собі нудьгувати!
 • Припиніть зустрічі з колишнім чоловіком, якщо вас змушують нервувати і переживати.
 • Плануйте своє дозвілля на тиждень вперед. Відвідуйте виставки, спектаклі, кінотеатри і навіть циркові вистави. Заряд позитивних емоцій вам гарантовано! Користуйтеся такою можливістю, поки турботи про немовля повністю не поглинули вас.
 • Запишіться на курси по підготовці до пологів. Там вас не тільки навчать правильному диханню і фізичних вправ для вагітних, але і нададуть психологічну підтримку.
 • Намагайтеся зберегти свою гідність, навіть у такому скрутному становищі. Ваше чадо не має стати предметом торгу або способом помсти колишньому чоловікові. Як би боляче не було, утримайтеся від вчинків, за які потім буде соромно.
 • Пориньте у вивчення інформації про майбутні пологи та догляд за новонародженими. Зовсім скоро у вас навряд чи знайдеться на це час. Тому вам необхідно вивчити всі зараз, щоб бути готовою до всього.
 • У тому випадку, коли депресія долає вас, і впоратися з нею самостійно ви не в силах, варто звернутися до психолога.
Витримати всі

Рішення про припинення подружніх відносин кожна людина приймає самостійно. Але роблячи свідомо настільки серйозний крок, подружжю потрібно пам'ятати, що вони вибирають не тільки своє майбутнє, але і майбутнє своєї дитини.

Відео: Розлучення при вагітності