Рідкісні камені: назви, опис властивостей, фото

Те, що ви не знаєте про каменях! Рідкісні мінерали і дорогоцінні камені

Камені здатні зачарувати своєю красою і, напевно, так відбувається тому, що в них відбилася холодна міць стихій і часу. Використовувані нині в ювелірній справі алмази утворилися понад 100 млн. років тому, на глибині більше 100 км, і в земну кору їх здатні були доставити тільки вулкани, діючі або вже згаслі.

А для того, щоб утворилася бірюза, смарагд та інші самоцвіти потрібно, щоб з надр землі вирвалася лава, а потім щоб вона почала застигати і перетворюватися в граніт. Коли лава майже повністю охолоне, залишиться розчин багатий рідкими і леткими компонентами. Цей розчин заповнить тріщини в граніті, а потім, можливо, вступить в реакцію з водним розчином. Тільки якщо все це відбудеться, з'являться самоцвіти.

Смарагд — не рідкісний камінь, але щоб він з'явився, потрібні унікальні природні умови

Найбільш рідкісні камені, створені природою

Деякі мінерали за ціною перевершують алмази, і зустрічаються рідше них. Є і такі камені, які знаходять всього по кілька штук в рік, але вони не представляють цінності для ювелірів, і ними більше цікавляться колекціонери. Нижче наш список цінних і рідкісних каменів.

Гірський вогонь або клиногумит

Рідкісний мінерал, колір якого варіюється від світло жовтого до багряно-червоного. Клиногумит ювелірної якості видобувають у Таджикистані на Памірі, поблизу гори Кухилал (в перекладі «Жовта гора»). У Росії клиногумит знаходять тільки попутно з іншими мінералами: у Красноярському краї на родовищі хризоліту і на Уралі в смарагдових копальнях. «Гірський вогонь» також знаходили в Італії і Танзанії.

Клиногумит або «Гірський вогонь»

Кристали клиногумита дуже рідко придатні для створення прикрас, найчастіше, в них багато сторонніх вкраплень і тріщин. Тому вони частіше представляють інтерес для колекціонерів, а не для ювелірів.

Клиногумит, знайдений в Таджикистані

Пудреттит

Це дуже рідкісний камінь, але в ювелірній справі він частіше використовується як окантовка для інших каменів. Пудреттит настільки рідко зустрічається, що його офіційне опис було зроблено тільки в 2003 році. Цікаво, що свою назву мінерал отримав не з-за свого рожево-бежевого кольору. Камінь був названий на честь сім'ї Пудретт, яка володіла копальнями, де був знайдений перший примірник.

Рідкісні камені: пудреттит

Клиноклаз

Цей мінерал зовсім не використовується для ювелірних прикрас, він дуже крихкий і недовговічний. Тим не менш, він цікавий, своїм зовнішнім виглядом, і тим, що при його нагріванні починає виділятися запах часнику.

Рідкісний оксид міді — клиноклаз

Три смертельно небезпечних рідкісних каменю: торбенит, купросклодовскит і халькантит

  • Ці мінерали знаходять в уранових шахтах. Не дивлячись на всю унікальність купросклодовскита, його не рекомендують носити, тримати в житлових приміщеннях і навіть зберігати поряд з іншими мінералами.
Купросклодовскит мінерал з уранового родовища
  • Торбернит приваблює своїм зовнішнім виглядом, і коли-то колекціонери зберігали його на своїх полицях. Але він може викликати серйозні захворювання, оскільки радіоактивний.
Торбенит — небезпечний мінерал
  • Халькантит вступає у взаємодію з водою і при цьому виділяється велика кількість міді. Відомий випадок, коли в озері загинуло все живе, тільки тому, що з його дна добували цей мінерал. Штучний аналог халькантита — мідний купорос, який широко застосовують для боротьби з шкідниками і для обробки деревини.
Халькантит — кристал, добувати який небезпечно

Чорний опал

Чорні опали вважаються найбільш цінними. Чим більше кольорових вкраплень в кристалі, тим вище він цінується. Як правило, чорні опали світяться зеленими і синіми вогниками, а камені з червоними і золотистими цяточками справжня рідкість. Самі великі родовища знаходяться в Австралії, тому чорний опал також називають австралійським. Дивно, що ці рідкісні камені вимагають турботи: їх потрібно носити або берегти від пересихання, інакше вони розтріскаються.

Рідкісний чорний опал

Спектролит

Дивно красивий камінь, в якому ніби відбилася краса і суворий холод природи. Спектролит — це переливається всіма фарбами лабродорит. Добувають такі камені тільки у Франції.

Спектролит — камінь з рідкісним забарвленням, який здається магічним

Болеит

Рідкісний камінь, в Росії взагалі не відомо випадків його продажу. Цінується західними колекціонерами, видобувається в Океанії та Латинській Америці. Камінь не дуже міцний, і не дуже підходить для ювелірних прикрас. Має рідкісний склад, у який входять мідь, срібло і свинець.

Болеит — рідкісний камінь і знахідка для колекціонерів

Мусгавит

Зараз у світі нараховується лише 14 таких каменів. Як правило, мусгавиты зеленуватого або фіолетового кольору. Ці камені знаходили і в давнину, і в наші дні. Вони настільки рідкісні, що вартість їх величезна.

Мусгавит — один з найбільш рідкісних каменів

Червоний алмаз

Їх видобувають у шахті Аргайл в Австралії. І навіть там, серед рожевих і синіх алмазів дуже рідко вдається знайти червоний. Чим довше працює шахта, тим менше дорогоцінних каменів в ній знаходять. Вартість червоних алмазів надзвичайно висока.

Червоний діамант

Танзаніт

Єдине родовище танзаніта розташоване в Танзанії у гори Кіліманджаро. За прогнозами фахівців в найближчий десяток років воно має бути вичерпано. Перші танзаниты були знайдений тільки в 1967 році, і людиною, яка знайшла їх, був африканський пастух з племені Массаї. Після того як у схилів Кіліманджаро вирувала пожежа разом з травою вигорів і верхній шар грунту. І пастух побачив, як блищать серед золи коричнево-сині камінці.

Кільце з танзанитом

Самі незвичайні природні форми дорогоцінних каменів

Іноді традиційні камені приймають химерну форму, від якої просто захоплює дух. Буває, що дерево не тліє, а стає каменем, а прожилки в ньому перетворюються у опал або халцедон.

Дерево, що стало каменем

Думаєте на наступному фото розколоте яйце?

Незвичайний опал

Ні, це опал захований в непривабливому на вигляд камінці. Такі камені називають жеодами.

Жеода з опалом

Болдер опал за ціною поступається чорному опалу, але він більш рідкісний. Цей камінь примітний тим, що може змінювати колір. Щоб він не втратив свої властивості, його залишають в оправі з залізної руди, в якій камінь і знаходять.

Болдер опал: озеро в долонях

Малахіт не назвеш рідкісним каменем, але малюнки на ньому настільки унікальні і вигадливі, що не перестають дивувати. Кристали малахіту розростаються від центру подібно променям, вони зростають за рахунок вмісту міді в навколишньому розчині і від її концентрації залежить насиченість відтінку. Тому в природі не може бути двох однакових каменів.

Унікальний візерунок малахіту

ВІДЕО: найдорожчі камені