Duty-Free: що це таке? Історія появи дьюті-фрі. Як формуються ціни в дьюті-фрі? Що вигідно купувати в дьюті-фрі, а що — ні? Які існують обмеження у дьюті-фрі?

У цій статті ми розповімо про те, що таке дьюті-фрі та чому ж там варто здійснювати покупки.

Багато чули про таке поняття, як «duty-free». Любителі подорожувати мрійливо складають список покупок, які хотілося б там зробити, плануючи поїздку. Інші ж здивовано знизують плечима, не уявляючи, що це за місце таке таємниче. І вигідне воно? Спробуємо розібратися.

Що таке дьюті-фрі: визначення

«Duty-free» буквально перекладається як «безмитне», «не підлягає обкладенню митом від митниці». Ця трактування повною мірою відображає суть подібних місць. Магазини, що отримали таку назву, розташовуються в зоні, що звільнена від мит.

ВАЖЛИВО: тобто шукати подібні мережі магазинів стоїть на території міжнародних аеропортів, залізничних та морських вокзалів.

Справа в тому, що такі точки продажу, розташовані вже після пункту паспортного контролю, але при цьому до кордону. Свого роду вільна територія, яка не належить жодній державі.

Магазини дьюті-фрі розташовуються найчастіше в аеропортах і на залізничних вокзалах

Хоча буває і таке, що безмитними товарами мандрівникам пропонують розжитися на борту літака або морського судна. Наприклад, там можуть запропонувати що-небудь мініатюрне начебто флакона парфумів.

Але найчастіше, звичайно, мова йде про вокзалах. Причому в переважній більшості випадків можливість придбати якийсь товар мають лише ті відвідувачі, які вже пройшли процедуру реєстрації.

ВАЖЛИВО: В таких місцях, швидше за все, відвідувача попросять пред'явити паспорт або посадковий талон. Тобто людина має довести, що він вже покидає країну або тільки планує в неї в'їхати.

Більшість точок безмитної торгівлі розташовуються виключно в зоні вильоту. Однак іноді можна зустріти дьюті-фрі на територіях, що передують точкам реєстрації. Рідше, але таке теж трапляється, магазини розташовуються і зовсім поза територій аеропортів і вокзалів. Такі приклади можна зустріти, наприклад, у Південній Кореї, Таїланді, Нової Зеландії, Австралії, на Ямайці, Багамах.

Такі магазинчики дьюті-фрі можна знайти зрідка і поза аеропортів, вокзалів

Історія виникнення дьюті-фрі

За яких обставин і кому прийшла в голову ідея створення таких магазинів? Для того щоб зрозуміти причину появи дьюті-фрі, варто звернутися до історії. Потрібно відзначити, що сама ідея торгівлі без сплати мит витала в повітрі ще приблизно в XVII столітті.

Однак втілилася вона після Другої світової війни. Тоді люди з ентузіазмом поверталися до радощів життя, в тому числі і до подорожей. Але літаки, що здійснюють трансатлантичні перельоти, не могли обходитися без додаткової заправки.

ВАЖЛИВО: Цим і скористався в ірландському аеропорту Шаннон кмітливий підприємець Брендан О Рейган.

Він звернув увагу на те, що пасажирам під час дозаправки літака абсолютно нічим зайнятися. І ніде купити необхідні товари. Тоді пан Брендан вирішив заробити на цьому, задовольнивши потреби подорожуючих.

Так співпало, що магазин ірландця перебував за кордоном, внаслідок чого не підлягав оподаткуванню. Отже, купувати товари там було більш вигідно, що привело в захват клієнтів.

Ця ідея була підглянена американцями Робертом Міллером і Чарльзом Фінне. Ось вони і вирішили перетворити її на цілий бізнес. Перший свій дьюті-фрі магазин американці відкрили в 1960 році. Сталося це в Гонконзі.

Зараз в дьюті-фрі можна купити в очікуванні рейсу все, що душі завгодно

Політика ціноутворення в дьюті-фрі

На перший погляд, все просто: товари ПДВ та митом не обкладаються, а значить, їх можна купити за більш вигідними цінами. Людина фактично одну країну покинув, але в другу ще не потрапив. Отже, деякі пункти щодо обкладення податками стають неактуальними. Виходить, що жодна із сторін не має особливої зацікавленості у виплаті податків.

ВАЖЛИВО: Однак не все так просто. Ціни далеко не завжди виявляються більш вигідними, ніж в митних зонах.

У чому ж справа? Так, акцизи і ПДВ практично завжди віднімаються від майбутньої ціни. Але ж потрібно згадати про те, що на формування остаточної вартості впливають й інші надбавки. Наприклад:

 • Вартість оренди приміщення магазину
 • Сума, яка розподіляється потім як зарплат співробітникам магазинів
 • Податок, начисляющийся за прибуток
 • Курс валют з урахуванням місцевої валюти
 • Географічне положення

Крім усього перерахованого, варто врахувати і те, що такі магазини мають можливість насолоджуватися своєю монополією. Якщо їх власники захочуть взяти з туристів по максимуму, вони зможуть це зробити.

За оренду таких магазинів дьюті-фрі також потрібно платити

Як видно, що формують вартість факторів чимало. Тому трапляється таке, що навіть в межах однієї країни цінники дьюті-фрі можуть розрізнятися. Що вже казати про різних країнах!

ВАЖЛИВО: Найбільш демократичними за вартістю товарів можна назвати дьюті-фрі Будапешта, Берліна. А ось більш руйнівними туристи в один голос називають магазини Дубаї, Тель-Авіва.

Існує і таке поняття, як «tax-free», що є абсолютно особливою категорією ціноутворення. Багато туристи знають, що платити ПДВ повинні лише резиденти країни, а іноземці мають повне право віддати за товар від 3% до 33% менше. Але так як сперечатися з деякими продавцями собі дорожче, простіше скористатися «tax-free», тобто заповнити оплачений зайвий відсоток по поверненні додому.

Втім, при цьому доведеться врахувати, що не вся продукція потрапляє під це. Потрібно враховувати країну, в якій довелося робити покупки. Так, Польща не поверне відсоток за паливо, Литва – за тютюн і алкоголь. А ось турки і іспанці з готовністю повернуть відсоток за все.

Магазини дьюті-фрі в Дубаї вважаються одними з найдорожчих

Основні нюанси шопінгу в дьюті-фрі

Перш, ніж стати клієнтом дьюті-фрі магазину, потрібно засвоїти ряд нюансів:

 • Не дозволяється купувати більше 10 одиниць товарів однієї марки. Причому мова йде не про конкретну марку, а про будь сподобалася.

ВАЖЛИВО: Мається на увазі спроба придбати понад 10 продуктів за один раз. Розбити ж подібний шопінг на кілька відвідувань магазину цілком можна.

 • Рекомендується розкривати упаковку товару вже після посадки на транспорт. Чек також настійно рекомендується залишити при собі. Не виключено, що його попросять пред'явити.
 • Розплачуватися можна яку завгодно валютою. Головне – це щоб вона була твердою. Зазвичай такі магазини приймають і грошові одиниці, і кредитні карти і дорожні чеки.
 • Як зрозуміти, який з товарів вигідніше купувати в певному місці? Потрібно заздалегідь вивчити розмір податку, що накладається на зацікавив продукт в потрібній країні. І чим більше такий податок, тим вигідніше придбання товару в дьюті-фрі точках.

ВАЖЛИВО: Найчастіше найбільш вигідними придбаннями є тютюнові та алкогольні вироби – деколи виходить заощадити до 50%!

Алкоголь в дьюті-фрі купувати зазвичай дуже вигідно, чим і користується величезна кількість туристів
 • Але, звичайно, якщо хочеться заощадити по максимуму, варто придивитися до товарів, що продаються безпосередньо в транспорті. В їх вартість точно не будуть входити плата за оренду магазину, зарплата персоналу торговельної точки.
 • Онлайн-передзамовлення – надзвичайно зручна послуга, якою можна скористатися в дьюті-фрі магазинах багатьох країн. Людина може в режимі онлайн через сайт оформити замовлення, а забрати його вже пізніше під час здійснення поїздки. Це позбавить від черг і іноді навіть може обернутися додатковою знижкою!
 • Заздалегідь варто уточнити у персоналу дьюті-фрі магазину, яку суму дозволено витратити за один раз. Ліміт існує скрізь, тільки в кожній країні він свій. Якщо загальна сума покупки перевищить цей ліміт, туристу доведеться деякі товари сплатити з урахуванням ПДВ.
 • Потрібно заздалегідь вивчити, який обсяг цікавить продукції дозволяється ввозити в свою країну. В іншому випадку, якщо норма виявилася перевищена, потрібно заповнити митну декларацію та зробити оплату.

ВАЖЛИВО: Іноді митники можуть вимагати також пред'явити товар для огляду. Це краще враховувати і не упаковувати його з ретельністю.

Упаковувати покупки з дьюті-фрі краще так, щоб при митному огляді їх можна було легко дістати

Що варто купувати в дьюті-фрі, а що – ні?

Отже, на які категорії товарів варто звернути увагу при відвідуванні дьюті-фрі, а які краще проігнорувати?

В першу чергу, варто звернути увагу на алкоголь. Як згадувалося раніше, ця група товарів потрапляє під досить високе оподаткування. Отже, зона безмитної торгівлі дозволяє заощадити на ній в два, а то і в три рази. Особливо це стосується алкоголю преміум-класу на кшталт «Black Velvet», «Grand Marnier» і т. д.

Але треба звертати увагу на країну-виробника. Так, на напої місцевого виробництва вийде заощадити набагато більше, ніж імпортних.

Тютюнові вироби — також вигідну дьюті-фрі вкладення. Причому не тільки у фінансовому плані, але і в плані якості. І цигарки, тютюн в подібних магазинах мають високу якість – це приваблює багатьох туристів. Кубинські сигари, заслужили захоплення величезної кількості людей сигарети від «Regal» і «Montecristo», добірний тютюн – це лише невеликий перелік асортименту таких торгових точок.

ВАЖЛИВО: Також приваблює приїжджих те, що в дьюті-фрі магазинах часом можна знайти такі марки, які складно дістати на батьківщині.

Кубиские сигари в дьюті-фрі виключно високої якості — в цьому можна бути упевненим

Парфумерія – найбільш затребувана категорія товарів. Обсяги її продажу, мабуть, приносить найбільший дохід. Парфуми від «Estee Lauder», «Christian Dior», «Elizabeth Arden» та інших елітних марок притягують багатьох жінок. Вибір широкий, а ціна приводить у захват. Наприклад, в аеропорту Шарль де Голль є прекрасна можливість придбати парфуми цілих три рази дешевше, ніж в елітних магазинах в Росії!

Косметика дещо здає позиції перед парфумерією, однак також шалено популярна. Її можна придбати в дьюті-фрі мало не наполовину дешевше, ніж у звичних місцях. Причому мова йде про досить дорогих марках кшталт «Chanel», «Клініка», «Guerlain» і т. д. При цьому мова йде і про декоративній косметиці, і про уходових.

ВАЖЛИВО: В таких магазинчиках, до речі, є досить широкий вибір дорожніх наборів.

Аксесуари можна придбати за більш вигідними цінами. Сумочки, наручний годинник, окуляри відомих брендів вже давно приваблюють туристів більше, ніж горезвісні магнітики. Вони і більш практичні і довговічні.

Окуляри також цілком можна придбати в дьюті-фрі, причому за досить вигідну ціну

Одяг – тут можна знайти найрізноманітніші моделі найвідоміших будинків моди. Причому як останніх колекцій, так і минулих. Нерідко проводяться розпродажі. Однак варто відразу врахувати, що зовсім вже бюджетної одягом навряд чи вдасться розжитися.

Ювелірні вироби – вважається, що туристу на них вдається заощадити в дьюті-фрі приблизно 15%. Звичайно, ця цифра може бути лише приблизною, так як на вартість прикрас впливає безліч факторів. Це дизайн, країна і, звичайно ж, сам виробник. Рекомендується купувати ювелірні вироби східних країн – вони найбільш вигідні у фінансовому плані.

У дьюті-фрі вигідно купувати і ювелірні прикраси

Продукти харчування – не саме вдале вкладення. Туристи дуже люблять купувати солодощі і які-небудь місцеві делікатеси. Так приємно побалувати себе в дорозі або зробити що-небудь смачне в дар! Причому тут можна знайти продукцію всесвітньо відомих марок.

Однак краще виділити час на відвідування відповідних магазинів у місті. Як показують численні спостереження, ціни на делікатеси там навіть нижче, ніж в дьюті-фрі.

ВАЖЛИВО: В дьюті-фрі за смачні покупки доведеться переплатити в середньому близько 5%. Не так вже багато, але звертатися в безмитні точки за цим шопінгом краще у разі крайнього дефіциту часу.

Сувеніри – а ось цю категорію купувати найменш вигідно з усього переліку. Митами звичні багатьом сувенірні речі також не оподатковуються. Але при цьому в дьюті-фрі вони самі по собі коштують дуже дорого – дешевше купити їх в місті.

Багато туристів одноголосно стверджують, що покупка сувенірів в таких місцях – це найбезглуздіше вкладення грошей, яке тільки можна придумати. Виправдано воно може бути тільки забудькуватістю туристів та їх нестачею часу для шопінгу в місті.

ВАЖЛИВО: Купівля сувенірів є, втім, непоганим способом розпрощатися з іноземною валютою, яку не виходить розміняти.

Сувеніри в дьюті-фрі — це не саме вигідне вкладення, хоча можна запросто закохатися в яку-небудь симпатичну штучку

Дьюті-фрі часто виступає синонімом «рогу достатку». Але, звичайно, шопінг там має свої нюанси. Сподіваємося, що у нас вийшло відповісти на найпоширеніші питання і озброїти корисними знаннями всіх бажаючих здійснити покупки з користю.

Про правила покупок в магазинах дьюті-фрі: