Чуваська національний костюм

Історія чуваської народного костюма

Формування чуваської народного костюма відбувалося під впливом місця, в якому проживали чуваші, перенимавшие багато дрібниці і деталі одягу найближчих сусідів. Традиційні вбрання вирьял (вони ж верховні чуваші) з Чебоксарського району досить сильно нагадував костюми фіно-угорського народу Росії своєю простотою та помірністю конструктивних елементів.

Низові чуваші, вони ж антарі, під час пошиття суконь і костюмів використовували різні оборки, а кольором фартуха був обраний насичений червоний. Рушники та фартухи мали незвичайну вишивку кольоровими нитками різних відтінків. Костюми, сукні, нагрудники та головні убори чувашів Самарської області мають досить багато подібностей з мордовською національними строями.

Матеріали чуваських костюмів

Досить тривалий час чуваші займалися виготовленням тканини і різних натуральних барвників самостійно. Щоб забарвити пряжу, потрібно було затратити чимало часу, з-за чого основним кольором костюмів та суконь був звичайний білий колір.

Незабаром антарі обзавелися аніліновими фарбами, які значно полегшували процес фарбування пряжі, і це дало поштовх для розвитку виробництва такого матеріалу, як пестрядь. Потім одягу з пестряди були замінені на звичайні білі костюми. Вирьялы і зовсім не використовували пестрядь у виготовленні одягу і суконь.

Кольори костюмів

Білий колір уособлював чистоту і був основним в традиційних костюмах і сукнях чувашів. Свіжу білу сорочку одягали на різні свята і гуляння. Нерідко з основним білим кольором поєднували і насичений червоний, який також символізував чистоту, святість і життя, тому майже всі шви костюмів та суконь покривалися червоною тасьмою.

Для виготовлення одягу чуваші використовували особливу тканина з ниток різних кольорів (така тканина називалася пестрядь) і в сукні та сорочки з такого матеріалу стали вбиратися як на різні святкування, так і на звичайні роботи в полі. Цим було вкрай незадоволене і стурбоване старше покоління, з-за чого іноді вступав у дію категоричну заборону на шати з пестряди, і при порушенні даного правила порушника обливали 41 відром крижаної води.

Конструкція нарядів

Біла сорочка (вона ж кепе) була невід'ємним елементом як жіночого, так і чоловічого народного костюма. Конструкція сорочки була досить простою: складався полотно конопель, а в боки вшивали клинці, розширюють сорочку в нижній частині. Сорочки для жіночих костюмів виготовлялися з довжиною 120 см і вирізом у центрі на грудях. Чоловічі сорочки мали аналогічні вирізи з боків.

Чоловічі костюми

Спочатку чуваські сорочки з поясом для чоловіків виготовлялися вільними і довгими (до колін). Чоловічі одягу мали різні багаті та святкові вишивки, аплікації і шовкові візерунки, в той час як прості костюми, не призначені для свят, були цілком лаконічними і строгими і на них не наносилися ніякі візерунки.

У далекому минулому чоловікам було покладено обов'язково надягати чисті білосніжні сорочки для проведення язичницьких обрядів. З розвитком нових технологій, чуваська народний костюм для чоловіків обзавівся коміром і став більш сучасним, з плавними лініями круглих пройм. Чоловічі каптани і убори, призначені для різних свят, щедро прикрашалися в районі грудей і коміра, а також по краях одягу.

Жіночі костюми

Чуваські традиційні сорочки для заміжніх жінок мали досить складну вишивку незвичайної форми, в той час як поділ з геометричними смугами і смужками відрізнявся скромністю і простотою. Під час свят і звичайних буденних днів, жінки носили на стегнах спеціальний матеріал з бахромою, візерунками і нашивками, виготовлений із шовкових і вовняних ниток.

Незаміжні дівчата носили скромні вбрання без вишивок і візерунків, щоб не відволікати увагу від власної краси.

Жіночі прикраси з бісером

Комплекси прикрас з срібними монетами, деталями з бісеру і дорогих каменів становлять:

  • жіночі головні убори (хушпу);
  • наряди на шию і груди (у чувашів вони називаються ама, алка, травня);
  • браслети і кільця (вони ж сула і сірці);
  • маленьке дзеркальце, яке кріпиться на пояс (текер);
  • гаманець для пояса (енчек)
  • підвіски на пояс (йес хуре).

Весільний костюм

Чуваська вбрання для весілля мав такі цікаві деталі:

  • сукня нареченої прикрашалося бісером, мушлями та монетами, створюючи великий і складний візерунок, доповнений спеціальним головним убором;
  • сорочка, фартух і верхній одяг нареченої прикрашалася розкішною вишивкою, крім того, дівчина одягала кільця, браслети, підвіски і гаманець з маленьким дзеркальцем на пояс (варто відзначити, що даний наряд важив близько 16 кг);
  • весільний чуваська костюм мав одну важливу деталь, таку як – перкенчек (великий білий матеріал або покривало) з багатими вишивками по краях, під яким перебувала наречена протягом певного часу, після чого покривало прибирали і перевдягали дівчину в костюм заміжньої жінки;
  • наречений наряджався в сорочку і каптан з широким кольоровим поясом, а також одягав рукавички, чоботи і шапку з хутра з монетою в області чола.

Дитячі костюми

Дитячі чуваські народні костюми відрізнялися багатством і розкішшю вишивки. Одягу для дівчаток були досить простими і прикрашалися тасьмою або нескладними узорами, які пришивали на поділ. Голову покривали звичайними прикрасами з намистом і тасьмою. Старші дівчатка носили прикраси з бісером, яке кріпилося на пояс з боку спини.

Костюми для маленьких чоловіків були досить простими і відрізнялися лише яскравим орнаментом на комірі.

Жіночі шапки і покривала

У стародавні часи жіночі чуваські головні убори були представлені шапками і покривалами.

До покривалам ставилися сурпаны (пов'язки на голову) різної довжини, чалми, хустки та покривала нареченої, які призначалися виключно для заміжніх жінок.

Довгий або короткий (з більш вузькими візерунками) сурпан низових чувашек повністю закривав голову, і його краї були щедро розшиті і прикрашені візерунковими смугами, орнаментами і мереживами. Сурпаны верхових чувашек були досить короткими і прикрашали вишивками з обох сторін, що представляють з себе цікаві орнаменти, вишиті ярусами, а також бахромою і бісером на кінцях. Головні убори та пов'язки досить сильно розрізнялися по групах.

Прикраси-обереги

У багатому національному костюмі чувашки є дуже багато дрібних, але досить важливих деталей і прикрас, що вказують на приналежність, вік і соціальне положення жінки.

Численні прикраси жіночих нарядів (монети, черепашки, бісер) в першу чергу є захистом від злих духів, ворогів і різних небезпек. На свята або весілля чувашки одягали повний набір прикрас-оберегів, який важив більше 10 кг.

Взуття

У літній сезон чуваські чоловіки і жінки носили личаки. Пленталася дана взуття різними і досить хитрими способами, внаслідок чого деякі моделі дійшли до наших днів і знаходяться зараз в музеї. З лаптями одягали зручні суконні гетри. Коли приходила зима, чуваші прибирали і надягали постоли теплі валянки, без яких обійтись було просто неможливо.

В кінці 19 століття увійшло в традицію дарувати на весілля шкіряних чобіт синам і шкіряних черевиків дочки, які згодом надягали вкрай рідко і дуже берегли.

Сучасна мода Чувашії

В даний час традиційний національний костюм чувашів втратив свою актуальність і лише в деяких селах чуваські вбрання одягають під час проведення свят або обрядів.

Національний костюм досить часто використовується і під час різних концертів і виступів фольклорних груп. Модельєри більше не спираються у своїх розробках на традиційні костюми та сорочки, а користуються деякими схожими образами, у спробах провести всі деталі народних прикрас, орнаментів і візерунків.